Skocz do zawartości
Luniak

Projekt sumpa oraz akwarium z kominem zewnętrznym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Szukam porady odnośnie komina zewnętrznego, konkretnie chodzi o wymiary jakie powinien mieć oraz o średnicę dziur (25mm czy 32mm?).

Zbiornik będzie miał 120x50x50cm, w załączeniu przesyłam projekt - wymiary komina są tylko przykładowe. Dodam, że komin musi być na zewnątrz z uwagi na biegnące pod akwarium wzmocnienia mebla, w których nie można zrobić otworów.

Przy okazji załączam także projekt sumpa, będę bardzo wdzięczna za każdą odpowiedź i radę :)

Pozdrawiam.

1.jpg

2.jpg

sump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23cm wystarczy dla odpieniacza? co planujesz w poszczególnych komorach?

Sump wygląda fajnie, tylko przelicz czy przyjmie wodę w razie awarii prądu :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób odstęp między przegrodami nie 3cm a minimum 6cm bo z doczyszczeniem będziesz miał w tym miejscu problemy tez tak zrobiłem i teraz żałuje.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze liczę i liczę i się doliczyć nie mogę :) - a raczej nie jestem pewien czy dobrze wszystko kalkuluję 
z tej strony mąż Luniaka :)

akwarium ma miec 120x50x50 czyli jakieś 300L, nie mam pojęcia jaki grzebień zamontują na spływie do zewnętrznego komina (firma zajmuje się robieniem akwariów na różne litraże i zakładam, że się na tym znają i tak czy siak zamontują odpowiedni) w każdym razie jaką miarę przyjąć aby obliczyć litraż wody która w razie awarii spłynie do sumpa? szukałem po różnych tematach na 'internetach' i większość osób pisze, że woda zbiera się około 1.5-2.5cm na grzebieniu.

Jeżeli przyjmę że może się spiętrzyć do 3cm to mam 120x50x3 = 18L wody spłynie do sumpa w razie awarii pompy + to co w overflowboxsie (no i tu również nie całość bo dojdzie orurowanie ale można chyba założyć, że 2/3 pojemności komina zewnętrznego spłynie w dół plus komin nie będzie zalany na maksa, tylko do wysokości grzebienia?) czyli 30x25x15  = 11.25L czyli jakieś 7.5L z tego spłynie (zaokrąglimy w górę lepiej mieć zapas 8L) plus to co będzie w rurach powiedzmy z górką 3L (3x1m 35mm - czyli na bank będzie mniej) wychodzi mi że sump musi pomieścić 18+8+3 = 29L wody w razie awarii 

teraz kwestia sumpa, z racji, że Luniak chciała mieć niską szafkę jest problem z wysokością - szafka ma 57cm wysokości w środku gdzie będzie stał sump. 

skimmer o którym myślimy to "Bubble Magus C5" według producenta poziom wody między 9.5'' a 11'' (24.13 - 27.94cm) czyli teoretycznie komora na skimmer o wysokości 25cm powinna być wystarczająca, sump obniżyłem o 5cm i podwyższyłem komory odpowiednio aby dopasować do skimmera - 40cm wysokości nie wejdzie bo nie będę w stanie włożyć do środka skimmera bez wyciągnięcia całego sumpa ;/ 
tylko nie jestem pewien czy dobrze wyliczam ile wody sump przyjmie w razie awarii 
75x45x35 = 118L (trzeba by odjąć wszystkie przegrody koło 3L?) czyli mam 115L pojemności sumpa co komora poziom wody będzie niższy ale można przyjąć że woda w sumpie będzie na wysokości 26cm - 75x45x26 = 87,75L czyli zostaje nam 27,25L które sump może przyjąć w razie awarii... 

teraz tak, wszystkie wartości są lekko zawyżone ale według nich brakuje mi niecałych 3L w sumpie - czy ktoś mógłby w wolnej chwili rzucić na to okiem i powiedzieć czy te wirtualne 3L zmieszczą się w sumpie? czy muszę pokombinować trochę bardziej jak to wszystko ogarnąć? starałem się wszędzie gdzie się dało zaokrąglać wszystko w górę aby było bezpieczniej.
No i pytanie czy jeżeli skimmer wymaga poziomu wody w przedziale 24-28 te 25cm będzie wystarczające czy muszę podnieść komorę ? 

 sump.jpg

Edytowane przez Auro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spłynie więcej niestety. Oprócz tego co jest "nad grzebieniem" dojdzie to co jest "nad powrotem" aż do jego zapowietrzenia się.  Dwa że spłynie też cała objętość komina i rur spływu. 

Przelicz to tak:
-Akwarium: od poziomu wody do góry rury wylotowej + objętość komina zewnętrznego +objętość rury spustowej
-Sump: wszystko powyżej 25cm(najwyższa komora) czyli masz 33L "awaryjne". 

Może wyjściem było by dodanie kilku cm wysokości sumpa?? (każdy cm to około 3.5L)

A co do wysokości komory pod dany odpieniacz to niech wypowiedzą się Ci którzy używają tego konkretnego modelu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komin planowany jest na 25cm wysokości myślę że rury będą na poziomie 7-10cm jakoś połowa między dnem komina a grzebieniem więc teoretycznie spłynąć powinno tylko to co jest do poziomu rury a nie cały? chyba, że coś nie do końca rozumiem.

co do powrotu to chyba jest opcja zainstalowania między wyjściem a pompą jakiegoś systemu zapobiegającego powrotowi ? aczkolwiek widziałem też zdjęcia, jak ludzie montują powrót na wysokości tafli bądź nad nią, ewentualne zamontowanie powrotu na poziomie wody która podejdzie ponad dolną krawędź grzebienia nie powinno wpłynąć źle na zbiornik. 

