Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Sory ale na tym etapie to bym się wogóle nie zastanawiał nad czym innym jak komin, czy to zewnetrzny czy wewnetrzny. Wszystkie inne rozwiązania przecież są dla osób ktore już mają akwa ale bez sumpa. 


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Adi1977 napisał:

Przemo fajne to akwarium ile to masz litrasów?

Dzięki, to było tylko 64 litry z sumpem 54 litry. Już je sprzedałem, w stopce jest link do filmiku

1 minutę temu, owler napisał:

Sory ale na tym etapie to bym się wogóle nie zastanawiał nad czym innym jak komin, czy to zewnetrzny czy wewnetrzny. Wszystkie inne rozwiązania przecież są dla osób ktore już mają akwa ale bez sumpa. 

Ale kolega właśnie ma akwarium bez sumpa i chce je zaadoptować. W innym wypadku jak najbardziej- tylko komin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Przemek78 napisał:

Dzięki, to było tylko 64 litry z sumpem 54 litry. Już je sprzedałem, w stopce jest link do filmiku

Ale kolega właśnie ma akwarium bez sumpa i chce je zaadoptować. W innym wypadku jak najbardziej- tylko komin

według tej strony co podales to przy przeplywie 1200l to grzebień musiał by mieć 45 cm po wkoncy 18*2.5 to jest większa średnica rury niż mam rynny:) hehe tak dla smiechu :)

Edytowane przez Tomasz Nastały (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Tomasz Nastały napisał:

według tej strony co podales to przy przeplywie 1200l to grzebień musiał by mieć 45 cm po wkoncy 18*2.5 to jest większa średnica rury niż mam rynny:) hehe tak dla smiechu :)

a wpisałeś w galonach? Chyba nie, 1200 litrów to około 330 galonów

Wychodzi grzebień 5 cali- 12,5cm, rury 0,75cala- około 20mm

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Przemek78 napisał:

a wpisałeś w galonach? Chyba nie, 120 litrów to około 330 galonów

Wychodzi grzebień 5 cali- 10cm, rury 0,75cala- około 20mm

aha przepraszam mój błąd nie znam angielskiego hehe później tak wychodzi ale pośmiać się można :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiertarka i wiercimy otwory,  jest troche filmików jak to się robi, tylko troszkę wody musi być żeby wiertło było obmywane. Ja bym omijał boxy i pajpy.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, owler napisał:

Wiertarka i wiercimy otwory,  jest troche filmików jak to się robi, tylko troszkę wody musi być żeby wiertło było obmywane. Ja bym omijał boxy i pajpy.

niestety nie bede wiercil dziur w akwarium jakos mi sie nie usmiecha :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, owler napisał:

Wiertarka i wiercimy otwory,  jest troche filmików jak to się robi, tylko troszkę wody musi być żeby wiertło było obmywane. Ja bym omijał boxy i pajpy.

To byłoby najlepsze wyjście, tylko czy będziesz miał zaufanie do tego zbiornika czy nie powstały jakieś mikrouszkodzenia przy takim "domowym" wierceniu. Normalnie robi to maszyna i wierci równocześnie z dołu i z góry i nie na gotowym zbiorniku tylko na tafli szkła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja jak ktoś nie ma smykały to lepiej się samemu za to nie zabierać, tylko mi nie pasuje rura w takim niewielkim zbiorniku, overflow box też planować na początku to trochę dziwne chociaż kto komu zabroni?. Nowe akwarium około 100 litrów z kominem nie będzie kosztowało majątek. U znajomego szklaża pewnie tyle co dobry overflow box.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, owler napisał:

W sumie racja jak ktoś nie ma smykały to lepiej się samemu za to nie zabierać, tylko mi nie pasuje rura w takim niewielkim zbiorniku, overflow box też planować na początku to trochę dziwne chociaż kto komu zabroni?. Nowe akwarium około 100 litrów z kominem nie będzie kosztowało majątek. U znajomego szklaża pewnie tyle co dobry overflow box.

Na pewno warte rozpatrzenia, będzie tylko trochę drożej. Może 20-25% doliczając śrubunki. Za to jest to niezawodne rozwiązanie i bardziej estetyczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No te śrubunki też trochę kosztują Przemek masz rację. Trzeba by powyceniać opcje i już.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moje kiedy startowałem z tym akwarium dwa lata temu. I wcale nie tęsknię ani za sumpem, ani za panelem. 80x35x45h._DSC0060.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Marek Gr napisał:

To moje kiedy startowałem z tym akwarium dwa lata temu. I wcale nie tęsknię ani za sumpem, ani za panelem. 80x35x45h._DSC0060.JPG

