Skocz do zawartości
Toyo

ponad 80 ślimaków Trochus - Plaga ?

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem na początku startu zbiornika (5 miesięcy temu) 6 trochusów. Nagle mam 80 a rozdałem już chyba drugie tyle. Siedzą mi na każdym skrawku skały i rosną. Czy to jest plaga ? Mam się przejmować? Chętnie bym się jakoś tego pozbył, ale zabijać szkoda...Oczywiście wszystkich znajomych już obdarowałem. Dodam, że konsumują mi sporo wapna z wody. Fakt - glony nie mają żadnych szans, ale obawiam się, że przy mojej obsadzie (13 ryb na 300 l. wody) te dodatkowe 80 ślimaków przeciąży mi akwarium.

Co robić ? 

Pozdrawiam

DSC_0385_1.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz chęci łapać, przyjmę tyle, ile wyślesz :)

oczywiście za przesyłkę zapłacę

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie też kilka wezmę...przesyłka plus złoty napój w ramach podziękowań...jak coś pisz priv. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli wyslesz to zrobie przelew za przesylke i w podziekowaniu na jakis szeciopaczek :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym tempem to szybko będziesz na minusie z ślimakami 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie za zimno na przesyłkę...???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Toyo napisał:

... Dodam, że konsumują mi sporo wapna z wody ...

 

Balling!~:D:D

No tego jeszcze nie słyszałem, żeby komuś ślimaki naruszały stabilność parametrów wody w baniaku.:clowning

Edytowane przez Cergoth (wyświetl historię edycji)

PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Balling!~default_biggrin.pngdefault_biggrin.png
No tego jeszcze nie słyszałem, żeby komuś ślimaki naruszały stabilność parametrów wody w baniaku.:clowning


Parametrów ogolnych może zbyt mocno nie zaburzą ale konsumpcja Ca z pewnością wzrośnie przy takiej ilości ślimaków .

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mało koralow ... Sól powoli zmieniam na TM Pro a i tak walczę z niskim Ca. Czyli te ślimaczki czerpią z wody. Balinga  nie przewiduje wcale...

No i jeszcze jedno - jest pełno maleńkich poniżej 1mm !

Edytowane przez Toyo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo jest z turbo czy columbellami, tez się szybko mnożą. Niedobór wapnia zawsze można uzupełnić i cieszyć się czystym akwarium i brakiem glonów, bo te ślimaki je zjedzą.

Moim zdaniem tylko się cieszyć z urodzaju, a nadmiar zawsze można wymienić na cos innego.

Jak coś, to ja tez chętnie przyjmę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie wprowadź kilka krabów pustelników, mogą trochę przetrzebić populację, tylko nie wiem czy takie małe też zjedzą.

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dogadaj się z jakimś sklepem i nadmiar wymień na inne życie. Tylko się cieszyć, że się rozmnażają bo nie każdy ma tyle szczęścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Zostawiając w tej chwili 20 ślimaków mam do wydania 30 o średnicy ok. 1 cm. Ponieważ to forum to nie targowisko to nie będę się rozpisywał. Po prostu  raczej nie będę wysyłał ślimaczków - nie mam do tego głowy....  Kto chce to na  na pv prześlę telefon, można się umawiać.  Mogę też przy okazji komuś je zawieźć w okolicach Rybnika Gliwic, Katowic Oświęcimia, Bielska - Białej bo w tych granicach często bywam.

  

Edytowane przez Toyo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas to chyba mandaryn reguluje pogłowie ślimaków turbo. Przekonałam się o tym jak przez jakiś czas nie było mandaryna w akwa to miałam wysyp małych ślimaczków, bo tak to ich prawie nie ma, są tylko te zastane duże, których nie rusza. Columbelli i Collonistów to nie dotyczy, mnożą się na potęgę. Chociaż może byłoby ich jeszcze więcej? :-)

Edytowane przez Maelen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.