Skocz do zawartości
kanio10

Komin bez otworów w dnie - nazwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zupełnie wypadła mi nazwa takiego komina w którym nie ma otworów w dnie akwarium tylko spływ i powrót jest podłączony do dwóch wężyków poza akwarium. Planuje właśnie takie rozwiązanie ale zupełnie nie mogę sobie przypomnieć nazwy takiego rozwiązania a jak na złość nigdzie nie mogę znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o pudełko przelewowe?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale nie o to chodzi :-/ w kominie zrobione są dwa otwory do których wklej one są dwa sylikojowe wezyki... o ile sie nie myle użytkownik sroku kiedyś sprzedawał takie akwarium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Patryk1977

komin przelewowy ,bez otworów na dole szyby ,woda przelewa sie przez grzebień jest tam odpieniacz,potem komora na np media lub glony i w ostatniej komorze pompa,która przelewa wode do akwarium:)o to Ci chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Patryk1977 napisał:

komin przelewowy ,bez otworów na dole szyby ,woda przelewa sie przez grzebień jest tam odpieniacz,potem komora na np media lub glony i w ostatniej komorze pompa,która przelewa wode do akwarium:)o to Ci chodzi?

to co opisujesz to panel filtracyjny a kolega pyta o komin .. z otworami z boku a nie dnie (o ile dobrze zrozumiałem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia - dokładnie tak. Kurde nikt nie wie jak to się nazywa? Potrzebuje doprowadzić wodę z akwarium do sumpa ale omijając blat szafki(szuflada pomiędzy blatem a szafka w której będzie sump )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Może takie coś? :)


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś na zasadzie koszyka przelewowego, o ile dobrze kojarzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki jak tu:

2.10 min ? Też chętnie poznam nazwę tego rozwiązania

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 godzin temu, kanio10 napisał:

Silvia - dokładnie tak. Kurde nikt nie wie jak to się nazywa? Potrzebuje doprowadzić wodę z akwarium do sumpa ale omijając blat szafki(szuflada pomiędzy blatem a szafka w której będzie sump )

i potrzebna Ci dokładna nazwa a nie ... kilka kolanek albo zwykły wąż elastyczny  ? :P 

pewny nie jestem ale może chodzić o durso

takie coś ?

 

albo

 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego, a  może narysuj o co Ci chodzi ..., z tego co ja zrozumiałem to chodzi ci po prostu o komin ale z przelotem na którymś z boków komina,  a nie w dnie. 

IMHO jeśli rozważasz takie rozwiązanie to lepszym wyjściem jest zastosowanie komina zewnętrznego z którego orurowanie będzie omijać blat i szufladę ... 

Edytowane przez japko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze to tzw. "balkon". Pudełko to półśrodek, zaś komin wewnętrzny - mocno nieergonomiczne rozwiązanie.

Nie kombinuj tylko zrób komin zewnętrzny i puść rurki poza obrysem szafki. W kominie daj dwa otwory - spływ i rewizję, powrót poza kominem. To jest optymalne rozwiązanie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, dale napisał:

Tunze to tzw. "balkon". Pudełko to półśrodek, zaś komin wewnętrzny - mocno nieergonomiczne rozwiązanie.

Nie kombinuj tylko zrób komin zewnętrzny i puść rurki poza obrysem szafki. W kominie daj dwa otwory - spływ i rewizję, powrót poza kominem. To jest optymalne rozwiązanie.

Co daje powrót po za kominem ? Oprócz tego że można zahaczyć rurkę i zalać mieszkanie ;) ?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tańszy o kilka złotych, bo zamawiasz u szklarza komin z dwoma, a nie z trzema otworami :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w przypadku wewnętrznego jest mniejszy.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Moljzesz napisał:

Co daje powrót po za kominem ? Oprócz tego że można zahaczyć rurkę i zalać mieszkanie ;) ?

... a jak meteoryt wpadnie i przebije to nawet zahaczać nie trzeba :)

Powrót robimy porządnie, nie "odwalamy fajansu". Czyli albo na solidnych połączeniach i wężu silikonowym, oraz uchwytach jakie widziałem zdaje się u Jadwigi - prędzej baniak przewrócisz niż wyrwiesz :)

Albo na rurkach pvc mocowanych do korony i szafki.

Wtedy nie ma prawa nic wypaść.

Zalety?

Mniej rur w kominie, przez co jak wpadnie "żywe" łatwiej wyciągnąć.

Mniej otworów w szkle - każdy otwór to potencjalne miejsce przecieku.

W razie przecieku łatwiej zdemontować i naprawić.

