Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Zastanawiam się nad wyborem odpieniacza do mojego nowego szkła 550l w obiegu. Planuje sps, lps z obecnego akwarium i trochę ryb. Pod lupę wziąłem deltec sc1456 i whiteskim 200 na pompie aqua nova 6500. co o tym Myślicie ?? 

 

pozdrawiam 

Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo RD 200 albo TM 200 EXT V2 - jeśli ma być taniej 


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupuj TM 200 EXT V2 ,mam podobny litraż

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wez Twistmana ob 150 in , bardzo dobry sprzet.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 minut temu, Piotr1 napisał:

Wez Twistmana ob 150 in , bardzo dobry sprzet.

tyle że ma obsłużyć zbiornik ma 550l a nie MAX 450l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, nie bedzie mu wyjalawiac wody, duzo osob wogole odlacza odpieniacze teraz bo wiecej szkodza niz ponagaja.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wolałbym mieć jakiś zapas (np. OB-200-IN - do max 700l) i skręcić pompę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Piotr1 napisał:

 duzo osob wogole odlacza odpieniacze teraz bo wiecej szkodza niz ponagaja.

Ciekawe - jest jakies poparcie tej teorii bo ja pierwsze słyszę 


eb57849b78df468d7bacbce28b19e387u1595a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, TM8671 napisał:

Ciekawe - jest jakies poparcie tej teorii bo ja pierwsze słyszę 

porządne DSB i możesz sprzedać odpieniacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, silvia napisał:

porządne DSB i możesz sprzedać odpieniacz

Chyba nie miałbym odwagi odłączyć odpieniacza :-)


eb57849b78df468d7bacbce28b19e387u1595a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz akwarium bez odpieniacza:

A są jeszcze inne osoby.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr in jak masz pisać takie głupoty to nie pisz wcale. U mnie w 325  litrach śmiga twistman 200 IN. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat odpieniacza, to sprawa dyskusyjna. Najczęściej zależy od obsady jaką będziemy mieć w akwarium. Obecnie w modzie są akwaria bez, oparte na naturalnej filtracji dsb, refugim. W poprzednich latach zalecane były mocno przewymiarowane odpieniacze. Której metodzie wierzyć, zaufać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat doboru odpieniaczy zawsze budzi duże emocje...a jaki a czy wystarczy a czy nie będzie za mocny itd... obserwujac rozwoj akwarystyki i podpatrujac najlepszych mozna wyciagnac wnioski.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze Maciej wszystko zależy od obsady. Ja wychodzę z założenia że odpieniacz powinien być mocniejszy, zawsze możemy go w razie czego skręcić. Ale to jest tylko moje zdanie. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,tak sie zastanawiam jakie bylo by moje akwarium bez mocnego odpieniacza...Pol kubka ciemnej mazi wylewam co dwa dni a obsada jest bardzo skromna,gdyz zbiornik nie tak dawno dojrzal...Wszystkie te farfocle,detrytus,nadmiar bakterii jest wywalany przez skimmer,dzieki temu akwarium jest czyste...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas na swoim przykładzie widzi czy odpieniacz robi to do czego jest przeznaczony czy nie.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybki 59, glupoty to Ty wpisujesz. Zobacz na akwarium Jacka, on ma 600 litrowy zbiornik bez odpieniacza i piekne acropory w zbiorniku a Ty trzymasz taka krowe w zbiorniku ktora usowa Ci wiecej dobrego niz zlego ale mozesz sobie nawet i wlozyc model 300 ext dla pociechy.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak być. Na forum jestem od niedawna, ale zauważyłem, że jest tendencja do polecania przewymiarowanych urządzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Palnik napisał:

Może tak być. Na forum jestem od niedawna, ale zauważyłem, że jest tendencja do polecania przewymiarowanych urządzeń.

bo większość danych podawanych przez  producentów jest wyssana z palca :) odpieniacz który teoretycznie jest do 150l ledwo daje radę w 100l  (oczywiście z rozsądną obsadą )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bo większość danych podawanych przez  producentów jest wyssana z palca [emoji4] odpieniacz który teoretycznie jest do 150l ledwo daje radę w 100l  (oczywiście z rozsądną obsadą )

Silvia niekoniecznie wyssana z palca. Cześć producentów podaje przeznaczenie danego odpieniacza w zależności od typu akwarium i wtedy w zależności od typu akwarium dany model jest dedykowany do konkretnej pojemności.


Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem jeszcze ,, młodym'' morszczakiem ale wg mnie najważniejsze to jest umieć obserwować własne akwarium, ja mam Deltec 1456 w swoim akwa i nie narzekam na niego, fajnie pieni, jest regulacja mocy, z czasem jak zwiększałem obsadę to podkręcałem moc odpieniacza , naprawdę fajny sprzęt a można kupić używkę między 700-900 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Wywiązała się ostra dyskusja na temat odpieniacza... obserwuje nowy trend który pojawia się w słonym środowisku tzn brak odpieniacza i zamienienie go jeden do jednego na  dsb czy refugium jakoś do mnie nie przemawia.  Mogę je mieć  ale na pewno będą czy będzie  wspierane odpieniaczem... obecne akwarium prowadzę na lekko przewymiarowanym sprzęcie i nowe też chcę tak prowadzić...  Co do jakości pracy TM 200 nie mam żadnych zastrzeżeni bo widziałem na własne oczy jak pieni i nie ukrywam zacny sprzęt, ale wymienione przeze mnie odpieniacze znalazłem w bardzo atrakcyjnej cenie, oczywiście używki, ale w niczym mi to nie przeszkadza bo i tak będzie sobie grzecznie pracował w zamkniętej szafce.. więc może zapytam co myślicie o deltec 1456 i whiteskim 200 ?? do akwarium o którym krótko napisałem w pierwszym poście.. 

 

pozdrawiam 

Wojtek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr 1 Jeżeli piszesz że odpieniacze więcej szkodzą niż pomagają to piszesz głupoty. A jak będę miał ochotę to wstawię jeszcze jedną krowę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że są odważni akwaryści którzy przecierają szlaki ...

Piszę tu o wspomnianym wyżej Jacku i jego super zbiorniku z spsami. Człowiek wie co robi i gdyby coś było nie halo to już by  dawno wrzucał odpieniacz do systemu.

Jak widać po jego akwarium - da się i bez odpieniacza. Jacek ma wiedzę i z pewnością duże doświadczenie więc może sobie na takie prowadzenie akwarium pozwolić.

To nie jest metoda dla każdego ( tak uważam ) ...

To tak jak ze słynnym Akwesanem - jeden napisze że super zadziałał ... drugi zastosuje i wysadzi zbiornik.

Ja również z chęcią bym odłączył to ustrojstwo ale się boję ...

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.