Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem tutaj nowy więc się przedstawie. Mam na imię Darek, pochodzę z Wielkopolski i mam zamiar rozpocząć przygodę z akwarystyką morską. Początkowo planowałem akwarium 140 litrów ale po lekturze na Waszym forum zdecydowałem się zacząć od akwarium 240 l. Tutaj mam do Was ogromną prośbę. Czy możecie podpowiedzieć mi od czego zacząć by nie popełnić błędu nowicjusza? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Darek,

Masz już ten zbiornik, czy dopiero masz zamiar go założyć?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej poczytaj "dział dla nowicjuszy" i "nasze akwaria" z podobnym litrażem jak masz lub będziesz miał. Podpatrz jak mają inni, jak zakładali i od czego zaczynali. Dowiesz się tam sporo. W razie niewiadomych, zawsze możesz zadać pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytać, myśleć, kombinować.
Uczyć się na błędach innych.
Tak w skrócie :)

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie dodam żebyś się nie śpieszył, powoli i do celu. Pośpiech w akwarystyce morskiej to złu doradca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie popełnić wielkiego błędu proponuję Ci zacząć od oszacowania ile na akwarium jesteś w stanie miesięcznie wydać, następnie pod tym kontem pomyśleć o kolejnych elementach. Ale najważniejsze, w mojej opinii, jest to abyś był sumienny, prowadź sobie notatki (mi prowadzenie oragnizera bardzo pomogło) i nie wywarzaj otwartych drzwi. Jeśli jakiś gatunek jest trudny w hodowlii, to raczej bedziesz miał z nim problemy. Rozważnie dobieraj obsadę do akwarium, unikaj inwazyjnych koralowców jak np Briareum, Xenia czy Anthellia, no chyba  że bardzo świadomie. No i cały czas czytaj :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieprzejmuj się błędy i tak będziesz popełniał tak jak każdy z nas na początku, ale ważne aby z tych błędów wyciągać jakieś wnioski. Znajdź sobie jednego doświadczonego akwaryste i jego słuchaj, bo jak zaczniesz wszystkich słuchać to zwaryjujesz, bo tyle opini co użytkowników. I tak na koniec to diabeł nie tak straszny jak go malują 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do miesięcznych kosztów to musisz liczyć około 0,80-1,20 zł/ litr akwarium, przy założeniu najprostszego zestawu dla korali miękkich i ewentualnie prostych lps i sps. Już nie jeden po po początkowym okresie ekscytacji później ze względu na relatywnie wysokie koszty rezygnował lub akwarium popadało w "ruinę". Lepiej zrobić mniejsze a doinwestowane niż większe, którego utrzymanie będzie powodowało frustracje.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Czytam na tym forum już ok 1,5 m-ca i wiem że bardzo ważna jest cierpliwość i dążenie do celu małymi kroczkami. Akwarium mam zamiar kupić (wym 120/50/40). w erybka. Do tego na początek chce dokupić 2 falowniki, odpieniacz( myślę o jakimś deltecu), grzałkę no i oczywiście żywą skałę i piasek. Teraz mam do Was pytanie. Czy na początek to wystarczy a jeśli nie to co możecie mi doradzić? Pozdrawiam wszystkich 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczatek a juz widac ze nie sluchasz co do Ciebie ludzie pisza. Czytales ten dział ? http://nano-reef.pl/forums/forum/56-dla-nowicjuszy/

Jakbys poczytal, albo przeczytal i zrozumial to bys nie zadawal pytania na starcie co mozecie mi doradzic. Powaga troche wysilku nikomu nie zaszkodzila.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Czytam na tym forum już ok 1,5 m-ca i wiem że bardzo ważna jest cierpliwość i dążenie do celu małymi kroczkami. Akwarium mam zamiar kupić (wym 120/50/40). w erybka. Do tego na początek chce dokupić 2 falowniki, odpieniacz( myślę o jakimś deltecu), grzałkę no i oczywiście żywą skałę i piasek. Teraz mam do Was pytanie. Czy na początek to wystarczy a jeśli nie to co możecie mi doradzić? Pozdrawiam wszystkich 


