Skocz do zawartości
robkon3

Balling a marniejące korale

Rekomendowane odpowiedzi

Przed zastosowaniem ballinga z AF(proszki bez strongów) parametry wynosiły: KH-7,3, Ca-400, Mg-1300, pH-7,7, PO4-0, NO3-30. Postanowiłem podnieść parametry metodą Ballinga - wszystkie dawki równe(12ml na 200l). . Parametry regularnie kontroluję - lekko rosną. Od czasu stosowania ballinga moje korale marnieją. Czy to normalne, że w czasie dolewania korale się jakby zamykają? Z każdym dniem są coraz gorsze. Stosuję sól probiotyczną z AF(podmiana raz w tygodniu 12l). Nie wiem co robię źle.

20170116_221607.jpg

20170116_221611.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu chcesz podnieść parametry? "parametry wynosiły: KH-7,3, Ca-400, Mg-1300" masz jakiś spadek że postanowiłeś podnosić? 

Edytowane przez Tigr123 (wyświetl historię edycji)

465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12ml dobowo na 200l to raczej mała dawka więc jak sądzę nagłego skoku tu nie było. problem z ballingiem jest taki że właściwie nie da się stosować równych dawek. Podaj aktualne parametry wody. Dlaczego nie stosujesz strongów ??? Balling AF jest cytuje inspirowany metodą ballinga więc jak już stosujesz tą metodę to rób to na 100% a nie wybiórczo Ja bym właśnie tutaj szukał przyczyny.

Edytowane przez pinki (wyświetl historię edycji)

acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 30  też może być przyczyną twoich problemów.

A jakim testem mierzysz PO4 ?

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie testy wkonuje salifertem. Jedyne co mi się na myśl nasuwa to te strongi.

KH 7.4

Ca 400

Mg 1330

No3  30

Co warzne wszystkie chemikalia leje prosto do zbiornika głównego, ponieważ nie posiadam sampa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygląda że to co lejsz nic nie zmienia, jest konsumowane i tyle. Lub jest wiązane. W Jakich odstepach czasowych wlewasz dawki ballinga ? 1 dawka jaki czas do dawki 2 jaki czas do dawki 3 ? Pytanie może banalne ale czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, pinki napisał:

12ml dobowo na 200l to raczej mała dawka więc jak sądzę nagłego skoku tu nie było. problem z ballingiem jest taki że właściwie nie da się stosować równych dawek. Podaj aktualne parametry wody. Dlaczego nie stosujesz strongów ??? Balling AF jest cytuje inspirowany metodą ballinga więc jak już stosujesz tą metodę to rób to na 100% a nie wybiórczo Ja bym właśnie tutaj szukał przyczyny.

Dlaczego nie da stosować równych dawek Ballinga?

Edytowane przez Adamo79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam,

kH 8, Mg 1400 a Ca 350. Jak tu zastosowac rowne dawki ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ballinga leje 3 razy na dobe po 4ml z każdego komponentu w odstępach co 10 min. A czy u was też tak jest że jak wleje się np. Ca+Mg to po 10 min korale się  zamykają. 

Edytowane przez robkon3 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Stani napisał:

Adam,

kH 8, Mg 1400 a Ca 350. Jak tu zastosowac rowne dawki ?

Faktycznie przeoczyłem.

 

7 minut temu, robkon3 napisał:

Ballinfa leje 3 razy na dobe po 4ml z każdego komponentu w odstępach co 10 min. A czy u was też tak jest że jak wleje się np. Ca+Mg to po 10 min korale się  zamykają. 

Oczywiście że nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to musze zrobić tak. Kupie komponent Strong i wymieszam razem z komponentami Mg+Ca, KH, SBS w RO i zobaczymy co się będzie działo. 

5 minut temu, robkon3 napisał:

No to musze zrobić tak. Kupie komponent Strong i wymieszam razem z komponentami Mg+Ca, KH, SBS w RO i zobaczymy co się będzie działo. 

Albo najlepiej kupie gotowego Ballinga w bańkach po 5l z AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co ci Strongi?!Spawdż lepiej co tam namieszałeś w tym Ballingu może coś pomyliłeś w proszkach dawkach...Skoro korale zię zamykają po każdej dawce Ballinga.

Edytowane przez Adamo79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyny robiłem zgodnie z instrukcją z opakowań, dwa razy rozrabiałem. Bo też myślałem że coś pomyliłem. Ale jednak dla pewności kupie gotowe komponenty. Może proszki jakieś lewe?

Edytowane przez robkon3 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roztwory dodawane w sumpie, rozciencza sie zanim zostana wpompowane do akwarium. Moze korale mocno odczuwaja ze parametry wody z kazda dawka, gwaltownie sie zmieniaja (chodzi o te pierwsze sekundy po dodaniu). Dawki kropelkujesz "na pompe" ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak podaję za pomocą pompy dozującej i to odrazu wpada w falownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym się zainteresował na twoim miejscu no3 i po4


c784772eaae958f7d513903bf06bf18du288a270.png?upd=20140710105418

Akwarium - Reefmax 105l, odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135.35, oświetlenie led DIY, obieg - Newa Jet 1200, sól Tropic Marin Pro-Reef, Balling 123 Tropic Marin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, robkon3 napisał:

Tak podaję za pomocą pompy dozującej i to odrazu wpada w falownik.

