Skocz do zawartości
FunWorld

Autodozowanie fitoplanktonu

Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili leję około 200ml fitoplanktonu dziennie w jednej lub dwóch dawkach.

Mam jedną głowicę pompy dozującej wolną i się zastanawiałem, czy można by ustawić pompę w takiej konfiguracji:

24 dawki co godzinę po 13ml, tak żeby butelka 1.5 litra wystarczyła akurat na tydzień. Mógłbym dołożyć bąbelki do tej butli.

Jak zwykła hodowla, ale bez nawozu max do 2tygodni (1tydzień od urobku w lodówce + 1 podczas dozowania)

Starałbym się użyć jak najkrótszych wężyków, żeby się jak najmniejsza część fito kisiła się w wężyku.

Próbowaliście takiego rozwiązania?

 

Dodam, że teraz nie wyłączam odpieniacza przy karmieniu fito i wtedy też bym nie wyłączał. PO4 i NO3 traktuję jako część obciążenia i walczyłbym z tym innymi sposobami.

Ma to sens?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sam dozuję z pompy 2x dziennie po 100 ml i nie widzę różnicy jak lałem z "ręki" jednorazowo 200 ml, ale dozowanie 24x/dobę też ma sens, sam nie napowietrzam juz gotowego fito , ale może są inne szkoły...


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka dodatkowych pytań jeśli byłbyś tak miły odpowiedzieć. Od dawna tak lejesz? A jak z wężykiem i głowicą? Nie zachodzi Ci syfem i nie wymaga wymiany? Na coś trzeba uważać?

To może lepiej coś pośredniego jest zrobić jak 4x50ml, albo 8x 25ml? Chciałem tak często dozować, żeby ten sam fito za długo w wężyku nie siedział.

Z jakiego pojemnika lejesz?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fito z pompy leję od 15.12.2016 , kiedy wystartowałem z ballingiem, a, że jeden kanał był wolny, więc czemu nie :)

W wężyku jest sporadycznie kilka pęcherzyków powietrza, ale tym się nie martwie. nie zaobserwowałem też jakiś niedomagań pompy . Choć pewnie warto by czasem przepłukać (raz na kwartał) RODI

I póki co ,to leję z 1,5l butelki po muszyniańce :)

Fito, to żywe organizmy i nie wydaje mi się żeby przeżywalność ich była na poziomie 1-2h , bądź były spożytkowane całkowicie w tym czasie.

Ale głowy nie dam za moje hipotezy :)

Edytowane przez szwagieros (wyświetl historię edycji)

150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.  U mnie sytuacja niemal identyczna, tylko data inna i nie mam Muszynianki :)

 

Będzie trochę klikania, ale ustawie u siebie na 24 dawki co godzinę. 

Wiem, że lepiej lać w nocy i odpieniacz powinien być wyłączony, ale tak będzie bezpieczniej na wypadek jakby fito się miał psuć w wężyku. Może dam na noc minimalnie większe dawki kosztem dziennych - tak jak jest na rafie. Na starcie też spróbuję bez napowietrzania. najwyżej dołożę później.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też znam opinię, żeby karmić korale nocą, tylko, że ja mam przewagę miękasów i kilka lps

A te zamykają swoje polipy po zmroku, więc nie bardzo wiem jak mogą się odżywiać

a szyba po dwóch dniach jest prawie nieczytelna :) i obwiniał bym właśnie fito

 


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fitoplankton podlega dobowym pionowym migracjom. Rano płynie do góry, aby czerpać swiatło a wieczorem zanurza się głębiej. To jasne, że w przypadku korali, które odżywiają sie fito karmić należy gdy są otwarte.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu na szczęście za błędy się drogo nie płaci. Można się trochę naklikać i popróbować po 2 tygodnie różnych opcji.

Ja własnie podłączyłem wszystko i mam tak:

20:00-5:00 9 dawek po 12ml

6:00- 19:00 15 dawek po 6ml

 

Korale się uczą i przyzwyczająją do zwyczajów karmienia. Dobrym przykładem są acany, gdzie można je przyzwyczaić do polipowania w dzień, lub tylko w nocy.

 

Z tego co czytałem, to jest tak, że plankton w dzień idzie do słońca, a w nocy schodzi na dno - dlatego właśnie korale mają w naturze odżywiać się w większości nocą, a dla reszty pozostają dawki dzienne. Zobaczymy co z tego się urodzi.

 

Edit:

Wyprzedziłeś mnie, ale i potwierdziłeś też to co miałem na myśli, a nie pamiętam gdzie czytałem.

Mam nadzieję, że dzienne dawkowanie nie będzie szło tylko do odpieniacza i zyska na tym chociażby zooplankton, gąbki i inne bezkręgowce.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy zyskają [emoji4] a pewnie tylko niewielka część trafi do odpieniacza

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.