Skocz do zawartości
Sting

Pora na wybór ekipy czyszczącej

Rekomendowane odpowiedzi

Mój reefmax a raczej reefmaster dojrzewa i powoli robię przymiarki (na razie na papierze) z doborem ekipy czyszczącej. Mój wybór jak na razie zatrzymał się na:

krewecia - 1 x Lysmata amboinensis

krabik - 1 x Paguristes cadenati

ślimaki - 1 x Trohus, 1 x Tectus fenestratus, 1 x Pusiostoma mendicaria, 1 x Strombus sp.

Co o tym myślicie ? zwłaszcza w kontekście Strombusa. Czy to dobry pomysł aby mieszkał w reefmaxie ?

Glonów na początek raczej dużo nie będzie ponieważ mam suchą skałę i dojrzewanie przebiega jak na razie delikatnie. Dzięki za sugestie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza o krewetce sobie poczytaj, skąd w ogóle taki pomysł?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zwłaszcza o krewetce sobie poczytaj, skąd w ogóle taki pomysł?

P.

Bo mówią na nią "czyszcząca", tyle że człowiek nie doczytał dalej- co czyści.

U mnie też jest sucha skała, suchy piasek i też Reefmax. Póki co- ekipy czyszczącej nawet nie mam w planach, bo niby co ma czyścić? Umrze z głodu. Zero jakichkolwiek glonów. Jedynie trochę okrzemków na piasku się wysypało, a minęło już 21 dni od startu. Dojrzewanie ma się ku końcowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki czyszczacej, jak pisali poprzednicy nie ma sensu kupować, skoro nie ma ryb. Chyba, ze dla przyjemnosci jej obserwacji, tylko trzeba ją karmić. Strombusy jak najbardziej, one uwielbiają odkurzac piach, a jak są okrzemki to są szczesliwe. Ślimaków sobie nie żałuj :) spokojnie mozesz miec ze 20 roznej masci i zawsze znajdą cos do jedzenia. Jesli bedziesz miał piach, to kup olive lub nassariusa. Bardzo fajne sa tez astralium. Polecam tez columbelle, turbo oraz tectusy. Te trzy gatunki mnożą sie w akwarium i robią robotę. Tylko najpierw zmierz parametry, zanim wpuscisz zwierzeta.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki "Nik@" za konkretną odpowiedź, właśnie o to mi chodziło - o poradę :)

A żeby nie było że ja z tym nie czytających, owszem wiem jakie zadanie jest ten krewetki. Rzeczywiście może źle się wyraziłem, po prostu chciałbym ją także kupić na początku ale nie po to aby glony wcinała a żeby "mieć już coś więcej niż tylko ślimaki :)

"Kroczek", dzięki za link czytałem go wcześniej :) Bardziej mi chodziło o to ile do reefmaxa można tych ślimaczków dać aby nie przesadzić :) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetka czyszcząca jest naprawdę wdzieczna do obserwacji. Mozesz ją oczywiscie mieć, tylko ją karm. Koledzy tak proforma napisali, bo wiele osób po jej nazwie nabiera się, ze ona się zywi glonami czy detrytusem. A tak nie jest. To bardzo zarloczne zwierzatko, krore potrafi nawet ukwialowi z pyska wyszarpac pokarm. Czesto mocno stresuja delikatne korale. Ale potrafią tez smialo wejsc akwaryscie na rękę i obskubywac skórki wokół paznokci :)

Przemyśl sobie, czy czyszcząca czy moze debelius? Tej drugiej nie mialam, ale ponoć jest lagodna z natury, choc wieksza od amboinensis. Tez czysci rybki, ponoc jest jednak mniej dokuczliwa dla innych mieszkańców.

A jesli chodzi o kraby... jesli masz ochote miec ślimaki (a wedlug mnie akwarium bez ślimaków to nie akwarium) to nie kupuj pustelnikow. Cadenati to tez pustelnik. Niby w miare łagodny, ale jednak muszelki potrzebuje zmieniac i moze zabic slimaka dla muszli. Jesli juz sie na niego zdecydujesz to zadbaj o dużą ilosc pustych muszelek i przyklejaj korale do skał, bo moze je poprzewracac

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bo mówią na nią "czyszcząca", tyle że człowiek nie doczytał dalej- co czyści.

nie wiem czy tłumacz "dał ciała" czy "fachowcy"

ale w jednym z ostatnich odcinków Projekt akwarium (Tanked 3) twierdzono że czyszcząca czyści dno z resztek ... (zapamiętałem bo się śmiałem do łez )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo mówią na nią "czyszcząca", tyle że człowiek nie doczytał dalej- co czyści.

U mnie też jest sucha skała, suchy piasek i też Reefmax. Póki co- ekipy czyszczącej nawet nie mam w planach, bo niby co ma czyścić? Umrze z głodu. Zero jakichkolwiek glonów. Jedynie trochę okrzemków na piasku się wysypało, a minęło już 21 dni od startu. Dojrzewanie ma się ku końcowi.

chyba nawet sie nie zaczeło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraba pustelnika odpuść bo to darmozjady czekające na zarcie. Już lepiej Mitraxa, który faktycznie bywa pożyteczny(lepiej nie dokarmiać, kilka razy nakarmiłem z pipety i przeszedł na ciemną stronę mocy..)

Ślimak astralium zjadał glony, nie było porównania do turbo czy tectusa, ale potrafi zrzucać szczepki.

Colubella też jest ok, nie rzuca się w oczy, szybko się mnoży, jedyna wada to lubią właźić w cyrkulatory.

Amboinensis stresuje korale, moja wolała kraść pokarm lpsom niż zbierać to co opadło na piasek, przebiegła bestia.

Wysłane z Tapatalka

Edytowane przez grzegorz88wroc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada to zapomnij o krewetkach póki akwarium nie dojrzeje. O koralach i rybach też.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

chyba nawet sie nie zaczeło

Pewny jesteś tego co piszesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewny jesteś tego co piszesz?

Jak najbardziej może tak być. Bez testów robionych w odstępie czasu nikt nie powie na 100%. U mnie też kiedyś niby 2 miesiące super, skała, piach i woda z działającego zbiornika, a potem przyszły wszelkie plagi z 3 miesiącami dino...


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak najbardziej może tak być. Bez testów robionych w odstępie czasu nikt nie powie na 100%. U mnie też kiedyś niby 2 miesiące super, skała, piach i woda z działającego zbiornika, a potem przyszły wszelkie plagi z 3 miesiącami dino...

Spokojnie. Wszystko jest pod kontrolą...

NH4 dozowane w postaci wody amoniakalnej od początku. Na dany moment schodzi z 2.5 na 0.5 w przeciągu 36 godzin. Jeśli będzie 2ppm schodziło do zera w przeciągu 24 i zerowało się NO2 w tym samym czasie- zbiornik jest dojrzały. Myślę że za 3-4 dni już będzie po dojrzewaniu.

P.S. A u kolegi (jeśli startował na suchej i na suchym piasku) i nie dozował nic dla bakterii to faktycznie mogło się jeszcze nie zacząć.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.