Skocz do zawartości
speed_k

przygotowanie do 375l + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem tu nowy i jest to mój pierwszy post.

Od jakiegoś czasu zajmowałem się akwarystyką roślinną ale nadarzyła się okazja i odkupiłem zestaw 200l + sump. Zdecydowałem się zlikwidować akwarium roślinne i przygotować je do słonego w związku z tym mam kilka pytań. Mój zbiornik to 375, o wymiarach 150x50x50h (wiem co niektórzy będą mi mówić żeby to sprzedał i kupił coś o 60cm głębokości, proszę sobie darować takie sugestie bo takie mam szkło i takie pozostanie). Muszę w nim zrobić komin. 

1) Czy 3x otwór o fi 32 wystarczą? wielkość komina będzie uzależniona od wielkości otworów). I jeszcze jedno przy okazji jaką wysokość komina proponujecie. Ile krótszy powinien być od całkowitej wysokości zbiornika. 

2) planuję pompę Jebao dct 12000 albo dcs 10000 i nie wiem którą wybrać. Poproszę o pomoc w wyborze. Aczkolwiek skłaniam się ku dct12000 troszkę zapasu nie zaszkodzi. Aha jak coś to zrobię dwa wyloty tyko że jeden poza kominem. I chciałbym żeby ta pompa chodziła na 70-80% swoich możliwości żeby troszkę dłużej służyła. 

3) Czy odpieniacz twistman op-150-in sobie poradzi w takim zbiorniku. sump jest przewidziany 160l 100x40x40 w którym wody będzie około 60-70l do tego dsb+regugium o wymiarach 60x39x10-11cm wysokości. a wody nad dsb około 14-15cm.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Edytowane przez speed_k (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, speed_k napisał:

Witam wszystkich. Jestem tu nowy i jest to mój pierwszy post.

Od jakiegoś czasu zajmowałem się akwarystyką roślinną ale nadarzyła się okazja i odkupiłem zestaw 200l + sump. Zdecydowałem się zlikwidować akwarium roślinne i przygotować je do słonego w związku z tym mam kilka pytań. Mój zbiornik to 375, o wymiarach 150x50x50h (wiem co niektórzy będą mi mówić żeby to sprzedał i kupił coś o 60cm głębokości, proszę sobie darować takie sugestie bo takie mam szkło i takie pozostanie). Muszę w nim zrobić komin. 

1) Czy 3x otwór o fi 32 wystarczą? wielkość komina będzie uzależniona od wielkości otworów). I jeszcze jedno przy okazji jaką wysokość komina proponujecie. Ile krótszy powinien być od całkowitej wysokości zbiornika. 

2) planuję pompę Jebao dct 12000 albo dcs 10000 i nie wiem którą wybrać. Poproszę o pomoc w wyborze. Aczkolwiek skłaniam się ku dct12000 troszkę zapasu nie zaszkodzi. Aha jak coś to zrobię dwa wyloty tyko że jeden poza kominem. I chciałbym żeby ta pompa chodziła na 70-80% swoich możliwości żeby troszkę dłużej służyła. 

3) Czy odpieniacz twistman op-150-in sobie poradzi w takim zbiorniku. sump jest przewidziany 160l 100x40x40 w którym wody będzie około 60-70l do tego dsb+regugium o wymiarach 60x39x10-11cm wysokości. a wody nad dsb około 14-15cm.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Co do wielkości zbiornika o tych wymiarach to jest OK i nikt tu nie powinien tego ci zarzucać bo widziałem nisze zbiorniki z rafą.

1-Wystarczą nawet 2 otwory, spływ 32 i rewizja 32mm, ja mam komin zewnętrzny .. wys.29cm ale może być wyższy  to nie robi,x szer.22cm, głębokość 15cm.. Komin powinien być na wysokości zbiornika a a wycięty otwór w kominie ja mam wycięty o głębokości 5cm (przelew do komina)

2-pompa wystarczy 10000 w zupełności wystarczy

3- odpieniacz jest za słaby na ten zbiornik !!

29 minut temu, speed_k napisał:

Witam wszystkich. Jestem tu nowy i jest to mój pierwszy post.

