Skocz do zawartości
maciej01

Ważne parametry wody dla korali miękkich

Rekomendowane odpowiedzi

Mało jest tematów o koralach miękkich, a głównie wszystko kręci się wokół SPS. Czy dla korali miękkich takie podstawowe parametry jak np. ca, mg, kh, ph i inne mają jakiś istotny wpływ na ich rozwój, wzrost. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad tym, ale ciężko znaleźć odpowiedź. Jak możecie, to podajcie jakie są najistotniejsze parametry wody do prawidłowego utrzymania i wzrostu korali miękkich, a na które nie trzeba zwracać uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja mam zasolenie 1,022 (ppdnoszę do 1,023) temp 25,2 stopni C

Ph -  7,7 salifert

NO3 - 25 salifert

Kh - 8,9 salifert

Si - 0 salifert

PO4 - 0,34 mała hanka

Miękkie rosna teraz jak szalone, dzisiaj znowu jednego pociąłem. Ładnie się pompują, polipują. Lobophyton potrafi 2 razy w miesiąc zrzucić skóre i zrobić ogromny przyrost. Jedynie nie widze różnicy w rhodactisach o ile zielony rosnie ładnie, o tyle fluo green i oramge stoją w miejscu i nie dzielą się. Daje kropoelke jodu co drugi dzień. 

Najważniejsze zeszły wszystkie zielone czerwone naloty na piasku szybach. A boczne i tylnej szyby nie czyscilem już 3 tyg i dalej jest czysta. Leciutki nalot ale to bajka slimaki też chca jesc.

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pytałem się jakie parametry masz w swoim akwarium, bo każdy z nas utrzymuje je na jakimś określonym poziomie. Ciekawi mnie jakie powinny to być wartości i czy mają wpływ na korale miękkie np. takie "ca" czy utrzymywać je na poziomie 410-430, czy może 350-380?  Czy jest to istotne? Tak samo inne parametry takie "kh" rozrzut jest duży 6-10, "mg" powyżej 1300, czy starczy 1200? O takie odpowiedzi mi chodzi. Oprócz korali wiadomo, że konsumentami są też inne organizmy które mamy w akwarium ślimaki, ryby, kraby, krewetki, glony wapienne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, maciej01 napisał:

Ja nie pytałem się jakie parametry masz w swoim akwarium, bo każdy z nas utrzymuje je na jakimś określonym poziomie. Ciekawi mnie jakie powinny to być wartości i czy mają wpływ na korale miękkie np. takie "ca" czy utrzymywać je na poziomie 410-430, czy może 350-380?  Czy jest to istotne? Tak samo inne parametry takie "kh" rozrzut jest duży 6-10, "mg" powyżej 1300, czy starczy 1200? O takie odpowiedzi mi chodzi. Oprócz korali wiadomo, że konsumentami są też inne organizmy które mamy w akwarium ślimaki, ryby, kraby, krewetki, glony wapienne.

szukałem odpowiedzi na Twoje pytanie bo również mnie ona interesuje i jednoznacznej nie znalazłem, wydaje mi się, że rozsądnie będzie jak kilka osób posiadających solidne przyrosty na miękkich i LPSach wpisze tutaj swoje parametry, można wyciągnąć średnią i mamy wynik, jeżeli ktoś suplementuje swoich podopiecznych, również niech się wypowie, moje parametry jak widać w stopce, szałowych przyrostów nie mam, ale Caulastrea i Euphylie pompują się jakby miały zaraz wybuchnąć, prócz podmianek codziennie leję fito w ilości 1ml/10l, raz na tydzień kropelka płynu Lugola i Vit C 2 krople co 3 dni (to głównie dla zoasków)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też szukałem odpowiedzi i ciężko cokolwiek znaleźć. Jak by to było pytanie o korale twarde, to pewnie by było zaraz ze 100 odpowiedzi. W opisie soli Red Sea dla korali miękkich parametry są zaniżone, ale z wiadomego powodu przez mniejsze zasolenie. Tylko Ty i ja mamy też LPS i trzeba te parametry trzymać na trochę wyższym poziomie, a jakie dla obsady z samymi miękkimi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie, może udzielić odpowiedzi na powyższe pytania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to banalne, ale ja bym zaczął od szukania w google frazy "totm soft corals". Zależy Wam na podejrzeniu wzorowych parametrów, więc warto zobaczyć jaką wodę, prąd i światło mają wyróżnieni. Nie ma tych zbiorników zbyt wiele, ale zawsze to coś na start.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest podglądanie, wzorowanie się na tym co mają inni, a nie odpowiedź na pytanie jakie parametry są ważne, będą wystarczające tylko dla korali miękkich. Jest sporo przykładów, że te parametry są jak dla korali sps i korale miękkie rosną i mają się dobrze. Większość z nas co ma miękkie i z dodatkiem lps stara się utrzymywać te wyższe parametry, bo tak mają inni. Ale czy dla samych miękkich starczą niższe parametry, jak tak to jakie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to jest dobre pytanie, u mnie wszystkie 3 skórzaste, które mam, wczoraj strzeliły focha i tak im zostało. Pytanie czy brakuje im magnezu, wapnia, czy NO3.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie o parametry wody pod obsadę z miękkimi, jak widać ciężko uzyskać jakąś odpowiedź, pomoc. Z koralami skórzastymi podobno tak jest, ale u mnie jest tylko jeden od prawie dwóch lat sarcophyton. Jak ma focha, to na 1-2 godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miękkie tak jak wszystkie koralowce lubią stabilne parametry. Najlepiej określić sobie wartość danego parametru, który mieści się w prawidłowych wartościach występujących w naturze i tego się trzymać. W akwarium typowo miękasowym z odpieniaczem i karmieniem ryb "z głową" kontrolowałabym jedynie KH i Ca oraz pilnowała podmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, akarka napisał:

Miękkie tak jak wszystkie koralowce lubią stabilne parametry. Najlepiej określić sobie wartość danego parametru, który mieści się w prawidłowych wartościach występujących w naturze i tego się trzymać. W akwarium typowo miękasowym z odpieniaczem i karmieniem ryb "z głową" kontrolowałabym jedynie KH i Ca oraz pilnowała podmian.

