Skocz do zawartości
poison89

Od jakiej pojemności zbiornika Reaktor?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy przy około 300 litrach warto użyć Reaktora wapnia ? jak to ma się do Ballinga co bardziej się oplaca przy takim litrażu ?

Edytowane przez poison89 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jakie i ile masz korali oraz jaką masz konsumpcję wapnia, np. w ciągu tygodnia. Jeśli sama podmianka wystarczy + ręczne dodacie od czasu do czasu węglanu wapnia to reaktora nie ma potrzeby kupować.


http://www.zlotemysli.pl/new,nowosci20,1/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzieś widziałem opinię, że jeśli lejeszcz dziennie 150 ml ballinga to warto zapatrzyć się w reaktor. Dla mnie to jakas kosmiczna wartość - leję po 5 ml dziennie. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leję po 500 ml dziennie i nie mam reaktora (mam ale w szafie kurz zbiera).

Podziel sobie zakup reaktora z osprzętem vs prochy i zobaczysz kiedy się reaktor zwróci w zakupie. Będziesz znał odpowiedź na pytanie.

Ps. tylko dolicz pompę do dozowania przy ballingu.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
gdzieś widziałem opinię, że jeśli lejeszcz dziennie 150 ml ballinga to warto zapatrzyć się w reaktor. Dla mnie to jakas kosmiczna wartość - leję po 5 ml dziennie. [emoji4]
 

150 ml to może jeszcze nie ale od 500 ml już bym zastanowił się nad reaktorem. W poprzednim akwarium miałem reaktor i bardzo chwalę sobie to rozwiązanie. Teraz leje po 150ml Ballinga więc póki co nie ma tragedii. Na zbiornik > 500 litrów zakup reaktora i całego sprzętu nawet używanego to grubo ponad 2500 zł więc póki nie dojdę do wyników dzyma nie myślę o reaktorze.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor nie zalezy od wielkosci zbiornika ale od konsumpcji głónie Ca i KH.

Ma sens kiedy planujesz sporą biomase korali kalcyfikujących. Jest droższy na start od ballinga ale za to dużo tańszy w eksploatacji i just dużo mniej czasochłonny

Ale to tylko moje zdanie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem to raczej ciężko w 300 L upchać tyle życia żeby reaktor miał sens ,realnie to taki przełom to od 700 a 1000 litrów dopiero( zaraz pewnie się posypie "a ja mam w ... L") wiadomo obsada itd., sam próbowałem w dwóch zbiornikach 600 i 800 l  jednak po pół roku powrót na baling,pokombinuj żeby samemu robic wtedy jest taniej,

więc do takiej pojemności polecam balinga   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie koszty to jedno a wygoda to drugie. Co jest bardziej bezobsługowe?

Edit: bardziej bezobsługowe = koszty są mniej istotne od wygody użytkowania.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używałem calciumreaktor nawet w 160L i inaczej sobie nie wyobrażam  

używany zestaw do 1000L spokojnie kupisz za 1500 zł 

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swój reaktor skleciłem sam do akwa 300 + 10 +sump. Jak na razie niezle śmiga - leje do baniaczka 150ml co godzinę i jest oki. Jedyny problem, że po wmianie zasypu brakło mi trochę magnezu i teraz jest trochę za niski poziom w baniaczku. Muszę dokupić jakiś zasyp magnezowy i będzie oki. Koszta kosmiczne nie były, bo miałem sprzęt ze słodkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.