Skocz do zawartości
sky

jaki refraktometr

Rekomendowane odpowiedzi

potrzebuje kupić jakiś w miare nie drogi refraktometr, bo ze spławikiem to różnie bywa, jakiej firmy brać najlepiej ?

czy ewentualnie coś takiego może być ?

http://allegro.pl/refraktometr-lunetkowy-tester-zasolenia-wody-0-10-i6711943030.html

Edytowane przez sky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, sky napisał:

potrzebuje kupić jakiś w miare nie drogi refraktometr, bo ze spławikiem to różnie bywa, jakiej firmy brać najlepiej ?

czy ewentualnie coś takiego może być ?

http://allegro.pl/refraktometr-lunetkowy-tester-zasolenia-wody-0-10-i6711943030.html

Mam dokładnie taki, jest OK. Chyba wszystkie w tym przedziale cenowym to ten sam sprzęt z różną naklejką na pudełku.


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zależy Ci na czasie, to na ebayu kupisz go za 15$

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a o co chodzi z tym " ZASOLENIA WODY 0-10% "?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu kup płyn do kalibracji saliferta.Tak jak kolega pisał u chinczyka 15 $.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co płyn wystarczy woda demineralizowana i już masz płyn kalibracyjny btw. po RO+DI 000 też już wystarcza woda do kalibracji.

Edytowane przez Jimbim (wyświetl historię edycji)

Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A po co płyn wystarczy woda demineralizowana i już masz płyn kalibracyjny btw. po RO+DI 000 też już wystarcza woda do kalibracji.


To nie jest dobre kalibrowanie.

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim refraktometrze przy kalibracji na wodę RO pokazywał o 2 kreski za wysoko. Po kalibracji płynem saliferta było OK. Sprawdzałem to potem na wodzie ze sklepów pytając się jakie mają zasolenie. Może niektóre refraktometry są przystosowane do kalibracji wodą RO ale na pewno nie wszystkie.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobilem dokladnie tak samo. Kupilem refraktometr i plyn do kalibracji saliferta. Sprawdzilem poprawnosc dzialania w zaprzyjaznionym sklepie i wszystko jest ok. Kalibrowanie na wodzie RODI nie jest dokladne i miarodajne.


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze powinno się kalibrować w założonym przedziale pracy. Po co kalibrować na 0,0 jak używać urządzenia będziemy w zupełnie innym zakresie. Drogie urządzenia błąd pomiarowy będą miały na bardzo niskim poziomie ale już kupowanie "chińczyków" nie daje takiej pewności. Odchyłki są różne począwszy od tych mocno skrajnych do idealnego pomiaru bez względu na sposób kalibracji.

Wysłane z NOKIA 3310


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja kalibruję RODI, 2 razy porównywałem ze sprzętem kalibrowanym płynem, pomiar był ten sam, kalibracja raz na miesiąc ewentualnie 2


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie nie posiadam chińczyka tylko firmówkę Vertexa alemoże faktycznie zakupie płyn i sprawdze go czy jest róznica znacząca miedzy płynem a RODI.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na reefhub.pl jest opisane jak zrobić samemu płyn kalibracyjny - dużo dużo tańszy. Polecam sprawdzić może się okazać że nie będzie różnicy i problem rozwiązany.


Wysłane z NOKIA 3310


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zdobiony taki płyn wg przepisu z neta, sól ważyłem w aptece dla pewności kalibruje płynem i sprawdzam RO czy jest zero. Również uważam, że kalibracja powinna się odbywać jak najbliżej przewidywanych wyników, zresztą tak kalibrujemy też mierniki ph. Raczej nie w granicach 4 i 7 jak w słodkim tylko 7 i 9 żeby mieć bardziej wiarygodny wynik.


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4-7 też się kalibruje sondę pH jeśli używasz jej w reaktorze.


Wysłane z NOKIA 3310


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie znaczy, że kalibrujesz ją poza spodziewanym wynikiem pomiaru. Wiadomo o co chodzi.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.