Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka,

Jestem w trakcie planowania kolejnej solniczki i potrzebowałbym kilka rad dotyczących sprzętu itp. Poniżej napiszę co i jak by to wyglądało a na końcu podsumuje wszystkie pytania

Więc tak według planu zbiornik to 90x40x40cm, szyba 8mm, front OW, Tył i komin z czarnego szkła, klejone bezbarwnym silikonem, w kominie 3 otwory i tu już pytanie jakie średnice otworów? I na jaką wysokość powinien być wklejony komin? W sensie żeby ile miejsca zostało pomiędzy górną krawędzią zbiornika a krawędzią komina. i co do samego głównego szkła to tyle. Następna kwestia to sump wymiary to 40x33x35(h)cm szkło 6mm trochę mało ale tylko taki jestem w stanie pomieścić w szafce i z takim muszę dać radę. I pytanie co do sumpa to ile komór? I jakiej wielkości? pewnie dostanę tu zaraz odpowiedz że to zależy od sprzętu itd ale do tego również za chwilę dojdę. Kolejna kwestia to hydraulika a mianowicie jakie elementy będę potrzebował aby miało to ręce i nogi? Następna kwestia to pompa obiegowa myślę nad Jebao/Jecod DCS-3000 lub DCS-4000 i która lepiej się nada czy może całkiem coś innego? Kolejna kwestia to odpieniacz myślałem nad Hydor Slim-Skim 250.65 ze względu na nie duże wymiary ze względu na mały sump i czy zda egzamin w takim baniaku? Zbiornik na dolewke znajduję się w drugiej części szafki więc w sumpie nie trzeba go uzwględniać. Ale co poza sprzętem umieścić w sumpie? Refugium? Dsb? czy jeszcze coś innego?  I w sumie jak na razie tyle pytań. Dodam jeszcze że planowana obsada to lps+miekkie+ryby



1. Jakie średnice otworów?

2.Na jaką wysokość komin?

3.ile komór i jakiej wielkości w sumpie?

4.jakie potrzebne elementy do złożenia hydrauliki?

5.jaka pompa obiegowa?

6.jaki odpieniacz?

7.Co jeszcze w sumpie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy założyłeś już te pierwsze akwarium morskie? W takim sumpie to za dużo nie poszalejesz, tylko dwie komory. Odpieniacz np. http://www.twistman.eu/pl/p/Odpieniacz-bialek-TWISTMAN-OB-100-IN/266, pompa starczy dcs 3000, ale ostatnio zachwalana jest dcp 5000, na dsb i refugim to zabraknie miejsca. Ewentualnie siporax, jak chcesz wspomóc filtrację. Co do hydrauliki, potrzebnych  elementów  i otworów zobacz jak mają inni w podobnych litrażach.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że mój projekt się ciągle rozrasta i doszedłem do takich samych rozmiarów akwarium pozwolę sobie podłączyć się do pytania. Czy rozważasz pompę DCP 5000 (taką zamierzam kupić), oraz czy nie zastanawiałeś się nad kominem zewnętrznym. Cały czas szkoda mi miejsca na te 40cm a jeżeli komin zew. to w środkowej części tylniej szyby. Czy szkło 8mm wystarczające jest? ja w wycenie zapytałem o 10mm bez wzmocnień dla OW plus tył czarny lacobel. Jaką cyrkulację można dać do środka? 2x RW-4? jakoś ciągnie mnie do tych nowiutkich 2x SW-2. Co do samego odpieniacza rozważam TWISTMAN OB 100-IN/266 lub VERTEX OMEGA 130 (znalazłem ciekawy jeszcze vertex somatic 60S ale mało jest na jego temat informacji). Przyłączam się do pytań w związku ze średnicami otworów oraz nie wysokość a szerokość i głębokość komina? Nie znalazłem także nic u naszych sprzedawców ale podoba mi się rozwiązanie SHADOW OVERFLOW (http://synergyreef.com/product/16-shadow-overflow/) bardzo estetyczne- na czym mi zależy. Cena może nieco zniechęcać ale w końcu będzie to zainwestowane kilka stówek na lata. Jedyne co to nie podobają mi się średnice rur w tym urządzeniu i brak powrotu trzeba wyrzucić na bok. Czy w ogóle taki system z 3 spływami (w tym 1 rewizyjny) to dobry system? znalazłem trochę fajnych informacji nt Bean Animal Drain i czy to przerost formy nad treścią. 

