Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Płucz mrożonki bo tam siedzi dużo Po4.

Po za tym nie wiadomo co to za skała? Tam też może siedzieć sporo po4. 

Mocniejsza cyrkulacja tak co by wymiatać detrus. Bakterie pożywka itd tu się nie da nic nowego wymyśleć.

Może odpieniek za słaby ?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 90 litrów w obiegu i 5 ryb to Tunze 9004 raczej nie jest za słaby. Przyczyn trzeba szukać gdzie indziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Jeśli chodzi o pożywkę dla bakterii to tutaj systematyczność jest wskazana - musi być podawane codziennie systematycznie by nie zdechły bakterie. Ja zacząłem stosować No3Po4-X od RedSea i całkiem niezłe efekty są po 2 tygodniach zbiłem No3 z 50 do 25 przy dość sporym karmieniu - tylko koniecznie trzeba wyjąć pochłaniacze Po4 .
Kulki żelowe też używałem i nie sprawdziły się u mnie [emoji20]
Masz jakieś złoże na bakterie typu siporax ? może po prostu jest zasyfiony i trzeba go przeczyścić.
Testowałem też odmulanie podłoża i niestety zabija to sporo fauny w podłożu - szkoda jej, lepiej zatrudnić zwierzaki do czyszczenia dna i przekopywania by nie osadzał się detrytus.
 
Jeszcze jedno jak masz cyrkulator skierowany w dół prosto na piach to prosi się o odkładanie nie zjedzonego pokarmu na dnie, ja bym jednak sikerował go do góry w stronę tafli wody i dodatkowo w stronę grzebienia przelewowego tak by nie zjedzone jedzenie leciało prosto do panelu a tam do filtra mechanicznego / owata / oraz do odpieniacza. 
Nie wiem jak Wy to robicie ale ja tylko raz w tygodniu dozuję bakterie i nie daję żadnych pożywek a NO3 mam około 2-3. Przypomnę że nie mam odpieniacza...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fresz33 a jakie bakterie dozujesz?

Silvia? A jak z głośnością Atmana AT-304 i AT305? Pisałeś kiedyś-gdzieś że jest cicha. Rozumiem że po czasie podtrzymujesz :-)? Bo ja potrzebuję niemal bezszelestną :-). Widzę że pompka nie ma regulacji. To duży minus choć może się na nią zdecyduję.

 

Jeśli chodzi o płukanie mrożonek zdania są podzielone. Jedni płuczą inni nie. Skoro mam wysokie PO4 pewnie by się przydało tyle że ja podaję mixy. Więc jak tu płukać ikrę albo plankton?

Szybki59 co podajesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie podaję żadnych bakterii. W sumie to się zastanawiam po co wy je podajecie? Biologia w akwarium sobie sama poradzi a bakterie namnażają się we własnym tępie w zależności od obciążenia biologicznego...

Problemem jest sam akwarysta, który przekarmia akwarium albo ma przerybienie po prostu. Każde akwarium sobie poradzi samodzielnie - tylko u niektórych przy małej obsadzie będzie to trwać krócej a u innych dłużej. Ale nadejdzie taki czas, że dojrzeje...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, mihow1979 napisał:

A ja nie podaję żadnych bakterii. W sumie to się zastanawiam po co wy je podajecie? Biologia w akwarium sobie sama poradzi a bakterie namnażają się we własnym tępie w zależności od obciążenia biologicznego...

Po to podajemy alby pootrzymywać populację bakterii "dobrych". Przez nie podawanie istnieje ryzyko, że może zdominować zbiornik szczep który ma małą "wydajność" lub zupełniej jest patogenny. Oczywiście się da bez, to jest jak z produkcją wina - możesz skorzystać z naturalnych szczepów na winogronach lub podać wyselekcjonowane szczepy, w tym pierwszym przypadku jest duża szansa na "chorobę" i zepsucie zacieru. 

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przeczytałem, widzę że masz problemy podobne do moich.NO3 i PO4 udało mi się zbić podając vsv (0,5ml na 100l) i codziennie bakterie AF po 2 krople BioS i ProbioS. z ok 25ppm NO3 mam aktualnie, po ok 2 tygodniach niewykrywalne a PO4 z ok 1ppm zostało 0,1ppm - mam problem z dopasowaniem barwy próbki do skali testu - nigdy nie byłem dobry w kolorach... ale myślę że to jakoś tak jest.

Testy rób salifertem pewnie AF też są ok w końcu specjalizują się w morszczyźnie chociaż chyba na dziś nie mają jeszcze NO3 i PO4. Na początku robiłem JBLem i niby parametry były ok ale po zmianie na saliferta masakra. PO4 okazało się że ponad 1ppm a NO3 ponad 50ppm.

Teraz atakują u mnie sinice ale tak zerkając na wsp Redfielda niewykrywalne NO3 i jeszcze wysokie PO4 to nic nadzwyczajnego, spróbuję podbić azotany roztworem KNO3. Na początek podam 0,1ppm NO3 dziennie.