Jestem innego zdania. Jedź do erybki powiedz jakie chcesz wymiary akwarium i wybierz kolor szafki...resztę zostaw chłopakom. Przyjadą zainstaluja i uruchomia Tobie pozostanie opłacić fakturę i cieszyć się akwarium.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, darek1973 napisał:

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Czytam na tym forum już ok 1,5 m-ca i wiem że bardzo ważna jest cierpliwość i dążenie do celu małymi kroczkami. Akwarium mam zamiar kupić (wym 120/50/40). w erybka. Do tego na początek chce dokupić 2 falowniki, odpieniacz( myślę o jakimś deltecu), grzałkę no i oczywiście żywą skałę i piasek. Teraz mam do Was pytanie. Czy na początek to wystarczy a jeśli nie to co możecie mi doradzić? Pozdrawiam wszystkich 

Nie zapomnij o lampie :).

A czy starczy? To zależy jaki miałby to być sprzęt, rozumiem że sumpa nie planujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Czytam na tym forum już ok 1,5 m-ca i wiem że bardzo ważna jest cierpliwość i dążenie do celu małymi kroczkami. Akwarium mam zamiar kupić (wym 120/50/40). w erybka. Do tego na początek chce dokupić 2 falowniki, odpieniacz( myślę o jakimś deltecu), grzałkę no i oczywiście żywą skałę i piasek. Teraz mam do Was pytanie. Czy na początek to wystarczy a jeśli nie to co możecie mi doradzić? Pozdrawiam wszystkich 

Na chwilę obecną sumpa nie planuję ale nie twierdzę że w przyszłości nie będę chciał go posiadać. Zapomniałem faktycznie napisać o lampie( 4x54w ale nie wiem w jakiej konfiguracji). Planuję zakupić ok 15-20 kg żywej skały oraz 15 kg piasku( czy tyle wystarczy?, zalać i czekać aż akwarium zacznie dojrzewać. 

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Czytam na tym forum już ok 1,5 m-ca i wiem że bardzo ważna jest cierpliwość i dążenie do celu małymi kroczkami. Akwarium mam zamiar kupić (wym 120/50/40). w erybka. Do tego na początek chce dokupić 2 falowniki, odpieniacz( myślę o jakimś deltecu), grzałkę no i oczywiście żywą skałę i piasek. Teraz mam do Was pytanie. Czy na początek to wystarczy a jeśli nie to co możecie mi doradzić? Pozdrawiam wszystkich 

Witam FunWorld. Zbiornik jak i resztę mam zamiar kupić za ok tydzień a przez ten czas chce jeszcze zaczerpnąć jak najwięcej informacji by start mojego pierwszego morskiego akwa nie stał się tragedią. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym miał zakładać 240l to od razu z sumpem. Łatwiej dobrac, wymienić na inny odpieniacz. Można założyć dsb i refugium, schować grzałkę, żeby nie była na widoku w akwarium. I pewnie jeszcze kilka plusów by się znalazło. A jak później stwierdzisz, że jednak sump by się przydał to będziesz główkował jak go podłączyć. I znowu będzie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak mysle, ze bez sumpa to nie bedzie dobrze funkcjonowac. Piszesz o Deltecu, ktory wlasnie w sumpie bedzie bezpieczny.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No miałem raz akwarium morskie bez sumpa i to był cholerny koszmar, od tamtej chwili obiecałem sobie - nigdy więcej. Kombinuj ile wlezie żeby ten sump jakoś dać i obiecuję Ci że się nie zawiedziesz...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najważniejsza ze sprzętu jest automatyczna dolewka żeby mieć w miarę spokój tak że zaprojektuj sumpa z komorą na wode. Kupuj w miarę możliwości używki bo tak zaoszczędzisz na obsade. Poczytaj jak zrobić lampe itd... Można na prawdę połowę zaoszczędzić a kasa się przyda na prowadzenie zbiornika. Powodzenia i cierpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają rację wiem co mówię. Czytać i piec razy się zastanowić czy na pewno tego chcesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Darek,

Ja czytam to forum i dużo innych materiałów od września. Więc też jestem nowicjuszem ciągle w fazie planowania.