 

Jak rozwiązujesz "problem" szafki? masz gotową czy stelaż plus lakierowane fronty? (zastanawiam się nad powiększeniem akwa do 100cm i wówczas wybrać aquael glossy 100 i faktycznie w 1 szafce zrobić sump a w 2 części dolewkę i pozostałe elementy które będą się pojawiały z czasem. Koszt takiej szafki to połowa stelaża na mniejszy rozmiar z frontami jaki mi wyceniono).

Tymczasem,

Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,ten overflow wyglada bardzo estetycznie,ale lepiej,jakby zgieta w "U" rura byla przezroczysta i miala na zewnetrznym wybrzuszeniu maly otwor z kawalkiem wezyka do ewentualnego odpowietrzania...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Iceberg napisał:

Heja,ten overflow wyglada bardzo estetycznie,ale lepiej,jakby zgieta w "U" rura byla przezroczysta i miala na zewnetrznym wybrzuszeniu maly otwor z kawalkiem wezyka do ewentualnego odpowietrzania...

Tylko to nie jest overflow a normalny chociaż bardziej estetyczny komin z durso w środku(zamiast otworów w dnie komina, są na bocznej szybie). Nic się nie zapowietrzy. Ładnie wygląda ale powiem szczerze, że przy tej cenie wychodzi jak 200L akwarium full ow z kominem zewnętrznym...Moim zdaniem nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze morskie juz założone i jest w trakcie dojrzewania ;) co do miejsca to zmieszcze maksymalnie taki wymiar i nie wystarczy już miejsca na zewnętrzny komin więc musi byc w środku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzalem sie blizej temu urzadzeniu i rzeczywiscie jest to taki przenosny komin,w sumie ciekawie zrobiony i zabierajacy minimum miejsca w zbiorniku...Jednak majac do wyboru,postawial bym na komin zewnetrzny...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Iceberg napisał:

Przyjrzalem sie blizej temu urzadzeniu i rzeczywiscie jest to taki przenosny komin,w sumie ciekawie zrobiony i zabierajacy minimum miejsca w zbiorniku...Jednak majac do wyboru,postawial bym na komin zewnetrzny...

Nie taki przenośny bo otwory w szkle musisz zrobić. Fajna koncepcja moim zdaniem, zajmuje mało miejsca i jest estetyczna. Cena jak dla mnie niestety jest nieadekwatna do tych plusów. Moim skromnym zdaniem komin zewnętrzny robi to samo a jest sporo tańszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy zrobienie komina zewnetrznego w środkowej części Akwa to nie problem? Bo zrobienie pod overflow 2 otworów na pewno bedzie łatwiejsze. Chodzi o sposob ciecia szkła i możliwości- słyszałem, ze robi to sie na zasadzie doklejki- wycinanie całego szkła o kilka cm niżej i doklejanie boków do komina- to chyba nie wyglada estetycznie na tylnej szybie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy komin zewnętrzny będzie na środku, z boku tylnej szyby. To powinno to się robić tak jak napisałeś, na zasadzie doklejki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku musi być to komin wewnętrzny, ponieważ akwarium będzie znajdowało się w zabudowie meblowej i musi być albo komin wewnętrzny lub zmniejszyć wymiar zbiornika ale ten pomysł mi nie odpowiada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Iceberg napisał:

Heja,ten overflow wyglada bardzo estetycznie,ale lepiej,jakby zgieta w "U" rura byla przezroczysta i miala na zewnetrznym wybrzuszeniu maly otwor z kawalkiem wezyka do ewentualnego odpowietrzania...

tak widziałem takie rozwiązania ale czemu miałaby służyć przeźroczystość? Ja do swojego projektu mam jeszcze trochę czasu na pozbieranie klamotów i decyzję o zbiorniku więc poczytam jeszcze o samym bean animal drain- chociaż jak mówią lepsze jest wrogiem dobrego ;] Aby nie zaśmiecać wątku kolegi w stosownym czasie założę swój w celu weryfikacji danych a być może i tu pojawią się niezbędne informacje. 

10 godzin temu, dadario napisał:

Nie taki przenośny bo otwory w szkle musisz zrobić. Fajna koncepcja moim zdaniem, zajmuje mało miejsca i jest estetyczna. Cena jak dla mnie niestety jest nieadekwatna do tych plusów. Moim skromnym zdaniem komin zewnętrzny robi to samo a jest sporo tańszy.

