Skocz do zawartości
endi007

Podejrzanie długie dojrzewanie nowego akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dokładnie 24 dni temu wystartowałem swoją solniczkę 400 litrów ( 120x60x60 ) + 70 litrów sump. Woda z filtra RO zasypana solą od aquaforesta REF SALT + skromne 20 litrów wody z dojrzałego baniaka. Do tego około 20 kg skały w tym z 6 kg żywej kiedyś a obecnie martwej. Wszystko poszło sprawnie, do tego rozpocząłem zgodnie z zaleceniami podawać 5 kropli bakterii codziennie nitrofiltracyjnych również od aquaforest. Na początku parametry stabilne ale po tygodniu NO2 walnęło do góry że wyszło poza skalę testu. Mówię spokojnie cykl azotowy musi się zamknać. Problem w tym że się zamyka i coś nie może. Obecnie NO2 jest na poziomie 1 może 1,5 mg. i nie chce spaść. Nie robiłem do tej pory żadnych podmianek. Pracuje cyrkulacja. Pracuje też odpieniacz i co ciekawe produkuje ciemny syf ( a przecież życia tam jak na lekarstwo, na dodatek testy nie pokazują dużego NO3 tylko wyczesane w kosmos NO2  ). Wykluczam awarie w teście po ten sam specyfik mierzący NO2 w sprawnym baniaku pokazuje 0. Czemuż to tak długo dojrzewa? Może coś jest nie tak?  Może warto wykonać podmianę wody? 

Święcę na tym 2x150 HQI + 30W niebieskie ledy -> narazie po 4 godzinki dziennie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak odpieniacz wywala ci syf i utrzymuje się wysokie NO2 to znaczy tylko tyle że w skale sporo życia padło. Nie wiemy też czy tą suchą skałę jakoś wcześniej przygotowałeś. Na obecnym etapie ustaw cyrkulatory w taki sposób aby bezpośrednio wiała na skałę, szybciej wydmuchasz z niej syf.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 dni to długo? Gnije wszystko to co w skale więc nie dziw się że NO2 wysokie, sprawdź jeszcze amoniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zbiorniki potrafią dojrzewać i rok ... zwłaszcza na skale "z odzysku"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, echinoidea napisał:

Podmianę wody zawsze warto dokonać 

Na etapie dojrzewania podmiany wody nie robi się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Bardzo podobne scenario do mojego,tez NO2 poza skala a odpieniacz wywalal ciemna smolista maz i sam sie zdziwilem skad to sie bierze,skoro mialem tylko malutki kawalek zywej skalki w sumpie,ale jak to sie mowi ze dobry skimmer nawet z wody RODI cos wytrzepie...Tez sie zaczalem niepokoic ze NO2 wciaz poza skala i nagle po dwoch in pol miesiaca z dnia na dzien spadl prawie do zera,jakby za dotknieciem czarodziejskiej rozdzki...Wertujac rozne fora,znalazlem ze w ten sposob wlasnie spada NO2...Nic bym nie zmienial a przede wszystkim nie robil zadnych podmian...Tylko cierpliwosc,no i moze Bio Digest co dwa tygodnie...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie było to samo. Najpierw na suchej skale przez miesiąc nic, dolozylem trochę żywej i test NO2 poza skalą - dosłownie ważył się  (jak stare mleko w kawie) przez kolejny miesiąc a potem do 0 w kilka dni.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje ma juz ponad miesiac i no2 wykrywalne a startowalem na skale mieszanej zywa i sucha, zywy piasek i 40l wody z podmianki z dzialajacego zbiornika nh4 niewykrywalne.

Jak podmienisz wode to tylko bakterie wywalisz daj im sie namnozyc.

Ja pierwsze dwa tygodnie nawet odpieniacza nie odpalalem bo nie chcialem bakterii odpienic a czytajac wiele postow przewijalo sie ze w pierwszych tygodniach odpieniacz i tak nic nie wywalal.

Wiec czekajmy spokojnie na koniec dojrzewania, chociaz ja tez nie moge sie doczekac.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację troszeczkę mnie uspokoiliście. Biorę w takim razie sprawę na przetrzymanie i czekam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik dojrzal? :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.