Skocz do zawartości
ReefRaf

10L zmiana na 64L - Wrocław

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Po wielu latach czytania o akwarystyce morskiej 1,5 temu postanowiłem wreszcie założyć akwarium morskie na próbę by zobaczyć jak w praktyce to wygląda. Na początek wybrałem akwarium o pojemności 8 litrów, ale po pół roku i wpuszczeniu Garbika okazał się to słaby wybór, bo rybka kopie strasznie w piasku i co kilka dni miałem zapchany filtr piachem. Żeby nie ponosić większych kosztów przeniosłem wszystko do nieco wyższego 10 litrowego akwarium, to rozwiązało problem, choć raz na miesiąc zapcha się filtr to nie jest to już tak problematyczne.

Pierwsze doświadczenia są bardzo pozytywne i wbrew wszystkim postapokaliptycznym opiniom prowadzenie akwarium morskiego jest stosunkowo proste i mniej pracochłonne niż akwarium słodkowodnego. Póki, co nie miałem z nim większych problemów. Fakt, że przy tym litrażu i sprzęcie musiałem zadowolić się małą obsadą prostych korali i tylko jedną rybką, ale fan jest i o to mi chodzi.

Co do wielkości akwarium, to obecnie przymierzam się do przesiadki na 40x40x45, w obecnej sytuacji na większe nie stać mnie miejscowo-czasowo-finansowo. Główną zmianą, jaką planuje zrobić to panel, dotychczas nie podobało mi się to rozwiązanie, ale zaczynam widzieć dużo jego zalet J

Jeśli chodzi o konfigurację to przedstawiam poniżej:

Akwarium: OptiWhite 20x20x25 10L, szkło 4 mmm
Oświetlenie: Lampa CHIHIROS Crystal LED E201M 13,5W (Diody białe 12k – 14k i niebieskie 450NM – 470NM) – 6 godzin dziennie
Filtr: Kaskadowy zewnętrzy HAGEN AQUA CLEAR 30
Media filtracyjne:
- Seachem PhosGuard 100 ml
- Seachem Purigen 100 ml
- Seachem Matrix 250 ml
Ogrzewanie: 2 x AQUALIGHTER aHEATER mini 8W (1 lub 2 grzałki zależnie od pory roku)
Automatyczna dolewka: jakiś Chińczyk, ale podobny do dolewki Blau Level Controller System 2 Sensors
Sól: Aquarium Systems Instant Ocean
Woda: Demineralizowana z marketu
Podmiana wody: 1L raz w tygodniu
Temperatura: 25,5C
Zasolenie: 1.025
Pozostałe parametry: nie są mierzone
Skała: Żywa skała ok. 4kg
Piasek: ok. 2kg Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White
Suplementacja:
Seachem Reef Plus
Seachem Reef Carbonate
Seachem Reef Calcium
Karmienie:
Seachem Phyto Plankton
Seachem Reef Zooplankton
Czerwone robaki (żywe)
Sachem NutriDiet Marine Flakes (płatki)
Życie:
Garbik
Krewetka Lysmata
Ślimak Tectus fenestratus
Ślimak Nassarius sp
Ślimak Cypraeidae Rafinesque
Korale LPS (nie znam nazw)

i fotka...

 

rafa1.jpg

Edytowane przez ReefRaf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem pięć korali i rybka   przebija  wypasione zbiorniki .Bardzo fajnie to wygląda .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Fajnie? Garbik w 10l? Na tym forum toczą się dysputy czy trzymanie takich ryb w 30l nie ociera się o sadyzm... a gdzie 10l...

No dobra... Ale "nie mój cyrk, nie moje małpy"... Poza tą rybą to trochę przy dużo piasku wg. mnie ale to już kwestia gustu (choć niektórzy twierdzą że nie tylko gustu).

Skałka fajna, korale spoko.

edit:

Swoją drogą... Tego piasku i skały starczyłoby do standardowej kostki 30l. Światła zresztą na upartego też więcej nie trzeba. Nie wiem jak z resztą sprzętu ale jak zmieniałeś akwa na nieco większe to dlaczego nie na te 30l?

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolabellę masz? A czym ona się u Ciebie żywi? Piaskiem?

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego podajesz taki rozrzut zasolenia 1.025-1.030? Masz takie skoki, bo trochę dziwne przy automatycznej dolewce? Ryby i krewetki nie będę komentował. Piasku faktycznie trochę dużo, a akwarium ogólnie ładnie się prezentuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, SU1 napisał:

Czasem pięć korali i rybka   przebija  wypasione zbiorniki .Bardzo fajnie to wygląda .

Dzięki :) nie stawiam na ilość. Mi sprawia radość to co mam. A wszystko ładnie i zdrowo się trzyma i to najważniejsze.

16 minut temu, ranma11 napisał:

@up

Fajnie? Garbik w 10l? Na tym forum toczą się dysputy czy trzymanie takich ryb w 30l nie ociera się o sadyzm... a gdzie 10l...

No dobra... Ale "nie mój cyrk, nie moje małpy"... Poza tą rybą to trochę przy dużo piasku wg. mnie ale to już kwestia gustu (choć niektórzy twierdzą że nie tylko gustu).

Skałka fajna, korale spoko.

edit:

Swoją drogą... Tego piasku i skały starczyłoby do standardowej kostki 30l. Światła zresztą na upartego też więcej nie trzeba. Nie wiem jak z resztą sprzętu ale jak zmieniałeś akwa na nieco większe to dlaczego nie na te 30l?

