Skocz do zawartości
dadario

Czy ma sens tak przerobić sump???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam pytanie dla praktyków i teoretyków z dziedziny filtracji i właściwego zagospodarowania sumpa.

Akwarium 100L 50x40x50(h)cm, sump 45x30x45(h)cm, wystartowane 1marca, na żywej skale,rrr na wodzie z podmian/świeża 80/20%.

W sumpie 3komory, spływ gdzie aktualnie siedzi tunze 9004(15cm szer), komora na siporax(10cm szer) i powrót(15cm szer).

Pomysł jest taki aby w komorze spływu zrobić dsb z refugium (15x29x25(h)cm),a do komory 2 przenieść odpieniacz, ilustracja w załączeniu.

No i teraz pytania właściwe:
1. Czy 25cm wysokości dla dsb i refugium wystarczy na prawidłowe działanie takiego złoża (z reefhub teorię znam ale jak jest z Waszą praktyką???)
2. Czy odpieniacz który zasysa wodę z powierzchni będzie wydajnie pracował w takiej komorze(minimalne zanurzenie dla odpieniacza oczywiście spełnione)???Bardziej mam na myśli tutaj prąd wody.
 

Z góry dziękuję i pozdrawiam
 

Sump zamówienie.jpg

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze chodzi ci o  jak najwieksza komorę dsb . Ja mialem podobniej jak masz obecnie i zrobiłem tak . Wyciąłem przegrody od prawej druga i trzecia . 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, ibiza napisał:

Widze ze chodzi ci o  jak najwieksza komorę dsb . Ja mialem podobniej jak masz obecnie i zrobiłem tak . Wyciąłem przegrody od prawej druga i trzecia . 

Takie rozwiązanie odpada. Raz, że nie miałbym wtedy gdzie dać siporaxu aby był przez niego stały przepływ, a dwa, zasypanie całej tej przestrzeni piaskiem zabierze mi miejsce na odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak chcesz rozwiązać sprawę spływu w komorze z DSB, opadająca woda będzie robiła młyn i rozwiewała piach co nie jest wskazane dla DSB. W takim układzie samo refugium bez DSB


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, mathom napisał:

a nie będzie Ci bąblić w komorze pompy ?

Bąblić ale co?Odpieniacz pewnie coś tam puści, trzeba będzie tak pokombinować aby wyeliminować mikrobąbelki. Chociaż z tym odpieniaczem ta sprawa wcale nie będzie prosta. 

4 minuty temu, kmirko napisał:

Nie wiem jak chcesz rozwiązać sprawę spływu w komorze z DSB, opadająca woda będzie robiła młyn i rozwiewała piach co nie jest wskazane dla DSB. W takim układzie samo refugium bez DSB

Myślałem nad tym i plan był taki aby na końce spływu dać kolanka 90st, wtedy wylot byłby jakieś 15cm nad piaskiem i leciał równolegle do jego powierzchni. 

Samo refugium też jest pomysłem, wtedy odpieniacz mógłby zostać tak jak jest teraz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej komorze splyw i odpieniacz a w drugiej dsb powrot . 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mathom napisał:

a nie będzie Ci bąblić w komorze pompy ?

Tunze 9004 nie bąbli. Wiem, bo mam w baniaku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę jednak bąbli...zwłaszcza na łączeniu obudowy i z okolic opcjonalnego czujnika poziomu wody...ale to jest do opanowania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna tez wyciac dwie pierwsze przegrody, wstawic tam silny odpieniacz i nie bawic sie w dsb, refugium, siporax itd.B) Wtedy przewaznie latwo bedzie mozna znalezc przyczyne zmiany parametrow. Z czterema rodzajami filtracji to bedzie zgadywanka.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nocy myślałem jak to ugryść, no i wpadłem na jeszcze jeden pomysł. Wokół 9004 w komorze spływu zrobić coś na kształt pojemnika z plexi, w którym będzie stał, a wkoło wsypać piasek i zrobić refugium. Pieniacz będzie działał normalnie, glony na nim nie będą w niczym przeszkadzały (i tak jest czarny więc wnętrze nie zarośnie) a komorę z siopraxem zostawić tak jak jest. 

1 godzinę temu, Stani napisał:

Mozna tez wyciac dwie pierwsze przegrody, wstawic tam silny odpieniacz i nie bawic sie w dsb, refugium, siporax itd.B) Wtedy przewaznie latwo bedzie mozna znalezc przyczyne zmiany parametrow. Z czterema rodzajami filtracji to bedzie zgadywanka.

Stani, właśnie miałem (złudne???)wrażenie, że różne metody filtracji będą wzajemnie się uzupełniać i pozwolą na łatwiejsze prowadzenie zbiornika na początku przygody z morszczyzną. Dodatkowo, opierałem się na znajomych którzy swoje zbiorniki mają postawione właśnie z wykorzystaniem metod czysto mechanicznych (odpieniek) jak również tych biologicznych (siporax,dsb,refugium, pelety)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymi czterema filtrami mozesz zbic parametry do zera i to bez odpieniacza. Dobrym odpieniaczem tez, to po co 4 dodatkowe filtry ? Ja wiem, teraz taka moda, ale to nie jest konieczne, za to zapewnia wieczna zabawe w czyszczenie, ustawianie itd. Po latach to wszystko Cie wkurzy ;)

:thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie może masz rację, zostanie tak jak jest a z czasem w razie problemów będę kombinował...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani masz całkowita racje co do ilości metod w jednym systemie . Jest to uciążliwe I cieżko jest znaleść przyczynę jak cis nie idzie tak jak trzeba . Mniej metod lepiej , ale w moim przypadku gdzie mam dsb , refugium i mocny odpieniacz musiałem sie jeszcze wspomóc reaktorem w ktorym mam zasyp z po4- i węgiel . Dodatkowo kropie nppro . I jest to uzależnione od mojej obsady rybnej :D 25 szt w tym 3 pokolce , french angelfish oraz Canthigaster amboinensis  . Metody filtracji rosły wraz z nowymi mieszkańcami  . 

Przepraszam za podpięcie sie . 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.