Łatwiej wymyć cały powrót, a spotkałem się z tezą że zarastanie pomp i powrotu wpływa na wydajność - nie sprawdzałem, ale w wielu wątkach jest o tym wspomniane.

W ten sposób można zrobić najkrótszy powrót do zbiornika - zgodnie ze sztuką - czyli z jak najmniejszą liczbą kolanek i po przeciwnej stronie niż spad.

W razie zmiany pompy obiegowej na większą, jest możliwość zmiany średnicy rury na optymalną dla pompy - powrót w odróżnieniu od spadu jest pod tym względem bardzo wrażliwy.

 

Zaś co do komina, to zalety zewnętrznego są też niepodważalne.

Nie masz dziur w dnie - mniej naprężeń .

Nie szpeci i nie zabiera środka zbiornika.

Jak wpadnie życie prościej wyjąć - jest sporo płytszy.

Bez żadnego problemu można wymienić śrubunki czy rozebrać całą hydraulikę - dużo łatwiej niż w wypadku komina wewnętrznego.

Można go zrobić na całej bocznej ściance, wtedy ruch wody jest optymalny.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kominem zewnętrznym się zgodzę, sam żałuję że mam wewnętrzny, niepotrzebne zabiera miejsce. I w obsłudze jest niewygodny.

Co do powrotu po za kominem to nigdy bym nie zaryzykował, jednak dzieciaczki małe i jeszcze moja wrodzona zgrabność ;-) 

Podoba mi się to rozwiązanie co @Shellik wkleił powyżej, no i tu by musiał być powrót osobno niestety.. Dosyć fajnie to wygląda, tylko cena troszkę nie tegens


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Moljzesz no cena fakt wysoka ale nie mów, że nie widzisz tego jak to wykonać DIY :) Można jeszcze estetycznej - prościej :) 

Moje akwa które widziałeś (240L) też ma powrót poza kominem. Nie ma opcji aby coś się ruszyło, wyskoczyło, przestawiło się. Wszystko jest na sztywno, posklejane, a do tego przechodzi przez koronę która też w pewnym stopniu go stabilizuje. Nawet celowo go nie przestawisz. Oczywiście przy takim rozwiązaniu wężyki budzą wątpliwości dlatego ja mam na rurkach. W tak małym zbiorniku przy kominie wew. robienie trzeciego otworu to strata miejsca. Oczywiście przy takim rozwiązaniu powrót dajemy sobie po drugiej stronie zbiornika. 

Edytowane przez Shellik (wyświetl historię edycji)

f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Shellik napisał:

@Moljzesz no cena fakt wysoka ale nie mów, że nie widzisz tego jak to wykonać DIY :) Można jeszcze estetycznej - prościej :) 

Moje akwa które widziałeś (240L) też ma powrót poza kominem. Nie ma opcji aby coś się ruszyło, wyskoczyło, przestawiło się. Wszystko jest na sztywno, posklejane, a do tego przechodzi przez koronę która też w pewnym stopniu go stabilizuje. Nawet celowo go nie przestawisz. Oczywiście przy takim rozwiązaniu wężyki budzą wątpliwości dlatego ja mam na rurkach. W tak małym zbiorniku przy kominie wew. robienie trzeciego otworu to strata miejsca. Oczywiście przy takim rozwiązaniu powrót dajemy sobie po drugiej stronie zbiornika. 

Zrób mi takie coś ;)

Ty nie masz dzieci ;) 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, ale to wystarczy zabezpieczyć dostęp do tego :) jakaś szafka ustawiona odpowiednio czy inny rottweiler uwiązany :)  U mnie powrót leci w kącie, gdzie dostęp maja osoby wysokie. Bardziej bym się obawiał że dziecko w ferwrze zabawy czyms grzmotnie w szkło...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, dale napisał:

Piotrek, ale to wystarczy zabezpieczyć dostęp do tego :) jakaś szafka ustawiona odpowiednio czy inny rottweiler uwiązany :)  U mnie powrót leci w kącie, gdzie dostęp maja osoby wysokie. Bardziej bym się obawiał że dziecko w ferwrze zabawy czyms grzmotnie w szkło...

Szkło mam na wysokości 100cm, bo już dawno było by po szkle. Chciałem przeprowadzić się na większe szkło i powoli badam grunt a pomysł z takim "kominkiem" wydaje mi się ciekawy. Więcej miejsca w akwarium i w miarę to wygląda, fajnie by było gdyby dało się ściągać tą kratkę z przodu do czyszczenia, najlepiej mieć dwie- jedna się moczy w occie a druga w akwarium a potem zmiana


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Moljzesz Otwory i tak trzeba zrobić. Od tyłu doklejasz balkon, a w otwory wsadzasz te okrągłe kratki od waveboxów.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.