Skocz do zawartości
CNA

Coś dolega błaznowi?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy coś mu dolega? białe coś przebiega wzdłuż linii bocznej

 

DSC00533.JPG


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wyglada na początki ospy :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak zadrapanie, powinno samo się zagoić


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Nik@ napisał:

Mnie to wyglada na początki ospy :( 

przebiega to dokładnie na linii bocznej, z drugiej strony ma mniej ale też symetrycznie na linii bocznej, drugi póki co bez śladu

 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak z obydwu stron na linii bocznej to raczej nie jest niestety zadrapanie.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam pewności, że to ospa, ale te "krupki" na ciele mi ją przypominają. Wygladaja na zdjeciu, jak przyklejone, wypukle drobinki, dlatego wydawalo mi sie, ze to ospa. Poza tym te rybki są nowe w akwarium z tego, co piszesz na temacie, ze nie przyjmują pokarmu, wiec jest to możliwe, że na stres związany z przeprowadzka mogą zareagowac ospą. Zwłaszcza, jesli to rybki ze sklepu, z odłowu. 

Obserwuj, czy tych kropek przybywa, zmniejsz intensywność światła i nie wkladaj rąk do akwarium, podchodz powoli, zeby dodatkowo ich nie stresowac. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakieś jeszcze objawy mają? oprócz tego że nie jedzą? np ocieranie sie o podłoże lub częste podpływanie pod powierzchnie by nabrać powietrza? ja niestety ostatnio przywlekłem jakieś dziadostwo i straciłem błazenka:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, orthoptera napisał:

a jakieś jeszcze objawy mają? oprócz tego że nie jedzą? np ocieranie sie o podłoże lub częste podpływanie pod powierzchnie by nabrać powietrza? ja niestety ostatnio przywlekłem jakieś dziadostwo i straciłem błazenka:(

nie, nic a nic, normalnie pływa, oddychają 

55 minut temu, Nik@ napisał:

Ja nie mam pewności, że to ospa, ale te "krupki" na ciele mi ją przypominają. Wygladaja na zdjeciu, jak przyklejone, wypukle drobinki, dlatego wydawalo mi sie, ze to ospa. Poza tym te rybki są nowe w akwarium z tego, co piszesz na temacie, ze nie przyjmują pokarmu, wiec jest to możliwe, że na stres związany z przeprowadzka mogą zareagowac ospą. Zwłaszcza, jesli to rybki ze sklepu, z odłowu. 

Obserwuj, czy tych kropek przybywa, zmniejsz intensywność światła i nie wkladaj rąk do akwarium, podchodz powoli, zeby dodatkowo ich nie stresowac. 

tak zrobię, dzięki za pomoc :)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy pomoglam, ale wiem, ze kiedy rybka jest zestresowana, to woli mniej światła i wiecej spokoju. Jesli kropek do jutra przybędzie, to bedzie trzeba coś wiecej zadziałać. Trzymam kciuki i mam nadzieję, ze jeszcze ktos zajrzy na ten temat i doradzi coś sensownego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i raczej ospa, dostał nowych wykwitów wokół oka, jak ostatnio miałem ospę w słodkim z 10 lat temu to podwyższałem temperaturę o 3-5 C i czekałem, w morskim jest analogicznie, czy trudniejsza sprawa?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudniejsza. Nie ma w 100% skutecznych sposobów i nie można w zbiorniku głównym stosować miedzi. Poczytaj sobie tutaj na forum, tematów jest masa o ospie. Podwyższenie temperatury ponoć przyspiesza cykl zycia pasożyta, przez co prędzej odpada on od żywiciela. Oprócz tych błaznów masz jeszcze inne ryby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie tylko błazny, prócz nich krewetki, ślimaki, krab, poczytałem i wychodzi na to, że temperatura 27 C, mniejsze zasolenie, mniej światła, czosnek do jedzenia


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio słyszałem radę na ospę że łapie się rybkę i na około 4 min. wkłada do wody RO/DI.Ale sam tego nie stosowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie jest to ospa, a przynajmniej na nic nie wskazuje, aby była, znalazłem wpis z 2006 r , który idealnie opisuje objawy, finał niestety nie jest pocieszający -> 

 

 

od wczoraj podwyższyłem temperaturę do 28C, świecę tylko aktyniką 5h, ryby od piątku jak są ze mną jeszcze nic nie zjadły, więc czosnek w jedzeniu nie przechodzi, zatem plasterki czosnku rozgniatam w szklaneczce wody z akwarium, wyciągam wszystkie farfocle i sam wyciąg trafia do akwarium, z okolic oczu  mu lekko zeszły pleśniawki, natomiast na boku coś mu wylazło jakby guzek i stroszy mu łuski, poza faktem, że łącznie z przyjacielem nic nie chcą jeść, zachowują się normalnie

 

DSC00539.JPG


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Nik@ napisał:

Może to by pomogło? http://erybka.pl/product-pol-57-Microbe-Lift-Artemiss-118-ml.html

Choc kiedy przeczytałam temat, do którego link wrzuciłeś, to sprawa nie wygląda dobrze :(

 

właśnie dzisiaj jadę do nich po pracy, zobaczymy co doradzą


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać, co doradzili i jak tam rybka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuciłem zgodnie z radą na 2 min do RO, fakt, zrzucił niemal natychmiast pleśniawki, ale zostały mu już dwa nie jeden wrzody na boku i w nocy odpłynął na wieczną rafę... :(

 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi :( A jak drugi błazenek? Zdrowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

póki co zdrowy ale z racji, że w akwarium póki co za dużo nie pływa, to do końca tygodnia zostawiam wyższą temperaturę, leję czosnek i mniej światła


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sok z czosnku wlewany do akwarium raczej nic nie pomoże. Z tego co pamiętam to tym sokiem powinno się namaczać pokarm, który ryby potem zjedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.