Skocz do zawartości
MichałAsia

nowy większy od podstaw.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam lać więcej bakterii MICROBE LIFT- Special Blend, Prodibio BioDigest niż jest to napisane na instrukcji. Dodawać jakąś pożywkę dla bakterii, czy na razie na spokojnie. w drugą dobę wlałem 60ml Microbe i jedną ampułke Prodibio.

Chlupie mi woda w kominie, jak przykręcam delikatnie zawór to woda dochodzi do rewizji, niby mogę zmniejszyć wydajność pompy obiegowej ale czy to coś da. Myślałem żeby w kominie jakieś przegrody dodać w połowie wysokości żeby woda lała się równomiernie po ścianach komina.

Wymieniłem RW-4 na RW-8 i wywiało piach, więc zjechałem prawie do minimum, na razie nie ma żadnej obsady więc może dla tego, w planach dorzucenie RW-4 która będzie dmuchać za skałę, a RW-8 dam w stronę powierzchni.

Zostało do zrobienia obicie stelaża i wyciszenie układu, wszystko jest na sylikonowych wężach, ale głośna jest pompa odpieniacza i strasznie mnie irytuje. Mam nadzieje że jak szafke skończę to dźwięk będzie dużo mniej uciążliwy, może jakieś wytłumienie nakleję, maty samochodowe do tłumienia drzwi dynamata,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterii lej tak jak zaleca producent. Ja leje w soboty prodibio a w środku tygodnia special blend. A jeszcze planuję aktiv-Bak zakupić. Aby różnorodność była duża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noszę się z zamiarem kupna tego eXact iDip570 Multifotometr dla akwarystów. Tylko się zastanawiam kto jest dystrybutorem w Polsce, czy nie będzie problemów z reagentami. Był temat na forum ale chyba skończył się na kilku wypowiedziach. Wydaje się być ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza na początku, prowadzenie dziennika pomiarowego myśle dużo ułatwi start.

Czy zawsze dojrzewanie przebiega burzliwie, zielono brązowo, czy jest szansa że tych zmian nie będzie. Wiem że zadaje to samo pytanie które było na forum miony razy. (Po prostu się doczekać nie mogę aż to wszystko ruszy) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, MichałAsia napisał:

Noszę się z zamiarem kupna tego eXact iDip570 Multifotometr dla akwarystów. Tylko się zastanawiam kto jest dystrybutorem w Polsce, czy nie będzie problemów z reagentami. Był temat na forum ale chyba skończył się na kilku wypowiedziach. Wydaje się być ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza na początku, prowadzenie dziennika pomiarowego myśle dużo ułatwi start.

Czy zawsze dojrzewanie przebiega burzliwie, zielono brązowo, czy jest szansa że tych zmian nie będzie. Wiem że zadaje to samo pytanie które było na forum miony razy. (Po prostu się doczekać nie mogę aż to wszystko ruszy) :)

Średni pomysł z zakupem tego miernika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,co do przebiegu i czasu dojrzewania to trudno przewidziec i jak ktos wyzej napisal ze nikt Ci na to pytanie nie odpowie...U mnie dojrzewanie,ktore zaczalem na martwej krewetce,trwalo dwa i pol miesiacach i bylo bardzo delikatne.Troche okrzemek pojawilo sie po miesiacu a kiedy bylo ich wiecej,wyczyscilem skale i szyby szczoteczka do zebow i po krotkim czasie odpieniacz je wywalil z obiegu...Teoretycznie,jezeli NO2 spadnie do "zera",mozna uznac dojrzewanie za zakonczone...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś przełożyłem trochę gruzu z sumpa na którym są gąbki i inne bliżej mi nieznane stworzenia . Skała była śliska więc powinno być dużo dobrych bakterii. Jutro wrzucę dwie kostki mrożonek żeby zainicjować wojnę dobra że złem i zobaczymy. 

Dodałem bakterie w/g producenta. I czekam dalej. Dziś zrobię jeszcze kilka testów bo wodę zabrałem do siebie i na spokojnie po imprezie zmierze. 

W starym zbiorniku zoasy zaczęły ładnie się rozmnażać więc chyba też doleje wody z obecnego zbiornika do nowego. 

Dużo węrzowideł mam więc kilka może przełożyć w niedługim czasie?

 

Testy zrobione:

Zasolenie wyszło strasznie duże 1.027, jutro podmienię 10l czystej RO

NO3 - 50

NO2 - 4

PO4 - 0.25

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdybym zrobił szafkę bez stelaża, szafka bez środkowej ściany , ktoś ma pod podobnym zbiornikiem? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,ja mam szafke bez stelaza,w takim malym zbiorniku nie jest on potrzebny,podobnie jak poprzeczna belka...Swoja szafke wzmocnilem poroma belkami na zewnatrz,wymalowalem i na koniec calosc pociagnolem zywica epoxy,by nie myslec wiecej o jakims puchnieciu sklejek...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest w moim temacie,niezbyt dobrze ja widac,gdyz nie koncentrowalem sie na budowie szafki...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc zobaczymy czy zrobią mi taką szafkę w okolicznych firmach. Drugie pytanie, chciałbym do tego zbiornika zastosować inną lampę. Plan był inny, czyli wykorzystać maksymalnie dużo sprzętu że starego, Ale okazało się inaczej i tak naprawdę wszystko będzie nowe lub kupione używane. 

