Skocz do zawartości
Areya

Oświetlenie płytkiego akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Konstruując nowy projekt pracuję obecnie nad oświetleniem.

Do oświetlenia mam powierzchnię 90x50cm, z tym, że głębokość max to 30cm, czyli realnie 24-26cm wody po uwzględnieniu jeszcze 2 cm piasku.

Myślałam o Kessilu, Jebao AK60 (2 szt.), ostatecznie chyba padnie na 4x39W T5.. chyba, że ktoś ma lepszy pomysł? Myślałam też o wydłubaniu sobie lampy DIY, ale czasem (często) DIY wychodzi drożej niż kupno choćby chińczyka.. Nie chciałabym popalić korali (planowana obsada głównie miękka i LPS, choć nie wykluczam jakichś mniejszych spsów jak mi się coś w głównym połamie) i przedobrzyć, a mam obawy czy ledy w takiej ilości wody nie narobią więcej szkód niż to warte. Założenie jest takie, żeby akwarium było oglądane głównie od góry, wiec o ile sam hardscaping będzie dość płaski, to jednak ta odległość korali i tak będzie pewnie przynajmniej w części przypadków niższa niż to co wynika mi z teorii. Z drugiej strony lampa też nie będzie wisiała bezpośrednio nad lustrem - konieczne będzie mocowanie do sufitu bez dwóch zdań.

Może ktoś ma już doświadczenie w materii oświetlania takich płytkich sadzawek i podzieli się swoimi spostrzeżeniami? Z góry dzięki!


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a czemu nie prosta lampa na diodach??Dodatkowo jeśli chcesz oglądać akwarium z góry to można zastosować soczewki o wąskim świetle i dać ją wyżej tak aby głowa zmieściła się nad akwarium...

Wersja prosta:

dwa zasilacze stałoprądowe z regulacją PWM (średnio ok.75zł sztuka), radiator 60x15x1,5cm (około 40zł) 4xdioda 10W royal blue, 2x 10W coll white(100zł), prosty sterownik z arduino (20zł) no i masz lampkę

Wersja bardziej wymagająca zamiast 10W diod używasz diod 3w, stosujesz różne barwy na 3-4 regulowanych zasilaczach, zakładasz soczewki...

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to najładniejsze rozwiązanie, ale tanie...no chyba że chcesz "na bogato" ją zrobić to będzie cenowo porównywalne do oryginałów, z tym że będzie dokładnie takie jak chcesz...

Przemyśl...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,piekny rozmiar zbiornika,jestem wielkim fanem takich plytkich,gdzie wymiana gazowa jest idealna a takze oswietlenie bardziej ekonomiczne...Niewiele Ci powiem na temat oswietlenia,ale wspomnialas o Kessil'u i mysle ze dwa takie dalyby rade,u mnie jeden a160WE TB oswietla powierzchnie 45x3 i wizualnie swiatla jest az nad to,o refleksach juz nie wspomne,ktore to odpowiadaja reklamie i rzeczywiscie caly pokoj wyglada,jakby byl pod woda...Jako ze zbiornik dojrzewa,nie powiem Ci nic o wzroscie korali,jeszcze nie teraz...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze.

Kessil spoko, ale to dość drogie rozwiązanie, choć przepiękne efekty daje (miałam, nie widziałam lepszej lampy).

Silvia dzięki za wygrzebanie tego wątku, tak mi się zdawało, że to kiedyś widziałam. Może faktycznie DIY, myslałam kiedyś o tych diodach 30W... a może hybrydkę bym wydłubała? Dałam radę już dwie lampy zrobić, to i to bym ogarnęła.. Najgorszy problem z DIY to zapewnienie estetyki całości, tj. obudowa czy wykonczenie - może macie na to jakieś patenty sprawdzone?


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zerknij na jakieś kanały / tunele / kształtki wentylacyjne z PCV - może się nadać na obudowę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj daje Ci link z niskimi zbiornikami,moze Cie ktores zainteresuje i sie zaglebisz w oswietlenie czy nawet pomysly aquascaping'u,jesli jeszcze nie masz dokladnego planu...Mam nadzieje ze wrzucisz jakies zdjecia i historie tego zbiornika,z cala pewnoscia bede sledzil https://www.google.fr/search?q=shallow+reef+tank&espv=2&biw=1280&bih=894&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjml-_-hZfRAhVEOxQKHZU5By8Q_AUIBigB


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, wygooglałam to sobie. Ale mimo wszystko po zdjęciach nie zawsze dojdzie się co lepsze dla korali - sami wiecie jak się fotografuje np. w ledach.

W sumie wynegocjowaliśmy z malzem, że na świetle bardzo się nie oszczędzi, co jeszcze bardziej utrudnia wybór..

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak gotowiec, to tylko maxpect eternal. Oświetli ładnie, a z racji małej głębokości podniesiesz wyżej i będzie idealnie.

Jak samoróbka... to będzie trudniejsze. Tu bym skłaniał się ku hybrydzie. Diody trzeba by dać w grupach, żeby nie było dyskoteki. Najlepiej rozrzucić takie grupy po całej powierzchni akwarium, żeby nie było cieni. Ale to Ci zasłoni część zbiornika.

jeśli ja bym stawiał i zależało by mi na widoku z góry, dałbym eternala, jeśli widok z góry bym odpuszczał, zrobił bym hybrydę tyle że diody dał na całej powierzchni i słabsze - maks 3 W. I tyle kanałów, ile sterownik obsłuży.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak gotowiec, to tylko maxpect eternal. (...)

na 90cm baniak to 2 sztuki

post-23855-0-12793700-1483001277_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorszy problem z DIY to zapewnienie estetyki całości, tj. obudowa czy wykonczenie - może macie na to jakieś patenty sprawdzone?

Mi w Nysie w Vencie, firmie która zajmuję się obróbką kwasówki powyginali z alu obudowę, później w Casto czarna farba do alu i było super. Cała obudowa wyniosła mnie ok 70zł a wymiar to 140x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 90cm baniak to 2 sztuki

jak bym nie widział na własne oczy zbiornika 100 cm oświetlonego jedną lampą, to bym nie pisał.

Przy tej głębokości, spokojnie można podnieśc wyżej, wtedy światło idealnie wpasuje się w powierzchnię zbiornika - nie dno nawet. ale powierzchnię.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wybór kompromisowy - chinka 165w ze sterowaniem wifi. Wysyłka z Niemiec i możliwość zwrotu do miesiąca jeśli się nie spodoba - powiesze nad RSM na chwilę i będzie sprawa jasna czy zostaje czy wraca :) Zaoszczędzone $$$ idą w korale :)

Kompromis polega na tym, że małżonek ustalił budżet a ja go przekraczam żwawym krokiem ;) musialam gdzieś choć dać cień nadziei że próbowałam... :D

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Dzięki serdeczne za pomoc :*

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak bym nie widział na własne oczy zbiornika 100 cm oświetlonego jedną lampą, to bym nie pisał.

Przy tej głębokości, spokojnie można podnieśc wyżej, wtedy światło idealnie wpasuje się w powierzchnię zbiornika - nie dno nawet. ale powierzchnię.

oświetlonego a doświetlonego to może być różnica

oczywiście że się da zwiesić lampę pod samym sufitem i oświetlić nawet 150cm ... ale czy na pewno o to chodzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu zaczynasz filozofować ? Ja wiem co widziałem, a ty wiesz co piszesz?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wystarczy zerknąć na stronię producenta i youtuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.