Od jakiegoś czasu zajmowałem się akwarystyką roślinną ale nadarzyła się okazja i odkupiłem zestaw 200l + sump. Zdecydowałem się zlikwidować akwarium roślinne i przygotować je do słonego w związku z tym mam kilka pytań. Mój zbiornik to 375, o wymiarach 150x50x50h (wiem co niektórzy będą mi mówić żeby to sprzedał i kupił coś o 60cm głębokości, proszę sobie darować takie sugestie bo takie mam szkło i takie pozostanie). Muszę w nim zrobić komin. 

1) Czy 3x otwór o fi 32 wystarczą? wielkość komina będzie uzależniona od wielkości otworów). I jeszcze jedno przy okazji jaką wysokość komina proponujecie. Ile krótszy powinien być od całkowitej wysokości zbiornika. 

2) planuję pompę Jebao dct 12000 albo dcs 10000 i nie wiem którą wybrać. Poproszę o pomoc w wyborze. Aczkolwiek skłaniam się ku dct12000 troszkę zapasu nie zaszkodzi. Aha jak coś to zrobię dwa wyloty tyko że jeden poza kominem. I chciałbym żeby ta pompa chodziła na 70-80% swoich możliwości żeby troszkę dłużej służyła. 

3) Czy odpieniacz twistman op-150-in sobie poradzi w takim zbiorniku. sump jest przewidziany 160l 100x40x40 w którym wody będzie około 60-70l do tego dsb+regugium o wymiarach 60x39x10-11cm wysokości. a wody nad dsb około 14-15cm.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Co do wielkości zbiornika o tych wymiarach to jest OK i nikt tu nie powinien tego ci zarzucać bo widziałem nisze zbiorniki z rafą.

1-Wystarczą nawet 2 otwory, spływ 32 i rewizja 32mm, ja mam komin zewnętrzny .. wys.29cm ale może być wyższy  to nie robi,x szer.22cm, głębokość 15cm.. Komin powinien być na wysokości zbiornika a a wycięty otwór w kominie ja mam wycięty o głębokości 5cm (przelew do komina)

2-pompa wystarczy 10000 w zupełności wystarczy

3- odpieniacz jest za słaby na ten zbiornik !!

Pytanie jeszcze co chcesz mieć w zbiorniku... ja ma odpieniacz w moim  skimz 161 do zbiorników 1200l. Ale trzeba brać to co piszą o odpieniaczach pod uwagę x3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, -OSA- napisał:

Co do wielkości zbiornika o tych wymiarach to jest OK i nikt tu nie powinien tego ci zarzucać bo widziałem nisze zbiorniki z rafą.

1-Wystarczą nawet 2 otwory, spływ 32 i rewizja 32mm, ja mam komin zewnętrzny .. wys.29cm ale może być wyższy  to nie robi,x szer.22cm, głębokość 15cm.. Komin powinien być na wysokości zbiornika a a wycięty otwór w kominie ja mam wycięty o głębokości 5cm (przelew do komina)

2-pompa wystarczy 10000 w zupełności wystarczy

3- odpieniacz jest za słaby na ten zbiornik !!

Co do wielkości zbiornika o tych wymiarach to jest OK i nikt tu nie powinien tego ci zarzucać bo widziałem nisze zbiorniki z rafą.

1-Wystarczą nawet 2 otwory, spływ 32 i rewizja 32mm, ja mam komin zewnętrzny .. wys.29cm ale może być wyższy  to nie robi,x szer.22cm, głębokość 15cm.. Komin powinien być na wysokości zbiornika a a wycięty otwór w kominie ja mam wycięty o głębokości 5cm (przelew do komina)

2-pompa wystarczy 10000 w zupełności wystarczy

3- odpieniacz jest za słaby na ten zbiornik !!

1. Ja niestety nie chcę ciąć bocznej szyby bo ktoś kto mi robił akwarium powiedział że to osłabia konstrukcję więc w grę wchodzi  komin wewnętrzny. Słyszałem że komin powinien być minimum 70mm poniżej poziomu zbiornika, czyli zbiornik ma 500mm h to komin 430mm h.