Chciałem zamiast tego miarnika o który pytałem kupić taką lampę maxspect ethereal led. Czy będzie lepiej od kessila mmmm. Kessil 360tka  ma 90W a ten maxspect ma 130W jak myślicie. Bo chciałbym zamówić jak najszybciej

Lampa zamówiona bo się nie mogłem powstrzymać razem ze sterownikiem, zamówiłem węgiel aktywowany 500ml, tylko czy wkładać teraz czy po dojrzewaniu, gotujecie węgiel przed wsadzeniem, bo kiedyś wyczytałem że trzeba wygotować w RO żeby glonów nie było....

Zamówiłem wagę elektroniczną do 200g może się przyda do podmianek.

Kessil 360We z sterownikiem pójdzie pod młotek razem z resztą zbiornika i sprzętu, części korali :) za jakiś mam nadzieje miesiąc.

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam do siebie pisze :)

Ja się tak zastanawiam, czy błędu nie zrobiłem startując zbiornik na suchej skale. Boję się teraz że zrobie sobie kuku. Skała niby lepszej jakości, leje bakterie. Mija drugi tydzień i narazie żadnych zmian na skale. Czy dokupić żywą skała czy lepiej już nie mieszać. Ja w życiu mam zawsze pecha i jeśli ma coś pójść źle to u mnie tak właśnie będzie. 

Doradźcie coś, czy dodawać jakieś dodatkowe bakterie. Z drugiej strony to dopiero będzie się kończył 2 tydzień. Dziś kolejną próbkę zbadam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, MichałAsia napisał:

Sam do siebie pisze :)

Ja się tak zastanawiam, czy błędu nie zrobiłem startując zbiornik na suchej skale. Boję się teraz że zrobie sobie kuku. Skała niby lepszej jakości, leje bakterie. Mija drugi tydzień i narazie żadnych zmian na skale. Czy dokupić żywą skała czy lepiej już nie mieszać. Ja w życiu mam zawsze pecha i jeśli ma coś pójść źle to u mnie tak właśnie będzie. 

Doradźcie coś, czy dodawać jakieś dodatkowe bakterie. Z drugiej strony to dopiero będzie się kończył 2 tydzień. Dziś kolejną próbkę zbadam. 

A co chciałeś osiągnąć w dwa tygodnie, liczyłeś na las korali z suchej skały ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj dobra dobra :) tej cierpliwości jednak mi brak. A wydawało mi się że dam rade. 

Więc czekam w ciszy :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będzie chciał wystartować to pożycz od kogoś garść piachu. Ruszy z kopyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, MichałAsia napisał:

Oj dobra dobra :) tej cierpliwości jednak mi brak. A wydawało mi się że dam rade. 

Więc czekam w ciszy :ph34r:

za 8 tygodni kolejny Twój wpis na ten temat ;-) 

a tak poważnie, to wymaga czasu, to nie wyscigi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na to zloty środek, czytałem o nim tu na forum, działa na 100 procent. Węgiel...

Weź, połknij, popij wodą i sraczka powinna się skończyć ;)


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jest na to zloty środek, czytałem o nim tu na forum, działa na 100 procent. Węgiel...
Weź, połknij, popij wodą i sraczka powinna się skończyć [emoji6]


Węgiel pomaga ;-)
Dla mniej cierpliwych stoperan ;-)

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach mogę dać z obecnego zbiornika, w którym jest milion różnych robaków.

Jest jeszcze stoperanMax :rolleyes: Ale to może całkowicie zatrzymać dojrzewanie i wtedy trzeba będzie laxigen. 

Ale nawiązując do mojego pecha sklep odpisał że lampy się skończyły hehe i będą za kilka dni więc czeka.

