Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam się w jaki sposób, naturalny, w refugium kontrolować populację tego nitkowatego glona ?

W głównym zbiorniku tego nie mam a refugium mam małe .

Jedyne co mi przychodzi na myśl to żółtek ale on tego chyba nie ja a do tego nawet jak bym kupił jakiegoś mikro żółtka to i tak urośnie .

Edytowane przez BzykU (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddasz, sprzedasz jak urośnie


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już urosło 

Tmk ale raczej twoja wypowiedz podchodzi mi pod off topa .

Przeszukałem to forum i nie znalazłem takiego wątku czy też tematu .

Więc czekam na kogoś co już miał lub ma takiego zwierza co by te poletko utrzymywał w ryzach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Refugium jest po to żeby glon wciagal no3 i po4. NO3 bakterie  moga przerobic do gazu ktory z akwarium ucieknie. P jest metalem i nie ucieknie, jest za ciężki. Jezeli jakies stworzenie zje glon to po4 i no3 wraca do obiegu. Jak dla mnie bez sensu. Jedynym sensownym rozwiazaniem jest usuwanie glona z akwarium a wraz z nim usuwanie nutrientow, fosforanow i pewnie wielu innych substancji ktore glony pochlaniaja.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Tamara i jeszcze jedna opcja to regularnie wywalać. Niektórzy dają jako pokarm dla pokolców, ale do refugim pokolca nie wpuścisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co chcesz kontrolować zwierzakiem ilość glonów w refugium? Kontrolującym jesteś ty, jak urośnie bierzesz pencete i wyciągasz nadwyżkę. To co wyciągniesz możesz wywalić lub oddać komuś i tyle w temacie.

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem o tym jak to jest czy to zmagazynowane jest to po4 w glonie czy po prostu przerobione ?

1 minutę temu, maciej01 napisał:

Niektórzy dają jako pokarm dla pokolców,

No to znaczy że co ładują po4 z powrotem trochę mi to nie pasuje do prawdy .

Wydaje mi się iż te po4 zjedzone przez pokolca nie wraca do zbiornika .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zmagazynowane. Wywalajac glona usuwasz trwale po4. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z chęcią za około 2 miesiące przyjmę nadmiar glonu ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu mogę tobie wysłać chcesz caluraep i cheatomorfę ?

Jak co to pisz wyślę listem bombelkowym czy jakoś tam .

Albo osobiście polecam .

Ale nadal nie wiem co zje mi te glony w refugium .

Będzie małe itd

19 godzin temu, Stefan85 napisał:

Zmagazynowane. Wywalajac glona usuwasz trwale po4. 

A jak bakterie likwidują no3 i po4 bez glona to przecież też trwale zamieniają je w inny związek itd. (rozkładają na czynniki pierwsze ).

Dążę do tego że może w brzuchu i przewodzie pokarmowym pokolca, po4 też ulega trwałemu zlikwidowaniu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzyku,

O ile azot rozłożony na czynniki pierwsze, jak to nazwałeś, jest gazem i się ulotni z akwarium, to fosfor już się nie ulotni. Nieusunięty zostanie w akwarium na zawsze i będzie się nagromadzał.

W naturze (gleba, dno zbiorników wodnych) fosfor występuje w formach nierozpuszczalnych i niedostępnych dla roślin. Rośliny przez korzenie wydzielają proste składniki odżywcze, karmią w ten sposób bakterie, które utleniają lub redukują związki fosforu do form przyswajalnych przez rośliny.

Do wody akwariowej fosfor jest dostarczany przez akwarystę w ilościach zazwyczaj znacznie większych niż niż możliwości akwarium do ich eliminacji. System zazwyczaj nie jest w stanie sam odłożyć nadmiaru fosforu w formach nierozpuszczalnych lub w ciałach organizmów żywych. Do tego bakterie mają dużo łatwo dostępnych składników odżywczych (azot, węgiel, potas, siarka + mikroelementy) i są w stanie na bieżąco pozyskiwać fosfor nawet z form nierozpuszczalnych. Dlatego z reguły kontroluje się dostarczanie fosforu przez zrównoważone karmienie...

... I usuwa:

- albo odpieniaczem (ciała organizmów unoszących się w toni - bakterie, fito i zooplankton),

- albo absorbentami (chemiczne wiązanie fosforu),

- albo glonami (wbudowanie fosforu w tkankę glonów i usunięcie tkanki z akwarium).

Nie ma innej drogi.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A rzesz to mi w końcu raz na całe życie wytłumaczył .

Dzięki .

Z kąd ty to wiesz tak z czystej ciekawości trzeba było się uczyć 20 lat aby się tego dowiedzieć czy jak ? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, BzykU napisał:

Z kąd ty to wiesz tak z czystej ciekawości trzeba było się uczyć 20 lat aby się tego dowiedzieć czy jak ? 

Studiowałem rolnictwo. 5 lat chemii w różnych formach: nieorganiczna, organiczna, chemia rolna, biochemia, fizjologia roślin, fizjologia zwierząt, mikrobiologia, technologia chemi rolnej, ochrona roślin itd...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok więc wywaliłem, za namową .Było tego płaskie wiaderko.

Trochę szkoda .

Rzadko coś do kosza wywalam z morskiego .

Chyba że zdechnie .

A tu w pełni żywe i o masz tu babo placek .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W zasadzie gdybys chcial oddac na pewno znalazlo by sie wielu chetnych... szkoda tego tak do kosza kiedy wystarczy ogloszenie w dziale oddam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok więc tak uczynię .

Jak co to chętnie oddam teraz zostało trochę ale jak by to komu miało pomóc to zapraszam albo mogę też wysłać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.