Skocz do zawartości
sigreg

200-250 litrow. Poczatki czyli co i jak ?

Rekomendowane odpowiedzi

Hello,

Swoj pierwszy zbiornik zalozylem 6 lat temu, bylo tego cale 40 litrow w "gotowcu" - kostce z malutkim panelem. System prowadzony na podmiankach, bez odpieniacza. Slyszalem ze tak maly zbiornik moze byc trudny w prowadzeniu, i rzeczywiscie byl. Calosc byla bardzo delikatna, padniety slimak juz powodowal duze zmiany i skoki parametrow, ale udalo mi sie prowadzic ten zbiornik przez jakies 3 lata. Az pewnego lata w trakcie urlopu doszlo do "pieknej katastrofy", rozdalem zycie ktore przetrwalo i moje przygoda z akwarystyka tak sie zakonczyla. Teraz chcialbym wrocic, zaczac jeszcze raz, majac pewne doswiadczenie ale bedac wciaz "poczatkujacym". Tym razem planuje akwarium wieksze - o litrazu od 200 do 250 litrow w obiegu. Dopiero sie przymierzam, koszta licze "pi razy oko", wymiaruje miejsce na zbiornik itd, ale mam juz kilka pytan o konkrety zeby wiedziec w ktora strone isc.

1. Najwazniejsza rzecza dla mnie jest szczelnosc zbiornika. Aktualnie mieszkam w lokalu ze starymi, drewnianymi podlogami (parkiety), ktore wiadomo jak zareaguja na wieksza ilosc wody. Nie moge sobie pozwolic na wycieki i zniszczenie podlog - rodzina by mnie wywalila z domu :) Pytanie czy jest to wogole wykonalne ? Z tego co czytam w roznych watkach widze ze w akwariach z sumpem wycieki sie pojawiaja, i zasadniczo trzeba byc gotowym na to ze "na pewno sie pojawia wczesniej czy pozniej". Czy rzeczywiscie tak jest ? Jesli tak, to nie mialbym innego wyjscia jak zrezygnowac z sumpa, i zamowic zbiornik z duzym panelem kosztem objetosci zbiornika glownego.

2. jaka metoda prowadzenia zbiornika (zakladajac na razie ze sump by byl, plus ewentualnie inne niezbedne peryferia) jest aktualnie najpewniejsza i/lub najprostsza ? Standardowo czyli zbiornik, sump, odpieniacz, czy jest cos nowszego/pewniejszego/prostszego ? Tematem refugium, dsb, czy pelletow powinienem sie zainteresowac ? A moze jest jeszcze cos innego ?

3. Wazna jest tez "odpornosc" systemu i jego "obslugowosc". Jak pisalem wczesniej moje pierwsze akwarium bylo trudne, ale udawalo mi sie je utrzymywac dopoki zajmowalem sie nim sam. Gdy wyjechalem na urlop pojawily sie problemy wynikajace z niewielkiej wiedzy osoby dogladajacej, pomimo jej dobrych checi, co skonczylo sie likwidacja zbiornika. Wiadomo ze wiekszy zbiornik bedzie odporniejszy, ewentualne zmiany beda zachodzic wolniej i dluzej ze wzgledu na objetosc wody. Ale mimo to roznie moze byc. Czy mozliwe jest takie zaprojektowanie systemu zeby rzeczywiscie przynajmniej kilka dni dzialal "bezobslugowo" nie liczac karmienia ? Pytam bo charakter mojej pracy wymaga dlugich, nawet dwutygodniowych wyjazdow. Wiec system musialby byc na to gotowy, w krotkim okresie samowystarczalny, a w dluzszym mozliwie prosty w obsludze, tak zeby osoba nie bedaca akwarysta mogla sobie z tym poradzic.

Na razie tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Powiem Ci ze ciezko pracowac przy akwarium i nie nakapac wiecej lub mniej,przynajmniej mi sie to nigdy nie udalo,zawsze po pracach scieram resztki wody i nie ma bata by nie nachlapac,choc byl czas ze bardzo sie staralem a teraz nie zwracam juz na to uwagi,po prostu robie cos i scieram...Kiedys mialem panel,ale nawet wtedy zawsze sie cos polalo,wiec nie widze roznicy czy to sump,panel czy samo akwarium...Jezeli mialbym zabytkowy,drogi parkiet to mysle ze dokupilbym jego tania imitacje i polozyl z metr od szafki zbiornika...Takie panele parkietowe mozna "pociagnac" zywica epoxydowa,by woda nie wsiakala...Jesli chodzi o bezobslugowosc to warto kupic plastikowa,duza beczke z certyfikatem na zywnosc i liczac srednio 2 l wyparowanej wody na dobe,mozesz sobie obliczyc na jak dlugo starczy tej RODI...Oczywiscie w Twoim przypadku wybieralbym korale,ktorych nie trzeba dokarmiac co pare dni i mozna krecic morszczyzne...Pozdrawiam...PS.Nie zapomnij o dobrej dolewce z dodatkowym zabezpieczeniem przed przelaniem sumpa.U mnie bardzo dobrze sprawdza sie Tunze...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz :)

Nie boje sie "chlapania" przy pracach przy akwa, wiadomo ze sie zachlapie. To akurat nie problem, podlogi tez sie zmywa na mokro mopem wiec taka ilosc wody nie szkodzi. Boje sie tylko jakiegos rozszczelnienia przy tych wszystkich rurkach, kolankach i srubunkach. Sytuacji kiedy wracam do domu i widze ze w akwarium jest 40 litrow wody mniej. Nie wiem jak czesto sie to zdarza, i czy da sie system zaprojektowac i zmontowac tak zeby sie jednak nie zdarzylo. Bo czytajac rozne watki widze ze koledzy jednak czasami z wyciekami musza walczyc. Jak pisalem moje poprzednie akwa to byla prosta kostka wiec nie mialem do czynienia z tymi wszystkimi kominami, rewizjami i powrotami. Wszystko bylo w jednym zbiorniku i jedyna mozliwosc zalania to byloby pekniecie samego baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w sumpie masz wystarczajacą ilość miejsca aby w przypadku braku zasilania pomieścił wodę która cofnie się z głównego do sumpa to chyba nie ma powodu do zmartwienia. Wycieki jeśli powstają mam na myśli nieszczelność na rurach czy przeciekanie akwarium / sumpa zazwyczaj powstają bardzo wolno i wycieki są minimalne więc jest czas na reakcję. Najczęstszą przyczyną powodzi jest przelanie dolewki wody ale i tutaj można się zabezpieczyć.

Można też zmontować sobie czujnik który w przypadku wyczucia wody na podłodze zatrzyma ci np.  pompy czy wyśle ci powiadomienie na sms-a.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,ja mam podobny problem z podłogą, tj. stare budownictwo i drewniane (!!) podłogi na drewnianych legarach. Też martwiłem się o wytrzymałość i czy jak się coś wyleje/nakapie, to czy nie będzie jakiejś katastrofy. Rozwiązałem to następująco: szafka z sumpem i baniakiem stoi na blacie kuchennym grubości 4 cm i jest zapas po 25 cm z każdej strony. Jak grzebie w baniaku i coś kapie to właśnie na ten cokół i mam czas ogarnąć to na spokojnie zanim coś poleci na panele. Jak na razie mi to się sprawdza i te 150 l w obiegu się kręci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.