Na start musisz mieć:

- akwarium

- szafkę ze stelażem, chociaż przy 240litrach obejdzie się bez stelaża

- sump - nie zakładaj akwarium morskiego bez sumpa, szkoda pieniędzy, czasu, nerwów, są tu tematy zakładane przez ludzi, którzy nie robili sumpa i płaczą (dosłownie)

- Pompę obiegową

- hydraulikę

- 2 pompy cyrkulacyjne

- grzałkę

- odpieniacz

- filtr do wody RO DI

- automatyczną dolewkę i zbiornik na nią -może być zwykła i tania grawitacyjna lub wypasiona elektroniczna,

- lampę.

- sól, bakterie, testy,

- skałę żywą lub suchą, opcjonalnie piasek.

 

To tak na dobry początek.

Zaraz jak zalejesz zbiornik potrzebujesz refraktometr, termometr, miernik TDS.

 

Później życie - korale, bezkręgowce i ryby, które też będą sporo kosztować. Następnie pompę dozująca lub reaktor wapnia, jakieś filtry na media, chemię w postaci odżywek, pokarmów dla ryb i korali, mikroelementy, prochy do ballinga lub inne niezbędne rzeczy. Do tego musisz doliczyć co miesiąc kilkadziesiąt zł do rachunku za prąd i połowę z tego do rachunku za wodę.

Bez sumpa, bez odpieniacza (gdzie wsadzisz odpieniacz? Do 240 litrów to już będzie spory kawał plastiku, do środka go nie zapakujesz bo jak to będzie wyglądać) będziesz miał problem z glonami, sinicami, i wszelkimi innymi super upierdliwymi plagami, które mogą uśmiercić życie w akwarium. Zamiast siedzieć i delektować się ładnym akwarium będziesz się w&@#^$%ł (mocno się denerwował) co też najlepszego zrobiłeś.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS potrzebny przed zalaniem. Ewentualnie wcale jeżeli wierzysz że Twoja RO ma 0 ppm.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

 

 

Cytuj

Zaraz jak zalejesz zbiornik potrzebujesz refraktometr, termometr, miernik TDS.

 

Później życie - korale, bezkręgowce i ryby, które też będą sporo kosztować. Następnie pompę dozująca lub reaktor wapnia, jakieś filtry na media, chemię w postaci odżywek, pokarmów dla ryb i korali, mikroelementy, prochy do ballinga lub inne niezbędne rzeczy. Do tego musisz doliczyć co miesiąc kilkadziesiąt zł do rachunku za prąd i połowę z tego do rachunku za wodę.

Bez sumpa, bez odpieniacza (gdzie wsadzisz odpieniacz? Do 240 litrów to już będzie spory kawał plastiku, do środka go nie zapakujesz bo jak to będzie wyglądać) będziesz miał problem z glonami, sinicami, i wszelkimi innymi super upierdliwymi plagami, które mogą uśmiercić życie w akwarium. Zamiast siedzieć i delektować się ładnym akwarium będziesz się w&@#^$%ł (mocno się denerwował) co też najlepszego zrobiłeś.

 

 

Albo za dużo czytasz, albo za mało. Refraktometr, salimetr, termometr i tds potrzebne są zanim zalejesz akwarium. Po co? To sobie doczytaj. Pompy dozujące, reaktor, filtry, media i wszelkiego rodzaju chemia, odżywki itd. mogą być potrzebne, ale nie muszą. Zależy jaka będzie obsada i co chce się osiągnąć. Jak uruchamiam filtr RO/DI to u mnie wodomierz stoji w miejscu, zależy jaki jest czuły. To nie wiem skąd te kilkadziesiąt złotych, jak już to kilka złotych. Zimna woda jest tania. Bez odpieniacza można prowadzić taki litraż, starczy dsb i refugium. A wszelkiego rodzaju plagi to nie jest brak odpieniacza, tylko inne zaniedbania lub złe prowadzenie akwarium. To tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, maciej01 napisał:

Albo za dużo czytasz, albo za mało. Refraktometr, salimetr, termometr i tds potrzebne są zanim zalejesz akwarium.

Zgoda.

