Skocz do zawartości
Dan86PL

Układ rur w kominie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Nie lubię zakładać co chwila tematu, ale właśnie kończę projekt nowego baniaka 200l i niestety, ciągle pojawiają się jakieś wątpliwości. ;/

Akwarium mam póki co zalane w 3/4. Komin i sump jeszcze nie są zalane, nie działają. W kominie mam już przeloty, muszę wkleić tylko rury.

Zależy mi na tym, żeby komin spełniał funkcję zbieracza kożucha bakteriologicznego z powierzchni wody (wypadło mi słówko z głowy) i był jednocześnie maksymalnie cichy.

 

1. Czy mogę zrobić tak, że poziom wody w kominie nie przekroczy poziomu rury spływu i to ona porządnie będzie zbierała wodę z powierzchni? Czyli nie tak jak na filmie.

Czy może spływ powinien być tak jak na filmie  sitem całkowicie zanurzonym pod wodą, a rolę zbieracza kożucha będzie spełniała wyżej ustawiona rewizja, do której będzie delikatnie wpływała woda, której nie wyłapie spływ przyduszony zaworem? Dlaczego tak się robi a nie tak jak ja sugeruję?

 

2. Rozumiem, że zawór motuje się na spływie a nie powrocie. W sensie na rurze, którą woda spływa z akwarium a nie wraca. Bo kolega chyba się pomylił tutaj pisząc:

Ważnym elementem, o którym należałoby wspomnieć w tym momencie jest zawór na rurze powrotu, już poniżej akwarium.

http://reefhub.pl/akwarium-morskie-vademecum-sprzet/

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo wariacji na temat sposobu funkcjonowania i wyciszenia wody spadające do komina. Ja osobiście preferuje to rozwiązanie. Bloga cisza
https://www.google.pl/search?q=durso&client=ms-android-samsung&site=webhp&prmd=inv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjp_-60jvTSAhXJjSwKHQJKC8UQ_AUIBygB&biw=360&bih=512

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak, ze rura spływu z sitkiem zanurzona jest całkowicie pod wodą, a ewentualny kożuch zbiera właśnie rewizja. Rurka rewizji jest ucięta pod kątem i poziom wody w kominie ustawiony jest tak, ze woda delikatnie sie przelewa rewizją. Nakleilam na otwór siateczkę, zeby slimaki nie wchodziły i ryba nie wskoczyla. Nie mam problemów z kożuchem ani w akwarium, ani w kominie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy rozwiązaniu jak na filmie też mam błogą cisze .Jedno co czasami można usłyszeć to jak większa "fala "wpadnie przez grzebień do komina .

W pierwszym akwarium miałem rewizje obciętą  z ok 2mm poniżej poziomu i woda delikatnie wpadała do rewizji ,gdy przyszła większa fala , wpadało więcej i było słychać . 

Teraz zrobiłem inaczej , rewizje mam z 2mm powyżej poziomu wody w baniaku i teraz rewizja przyjmuje tylko wodę do której została wymyślona .Zero siorpania i takich tam. 

Jeśli chodzi o ściąganie kożucha to wydaje mi sie ,ze najważniejsze by film wpadł do komina reszta samo się zrobi 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja się podłącze do tematu.

Ktoś mi radził, żeby sitko spływu nie dawać przy dnie komina tylko jak najwyżej żeby ciśnienie było mniejsze, wtedy podobno mniej siorbie.

To podobnie jak kolega kombinuje.

DarekB30 z nieba mi spadłeś, Rip co pokazałeś wygląda bardzo ciekawie, jak z rewizją? Jest wyżej niż poziom wody? Całość spływa tym odpływem z odpowietrznikiem?

Jeśli do otworu założę zawór z reg powietrza co on mi da?

Regulacje poziomu wody w kominie?

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd u was to siorbanie , mam sitko 2 cm od poziomu wody i nic nie siorbie , w starym miałem 15cm i też nić nie siorbało 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobione mam tak jak Dominika i jest cisza.

Na pewno w następnym kominie opuszczę maksymalnie sitko na dół komina aby zaciągał cały syf z dna komina.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dziękuję Wam bardzo za pomoc. Każdy opisał własne doświadczenia i z każdego postu wyciągnę jakiś wniosek. Podsumowanie Michała z linkiem -> http://gmacreef.com/herbie-overflow-reef-tank-plumbing-method-basics/  bardzo czytelne i zrozumiałe. :) Obrazki, animacje.

Nie rozumiem tylko pierwszego postu Darka o co chodzi z tym durso, ale skoro tak jak ma Dominika też jest cicho i nie ma tego durso to chyba nie muszę rozumieć. :)

Jeszcze takie pytanie:

Czy rury muszę wklejać w kominie czy wystarczy zrobić "na wcisk"? Chodzi o to, żebym mógł w każdej chwili coś poprawić gdyby coś poszło nie tak, a nawet jeśli cała woda z komina w razie nie działania pompy wleje się przez niepoklejone połączenia (o ile to w ogóle możliwe) do sumpa to nic nie szkodzi, bo to nie będzie ilość, która mogłaby zalać. Oczywiście rury pod przelotami wkleję tu nie mam wątpliwości.

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od dołu komina rury mam wklejone. W samym kominie rury mam na wcisk. Gdyby okazały się luźne to możesz użyć taśmy teflonowej.

 


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Grzgorz. Wygląda na to, że rozwiązałem wszelkie swoje wątpliwości i kwestie komina mam rozwiązaną. Został mi tylko sump do rozplanowania, ale to nie w tym temacie. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.