Przepraszam za słabą znajomość tematu ale to zawsze było hobby małżonki :) ja tu za siłę roboczą robię i nie ukrywam, że zbiornik morski bardziej cieszy moje oczy niż słodkowodny :P 

co do wysokości sumpa to jest to jeszcze rzecz względna, skimmer o którym myślimy ma podstawę 185×180mm tylko nigdzie nie mogę znaleźć opisu co można z niego dokładnie odłączyć i czy wówczas podstawa się zmniejszy na rzecz wsunięcia go do środka i późniejszego doczepienia :> w każdym razie sump można podnieść spokojnie o 2cm zostawiając 19cm wolnej przestrzeni.

Ogólnie ciężko mi wyliczyć całość ponieważ nie wiem jak wysoko poziom wody będzie sięgał na grzebień każdy centymetr to około 6L ;/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalistą to ja nie jestem bo sam dopiero planuję swój pierwszy sump (wczesniej akwarium prowadziłem bez), ale z moich obliczeń wynika mi że jeśli zmienisz wymiary sumpa na około 87x45x37h to nie zalejesz mieszkania :)  (wymiary komór odpowiednio 30cm, 3cm, 22cm, 16cm, 16cm). Przy takich wymiarach wychodzi mi ze w sumpie będzie około 94l wody (przy założeniu ze w komorze pompy tez jest woda do poziomu 23cm), oraz że sump bedzie miał około 145l całkowitej pojemności, więc masz około 51l miejsca na spadającą wodę.

Teraz tak: przy założeniu że komin jest całkiem pełny to spływa z niego 11l, a przy założeniu że woda spiętrzy się na grzebieniu na 3cm + będziesz trzymał rurę powrotu zaraz pod powierzchnią wody żeby nie zassała za dużo przy awarii - przyjmijmy że z powierzchni zejdzie w sumie 5cm wysokości (3cm spietrzona woda i 2cm zassane przez rurę powrotu). Czyli z powierzchni wody zejdzie na dół około 30l wody.

Jak pisałem wyżej, miejsca w sumpie mamy 51l, spływa 11 z komina i 30l z poziomu. Masz 10l wody bezpieczeństwa i zakładam, że te 10l pomieści to co było w rurach bo tego nie uwzględniłem  w obliczeniach.

Jeżeli z powierzchni zeszłoby 6cm zamiast 5cm....to nadal masz w sumpie miejsce na 4l (ale pamietaj że jeszcze spłynie to co w rurach...)
 

Przy obliczeniach przyjalem że komora pompy bedzie pełna....a nie bedzie :)

Przyjałem też ze komin bedzie całkiem pełny...a też nie bedzie :) wiec chyba można powiedzieć że obliczenia są dość "bezpieczne".
Oczywiście przelicz to jeszcze raz sam żeby nie było na mnie :)

Edytowane przez Blizzard2009 (wyświetl historię edycji)


POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety sumpa nie powiększę ;/ co najwyżej mogę go lekko w górę pociągnąć ;/ czyli dość średnio to wygląda ;/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz zwiększyć tylko wysokość sumpa do 37cm, a pozostałe wymiary pozostaną bez zmian...to będzie bezpiecznie jeśli z powierzchni zejdzie nie więcej niż 4cm wody (przynajmniej tam mi się wydaje :) )



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde, zestawy gotowe mają jakieś super zabezpieczenia? bo zaczynam głupieć 

Magnifica 130CF od Aqua Medic (nie jestem pewien czy mogę zamieścić link do strony producenta)

większe akwarium  130x65x60 i sump wprawdzie wyższy ale o mniejszej pojemności niż ten który ja zakładam 50x47x45 w specyfikacji że maksymalny poziom wody to 30cm czyli zostaje zapasu 35L

Edytowane przez Auro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zastosować zawór zwrotny. Zdania są podzielone. Ja używam już kilka lat i sobie chwalę.

Link na PRIV


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na międzynarodowym forum ludzie wspominają, że dobrym rozwiązaniem jest nawiercenie niewielkiego otworu zaraz nad poziomem wody na rurze od powrotu to powinno zapobiegać zassaniu pompy w razie awarii, minus taki że podobno lekko potrafi chlapać, ale wszystko zależy od umiejscowienia otworu i nie powinno być problemem, jeżeli pompa nie zassie to woda powinna spłynąć tylko do wysokości grzebienia plus to co w kominie i rurach?

tylko wciąż nie do końca jestem pewien ile wody wejdzie ponad dolną krawędź grzebienia czy tu jest jakaś zasada im więcej tym lepiej? bądź w drugą stronę? czy zwyczajnie zależy to od mocy pompy? 

 

edit. chyba znalazłem rozwiązanie dla powiększenia ilości wody jaką przyjmie sump, wymienić skimmer na taki który wymaga niższy poziom wody, póki co znalazłem Bubble Magus G5 muszę jeszcze poczytać opinie o nim ale według producenta wymaga 20cm wody, wówczas mógłbym obniżyć lekko przegrody i jest on zalecany do 300-500L zbiorników 

Edytowane przez Auro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.