Fakt cena jest wysoka ale uważam, że estetycznie bardzo dobrze to siedzi. Jestem estetą takie małe zboczenie zawodowe więc przemawia za mną takie rozwiązanie. Natomiast fakt, że nie ma tego na rynku europejskim ogranicza moje chęci do nabycia tego rozwiązania.

Ahoj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Pajutoja napisał:

W moim przypadku musi być to komin wewnętrzny, ponieważ akwarium będzie znajdowało się w zabudowie meblowej i musi być albo komin wewnętrzny lub zmniejszyć wymiar zbiornika ale ten pomysł mi nie odpowiada

W pierwszym poście pytałeś o wysokość komina. O ile dobrze pamiętam powinien być niższy od wysokości akwarium o jakieś 7 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko czy przy zastosowaniu takiej wysokości da się utrzymać wyższy poziom wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do komina doklejasz grzebień i jest wyższy poziom wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grzebień to bez problemu utrzyma wyżej to okej ;) A co do reszty pytań?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł, nie chce być niemiły i żebyś nie zrozumiał mnie źle. Wysil się trochę, przesledź inne tematy, zobacz jak zakładali i mają inni w podobnych litrażach. Napisz co i jak chciałbyś zrobić i wtedy zweryfikują to inni forumowicze. Podpowiedzą czy dobrze myślisz, chcesz zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytałem inne tematy o podobnych zbiornikach ale nie do wszystkiego jestem jeszcze pewny i stąd te pytania. Oświetlenie, cyrkulacja itp już w miare przemyślane co i jak :) A na hydraulice nie znam się za dobrze i nie do końca wiem jak by to dobrze wtedy złożyć itp. I wole zapytać jakie elementy będę potrzebował niż zamawiać kilka razy jeśli o czymś bym zapomniał :) Ogólnie co wiem to będę potrzebował z hydrauliki:

-Przeloty przez szkło x3

-zawory (prawdopodobnie kulowe) x3 (z tego co się orientuje to wystarczylo by żeby był na 1 rurze ale jednak chciałbym dać na wszystkie)

-rury

-kolanka

-sitko spływu

-loocline pojedyńczy ( wiem że można zrobić powrót normalnie z rurek i kolanek ale jednak wolał bym dać tak dla estetyki)

-łącznik węża z pompy a rurke 

-wąż do pompy

-grzebień

-klej do pcv

i to wiem że będzie potrzebne do złożenia hydrauliki ale nie jestem pewny czy jest to wszystkim czego potrzebuje

średnica otworów to tutaj sam już nie wiem jak by to dać :( Ale jak pytałem w Erybce o wycene zbiornika to wpisali 1x32mm i 2x25mm więc sugeruje się że tak może byłoby dobrze ale wole wiedzieć jaka jest wasza opinia

A co do sumpa, wielkości komór, pompy i odpieniacza to są to elementy zależne od siebie i jak na razie chodzi mi po głowie pompa DCS-3000 lub DCS-4000 i odpieniacz Hydor Slim-Skim 250.65 ale czy to da radę w tym zbiorniku nie jestem pewny i wole zapytać o rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śrubunki ja bym dał takiego typu http://erybka.pl/product-pol-920-Przelot-PCV-Srubunek-25-mm.html ,1×25 i 2×20. Przykładowe wymiary masz w linku, przelot 25 to otwór 35. Zawór potrzebny jest tylko jeden na zrzucie, spływie. Kulowy jest tańszy i może być, ale lepszy jest bramowy ale sporo droższy. Co do pompy obiegowej, odpieniacza i co jeszcze w sumpie, pisałem wcześniej. Ja tak to widzę, inni mogą mieć swoje zdanie na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze pytanie dotyczące odpieniacza i wysokości sumpa, z danych producenta najlepiej żeby był zanurzony na 18cm myślałem nad sumpem wysokosci 35cm z czego wiadomo część musi zostać żeby woda w razie braku prądu miała gdzie spłynąć. Tylko jak by to zrobić żeby odpieniacz zmieścił sie tam bez problemu? w razie czego niby można coś pod niego podłożyć i wtedy jest trochę wyżej ale jest jeszcze kwestia że szafka ma wysokość 50 lub 55cm (zmierzę jeszcze dla pewności bo nie jestem już pewny) A aby zdjąć kubek według producenta potrzeba minimum 48cm wysokości szafki i czy da się to jakoś dobrze zgrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do Twistman na forum na priv, bo kolega ma wątek na forum, lub do jego firmy i napisz wysokość szafki i sumpa. Na pewno odpiszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okej to pomierzę i napiszę :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.