Skocz do zawartości
elektryk2e

Kolejne 30/45 litrów. Początki..

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się kupić skale porośnięta xenia i braerium w przyzwoitej cenie.

niestety wkład w sumpie był suchy. Jak i podłoże. 

Moze dołożyć jeszcze jeden falownik ustawiony w kierunku dna który mieszalby chociaż trochę, wydaje mi się, ze podłoże nie jest na tyle zbite żeby nie wymusić chociaż delikatnej cyrkulacji. 

Mam sporo kiełży, może one tez trochę poprawia sytuacje detrytusu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież kiełże nie będą przekopywać tego żwirku, one wyjedzą resztki, które są na powierzchni. Tak mi się wydaje, że będziesz musiał co kilka dni przemieszać tym żwirkiem i detrytus spłynie do sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedz. Narazie zbiornik musi dojrzeć,  jak narazie 4 dni i nic złego się nie dzieje, korale pełne napompowane ładnie falują. Woda kryształ. Zoa przeniosłem w inne miejsce bo kielze po nich grasowały i się zamykały na cały dzień. Teraz jest już lepiej. 

Moze ograniczyć trochę populacje kiełzy? Wpuścić za jakiś czas jakaś krewetkę?

Docelowo planuje uchować jednego amphiriona i więcej korali typu zoa euphylia i rico.

podejrzewam ze xenia się strasznie rozrośnie. Już jest jej dużo..

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dasz ryby, krewetki i zapomnij o kiełzach. Będziesz ich ze świeczką szukał. Będą, ale będzie ich mało. Jak chcesz błazenki, to daj dwie sztuki. W parze zawsze raźniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za dużo jak na 30L? Kiedyś w końcu urosną ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem, że w parze zawsze raźniej. One aż tak szybko nie rosną, a jak podrosną to może będziesz miał już większe akwarium.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podałem 1ml fitoplanktonu. Po Ok 24h zauważyłem, że Ksenia niektóre polipy ma trochę zwiędnięte, jest dość sporo rozrośnięta, można uznać ze zwiędnięte są części rosnące z jednej podstawy. Reszta ma się dobrze. 

Braerium faluje aż milo, na zoa uwzięły się kiełże, cały czas po nich grasują.

testy NO w normie, na testach JBL.  Nie wiem na ile im ufać. 

3 dni temu podałem jedna krople witaminy C w syropie dla dzieci. 

Bede obserwować. 

Troche zniecierpliwiony włożyłem dzisiaj jedna główkę caulastrea. Aklimatyzację przeprowadziłem tylko przez wyrównanie temperatury. Przywiozłem z Warszawy Ok 3 godzin, narazie się nie otwiera. Czekam..

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic tam z korali nie dokladaj, bo dopiero co założyłeś to akwarium. Nieważne, że skała, woda, korale były razem w innym akwarium, ale przekładka to prawie jak start od nowa. Będzie, może będzie dojrzewanie łagodne, że nawet nie zauważysz lub mogą pojawić się różne plagi. Odczekaj chociaż 2-3 tygodnie, bo może być tak, że za chwilę będziesz pisał mam dino, cyjano co robić, jak z tym walczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caulastrea chyba żyje. W dzień widać ze się pompuje, aczkolwiek nie tak jak w poprzednim baniaku. Na noc strasznie się kurczy a dziś rano miała wystawione polipy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę okrzemkow się pojawiło. Z przodu na podłożu przy przedniej szybie. Na szxzescie nie tak jak kiedyś w moim Malawi, gdzie okrzemki były wszędzie i na wszystkim. 

NO3 spada. W granicach 10 15 w tej chwili. Wyciągnąłem phosguard.

kiedy pierwsza podmiana ? 

Ksenia zdechła, zoa zdechły. Reszta ma się dobrze.

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zbiornikowi dojrzeć. Na razie żadnych podmian nie rób i nic nie dokładaj z życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec:

NO2 0,025 - 0,05

PO4 0,25

odpieniacz cały czas na mokro pracuje. 

Włożyłem przedwczoraj węgiel.

wlozyc spowrotem phosguard czy nie kombinować? 

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad dołożeniem skaly do sumpa celem zwiększenia powierzchni filtracyjnej. 

Zostalo mi trochę skaly z początków akwarium.

wysmazylem ja w piekarniku przez 2 godziny na 250 stopni i wygotowalem we wodzie z solą.

co myślicie? Włożyć do sumpa?

jaka lampa nad refugium? Wystarczy led gu10 cieplej barwy? 

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były gdzieś na forum tematy jak uśmiercić skałę, przygotować do ponownego umieszczenia w akwarium. To były metody dość czasochłonne, a Twoja to ekspresowa. To co pozostało w tej skale będzie gniło i oddawało niepożądane związki do akwarium. Lepiej nie ryzykuj. Ja moje glony oświetlam modułami LED na diodach SMD o barwie 6000K. Mam nietypowe oświetlenie, to żarówka GU10 pewnie też się nada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obawiam się ze może coś gnić. Pewnie najlepiej byłoby wymoczyć w jakimś ostrym kwasie. Ale to chyba gra nie warta zachodu. 

Btw, mam wrażenie ze tylko Ty jesteś na tym forum ;)

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To źle, że odpowiadam na Twoje pytania? Lepiej byłoby gdyby udzielało się więcej forumowiczów, ale jak widać inni nie odpowiadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie ryzykowala takiej skaly dawac. Jesli chcesz cos dac do sumpa, to lepiej kupic siporax. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wylądowała w koszu. Grys koralowy i refugium myśle wystarczy na początek. 

Zastanawiam się nad dodaniem dodatkowej cyrkulacji w komorze sumpa. Czy nie zacznie powstawać detrytus w grysie. Mam zapasowa pompę obiegowa 1000l. Może ja wykorzystać i dać wylot podziurawiona rurka pod grysem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszym rozwiązaniem w sumpie, w tej komorze co masz refugim byłoby cienka warstwa piachu lub kilka kawałków żywej skały. Na takich podłożach rosły by glony i mniejsze ryzyko osadzania się detrytusu, a w razie czego łatwiej można odessać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialam w refugium troche matrixu na ktorym roslo troszke glonow i setki dzikich rurowek. Niemozliwe, ile mułu sie nazbierało przez rok w tej komorze. W zeszlym tygodniu wszystko wyrzucilam, odessalam muł i wlozylam kawalek skaly, zeby glony mogly sie czegos czepic, a kamyczki matrixu poszly do kosza. Ze trzy godziny przesiewalam te kamyki, zeby uratowac mysis, kielze i wezowidla z tej zupy. W swoim zwirku po czasie bedziesz mial to samo.

W komorze obok mam siporax i tam o dziwo zadnego detrytusu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W refugium mam spaghetti. Zastanawiam się czy dac grys na kratkę a spływ poprowadzić pod kratkę, żeby uzyskać przepływ przez grys. Co z tego ze leży kupa grysu a spływ i odpływ do kolejnej komory odbywa się na tym samym poziomie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do spaghetti nie jest potrzebne podłoże. Zrezygnuj całkowicie z tego grysu, tylko będzie zbierał syf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refugia są jeszcze mniejsze niż Twój sump np. w filtrze kaskadowym, w kotniku wewnętrznym i zewnętrznym. Moje dsb i refugim jest w panelu i ma powierzchnię dna 10×35cm to też jest mało, ale jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.