Również nie posiadam sumpa jak autor wątku i też podaję płyny pompą dozującą prosto do zbiornika. Obecnie każdy z roztworów leję w 6 dawkach (równomiernie rozłożonych w dobie z 15to minutowymi odstępami między podaniem kolejnego roztworu) :

KH: 84ml

Ca+Mg:81ml

SBS:81ml

Żadnych objawów jak u ciebie Robert a dawki są już dość spore jak na objętość zbiornika (150l). Arkadiusz ale dziwne że korale mu źle reagują właśnie na wlanie roztworów - może coś w proszkach masz nie tak... Ostatnio na NR pisano o pomyłce Aquaforestu (nie ta sól w opakowaniu). Po którym roztworze ci korale się kurczą - czy masz swobodny dojazd do Katowic lub Gliwic, może ktoś nabełta ci akurat tego roztworu z którym jest coś nie tak. Do mnie masz trochę daleko (Gliwice) ale gdyby nikt się nie znalazł to zapraszam na kawę no i oczywiście odpowiedni roztwór.

Pozdrawiam

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, sumka33 napisał:

Również nie posiadam sumpa jak autor wątku i też podaję płyny pompą dozującą prosto do zbiornika. Obecnie każdy z roztworów leję w 6 dawkach (równomiernie rozłożonych w dobie z 15to minutowymi odstępami między podaniem kolejnego roztworu) :

KH: 84ml

Ca+Mg:81ml

SBS:81ml

Żadnych objawów jak u ciebie Robert a dawki są już dość spore jak na objętość zbiornika (150l). Arkadiusz ale dziwne że korale mu źle reagują właśnie na wlanie roztworów - może coś w proszkach masz nie tak... Ostatnio na NR pisano o pomyłce Aquaforestu (nie ta sól w opakowaniu). Po którym roztworze ci korale się kurczą - czy masz swobodny dojazd do Katowic lub Gliwic, może ktoś nabełta ci akurat tego roztworu z którym jest coś nie tak. Do mnie masz trochę daleko (Gliwice) ale gdyby nikt się nie znalazł to zapraszam na kawę no i oczywiście odpowiedni roztwór.

Pozdrawiam

Dzięki za odpowiedź. Jak masz czas to chętnie bym podjechał do ciebie zobaczyć jak to robisz.  Bo może faktycznie coś z tymi prochami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, robkon3 napisał:

Tak podaję za pomocą pompy dozującej i to odrazu wpada w falownik.

Nie sądzę aby bezpośrednie podawanie preparatów na falownik miało negatywny wpływ na korale. Podawałem w podobny sposób preparaty CA+ oraz MG+ i nigdy korale nie grymasiły. Moim zdaniem 10 minut odstępu czasowego między roztworami to zbyt mało, zresztą powołam się na znacznie bardziej doświadczonego kolegę http://reefhub.pl/metoda-ballinga/ który sugeruje co najmniej 1,5H odstępy czasowe aby nie doszło do wytracenia węglanu wapnia.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy soli priobotycznej to kH bym nie podnosił już. I jak pisał Stani lepiej wlewać do sumpa aby się wymieszało zanim wpadnie do akwa a do tego zwiększ odstępy - między kH a Ca/Mg powinno być z pół godziny przerwy przynajmniej i nie dawaj równych dawek tylko jak chcesz to podnieś sobie samo Mg poza tym ja bym nie dodawal w ogole przy takich parametrach chyba że musisz aby nie spadło jeszcze bardziej i jak pisali koledzy raczej zainteresuj się obniżeniem NO3 bo może to zaczęło rosnąć gwałtownie i czym mierzysz PO4?

 

p.s.

pinki zgodnie z tym artykułem pół godziny :)

 

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Obstawiam że prochy są lipne. Mój kolega rwał włosy z głowy bo tracił korale. Kupił nowe i zaczęło wszystko się normować. Może i u Ciebie jest podobnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Balling jest prawidłowo dozowany, to koralowce nie reagują podczas dozowania. Możliwe, że z solami coś jest nie tak. I jak Ci już pisano, zrób coś z tymi azotanami!


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy miałem u siebie wysokie stężenia no3 i po4 w dodatku rozjechane ich proporcje, to co bym nie wlał to korale się zwijały wszystko im nie pasowało.

Edytowane przez Protection2000 (wyświetl historię edycji)

c784772eaae958f7d513903bf06bf18du288a270.png?upd=20140710105418

Akwarium - Reefmax 105l, odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135.35, oświetlenie led DIY, obieg - Newa Jet 1200, sól Tropic Marin Pro-Reef, Balling 123 Tropic Marin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tyle ich zostało. Teraz dopuki nie znajdę problemu to wstrzymam się z zakupem nowych. A Ballinga zaczłem podawać ponieważ parametry były niskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.