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michal,u mnie na ceramice dopiero po dobrym miesiacu pojawialo sie troche okrzemek wiec spokjonie,u kazdego dojrzewanie przebiega troche inaczej...Sprawdzaj NO2,gdyz dopiero po wyzerowaniu tego parametru mozna mowic o wstepnie dojrzalym akwarium...U mnie trwalo to dlugo,ale nie spadly na mnie wszystkie plagi egipskie,ani nie musialem czyscic z glonow korali,gdyz te wsadzilem bardzo pozno.Wyznaje zasade,ze im dluzej sie czeka,tym mniejsze problemy,gdyz w niezasiedlonym zbiorniku latwo je naprawic...Nie pisz o swoim pechu ,gdyz to czym przepelnione sa Twoje mysli przydazy Ci sie...Sama natura...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też startowałem na suchej skale i zrobiłem to tak. Wyczyściłem tyle ile się dało z organiki i mimo to No3 było poza skalą. Następnie pokleiłem i wrzuciłem do tymczasowego akwa i mieszałem z bakteriami przez cztery miesiące. Po dwóch tygodniach jak No3 zaczeło rosnąć zaczołem podawać wódkę i włączyłem odpieniacz plus makroglony i trochę piasku z życiem. Tak mieszało się przez cztery miesiące, aż No3 spadło do zera. Jak było zero, założyłem  właściwe akwarium i hula prawie rok na tej skale bez zbędnych plag, przynajmniej  takich, których nie daje się łatwo pozbyć. Życzę  cierpliwości.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo, przyda się bardzo. Dobrze że mam możliwość trzymania zbiornika u Taty, to dużo ułatwia w kontakcie z żoną i ich pretensjami. 

Więc kolejny wpis będzie gdy dostanę lampęę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój temat potraktuję jako dziennik. 

Wczoraj do zbiornika trafiło trochę mułu razem z rurówkami i inną godziną, przepłukałem siporax z obecnego zbiornika i taką oto ambrozje wlałem do sumpa. 

Dziś po 16 dostanę nową lampęB) więc wstawię jutro zdjęcia jak owa lampa wygląda i może uda się porównać do kessila, planowałem zamontować ją na obecnym zbiorniku, ale nie chcę stresować na koniec korali. Więc jeśli kogoś będzie tą lampa interesować chętnie dodam szczegółowe zdjęcia. Wyczytałem na internetach że sterownik i aplikacja na smartfoona jest niejasna, i tu będę  z Waszą pomocą starał się rozgryźć ustawienia. 

Mam nadzieję że będzie warto zamienić kessila na Maxspect Ethereal.

 

Edit

Lampa dotarła cała i zdrowa, i nawet świeci. Do tego węgiel aktywowany 1000ml i chińska waga do 200g może się przyda.

Sama lampa wygląda solidnie i lekko, wentylator porządny, kable połączeniowe dobrej jakości, zasilacz bardzo ciężki miejmy nadzieje że waga idzie wraz z jakością. Po odpaleniu lampy na  samym zasilaczu bez sterownika od razu rzuca się w oczy dziwne sterowanie barwą światła, nie odbywa się to płynnie tylko skokami, wydaje się są 4 skoki, bardzo to dziwne i mało praktyczne, oczywiście lampa świeci na 100% mocy. W kessilu jest to lepiej rozwiązane, mianowicie dwa potencjometry którymi płynnie regulujemy moc i barwe, nawet bez sterownika kessil jest funkcjonalny, a maxspect już niestety nie.

Oczywiście zamówiłem z sterownikiem ale dziś już nie będę się w to bawił, sam sterownik wygląda porządnie i nie jest dużych rozmiarów co można wywnioskować z zdjęć w necie.

Ciekawe jak to będzie działać ze sterownikiem, na całe szczęście mam 14 dni na zwrot gdyby coś mnie nie przekonało.

Te spostrzeżenia tak na szybko zrobione bo jeszcze dużo pracy mam na noc. W zbiorniku nic się nie zmienia, odpieniacz wywalił trochę urobku, skałą i piach czyste, wzrokowa nic nie widać jutro wezmę wodę i zrobie testy NO2 NO3 PO4, czy w tej chwili robic inne testy?

 

20170404_195607_resize.jpg

20170404_202313_resize.jpg

20170404_202334_resize.jpg

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem lampę..... i rozczarowanie. Nad pustym zbiornikiem czyli tym z obecnego tematu bliki rozwarstwiały się na różne barwy z przewagą różowego. Lampa odpalona bez sterownika czyli na 100%, mieszając barwy żadna mnie nie przekonywała, korale jakieś dziwne robiły się cieliste, w porównaniu z moim starym kessilem A360WE to ta lampa jest wielka pomyłką, kessil ma jedną barwę i żadne bliki nie rozwarstwiają kolorów, nie ma efektu dyskoteki tak jak to sprytnie określił maxspect. Tu właśnie przeciwnie wszystko się mieni, piach wygląda jak z tej kuli na dyskotece, albo ja mam paranoje i przyzwyczaiłem się do kessila albo cos jest nie tak.

W ostateczności skorzystam z zwrotu do sklepu, kupowałem przez allegro więc nie musze podawać żadnego powodu, ale to ostateczność.

Nie wiem co robić , czy wszystkie takie lampy tak mają ? , kessil ma jeden chip może tu tkwi diabeł.

Co o tym myślicie, Lampe ze złości spakowałem, zdjęć nie robiłem bo nie myślałem o tym. Tylko co wybrać w zamian, dołożyć jeszcze jednego kessila 360, Zbiornik mam 65x49x50h. 170litrów, ile tych watów mam mieć, kessil ma 90, chciałbym jakieś super korale mieć, to znaczy mniej a lepszej jakości.

Cholera odesłać mam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.