Skocz do zawartości
boo12

Sump 150l do akwa 250?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, a wiec zajawiłem się na punkcie posiadania morszczaka, wszystko jeszcze na etapie planowania czytania itp, zaplanowałem sobie 250l + sump który zamierzam przerobić ze słodkiego baniaka 150 l. Tutaj moje pytanie czy wysokość 50 cm nie będzie problematyczna przy obsłudze sumpa. Szafkę i jej wysokość zamierzam budować sam, więc jaką ewentualną przestrzeń przewidzieć żeby nie mieć problemów z dostępem? czy np zrezygnować z takiego sumpa i zamówić jakieś inne szkło.

Serdeczne dzięki za informacje  

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na temat sumpów i ich obsługi można by napisać pracę doktorską ...  skoro sam chcesz zrobić szafkę to sobie pomierz czy Ci będzie wygodnie czy nie

do sumpa ma się zmieścić np. wybrany przez Ciebie odpieniacz z którego trzeba w miarę łatwo zdjąć kubek :) więc nad nim musi być trochę luzu więc szafka musi być dość wysoka + wysokość zbiornika .. może być potrzebna drabinka żeby sięgnąć do dna

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 sumpa + 50 miejsca nad nim + 50 akwarium czyli górna krawędź gdzieś na 170 licząc z nóżkami i blatami, faktycznie jakiś stopień do wieszania firanek trza będzie przewidzieć :)

będę się przymierzał do używanego odpieniacza z all.... jak licytacja pójdzie po myśli to będę mógł myśleć o wymiarowaniu sumpa i szafki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad sumpem nie musisz mieć 50cm luzu, miejsca. Starczy 30-35cm do 40cm, a to wystarczy żeby włożyć, wyjąć w razie czego praktycznie wszystkie sprzęty do niego i na tyle dużo, żeby sump bezproblemowo obsługiwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby sobie posiedzieć przed własnym akwa wieczorem to bedziesz musial skombinowac dosc wysokie krzesło barowe :) a tak na poważnie to za gotowego sumpa zapłacisz może około 250zł... więc pytanie do Ciebie czy wolisz wydać 250zł czy może nie przeszkadza Ci takie mało wygodne grzebanie w baniaku :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sumpa mam wysokość 40cm, a szafka w środku ma 60cm.  Mieści się odpieniacz ATI i taki był planowany od początku. wysokość zbiornika to 60cm i nie mam problemu aby grzebać w akwarium.

Moim zdaniem lepiej zrób sumpa o jak największej powierzchni, zmieścisz więcej zabawek :D Ja mój ma 110x45 powierzchnie i jest zdecydowanie za mały. ale do akwarium 500l wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie ile akwariów tyle koncepcji, 3 przegrody i dolewka w sumpie czy obok z butelki ?

Jeszcze przy okazji zapytam czy ktoś może spotkał się z jakimś sterownikiem 0-10v do sterowania t5 chodzi mi o coś taniego, zresztą spotykałem się tylko ze steraniem 8-24v, do ledów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli generalnie ile akwariów tyle koncepcji, 3 przegrody i dolewka w sumpie czy obok z butelki ?
Jeszcze przy okazji zapytam czy ktoś może spotkał się z jakimś sterownikiem 0-10v do sterowania t5 chodzi mi o coś taniego, zresztą spotykałem się tylko ze steraniem 8-24v, do ledów

Masz stateczniki ściemnialne w lampie?

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Jak masz szkło 50 cm wysokości i chcesz zrobić sumpa z tego to przytnij 1 szybę na 40 cm resztę zostaw tak jak są. I po problemie.. będziesz miał dostęp jak trzeba.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampy jeszcze w fazie projektu dlatego właśnie zastanawiam się czy są sterowniki w jakichś przystępnych cenach, czy zrobić stałe 6xt5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, boo12 napisał:

Lampy jeszcze w fazie projektu dlatego właśnie zastanawiam się czy są sterowniki w jakichś przystępnych cenach, czy zrobić stałe 6xt5

najtańszy sterownik jaki widziałem (manualny) to kilkanaćie złotych, trochę droższy elektroniczny widziałem za coś około 200 zł za 4 kanały 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ten elektroniczny wpadnie ci w oko to podlinkuj prosze bo ja nie spotkalem sie z niczym pod t5, a jak wyglada sprawa swietlowek musza byc jakies specjalne czy każdą można ściemniać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już mniej więcej popatrzyłem co i jak natomiast stateczniki sporo droższe niż zwykłe, może koledzy wypowiedzą się w kwestii wschodów zachodów czy warto doinwestować i zrobić ściemniane t5 czy jednak zwykłe. Robi wrażenie ma jakiś wpływ na zbiornik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób hybrydę, a wschody i zachody zrób na diodach led. Na pewno wyjdzie taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.