Skocz do zawartości
Jury

Nowe akwarium - nowe wyzwanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli przeprowadzka jest szansą na zamianę dotychczasowego akwarium na większe to taką szansę dostałem.

Akwarium 160x100x60 z kominem w lewej strony przy tylnej szybie, przednią i prawą szybą optiwhite, na stelażu wysokości
75 centymetrów, z sumpem 130x80x45 (w tym dolewka) jest już zamówione z dostawą po majówce (mam nadzieję że ekipa
wykańczająca mieszkanie się wyrobi).

Odpieniacz (oby Ati 200 IS dał radę), filtr biopelletek, dolewkę, pompy do bailinga, p. cyrkulacyjne  
i oświetlenie przenoszę ze starego akwarium.

Oświetlenie akwarium będzie hybrydowe - led/t5, ale nie będzie to żadna gotowa lampa z rynku.
Stare akwarium oświetlają mi dwa Kessile 380WE TunaBlue i grzechem było by ich nie wykorzystać,
dlatego do tych dwóch dokupię trzeciego i dołożę  dwie świetlówki t5 80W poganiane Osram'em
QTi 2X35/49/80 DIM którym da się sterować ze Spectral Controllera (~40% do 100%).
W razie potrzeby mogę kupić kolejnego Osram'a i dołożyć kolejne dwie świetlówki.
Zastanawiałem się nad drewniana koroną ale doszedłem do wniosku że podwieszona rama
z profili konstrukcyjnych 20x20 też będzie fajnie wyglądać, może wyjdzie drożej niż drewno
ale za to będzie dużo lżejsza.

Jeśli ktoś ma chęć obejrzeć zdjęcia moich poprzednich akwariów może to  zrobić w galerii
lub w wątkach na tym forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na załączonym obrazku tu będzie stało akwarium. Niestety na południowej ścianie obok okna
ale na szczęście słońce będzie go sięgać tylko o zachodzie. Inaczej się nie da( to jedno z trzech najlepszych
pod tym kątem mieszkań w tym budynku i w moim zasięgu).

large.20170401_115646.jpg

 

Dziś walczyłem ze stelażem. Od tyłu i od lewej strony obudowuję go panelami które zostały mi z wykańczania
działki. Nikt nie będzie ich nigdy oglądał i powinny wytrzymać wilgoć i klimat w szafce (mam tak obudowany
stelaż na którym jeszcze stoi obecne akwarium 320L).
Między stelażem a akwarium i między stelażem a sumpem kładę centymetrową płytę ze spienionego PCV
oraz centymetrową matę z pianki polietylenowej.

large.20170422_173506.jpglarge.20170422_173512.jpglarge.20170422_173532.jpg

 

W środę do końca dnia robotnicy powini zakończyć wszystkie prace wykończeniowe w domu,
a akwarium z sumpem planowo powinny się pojawić w piątek (28 kwietnia) około południa.

Do tego czasu pozostało mi dokończyć obudowanie stelaża od lewej strony i od tyłu (jutro skończę)
i powiesić ramę do oświetlenia (muszą skończyć malować) w czwartek lub juz w piątek.

 

Edytowane przez Jury (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostało postawić stelaż na miejsce i obudować z przodu i z prawego boku.
 

large.20170423_194241.jpglarge.20170423_194303.jpglarge.20170423_194315.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaż na miejscu, akwarium i sump w czwartek 4tego maja

large.20170429_144044.jpg w czwartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium postawione, hydraulika zrobiona, część (40kg) skały wstawiona (30kg z obecnego akwarium
dojdzie nieco poźniej) i 300 litrów wody. 

large.20170508_200704.jpglarge.20170508_200817.jpg

Edytowane przez Jury (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zacznie się raban o kratkę pod skałą.

