Skocz do zawartości
marcinde

Nano reef 30l pierwsze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Stawiam (a w zasadzie mam zamiar) małą kostkę aquaela 30l. Jak wiecie oparte jest to o filtr aquaela fzn-3. I teraz: jedną komorę mam zamiar zasypać siporaxem/purigenem/żywą skałą (proszę o podpowiedź co lepsze), a do drugiej komory chciałbym upchnąć grzałkę 25w (czy możecie podpowiedzieć jakąś konkretną grzałkę).  

Odpieniacza nie przewiduję, same podmiany, i ograniczone życie w zbiorniku (koralowce miękkie, może jakaś krewetka). 

Czy warto założyć falownik? Jakąś koralię 900? W środku z gratów będzie tylko rurka od fzn-3, więc nie wzbraniam się przed montażem falownika.

Do tego żywa skała 3-3,5kg, żywy piasek 3-4kg. Jaki piasek na początek?

Dzięki za podpowiedzi

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że po przeglądnięciu innych takich kostek na forum na kilka z tych pytań znajdziesz odpowiedź. Spróbuj...Moim zdaniem:siporax, taką z regulacją temp która wejdzie do komory, warto, może być, ewentualnie coś z regulacją, szkoda kasy na żywy piasek na start.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

co do grzałki ja bym wziął 50W, najlepiej kup sobie fabrycznie ustawioną na 25 C model jakikolwiek

falownik, a w zasadzie cyrkulator jaki wskazałeś nadaje się wyłącznie do kostek 30 l, ze względu na jego moc a w zasadzie jej brak :)

 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wezmę grzałkę 50w, zerknę na coś odpowiedniego rozmiarem. W roślinniaku mam 25w aquaela, sprawdzę jej wymiary.

Startować bez żywego piasku? Czytałem, że piasek ok, ale warto żeby był "ubogi" w biologię na początek.

Czytam, szukam, ale pytań ciągle dużo.

Nie chcę traktować tego kubełka jako centrum doświadczalne. Choć zbiorniczek mały, chcę do niego podejść poważnie. 

Zresztą jak przy kostce roślinnej, ogarnięcie tematu przed startem zagwarantowało bezproblemowy początek przygody ze szkiełkiem. Nic tylko przycinać rośliny, podmieniać wodę i podziwiać.

Dzięki za wskazówki

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli to jest twoje pierwsze szkielko

to zalatw sobie 100% wody z dojzalego zbiornika

ja bym wystartowal na suchej skale i piasku a woda z podmianki

unikniesz niepożądanych gosci ale niestety gratisowego życia nie dostaniesz

jak jestes z poznania to moge ci oddac troche piasku

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mini grzalke 50W (15 cm długa) z termostatem - teraz kupiłbym bez termostatu (moja nie sprawdza się - duża bezwładność, duże wahania temp.) a ten osobno.

Miałem prawie/pół żywą skałę (bez żyjątek) i świeżą wodę (sól AF) - z objawów dojrzewania, przez dwa miesiące, póki co tylko okrzemki.

W 25 litrach miałem jedna Koralie 900, ale oglądałem ostatnio film o rafie i wrzuciłem drugą, no ale mam dwa maluśkie korale na krzyż :) Za miesiąc planuję dodać coś więcej - to zobaczę czy to nie za dużo tej cyrkulacji.

Piasku mam może z 1kg, bez niego było brzydko - brakowało go po prostu ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, ja tez chce dać piasek, a chce uniknąć późniejszego grzebania w zbiorniku. Przemyśleć, ustawić na początku i pozniej tylko pielęgnować.