8 godzin temu, maciej01 napisał:

Pompy dozujące, reaktor, filtry, media i wszelkiego rodzaju chemia, odżywki itd. mogą być potrzebne, ale nie muszą. Zależy jaka będzie obsada i co chce się osiągnąć.

Akwarium nie zakłada się na rok tylko z reguły działa lata. Znakomita większość akwarystów prędzej czy później sięga po suplementację. Wyjątki w większości to bardzo małe akwaria gdzie podmiana załatwia uzupełnianie szeroko rozumianej chemii (mikro i makroelementów itd.). Cała reszta prędzej czy później musi coś dodawać/dolewać/dosypywać do baniaka.

8 godzin temu, maciej01 napisał:

Jak uruchamiam filtr RO/DI to u mnie wodomierz stoji w miejscu, zależy jaki jest czuły. To nie wiem skąd te kilkadziesiąt złotych, jak już to kilka złotych. Zimna woda jest tania.

No dobra, może kilkadziesiąt zł to przesada rzeczywiście. Zimna woda nie jest tania. We Wrocławiu m3 = 10,79zł = woda + ścieki (ciepła 12zł, od ciepłej nie są naliczane ścieki).

8 godzin temu, maciej01 napisał:

Bez odpieniacza można prowadzić taki litraż, starczy dsb i refugium.

Można bez odpieniacza. Tylko, że kolega nie zamierza budować sumpa. Pokaż mi ładne akwarium tej wielkości bez sumpa i bez odpieniacza, założone przez kogoś kto nigdy nie prowadził akwarium morskiego. Z odpieniacza rezugnują zazwyczaj osoby doświadczone w prowadzeniu morszczyzny, mające dużą wiedzę i dobrze rozbudowany system filtracji biologicznej i mechanicznej, ze zbilansowaną obsadą.

 

8 godzin temu, maciej01 napisał:

A wszelkiego rodzaju plagi to nie jest brak odpieniacza, tylko inne zaniedbania lub złe prowadzenie akwarium

Zgoda, to nie jest wina odpieniacza, ale mocno niedoinwestowane akwarium, bez zbilansowanej filtracji jest poważnym czynnikiem ryzyka.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, katani napisał:

Zgoda.

Akwarium nie zakłada się na rok tylko z reguły działa lata. Znakomita większość akwarystów prędzej czy później sięga po suplementację. Wyjątki w większości to bardzo małe akwaria gdzie podmiana załatwia uzupełnianie szeroko rozumianej chemii (mikro i makroelementów itd.). Cała reszta prędzej czy później musi coś dodawać/dolewać/dosypywać do baniaka.

No dobra, może kilkadziesiąt zł to przesada rzeczywiście. Zimna woda nie jest tania. We Wrocławiu m3 = 10,79zł = woda + ścieki (ciepła 12zł, od ciepłej nie są naliczane ścieki).

Można bez odpieniacza. Tylko, że kolega nie zamierza budować sumpa. Pokaż mi ładne akwarium tej wielkości bez sumpa i bez odpieniacza, założone przez kogoś kto nigdy nie prowadził akwarium morskiego. Z odpieniacza rezugnują zazwyczaj osoby doświadczone w prowadzeniu morszczyzny, mające dużą wiedzę i dobrze rozbudowany system filtracji biologicznej i mechanicznej, ze zbilansowaną obsadą.

 

Zgoda, to nie jest wina odpieniacza, ale mocno niedoinwestowane akwarium, bez zbilansowanej filtracji jest poważnym czynnikiem ryzyka.

Załóż swoje pierwsze akwarium morskie i będziesz wiedział jak to jest w praktyce, a nie tylko w teorii. Są tacy co zmieniają akwaria często, ale te wszystkie reaktory, pompy dozujące itd. nie są niezbędne i pisałem wcześniej, że wszystko zależy od obsady i co chce się osiągnąć. Co to jest prawie 11zł za 1000 litrów wody? Jak będzie miał czuły, dokładny wodomierz to te niecałe 11zł i tak jest na kilka miesięcy. Jak byś dokładnie przeczytał cały temat, to byś wiedział, że przy tym litrażu proponowałem sump. W poprzednim poście chciałem tylko uściślić Twoją wypowiedź, że można inaczej, a Ty to odebrałeś jak atak na Ciebie. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.