No ładnie, a używałeś akwarium z sumpem wcześniej? Może jak się kiedyś przesiądziesz to zauważysz różnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę. Dość wiekowy już jestem, miałem wiele akwariów i wiele różnych przygód z nimi. Mam syndrom wyprowadzania wody poza akwarium. A tak na poważnie, nie mówię, że sump jest zły, tylko chciałem przedstawić jak to rozwiązałem u mnie. Jest to jakaś alternatywa dla Kolegi, który chce zrobić morskie ze słodkowodnego, bez tych wszystkich rurek, zaworków, śrubunków, wiercenia w szkle itp. Jakoś to działa, i nie zauważyłem jakichś wielkich problemów przez te dwa lata. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie sądzę. Dość wiekowy już jestem, miałem wiele akwariów i wiele różnych przygód z nimi. Mam syndrom wyprowadzania wody poza akwarium. A tak na poważnie, nie mówię, że sump jest zły, tylko chciałem przedstawić jak to rozwiązałem u mnie. Jest to jakaś alternatywa dla Kolegi, który chce zrobić morskie ze słodkowodnego, bez tych wszystkich rurek, zaworków, śrubunków, wiercenia w szkle itp. Jakoś to działa, i nie zauważyłem jakichś wielkich problemów przez te dwa lata. 

Ładne światło, jaka jest konfiguracja świetlówek?

Wysłane z mojego LG-H525n przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy to były dwie niebieskie, jedna biała i jedna pink. Wszystko Giessmana. Jednak jak dla mnie było zbyt różowo. Po wprowadzeniu korali, kiedy okazało się, że 4x24 to niezbyt dużo światła nawet dla wielu miękkich, świetlówka pink została wymieniona. Teraz jest konfiguracja 2 x coral plus i 2 x blu plus ati. I to uważam jak dla mnie za najlepsze oświetlenie przy czterech świetlówkach. I tu uwaga odnośnie lampy. Jeżeli to tak jak u mnie zwykła Chinka to radziłbym na takie akwarium raczej kupić 6 x 24. W cenie niewielka różnica. W razie czego wszystkimi nie trzeba świecić a jest więcej możliwości doboru odpowiedniej barwy. I wtedy jest miejsce i na świetlówkę pink i może na jakąś super aktynikę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też na początku polecałem koledze żeby nic nie robił. Dlatego że sump to dodatkowe koszty i to wcale nie małe, ja tak miałem na początku z pierwszym zbiornikiem. Wolałem wydać kase na skałę, dobre oświetlenie i markowy odpieniacz. I wszystko działało( nie trzymałem tylko bardziej wymagających sps typu acropory no chyba tylko pojedyńcze przypadki). Inaczej sprawy się mają jak ktoś ma przeznaczoną odpowiednią sumę pieniędzy. Wiadomo że sump to super sprawa, ale czasami lepiej zacząć bez, niż wogóle nie mieć akwarium albo mieć go rok później. Wszyscy po jakimś czasie zmieniają zbiorniki najczęściej na większe więc kolega może na początek zrobić sobie taki poligon doświadczalny z tej 120 stki. Posmakuje, troszkę podotyka☺, jak mu się spodoba to wejdzie głębiej w temat.

 

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam w nowy dzień czyli jak mówi kolega owler to rozumiem że ma tylko odpieniacz dobra lampę a co z filtracja skoro nie było sumpa? Filtr zewnętrzny kubełkowy czy nic nie było bo się pogubiłem ;/ jeśli można wiedzieć jak był startowy sprzęt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Tomasz Nastały napisał:

Witam w nowy dzień czyli jak mówi kolega owler to rozumiem że ma tylko odpieniacz dobra lampę a co z filtracja skoro nie było sumpa? Filtr zewnętrzny kubełkowy czy nic nie było bo się pogubiłem ;/ jeśli można wiedzieć jak był startowy sprzęt?

Odpieniacz to filtracja i żywa skała to filtracja- na tym polega metoda berlińska. Nie potrzeba jeszcze jakiegoś filtra, musisz przestać myśleć po "słodkiemu" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok wiem że muszę ;) tylko zastanawiam się że ten cały syf z powierzchni co zbiera? Bo przecież odpieniacz jest szczelny na górze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pudełko przelewowe rozwiązało by by ten problem, ew. mała kaskada że skimerem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lub zestaw Tunze reefpack 250. Będzie coś tam film ściągał z wody, a do filtra można włożyć jakieś media w razie potrzeby. Myślę, że to będzie najlepsze rozwiązanie. Taki zestaw jest estetyczny i wygląda prawie jak komin, nie rzuca się specjalnie w oczy, ale jak kolega chce po taniości to akurat trochę kosztuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na niektórych sprzętach nie można oszczędzać. Jak kolega nie chce sumpa, to dlatego poleciłem Tunze. Myślę, że to najlepsze rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę postów wyżej wrzuciłem zdjęcie jak to właśnie wygląda z reefpackiem 250.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.