Garbik trzyma się w doskonałej formie. Zdrowy, żywy, zarządza swoim terytorium. Ładnie rośnie. Nie wygląda w żadnym wypadku jakby mu czegoś brakowało. Trochę mam wrażenie, że to ta sama sytuacja jak z 10 litrami, że nie ma prawa działać, a jednak działa i ma się świetnie. Każdy ma własne zdanie, ja z praktyki mogę powiedzieć, że nie zauważyłem niczego niepokojącego u rybki w tym okresie.

Piasku akurat lubię dużo w akwarium, moja fanaberia :)

Co do 30 litrów to od razu musiałbym kupić nową lampę,a to dodatkowy wydatek ok. 400 zł niecałych, do tego grzałka, filtr i dokupienie wkładów do filtra i robi się spora sumka. Tak nie musiałem nic dokupować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ReefRaf napisał:

Co do 30 litrów to od razu musiałbym kupić nową lampę,a to dodatkowy wydatek ok. 400 zł niecałych, do tego grzałka, filtr i dokupienie wkładów do filtra i robi się spora sumka. Tak nie musiałem nic dokupować.

Jak by cię po korciło lampka po taniości  . https://www.youtube.com/watch?v=l72RirCXalg 

 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, maciej01 napisał:

Dlaczego podajesz taki rozrzut zasolenia 1.025-1.030? Masz takie skoki, bo trochę dziwne przy automatycznej dolewce? Ryby i krewetki nie będę komentował. Piasku faktycznie trochę dużo, a akwarium ogólnie ładnie się prezentuje.

Zasolenie mam stałe mniej więcej od początku w okolicy 1.025. Jeden skok miałem jak zapomniałem włączyć dolewkę po czyszczeniu :)

Nie mam problemów ze stabilnością, więc dlatego takie widełki dałem, bo też jeszcze się uczę, ale to bardziej mój błąd, faktycznie to pewien rozrzut.

Poprawię by nie było, że nie dbam :)

6 minut temu, SU1 napisał:

Jak by cię po korciło lampka po taniości  . https://www.youtube.com/watch?v=l72RirCXalg 

 

Robiłem podobne do słodkowodnego, ale nie wygląda to super estetycznie. W porównaniu z obecną. A akwa na widoku i musi też wyglądać.

Ładniej wychodzą takie w profilu aluminiowym, takie też robiłem. Na sam koniec kupna ładniejsza choć światło to samo.

Edytowane przez ReefRaf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o światło to ja mam 18W nad akwa o wymiarach 27x27x35 (30l) i uważam że jakby było trochę mniej to by nie zaszkodziło. Jakbyś dał kostkę 30x30x30 (27l i nieco mniejsza wysokość słupa wody) to i te 13W powinno wystarczyć. Tym bardziej że nie masz nic co by wymagało ponad 1W/l...

Ponadto trochę mnie zastanawia to świecenie 6h/dobę. Oświeci mnie ktoś czemu tak krótko? Ja świecę 12h przy czym pełna moc jest przez 8h.

Co do zdrowia garbika... Wiesz... Bojownik w kuli potrafi przeżyć naprawdę długo (oczywiście przy odpowiedniej opiece). Będzie jadł, pływał i jako tako wyglądał ale czy to jest dla niego dobre?

Tak czy owak... Skoro kombinujesz nad przesiadką na 72l (zapewne minus panel) to nie ma co tu wszczynać wojen. W takim baniaku garbik będzie miał już dostatecznie dużo miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ranma11

Lampa ma stelarz szerokości 20 cm, więc na większym akwarium nie postawię. Musiałbym coś nakombinować ale to mija się z celem. W większym akwa chce dać lampę na ramieniu przykręconą do tylnej ścianki. Zawsze można ją potem przenieść do większego baniaka i mniej roboty przy sprzątaniu jest.

Sama lampa ma regulację jasności świecenia i mam ją skręconą o parę pozycji by nie świeciła pełną mocą.

Co do czasu świecenia to przy 6 godzinach nie mam żadnych problemów z glonami, korale rosą, a do akwa wpada jeszcze sporo światła dziennego.

Przy długim czasie świecenia pojawiały się czasem glony. Może jeszcze poeksperymentuje i zwiększę czas świecenia.

16 godzin temu, baszurek napisał:

Dolabellę masz? A czym ona się u Ciebie żywi? Piaskiem?

baszurek nadaje mobilnie...
 

Pomyliłem ślimaki mam: Cypraeidae Rafinesque (Porcelanka), też taka kosmata przez cały dzień jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle kasy wydałeś na lampę/dolewkę/życie, a szkoda Ci 100zł na nowe akwarium 30l. ta lampa co masz wystarczy do 30l i reszta sprzętu tez, a zawsze dużo łatwiej o parametry i rybka ma więcej miejsca do pływania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jezeli chodzi o akwarium ladnie się prezentuje. O rybce nic nie piszę. Sprzęt ten wystarczy Ci spokojnie na chociażby 20l zawsze wsadzić możesz to co masz a wkoło skały zrobi się troszkę miejsca do pływania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Zgodnie z planem na koniec roku postanowiłem przenieść się  do większego akwarium. Wybór padł na 64l z panelem. Na większe nie mam pieniędzy, miejsca i czasu :)

Że względu na oszczędności panel postanowiłem sam zrobić, przy okazji będzie satysfakcja :)

Wyciąłem już płytę z plexi 4mm i zastanawiam się jaki rozmiar powinien mieć grzebień. Będę to wycinał w panelu. Dodam że chce trzymać wysoki poziom wody bo taki mi się  podoba :)

Jakie wymiary radzicie dla takiego baniaka?

Ja myślałem o 1,5 cm wycięcia, 8 cm szeroki i przerwy po 5 mm.

 

 

 

 

Edytowane przez ReefRaf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.