2. Ok 

3. Pytam bo się nie znam. 

Edytowane przez speed_k (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w chińskich odpieniaczach rzeczywiście należy przyjmować przelicznik x2 lub x3
Kolega ma jednak rację model OB-150-IN będzie za słaby do tego zbiornika - polecany jest realnie  do max 450L. U Ciebie z sumpem wyjdzie ponad 450. Zawsze lepiej mieć zapas wydajności niż zmieniać sprzęt bo za mały nie daje rady. Polecałbym modele na rurze 200


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy osłabi zbiornik to raczej nie bo wycinasz tylko 5 cenów a więcej masz miejsca w środku zbiornika, ae jak jest dla ciebie problem to można to zrobić w środku i też będzie grało..

ale weź po uwagę że będziesz musiał wyciąć otwory w dnie akwarium i co to ci też nie osłabi zbiornika?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, twistman napisał:

w chińskich odpieniaczach rzeczywiście należy przyjmować przelicznik x2 lub x3
Kolega ma jednak rację model OB-150-IN będzie za słaby do tego zbiornika - polecany jest realnie  do max 450L. U Ciebie z sumpem wyjdzie ponad 450. Zawsze lepiej mieć zapas wydajności niż zmieniać sprzęt bo za mały nie daje rady. Polecałbym modele na rurze 200

Czyli OP-200-in wystarczy?

1 minutę temu, -OSA- napisał:

Czy osłabi zbiornik to raczej nie bo wycinasz tylko 5 cenów a więcej masz miejsca w środku zbiornika, ae jak jest dla ciebie problem to można to zrobić w środku i też będzie grało..

No ja się na tym nie znam. Pytałem ludzi którzy się zajmują produkcją zbiorników (u których kupowałem zbornik) oni mi powiedzieli że tak jest. Po za tym u mnie estetyczniej (wystrój wnętrza) będzie wyglądał zbiornik z kominem wewnętrznym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też kupowałem zbiornik i nikt mi nic takiego nie mówił... wszystko zależy od grubości szyby i wielkości otwory i z tym się zgodzę. Wiadomo jak się by przesadziło to może walnąć ale od tego też masz pewnie wzmocnienia wzdłużne zbiornika?  Wiadomo to twoja sprawa jak chcesz mieć zbiornik 

Co do ODP to ten już lepszy i pociągnie to wszystko ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, -OSA- napisał:

Ja też kupowałem zbiornik i nikt mi nic takiego nie mówił... wszystko zależy od grubości szyby i wielkości otwory i z tym się zgodzę. Wiadomo jak się by przesadziło to może walnąć ale od tego też masz pewnie wzmocnienia wzdłużne zbiornika?  Wiadomo to twoja sprawa jak chcesz mieć zbiornik 

Co do ODP to ten już lepszy i pociągnie to wszystko ..

1. No pewnie masz racje. W końcu masz coś takiego i działa. Po prostu mówię co mi powiedzieli bo jak zbiornik był w trakcie budowy to zastanawiałem się nad kominem i miałem kilka wizji i wszystkie możliwości poruszyłem. komin zewnętrzny na bocznej i tylej szybie jak i wewnętrznej. Mówili że najbezpieczniej jest z wewnętrznym. 

2. Ok nie będę oszczędzał. Według powiedzenia "chytry traci dwa razy" lepiej mieć zapas. Tym bardziej że wiem jak było w roślinniaku. Troszkę dłużej poczekam i kupię ten mocniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem tego zdania i też się wiele razy o tym  przekonałem.

A nie rozważałeś innych odpieniaczy ? dużo jest na rynku i w niższych cenach i dość mocno wydajne ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swoim 375l miałem 2x 32mm i powrót 25mm. Teraz jak bym miał stawiać 375l to bym dał 3x 25mm (mniejszy komin) albo komin zewnętrzny. Pompa jebałka 9000 i odpieniacz deltec sc1455. Teraz ten sam sprzęt mam w 576l i daje radę. 

Edytowane przez pokson (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, -OSA- napisał:

Też jestem tego zdania i też się wiele razy o tym  przekonałem.