To jakie są te prawidłowe wartości dla miękkich w naturze? Magda to jakie ma być kh i Ca dla ty korali o ile jest naprawdę wazne, bo jakoś nikt nie chce udzielić konkretnej odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o parametry wody morskiej naturalnej, w której, obok innych zwierząt i korali, żyją także miękasy. Dla każdego ważnego parametru są określone wartości max-min i w tych widełkach należy sobie wybrać wartość- najlepiej pośrednią- i stabilnie ją starać się utrzymywać. Ale to działa nie tylko dla miękasów...

Przykładowo u siebie w akwarium mieszanym  z przewagą miękkich i lpsów kh trzymam w okolicach 7,0 a ca 420. W sieci są dostępne dane o składzie i parametrach wody morskiej- składzie wody do którego zwierzęta przystosowywały się miliony lat i w której czują się dobrze. Zaznaczam, że piszę tutaj o podstawowych parametrach wody, a jak wiemy,to jeden z wielu czynników od których zależy, czy koralom będzie u nas dobrze ;) 

Edytowane przez akarka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że korale miękkie żyją obok innych korali i zwierząt, ale będzie jakaś różnica jak np. Ca będzie 360 lub 420? Będzie to miało jakiś wpływ na nie? I tak samo z innymi parametrami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macku wiesz co ja uwazam jesli chodzi o koral miekki to mowcie co chcecie ale one sa nie do zabicia. :P

Chyba przetrwają 3 wojne światowa z parametrami


akwarium 480L sump 120L 45kg żywej skały,30kg piasku,miękkie,Lps.Sps, oświetlenie Led Zetlight Qmaven 6800-230w + 2x T5
sól ReeFlowers Caledonia,tem 26st. zasolenie 1.024,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech przetrwają nawet piątą wojnę, ale to nie jest odpowiedź na pytanie o które pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja wiem.. ale co nie mogę nawet 10%  odejsc od tematu...macius spoko...


akwarium 480L sump 120L 45kg żywej skały,30kg piasku,miękkie,Lps.Sps, oświetlenie Led Zetlight Qmaven 6800-230w + 2x T5
sól ReeFlowers Caledonia,tem 26st. zasolenie 1.024,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, maciej01 napisał:

Zgadzam się, że korale miękkie żyją obok innych korali i zwierząt, ale będzie jakaś różnica jak np. Ca będzie 360 lub 420? Będzie to miało jakiś wpływ na nie? I tak samo z innymi parametrami.

Mam wrażenie, że szukasz problemów na siłę. Ca na poziomie 360 znacznie odbiega od średniego stężenia tego pierwiastka w naturalnej wodzie morskiej i teoretycznie, a także prawdopodobnie i w praktyce, 420 będzie poziomem zdecydowanie lepszym. Oczywiście to teoria. Zawsze możesz się pobawić w naukowca i zrobić eksperyment porównawczy :) Tak samo będzie z innymi parametrami :)

 Poniżej skład naturalnej wody morskiej z uśrednionymi wartościami stężeń pierwiastków. Jednemu będzie lepiej rosło w stężeniu x a drugiemu w y...ale uważam, że najbezpieczniej trzymać się blisko wartości ustalonych przez naturę :)

 

skład-NSW.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i zastanawiam się czemu ma służyć ten temat.
"Ważne parametry......"

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo jestem ciekaw i inni może też. W tym linku co wkleiłem widać jaki jest rozrzut tych parametrów. Czy nic się nie stanie, nie będzie miało wpływu jak będzie dolna lub górna granica? Myślę, że najlepiej utrzymywać wypośrodkowane, ale nie daje mi to spokoju i chciałbym uzyskać satysfakcjonującą mnie odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest moim zdaniem bardzo prosta... parametry muszą być stabilne.. problemem nie jest to czy będą w dolnej czy górnej granicy wazne jest aby utrzymywały się na stałym poziomie bez wahań .

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie chodzi o te widełki, czym więcej szukam informacji to mniej wiem. W opisie soli Red Sea niebieskiej o ile dobrze pamiętam Ca dla korali miękkich 390-420.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Kiepski napisał:

Macku wiesz co ja uwazam jesli chodzi o koral miekki to mowcie co chcecie ale one sa nie do zabicia. :P

Chyba przetrwają 3 wojne światowa z parametrami

Bzdura. Wiele osób ma problem z utrzymaniem xeni, clavularii, zoanthusow i innych miekkich, choc pozostałe korale rosną. To, ze zwykle miekasy toleruja wysokie azotany czy fosforany nie znaczy, ze przetrwają w każdych warunkach. Mnie tez ciekawi, jakich warunków potrzebują, jakich nie zniosą, a jakie nie mają dla nich żadnego znaczenia. I czy jest dla nich jakis wspólny przedział w tych parametrach, czy zaleznie od gatunku potrzebują/nie tolerują czegoś innego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.