Skocz do zawartości
dadario

Pomoc w podłączeniu filtra RO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem. Na targowisku zakupiłem okazyjnie zestaw ro-di składający się z:
3 prefiltrów (docelowo 5mikronów,węgiel,1mikron)
obudowy membrany
płytki montażowej itp gratów. Wygląda na wiekowy ale szczelny  i tani więc mi odpowiada. 

Postanowiłem wymienić wszystkie wymienialne elementy (zaworki zwrotne, 4drożny, prefiltry i samą membranę) No i jak wszystko poskładałem (zgodnie z znalezionym na reefhubie schematem) to pojawił się problem. 

A mianowicie z teoretycznego wyrzutu czystej wody z membrany leci woda szybko i konkretnie, a z odpadu gdzie powinien być założony restryktor to dużo wolniej. Po wpięciu restryktora jeszcze wolniej. 

No i mam pytanie czy mam coś źle podłączone??? Czy jest możliwe aby w tej obudowie wyjścia z membrany były odwrotnie(niestety korpus jest biały i nie widać jak przebiegają "kanały"??? Czy może źle włożyłem membranę no i woda nie płynie całkowicie przez nią tylko gdzieś bokiem???

Membrana w obudowie włożona do wysokości tej grubej uszczelki i dokręcona. Może ta uszczelka ma wejść głębiej aż do środka obudowy???

Dla ułatwienia zdjęcie układu i objaśnienia: czerwony przewód na wyjściu  to restryktor z zaworkiem bypasu do płukania membrany, biały przewód z zaworkiem zwrotnym z różowymi elementami to wyjście czystej wody. 

osmoza1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podłączone tak jak na zdjęciu. Czerwony ten wyżej na zdjęciu zrzut brudnej wody, a biały ten niżej czysta woda. Moze faktycznie źle zamontowałeś membranę lub uszczelkę. Ja membrany jeszcze nigdy nie wyjmowałem to nie wiem jak to ma dokładnie wyglądać. Poczekaj niech się wypowiedzą mądrzejsi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak: do pierwszego baniaka wchodzi woda z rury, potem wchodzi do drugiego czyli na węgiel i wychodzi z przodu i trafia do membrany od strony nakrętki, woda przechodzi przez membranę i jak patrzysz na pojemnik z membraną to pierwszym wylotem wchodzi woda na żywice, a drugi wylot idzie na spływ.

Nie wiem czy cos z tego zrozumiesz ale jak cos wrzucę fotkę. Tylko ja mam bez tych udziwnień z których pewnie nie skorzystasz, tak czy inaczej jak się membrana pozatyka to tym bajpasem tego nie wyczyścisz .

A może narysuj odręcznie co Ty tam masz i wtedy będziemy razem myśleć jak z tego zrobić bimbrownice...

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poniżej przesyłam fotografię jak u mnie w starym RO była zamontowana membrana.

1.jpg


Akwa - 220l (90bok x 90bok x 120bok x 55wys. w trójkącie) + panel; Pienidło - Tunze 9012; Obieg - Blau Reef Motion 1K DC; Cyrkulacja - Jebao / Jecod Cross Flow Pump CP-25; Słoneczko - maxspect razor 160w 16000k

http://89450fa7a2f3c516f0b89d71210135bcu1603a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, michalfa napisał:

A czemu odpadu z membrany nie masz podłączonego do czterodrożnego? No chyba, że źle widzę ;)

 

Bo go się tam nie podłącza.

4 godziny temu, dadario napisał:

Czy jest możliwe aby w tej obudowie wyjścia z membrany były odwrotnie(niestety korpus jest biały i nie widać jak przebiegają "kanały"??? Czy może źle włożyłem membranę no i woda nie płynie całkowicie przez nią tylko gdzieś bokiem???

Obudowy to jest raczej standard i nie sądzę, żeby wyjścia były zamienione. Możesz wsadzić np. cienki elastyczny drucik w kanały i sprawdzić, który gdzie wychodzi chociaż moim zdaniem nie ma to sensu :)

Membranę wciska się do samego końca w korpusie. Nieraz trzeba użyć troszkę siły. Woda może też przeciekać bokiem uszczelki, zdarzają się przypadki, że wszystko wygląda dobrze, a woda się przesącza. Wyjmij membranę sprawdź uszczelkę i korpus gdzie dolega czy nie ma rys lub innych zadziorów. Spróbuj wsadzić jeszcze raz membranę dobrze ją wciskając.  


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa
31 minut temu, messaya napisał:

Bo go się tam nie podłącza.

 

To gdzie go trzeba podłączyć ażeby zawór odpowiednio zadziałał przy wzroście ciśnienia i woda nie płynęła przez membranę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, michalfa napisał:

To gdzie go trzeba podłączyć ażeby zawór odpowiednio zadziałał przy wzroście ciśnienia i woda nie płynęła przez membranę? 

 

Podłączasz według poniższego schematu. Dodatkowo, żeby to dobrze działało na wyjściu wody czystej z korpusu musi być kolanko z zaworkiem przeciwzwrotnym.

W momencie kiedy zamykasz dopływ wody czystej (out 3) z membrany wytwarza się ciśnienie, które to powoduje zamkniecie dopływu wody z prefiltrów (in 1). Zaworek przeciwzwrotny nie dopuszcza do cofnięcia się wody do korpusu i spadku ciśnienia w wężyku na wyjściu. W tej sytuacji dopływ wody do membrany zostaje zamknięty. To tak ogólnikowo w  skrócie. Reszta do poczytania na ReefHub.

http://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

 

15.jpg

Zdjęcie zapożyczone z ReefHub

8.jpg


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Ma to sens ;) Ja mam podłączone jak na filmiku który wstawiłem i też wszystko działa. Jestem ciekaw czy są jakieś negatywne różnice w tych dwóch metodach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest taka, że masz cały czas membranę pod ciśnieniem wody z sieci. Pytanie czy ma to na nią jakiś wpływ czy nie.

Wysłane z mojego MI NOTE LTE przy użyciu Tapatalka


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem membranę. No i nie wiem czy z nowości, czy różnica pokoleniowa wersji filtra ale ta szeroka uszczelka była za gruba i ona blokowała możliwość wsunięcia membrany do końca obudowy. Zamieniłem uszczelkę z tą z starej membrany i problem się rozwiązał. Wszystko wygląda na szczelne. Dwie godziny płukania nowej membrany "bez obciążenia", no i woda na wyjściu w okolicach 4-6ppm. Po żywicy mb20 pełne i okrągłe ZERO!!! Wszystko szczelne, wszystko sprawne...A to oznacza....

W tym tygodniu ODPALAMY zbiornik!!!

Dziękuję wszystkim za pomoc i sugestie. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.