Możesz napisac coś więcej o stelażu? z jakich materiałów/grubość itd?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaż jest z profilu aluminiowego 50mm z jednym wzmocnieniem po środku (jesli chodzi o stelaż pod akwarium).
Kupiony w jednym ze sklepów w Warszawie

Edytowane przez Jury (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Zaraz zacznie się raban o kratkę pod skałą.

Możesz napisac coś więcej o stelażu? z jakich materiałów/grubość itd?

A to źle że będzie "raban"? Bardzo wiele już było przypadków i problemów z kartką tylko że one wychodzą jak akwarium już w pełni działa - wtedy zaczyna się glowkowanie jak ją wyciągnąć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raban robią ci co szukają wrażeń albo chcą błysnąć, tak jest na każdym forum.
Z resztą to nie jest dział o tym jak prowadzić akwarium ze słoną wodą.

Jeśli jest jak piszecie to będę pluł sobie w brodę (na pewno o tym napiszę),
ale uważam że kratki nie jest na tyle dużo bym miał z tym problem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo Robert-reef

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co dokładnie wisi nas prawej krawędzi zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mozart

Stara kaskada HBL 701, miała w pierwszej kolejności zebrać syf z powierzchni po zalaniu wodą zanim spłynie do sumpa.

 

@katani, @kanio10
Popatrzcie proszę ile kratki jest w akwariach użytkowników o których piszecie (Robert-reefPirotechnic) a ile w moim.
U Robert-reef kratka jest wszędzie, u Pirotechnic wystaje na środku przed skały (za pewnie też) i zakrywa spory kawałek dna.
To nie ta skala.

Obiecuję że przyznam wam rację jeśli moja konstrukcja okaże się problemem ale na razie nie widzę ku temu podstaw.

ps
W akwarium nie będzie dużo ryb, w obecnym 300l jest ich 5 w tym będzie ich niewiele więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że tak czy owak nie chodzi o rację, tylko żeby dobrze i bezproblemowo działało. Temat dodany do obserwowanych i trzymam kciuki.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, nie chodzi o racje. Każdy robi jak uważa, ja tylko zwróciłem na to uwagę. Oczywiście życzę ominięcia tego problemu i zdrowego zbiornika ;-)

Edytowane przez kanio10 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wsypałem 20kg piasku i niestety jest go trochę mało.
Brakuje mi 5kg na lewą stronę akwarium.

Albo znajdę pasujący do Live Reef Base Reef Pink albo będę musiał kupić całe 10 kg. 

Edytowane przez Jury (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiar super . Powroty nie zanisko ? Sump przyjmie wodę jak zassa wode ? 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ibiza
Sprawdzałem, woda zatrzyma się kilka cm od krawędzi szyby (przynajmniej tak było jak wprawdzałem)

 

update
i tak właśnie jest

large.20170516_190817.jpg

Edytowane przez Jury (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mija 4ty tydzień od zasolenia a w niedzielę minie 4ty tydzień od wsypania piasku i wlania bakterii.

Amoniaku nie mierzyłem, nie mam testu a na tych kilka razy nie chciałem go kupować.
Najwyższe stężenie NO2 jakie zanotowałem było gdzieś pomiędzy 0,5 a 1 (test Salifert)
około półtora tygodnia temu, w tym czasie NO3 wychodziło <4 a PO4 pomiędzy 0.04 a 0.08.

Dziś
NO2 niewykrywalne
NO3 gdzieś pomiędzy 8 a 12
PO4 0.02

Mały odpieniacz ciągle coś wyciąga dlatego plan puszczenia ekipy sprzątającej
w przyszłym tygodniu nie jest taki pewny (prawo Murphy'ego może dotknąć każdego).

Na piachu i skałach coś wykwitło więc półtora tygodnia temu zaciemniłem tę stronę akwarium
na którą pada najwięcej światła (od okna) a oświetlenia w ogóle nie włączam.

Zdjęcia zrobię i wrzucę jutro. Nie przeprowadziłem się jeszcze a zapomniałem zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.