Skocz do zawartości
Ganiacz

Wymiana odpieniacza. Jaki wybrać do 200l?

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wszystkim! ;)

Do tej pory miałem odpieniacz wewnętrzny Hydor slimskim ponieważ nie miałem sumpa. Teraz przymierzam się do kupna czegoś nowego bo miesiąc temu dorobiłem sump więc przydało by się coś mocniejszego wstawić. Problem w tym, że mam dość niską szafkę i od dna sumpa do blatu szafki mam 49,5cm więc wyklucza mi to kupno ciekawych odpieniaczy np firmy Deltec. Komora którą przygotowałem na odpieniacz ma wymiary 21 na 30cm. Akwarium główne ma 200l a sump 45l. Na erybce znalazłem coś takiego http://erybka.pl/product-pol-11088-Nyos-Quantum-120.html pytanie tylko czy jest to dobry odpieniacz? A może ktoś poleci coś ciekawszego? Dodam, że akwarium jest już dość obciążone i zaczynają mi się problemy z No3 które wynikają mam nadzieję z winy odpieniacza bo pomimo iż jest skręcony na mokro, robi bardzo małą ilość piany... Kubek opróżniam raz na tydzień a wody w nim tylko troche na dnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Z ta wysokoscia szafki chyba za bardzo nie poszalejesz i skimmer,ktorego link dales,pomimo ze sie zmiesci to jednak nie bedziesz mial mozliwosci jego wyciagniecia do umycia...Ja na Twoim miejscu robil bym nowa,wyzsza szafke i mial klopot z glowy,gdyz przy Twojej wysokosci tej szafki musi byc bardzo ciezko cokolwiekw sumpie robic...Moj odpieniacz ma 52 cm  a szafka 69 cm i nawet tutaj czasami sie naklne pod nosem ze nie jest ciut wyzsza...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mówisz o możliwości wyciągnięcia kubka czy ogólnie całego odpieniacza? Trochę przeraziłeś mnie z tą szafką... Chyba nie chciałbym teraz zmieniać szafki bo to wiąże się z wyciąganiem wszystkiego z akwa i ogólnym syfem. Ciężki temat trochę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze sam kubek na "styk" sciagniesz,ale body nie,co z czasem moze zrobic sie klopotliwe,gdyz zarowno pompe,jak i caly odpieniacz trzeba czasami wyczyscic...Jesli bys sie zdecydowal na postawienie wyzszej szafki to nie mysle ze bylby duzy klopot z przeniesieniem zbiornika,jezeli bylby on oprozniony z 2/3 wody,sam kiedys tak przenosilem...Oczywiscie zrobisz jak zechcesz,ja tylko z wyzsza szafka,widze znacznie wieksze mozliwosci z wyborem dobrego skimmer'a...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, to oczywiste, że trzeba czasem wyczyścić cały odpieniacz... No nic, trzeba to jeszcze wszystko dokładnie przemyśleć, przespać się z tym... A co do samego odpieniacza to dobry jest ten nyos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy go nie mialem ani nie widzialem,ale ma bardzo dobre opinie...Wez pod uwage ze ma on byc zanuzony 8-8.5 inch.jak na filmiku:

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom wody w sumpie nie stanowi problemu, akurat trafiłem i zrobiłem poziom na 20cm ;) Widzę, że ten odpieniacz ma też jakieś gumowe nóżki które teoretycznie można było by ściągnąć, w ten sposób można było by uzyskać dodatkowo jakieś 0,5-1 cm więcej miejsca... Może nie było by z nim tak źle? Skoro ma dobre opinie to pozostaje tylko kwestia tego czy będę umiał go wyciągać, jutro po pracy usiądę z miarką, spróbuje jakoś to policzyć czy coś czy będzie można go wyciągać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na ten odpieniacz: http://www.twistman.eu/pl/p/Odpieniacz-bialek-TWISTMAN-OB-100-IN/266

Ma regulowaną pompę, doskonale wykonany, polski serwis, ogólnie polecam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ten twistman da radę? Niby do 300l ale u mnie trochę tych stworzeń jest. A ten Nyos na wysokość praktycznie to samo a wydaję się być o niebo lepszy, choć kto wie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to weź TM 150 na aquabee


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, Ganiacz napisał:

Ale czy ten twistman da radę?