Jestem z okolic Warszawy. Mam dostęp do wody (sklep akwariowy morski) gotowej, ro, itp.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na suchej jak palnik pisze to tylko okrzemki na poczatku a z woda z dojzalego zbiornika szybko zastartuje dojzewanie

ja niestety mialem tylko 30l z dojzalego zbiarnika a nam 180l obiegu i tez mozolnie to szlo

dopiero po dodaniu kilku korali dojzewanie wystartowalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, retro123 napisał:

jesli to jest twoje pierwsze szkielko

to zalatw sobie 100% wody z dojzalego zbiornika

ja bym wystartowal na suchej skale i piasku a woda z podmianki

unikniesz niepożądanych gosci ale niestety gratisowego życia nie dostaniesz

jak jestes z poznania to moge ci oddac troche piasku

 

Jak wystartuje na suchej skale i suchym piasku, to tych niepożądanych gości nie będzie na początku. Jak zacznie zasiedlać akwarium koralami, to ci niepożądani goście z dużym prawdopodobieństwem pojawią się. Ja zakładałem na żywej skale i żywym piasku. Każdemu będę taki start pierwszego akwarium morskiego polecać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko pytanie o kolejność:

Ustawić skałę, uzupełnić piaskiem dookoła i zalewać? A może, jak niektórzy, zalać skałę, a piasek dorzucić po kilku dniach?

Może w weekend uda się wystartować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dawalem piasek kilka dni po wlozeniu skaly i zalaniu jej woda


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalać akwarium, kupić skałę i umieścić ją w zalanym akwarium, ustawić cyrkulator tak, żeby dmuchał na skałę. Ewentualny syf ze skały, który wydmucha cyrkulator odessać. Skałę warto obracać, żeby brudy wyleciały ze wszystkich zakamarków. Jak ze skały już nic, prawie nic nie będzie wylatywać syfu ustawić ją tak jak ma być i wsypać piasek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa konkretna odpowiedź. Dzięki

Zestaw już w domu, trochę akcesoriów również (termometr, siporax, phosguard). Jutro podjadę po cylkulator, grzałkę, areometr, test no3 i klej do skały). W piątek w takim razie zalewam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobne akwa grzałka Easy Heater 50w (myśle że 25W tez sobie poradzi jesli w mieszkaniu masz ponad 20st, idealnie sie mieści do komory FZN-3 dodatkowo w tj komorze węgiel i purigen, w drugiej zasypana żywa skała cylkulator tylko koralia 900 niesłyszalny, mi doradzono że lepiej w żywą skałe zainwestować gdyż żywy piasek (chyba że od kogoś) to tylko nazwa, ja kupiłem martwy i po miesiącu miałem w nim pełno życia;)

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz koszyczki w komorze fzn-3, czy wszystko "luzem" w woreczkach?

Owszem, koralia 900 już zdecydowana. Jeszcze zastanawiam się nad moonlightem na noc. Do pomyślenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tam gdzie grzałka nie mam koszyczka we woreczkach wszystko, a skała luzem w koszyku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz nocne oświetlenie to kup kawałek niebieskiej taśmy LED i zasilacz antenowy regulowany. Będzie taniej i możesz ustawić moc tak jak Tobie się podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście posiadam 30l akwarium które dziala na grzałce 50w. Falownik w takim małym akwarium jest zbędny,poza tym powoduje straszne zamieszanie jeżeli zamierzasz jako podłoże posiadać piasek.Polecam do takiego akwarium filtr kaskadowy posiada dwie komory na siporax i węgiel aktywny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel aktywny brać seachema?

Falownik jednak kupię, zdecydowana większość użytkowników tego typu zbiorników go poleca. 

Klej do skały fauna marin aquascape będzie dobry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel mam, i nie użyłem jeszcze. A skalę już masz? 30 litrów to nie jest dużo, może nie udać Ci się cokolwiek skleić albo korale to zaslonia więc z tym klejem bym się wstrzymał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam piasek i falownik i zamieszania nie mam, powoduje ze nie masz martwych stref, wegiel aktywny mam najtańszy tylko przed użyciem musi byc zalany wrzątkiem ro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę dzisiaj kupiłem, akwarium zalane, falownik dołożony. Kupiłem też areometr jbl i test NO3 salifert. W jednym koszyczku trochę gąbki, trochę siporaxu i trochę kawałków skały. W drugim koszyku póki co sama gąbka, ale ten koszyk i tak prawdopodobnie wyleci, jak kupię grzałkę, której dzisiaj nie było. Jutro podjadę gdzie indziej.  Póki co temp 21 bez grzałki. Lampy zgaszone, kilka dni pochodzi, i zrobię jakieś testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To podjedź kupić grzałkę, bo 21° to trochę mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.