Skocz do zawartości
outta82

40x40x40 opti white Toruń

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

rok czasu czekałem z odpaleniem kostki.

W końcu się udało i chciał bym się z Wami podzielić moją solniczką.

Start 25.02

Sprzęt:

- akwa 40x40x40 opti white

- filtr FZN-3 ( na razie standardowy wkład ) gąbki wyrzucone, jest siporax sera i z absorbentów chemipure blue

- cyrkulator JVP100

- grzałka z termostatem Aquaell 75W ( ustawiona na 25C )

- oświetlenie DIY 36W dzień/noc ( cree )

- skała żywa 7kg

- woda z działającego zbiornika

- bakterie ( dawki co 2/3 tygodnie )

- żywy piasek 4,5kg

Kleiliśmy z córą 2 godziny, ale efekt nas zadowala :) Skała będzie jeszcze trochę odsunięta od szyb.

Piach dojdzie gdzieś za miesiąc, nigdzie mi się nie spieszy.

Trzymać chcę 2 błazenki i trochę cukierków + ekipa sprzątająca.

Na razie nic się nie dzieje, chociaż widać że skały "ożywają". Postaram się relacjonować na bieżąco.

Za wszelkie cenne uwagi z góry dziękuję.

 

_images_IMG_20170225_191613.jpg

_images_IMG_20170225_211317.jpg

_images_IMG_20170225_211948.jpg

Edytowane przez outta82 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Masz identyczne szkiełko jak ja :)

 Dodanie jeszcze jednego cyrkulatora też nie zaszkodzi (ten JVP jest ciut duży wg mnie ale to tylko moje zdanie :) ) Ułożenie skały bardzo fajne!

Jakie cukierasy masz zamiar mieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dzięki,

drugi cyrkulator leży w pogotowiu. Jeśli się okaże że ten + kaskada nie dadzą odpowiedniej cyrkulacji na pewno dołożę. Na razie jest ok. Co do życia nie zaplanowałem nic konkretnego...ma być ciekawie i kolorowo i oczywiście dostosowane do wielkości akwa. Myślę, że po prostu jak nadejdzie czas wybiorę się z dzieciakami i kupimy co im się spodoba. Sklep i obsługa jest pomocna, myślę że nie wcisną mi czegoś co będzie nieodpowiednie. Oczywiście poczytać poczytam :) Nigdy nie zaszkodzi ;)

Zaraz zajrzę do Ciebie zobaczyć co tam masz.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czekaj tak długo z dodaniem piachu, za kilka dni jak ze skały wyleci najgorszy syf sprzątaniu to, po odsysaniu wodę przefiltruj i wlej do akwarium i dodawaj piach. Jeśli zrobisz tak jak planujesz dojrzewanie będzie się ciągnęło.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega cierpliwy to niech pozwoli się skale dobrze oczyścić. Wrzuciłabym tam tyle cyrkulacji ile się da aby tylko nie wylewało wody, co parę dni odsysała syf, filtrowała i wodę wlewała z powrotem do akwa. Poza tym nic więcej, tylko obserwować i dolewać odparowaną wodę. Za 2-3 tygodnie piasek i będzie gitara :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie kolory i ile poszczególnych diód użyłeś? Na zakupy to do sklepu w Bydgoszczy? Chyba, że już coś w Toruniu otworzyli, bo kiedyś czytałem na slodkowodnym forum, że ktoś miał takie plany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W Toruniu jeszcze nie otworzyli takowego ;) przynajmniej mi nic nie wiadomo.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zakupy w Bydgoszczy. 

Maciej01, ja nie robiłem lampy, zrobił mi gość z polecenia. Jest pełne spectrum, białe, zielone, czerwone, niebieskie i 2 diody UV. Jak odnajdę specyfikację podeślę Ci. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz tu na forum, bo inni też na pewno są ciekawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update. Coś się dzieje, okrzemki wyszły, glony się powoli pokazują, a to z mackami to ( środek dół na tej porośniętej skale )? 

 

IMG_20170303_183923.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na czym stoi twoja kostka masz jakąś dedykowaną szafkę, czy jest to zwykła ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, szafkę kupiłem na zamówienie pod wymiary akwarium. Na olx ktoś robi szafki do akwarium na zamówienie. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafik25, niestety nie powiem bo dostałem klej gratis z odsypki. Klej ten stosują w sklepie akwarystycznym w którym się zaopatruję do prac u ich klientów.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i koledzy, wiem że już odpowiadaliście milion razy na tego typu pytania, ale co tam, zapytam.

Akwa zaczęło dojrzewać ( chyba? ). Czy to tak powinno wyglądać? Jesteście w stanie stwierdzić czy jest ok czy nie.

To coś na jednym z zdjęć z "mackami", proszę o info co to jest ( Aiptasia? ). Jeśli tak po prostu wyrwać?

W okresie dojrzewania zmniejszyć czas świecenia? Obecnie świecę 12h ( 10h dzienne, 2h nocne ).

Czemu na jednej skale wyrósł "las" glonów a na pozostałych nic?

Jak pozbyć się piany która powstaje na wodzie?

Bardzo proszę o cenne wskazówki.

Pozdrawiam

img-20170308-181500.jpg

img-20170308-181541.jpg

img-20170308-181619.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, outta82 napisał:

Czemu na jednej skale wyrósł "las" glonów a na pozostałych nic?

Jak pozbyć się piany która powstaje na wodzie?

U mnie nic nie wyroslo przez 3 tygodnie...

Ja do zbierania filmu bakteryjnego, kurzu itp. z powierzchni wody uzywam "skimera".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

i za dużo świecisz - o tym też było "milion razy" - 12h to docelowe a zacząć można od 6h niebieskie i 4h białe

wyjmij skałę, "przeszczotkuj" z tych glonów (trochę [jakiś litr] wody ze zbiornika i w tej wodzie)

dajesz jakieś bakterie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Palnik napisał:

U mnie nic nie wyroslo przez 3 tygodnie...

Ja do zbierania filmu bakteryjnego, kurzu itp. z powierzchni wody uzywam "skimera".

Polecisz jakiś konkretny do mojego szkła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a aiptasie "potraktuj" strzykawka z igłą i roztwór kwasku cytrynowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Tymczasowo (do dzisiaj mam nadzieje) wrzucilem pompke obiegową do pudelka plastikowego, na pompke gąbka, a całość zatopilem w akwarium (pudelko ma naciecia - grzebien).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, silvia napisał:

i za dużo świecisz - o tym też było "milion razy" - 12h to docelowe a zacząć można od 6h niebieskie i 4h białe

wyjmij skałę, "przeszczotkuj" z tych glonów (trochę [jakiś litr] wody ze zbiornika i w tej wodzie)

dajesz jakieś bakterie ?

Bakterie dałem na samym początku. Wlałem całą fiolkę na raz ( tak mi doradził sprzedawca ). Świecę tyle ile mi powiedziano w sklepie w którym się we wszystko zaopatruję. Ale zmniejsze czas w takim razie.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz pozbyć się aiptasi, to lepiej odłup kawałek skały wraz z aiptasią. Jak nieumiejętnie będziesz próbował pozbyć się jej strzykawką to rozsiejesz jej jeszcze więcej. Glony po jakimś czasie same powinny zacząć zanikać, jak chcesz to możesz im pomóc tak jak pisał Marek, ale nie musisz jak jesteś cierpliwy. Na temat godzin święcenia są dwie szkoły. Jedni mówią, że od razu docelowo, a inni że stopniowo zwiększać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.