Przepływ powietrza: 400 l/h  , Przepływ wody: max. 1000 l/h.

da  radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale do twistmana musiałbym odniżyć poziom wody, ale jest to wykonalne. Ahh, że człowiek był taki głupi i zakładał akwa bez sumpa... Cały czas myślałem, że nigdy sumpa robił nie będę i zrobiłem sobie niską szafkę żeby lepszy dostęp był do wszystkiego jak trzeba pogmerać w akwa a teraz cierpię. Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina.... No nic chłopcy, dziękuję za pomoc, teraz trzeba usiąść na spokojnie i podjąć jakąś decyzję. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje  to chętnie poczytam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

no to jakiś inny - niższy ... Tunze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sump stoi na półce a nie na dnie szafki to może łatwiej tą półkę obniżyć bez ruszania baniaka? Nie wiem jak Twoja szafka jest zbudowana więc improwizuję.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twistman 150 bedzie dobry ale 100 tez uciagnie z tym ze 150 jest na pompie AB.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, petrus1 napisał:

Jeśli sump stoi na półce a nie na dnie szafki to może łatwiej tą półkę obniżyć bez ruszania baniaka? Nie wiem jak Twoja szafka jest zbudowana więc improwizuję.

Pomysł nie jest zły. wrzucam profesjonalny rysunek mojej szafki ;) Jest zrobiona z profili zamkniętych z ławek szkolnych i jest obudowana płytami wiórowymi. na tych poziomych profilach na dole jest półka na której aktualnie stoi sump. Gdybym wyciął profil który zaznaczyłem na czerwono i wywalił półkę to teoretycznie mógłbym postawić sump na podłodze. Dało by mi to dodatkowo 9cm miejsca. Tylko czy wycięcie tego profila nie osłabi mi szafki? Wdaje mi się, że nie ale czy napewno? Boję się, że przy odcinaniu coś odpręży czy coś... Nie chciałbym żeby później przez to rozszczelniło się akwarium...

szafka.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic jej nie będzie, ja bym wyciął.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się z tym prześpię i jutro po pracy wezmę się za wycięcie... Chyba, że znajdzie się jakieś mocne przeciw... Jeśli chodzi o odpieniacz to znalazłem coś takiego http://erybka.pl/product-pol-9125-Deltec-SC-1456.html po wywaleniu tej półki wejdzie bez problemu, tylko co o nim sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze zdecydowales sie na ciecie,dzieki ktoremu bedziesz mial wieksza mozliwosc wyboru odpieniacza...Mysle ze w takiej cenie kazdy skimmer'ek bedzie dobry,byle nie wygladal jak zabawka i mial porzadna,gruba rure do wywalania nieczystosci...Dalej mowie to co mowilem,jezeli chcesz sie dowiedziec jaka opinie ma dany odpieniacz,polaz troche po forach zachodnich i YT,sluchajac co mowia...Ja tak robie ze wszystkim co mam zamiar kupic...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie biorę się za trzepanie internetów w poszukiwaniu opinii ;) Jutro przystępuje do wycinki a w sobotę pojadę po odpieniacz do erybki. Zdam relację co mi z tego wyszło ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to porobione ;) Jednak było jak podejrzewałem, podczas obcinania lekko odprężyła konstrukcja, ale wydaje się, że wszystko jest okej. Sump już przeniesiony, mam teraz dokładnie od dna sumpa do blatu 61 cm więc można jutro śmiało jechać do erybki po odpieniacz... Dziękuję wszystkim za pomoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.