U mnie długo odpieniacz nie pienił, miałem na początku Boyu 2520 DG i podejrzewałem że po prostu chińczyk tak działa więc kupiłem Tunze 9004. zmiana nie wiele pomogła, niby coś tam wyrzucił ale zaraz przestał więc chyba można zwrócić honory chińczykowi.

Pienidło zaczęło pracować kiedy zacząłem podawać bakterie i vsv ale u korali żadnej poprawy nie widziałem, wręcz przeciwnie - padła różowa capnella, dunca się zwinęła a caulastrea zaczęła rozpadać. Quadricolor od dawna się kurczył ale jakoś trzymał aż spadły azotany i fosforany i on rozpuścił się już całkiem. Euphillie mam 2 szt siedzą zwinięte od dawna. Ukwiał buitydienki (nigdy nie mogę sobie przypomnieć jak to na prawdę się nazywa ale jakoś tak) leży jakiś bezsilny, w pajęczynie, niby napompowany ale coś jest nie tak.

We wtorek podjąłem decyzje, wyłączam odpieniacz w końcu i tak nie wiele pieni. W środę dunca zaczęła się pompować, ukwiał się podniósł i nabrał witalności. Euphillie bez większych zmian ale zaczęły wystawiać małe, grube bomble (malutkie macki), Caulastrea - zostało na niej trochę tkanki, może odrośnie.

Odpieniacz chyba za mocno wyjałowił wodę, wywalił bakterie, białka itd a korale głodują bo dla czego po jego wyłączeniu koralom się poprawia? Pewnie trzeba będzie od czasu do czasu go włączać ale zastanawiam się nad przestawieniem systemu na jakiś filtr glonowy, nie bardzo mam warunki na refugium i dsb, coś trzeba pokombinować

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie to prodibio biodigest  pożywka prodibio bioptim w ampułkach. No i nie przekarmiam ryb . W tej chwili 8 ryb w zbiorniku w tym 2 pokolce . Jedna kostka dziennie mrożonki . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pawmar napisał:

Fresz33 a jakie bakterie dozujesz?

Silvia? A jak z głośnością Atmana AT-304 i AT305? Pisałeś kiedyś-gdzieś że jest cicha. Rozumiem że po czasie podtrzymujesz :-)? Bo ja potrzebuję niemal bezszelestną :-). Widzę że pompka nie ma regulacji. To duży minus choć może się na nią zdecyduję.

 

Jeśli chodzi o płukanie mrożonek zdania są podzielone. Jedni płuczą inni nie. Skoro mam wysokie PO4 pewnie by się przydało tyle że ja podaję mixy. Więc jak tu płukać ikrę albo plankton?

Szybki59 co podajesz?

Podawaj normalnie artemie, po co kombinujesz dla trzech korali z jakimiś miksami? Płucz mrożonki i słuchaj starszyzny, popatrz sobie na zbiorniki tych którzy ci doradzają i będziesz wiedział kogo słuchać a kogo nie

A tu wklejam foto testu wody z mrożonki0a2498130f8b5027.jpg

 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, fresz33 napisał:

Nie wiem jak Wy to robicie ale ja tylko raz w tygodniu dozuję bakterie i nie daję żadnych pożywek a NO3 mam około 2-3. Przypomnę że nie mam odpieniacza...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

 

W moim przypadku to było przekarmianie zbiornika na początku jego istnienia, jakoś tak lubię futrować te ryby :/ muszę się nauczyć oszczędności w podawaniu żarcia dla ryb i korali - testowałem różne pokarmy itp, a że mam małą cyrkulację z racji mięsistych LPS to część tego nie spożytego pokarmu lądowała w piachu :( Teraz staram się dodawać zwierzaki które wyjadają resztki z piasku.


Ja bakterie też podaję raz na tydzień dawkę special blenda prosto na złoże a tak to pożywka, ładnie zjadają mi te bakterie No3 ale już mam wyjedzone fosforany i przestało spadać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano dlatego kombinuję że np. Gobiodon okinawea (ze względu na swoje niewielkie gabaryty) niewiele sobie poje bo błazny i Pterapogon go najnormalniej nie dopuszczą i bidny tylko patrzy jak te większe od niego wariaty się rzucają na te jedzenie. Więc co 3 dni coś drobniejszego wrzucałem.

Ale OKej przyjąłem. Płukać mrożonki. Dzięki za organoleptyczne podejście do sprawy. Na pewno bardzo przekonywujące :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
4 minuty temu, pawmar napisał:

Ano dlatego kombinuję że np. Gobiodon okinawea (ze względu na swoje niewielkie gabaryty) niewiele sobie poje bo błazny i Pterapogon go najnormalniej nie dopuszczą i bidny tylko patrzy jak te większe od niego wariaty się rzucają na te jedzenie. Więc co 3 dni coś drobniejszego wrzucałem.

Ale OKej przyjąłem. Płukać mrożonki. Dzięki za organoleptyczne podejście do sprawy. Na pewno bardzo przekonywujące :-).

Gobiodonem się nie martw. Sobie znajdzie coś w skale napewno. Nie umrze z głodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S. Moljzesz nigdy nie śmiałbym podważać zdania starszyzny, ale też nie chciałbym jak ten kuń na oślep :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.