Skocz do zawartości
sebmccane

Podnoszenie Mg

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

mam problem z magnezem, reszta parametrów ok Ca 420, Kh 10,3 . Magnez na niskim poziomie 1200. Według kalkulatora z reefhub.pl mam dawkować około 3,2 litra roztworu MgCL6*6H2O. (aby podnieść  z wartości 1200 do 1350) wydaje mi się bardzo dużo. Co robić? Jakieś propozycje?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, sebmccane napisał:

 Co robić?

podać podstawową daną - czyli ILE MASZ WODY W OBIEGU ?

ludzie .. myślcie - dziś niedziela - wróżka ma wolne (sory  musiałem :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duża ilość roztworu Mg może na początku dziwić jeśli się przyzwyczailiśmy do małych buteleczek sprzedawanych w  sklepach.

W moim przypadku 100ml roztworu podnosi w 100l jedynie o 6.35ppm Mg

 

Rozłóż sobie to w czasie i powoli podnoś do oczekiwanego poziomu. Warto też mierzyć w międzyczasie Ca.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzić jaki naprawdę jest poziom magnezu przed ewentualnym dozowaniem.

Np. u mnie w akwarium wg testu Saliferta 1230 a wg. testu Collombo 1350. Solanka wg Saliferta 1290. Operacje z chemią na podstawie jednego punktu pomiarowego są ryzykowne.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 5.03.2017 o 23:59, silvia napisał:

podać podstawową daną - czyli ILE MASZ WODY W OBIEGU ?

ludzie .. myślcie - dziś niedziela - wróżka ma wolne (sory  musiałem :) )

Wody w obiegu 54L. 

Dnia 6.03.2017 o 00:31, FunWorld napisał:

Duża ilość roztworu Mg może na początku dziwić jeśli się przyzwyczailiśmy do małych buteleczek sprzedawanych w  sklepach.

W moim przypadku 100ml roztworu podnosi w 100l jedynie o 6.35ppm Mg

 

Rozłóż sobie to w czasie i powoli podnoś do oczekiwanego poziomu. Warto też mierzyć w międzyczasie Ca.

Tylko jak dozować praktycznie ponad 3 litry ?

Dnia 6.03.2017 o 07:37, Arturro napisał:

Sprawdzić jaki naprawdę jest poziom magnezu przed ewentualnym dozowaniem.

Np. u mnie w akwarium wg testu Saliferta 1230 a wg. testu Collombo 1350. Solanka wg Saliferta 1290. Operacje z chemią na podstawie jednego punktu pomiarowego są ryzykowne.

Testy robione salifertem nigdy nie było z nim kłopotów data ważności dobra.wykluczam test. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, sebmccane napisał:

 

Tylko jak dozować praktycznie ponad 3 litry ?

Na przykład 3x dziennie po 100ml.

 

W międzyczasie kontrola czy idzie w dobrą stronę. Pilnuj te zasolenia, bo rozrzedzisz trochę solankę.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dużo. Wiele osób sugeruje błąd w kalkulatorze, ponieważ podbijanie magnezu oznacza lanie kilku litrów roztworu.

Po pierwsze - magnez to pierwiastek lekki - sporo lzejszy od dwóch atomów chloru w cząsteczce MgCl2

Po drugie, stężenia płynów w ballingu są dobrane tak, aby żadnego składnika nie zostało. Konsumpcja Mg2+ w ballingu jest relatywnie mała i żeby dopasować ją do ilości konsumowanego płynu robimy małe stężenia. W rzeczywistości, aby roztwór MgCl2 był stężony to dla sześciowotnego chlorku magnezu musimy rozpuscic ponad poltora kilograma w jednym litrze wody !!! Na oko to te półtora kilograma zajmuje wiecej objętości niż woda w ktorej się ma rozpuscic :)

Nic dziwnego ze jesli probujesz podbic magnez plynem roztworem MgCl2 zrobionym na potrzeby ballinga to wychodza Ci takie ilosci.

Zrób w kalkulatorze roztwor stezony i problem zniknie

Poza tym kiedys trafilem na artykuł o podbijaniu Mg do walki z bryopsis i wedlug niego podbicie o 100mg/L na dobe nie jest niebezpieczne dla korali.

Zobacz jak to wygląda - zaznaczyłem wszystkie ważne wartości

 

 

Przechwytywanie.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 7.03.2017 o 17:22, Tester napisał:

To nie jest dużo. Wiele osób sugeruje błąd w kalkulatorze, ponieważ podbijanie magnezu oznacza lanie kilku litrów roztworu.

Po pierwsze - magnez to pierwiastek lekki - sporo lzejszy od dwóch atomów chloru w cząsteczce MgCl2

Po drugie, stężenia płynów w ballingu są dobrane tak, aby żadnego składnika nie zostało. Konsumpcja Mg2+ w ballingu jest relatywnie mała i żeby dopasować ją do ilości konsumowanego płynu robimy małe stężenia. W rzeczywistości, aby roztwór MgCl2 był stężony to dla sześciowotnego chlorku magnezu musimy rozpuscic ponad poltora kilograma w jednym litrze wody !!! Na oko to te półtora kilograma zajmuje wiecej objętości niż woda w ktorej się ma rozpuscic :)

Nic dziwnego ze jesli probujesz podbic magnez plynem roztworem MgCl2 zrobionym na potrzeby ballinga to wychodza Ci takie ilosci.

Zrób w kalkulatorze roztwor stezony i problem zniknie

Poza tym kiedys trafilem na artykuł o podbijaniu Mg do walki z bryopsis i wedlug niego podbicie o 100mg/L na dobe nie jest niebezpieczne dla korali.

Zobacz jak to wygląda - zaznaczyłem wszystkie ważne wartości

 

 

Przechwytywanie.jpg

witam,

 

od dziś idą tą drogą. Zobaczymy co ona przyniesie.

Dzięki za podpowiedź.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.