A nie rozważałeś innych odpieniaczy ? dużo jest na rynku i w niższych cenach i dość mocno wydajne ..

Rozważałem. Tylko że u mnie jest kłopot z miejscem pod zbiornikiem. Jak sump będzie stał na podłodze to do blatu będę miał około 58cm. Ale chętnie posłucham propozycji.

6 godzin temu, pokson napisał:

W swoim 375l miałem 2x 32mm i powrót 25mm. Teraz jak bym miał stawiać 375l to bym dał 3x 25mm (mniejszy komin) albo komin zewnętrzny. Pompa jebałka 9000 i odpieniacz deltec sc1455. Teraz ten sam sprzęt mam w 576l i daje radę. 

Hymmm. Boję się że 25mm może nie odprowadzić mi wody. Jak jest z awaryjnoscia tych pomp. Słyszałem że jebao 12000 jest pancerna a deltec 1456 następca 1455 ma podobne parametry do twistmana op 150. Aczkolwiek jest trochę droższy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem że ja bym tak zrobił :D Zeby woda przelewała się przez rewizję, musiałem zawór na spływie zamykać do połowy. Co do pompy to zrobiłem głupotę, bo siadł zasilacz a wymieniłem całą pompę na nową. Stara teraz zasila UV i filtr przepływowy. 1456 ma pompę dc więc można regulować "moc" odpieniacza pompą. Jak już pisałem, w 576l (około 650l z sumpem) nie mam żadnych problemów z tym odpieniaczem, co nie zmienia faktu że takiego twistmana 200 z chęcią bym zakupił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, pokson napisał:

Dlatego napisałem że ja bym tak zrobił :D Zeby woda przelewała się przez rewizję, musiałem zawór na spływie zamykać do połowy. Co do pompy to zrobiłem głupotę, bo siadł zasilacz a wymieniłem całą pompę na nową. Stara teraz zasila UV i filtr przepływowy. 1456 ma pompę dc więc można regulować "moc" odpieniacza pompą. Jak już pisałem, w 576l (około 650l z sumpem) nie mam żadnych problemów z tym odpieniaczem, co nie zmienia faktu że takiego twistmana 200 z chęcią bym zakupił.

1. Tę pompę w 375 miałeś ustawiona na pełną moc?

2. Akurat na punkcie filtracji w akwarium mam hopla więc pewnie będę zbierał kasę na ten mocniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Tak, z tym że po odjęciu kolanek, zakrętów itp., pompa  ma mniejszą wydajność.

2. Zawsze można ustawić odpieniacz na sucho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, pokson napisał:

1. Tak, z tym że po odjęciu kolanek, zakrętów itp., pompa  ma mniejszą wydajność.

2. Zawsze można ustawić odpieniacz na sucho.

1. Tak to wiem i dlatego chcę zakupić dct 12000 i dać ja na mniejsze obroty. Pompa dostanie mniej po tyłku a i żona nie będzie się wsłuchiwać w buczenie. Trochę jej to przeszkadza. A pytam czy na full bo zastanawiałem się czy wtedy miałeś skrócony odpływ na połowę.

2. No właśnie z tą sucha i mokrą piana to też nie wiem bo jedni mówią tak inni inaczej. Sam nie wiem na co się zdecydować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa na full i odpływ do połowy. Co do słyszalności to tą 12000 usłyszysz dopiero jak wyłączysz odpieniacz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jebao nie należą do cichych pomp. Przynajmniej moja nie jest cicha 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pokson napisał:

Pompa na full i odpływ do połowy. Co do słyszalności to tą 12000 usłyszysz dopiero jak wyłączysz odpieniacz :)

Ok. To teraz zostało się zastanowić nad tymi otworami jakiej średnicy zrobić. Pompa już wybrana i odpieniacz wstępnie też. Myślicie że komin 7cm niższy od zbiornika będzie na dobrym poziomie?

Poczytałem poszukałem i wychodzi na to że zrobię komin wysoki na 40cm a jak coś to grzebieniem skoryguje.

Edytowane przez speed_k (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.