Skocz do zawartości
M.K

Nowy projekt 105x55x55- Ropczyce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Chciałbym przedstawić projekt mojego pierwszego akwarium morskiego.

Od ponad pół roku śledzę to forum oraz bardzo przydatny reefhub.pl i wreszcie zdecydowałem się opisać swój projekt, który powoli, od strony technicznej zaczyna się domykać. Postaram się przedstawić to, co do tej pory udało mi się zrobić oraz zakupić.

1.       Miejsce pod akwarium wyposażone jest w kanalizację, wodę, prąd oraz wentylację z akwa i sumpa.

2.       Zbiornik full optiwhite o wymiarach 105x55x55h z kominem zewnętrznym 30x10x35h, tło czarne, szkło 10 mm- jeszcze nie zamówione

3.        Sump 70x43x37h z zaworem do spuszczania wody, oraz odpływem u góry w razie przelania, 3 komory, siporax 4l, zbiornik na dolewkę oraz solankę 27x52x40h (2 komory: ok. 10 l oraz 38 l) z odpływem u góry w razie przelania, poziomu wody w obu komorach będą pilnowały dolewki grawitacyjne- jeszcze nie zamówione

4.       Hydraulika 32/32/25, zawór bramowy na spływie, loc-Line  z kolanek.- jeszcze nie zamówione

5.       Stelaż DIY 105x50x80h z profilu 30x30mm- wykonany

6.       Lampa LED DIY 225 W, 6 kanałów AQma, 3 W: 36 x royal blue, 12 x blue, 18 x white, 3 x red, 3 x green, 3 x UV.- wykonana

7.       Odpieniacz Deltec sc1456- kupiony

8.       Pompa obiegowa Jebao dct 6000- kupiona

9.       Cyrkulacja Tunze 6055, 6045, 6025- kupione

10.   Grzałka Jager 200W- kupiona

11.   Automatyczna dolewka DIY- w fazie projektowania

12.   Filtr RO 50 gdp kupiony rok temu do wody pitnej, po małych przeróbkach obsłuży także akwarium, żywica i miernik TDS zakupione

13.   Skała 20-25 kg Real reef rock- jeszcze nie zamówiona

14.   Piasek- tutaj nie mam pojęcia jaki i ile, wstępnie planowałem tylko cienką warstwę ok. 1 cm

15.   Sól- na początek planuję Instant Ocean

16.   Testy Colombo

Z ważniejszych rzeczy od strony technicznej myślę, że to wszystko.

Koralowce- na początek miękkie oraz LPS-y

Ryby- na początek 2 błazenki, żółtek, 2 x Chrysiptera parasema + „ekipa sprzątająca”.

Liczę na Waszą pomoc oraz konstruktywną krytykę J

A teraz trochę grafiki:

  Tak ma to wyglądać:
a4b83757da0e3575med.jpg

47ebfb36f52f4c42med.jpg

a7b533568e1ecd0bmed.jpg

1b9f0826721428d7med.jpg

6ee643861c6900cemed.jpg

8bc8ba1b829b0483med.jpg

2f3942bfa642c9b9med.jpg

 

A teraz to co do tej pory udało mi się zrobić:

28b5a5a829ffb752med.jpg

b7bd07e75df4bc6dmed.jpg

92cf73f417dc4cbemed.jpg

I na koniec lampa:

9b33ca5b0390c6d4med.jpg

a5d0a72bcaefd734med.jpg

Edytowane przez M.K (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu krytykować, projekt przemyślany. Tylko zastanawia mnie po co te odpływy w zbiorniku na dolewkę i solankę? No i ta lodówka ustawiona tyłem do akwarium będzie podgrzewała wodę w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie mysle, ze jesli wylot z pompy do dolewki bedzie tak nisko to na zasadzie naczyn polaczonych woda bedzie plynac rowniez po wylaczeniu pompy i to w obie strony.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka

No powiem bracie że masz to mega sam projekt robi już  wrażenie 

Super

Pkt.16

Kup sobie Salif. testy w podobnej cenie a będziesz spał spokojniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, maciej01 napisał:

Co tu krytykować, projekt przemyślany. Tylko zastanawia mnie po co te odpływy w zbiorniku na dolewkę i solankę? No i ta lodówka ustawiona tyłem do akwarium będzie podgrzewała wodę w akwarium.

Odpływy w zbiorniku na dolewkę i solankę będą w razie awarii dolewki pływakowej. Lodówka będzie ustawiona bokiem do zbiornika a poza tym będzie obudowana płytą meblową z każdej strony.

 

1 godzinę temu, Stani napisał:

Tak sobie mysle, ze jesli wylot z pompy do dolewki bedzie tak nisko to na zasadzie naczyn polaczonych woda bedzie plynac rowniez po wylaczeniu pompy i to w obie strony.

Jest to pompa w zbiorniku do podmian, docelowo będzie wyżej.

 

Co myślicie o pozostawieniu części akwarium bez tła (35 cm) tak jak na zdjęciu nr 2, czy lepiej to zabudować płytą meblową ?

Edytowane przez M.K (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości czy w tej lampie musi być tyle ledów niebieskich? Moc chyba też trochę za duża.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Mcj1 napisał:

Tak z ciekawości czy w tej lampie musi być tyle ledów niebieskich? Moc chyba też trochę za duża.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
 

Moc można wyregulować, przy ustawieniu wszystkiego na 100% jest dość biało, więc niebieskich na pewno nie jest za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że wszystko wyregulujesz tylko po co tyle zapasu? W lampie 100 W nie musiałbyś np stosować wentylatora a i koszty są inne.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej....

Jeśli to twoje pierwsze akwarium to i tak jestem bynajmniej ja pełen podziwu za pomysł,projekt,itp masz odwagę i potencjał to widać i tak trzymaj. Jak na pierwsze akwarium to i tak co po niektórzy mogą pozazdrościć,A drobnymi sprawami się nie przejmuj,choć sam napisałeś że liczysz się z krytyką i opiniami to pamiętaj  nie uzasadnionych takich opini  będzie więcej. Bo zazwyczaj po przesiadce na wiekszy baniak lub restarcie każdy już jest mądrzejszy i wiele rzeczy by sam zmienił. 

Brawo.mnie się podoba 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajny projekt.

Dałeś szybę/pleksi w lampie? Na zdjęciach nie widać. I jak radiator? Jakbyś mógł napisać, jaka wysokość ma cała lampa i czy pod elektronikę i wiatraki wyciąłeś żeberka, czy są na wierzchu? Boki wyglądają jak zrobione z kątowników aluminiowych?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, katani napisał:

bardzo fajny projekt.

Dałeś szybę/pleksi w lampie? Na zdjęciach nie widać. I jak radiator? Jakbyś mógł napisać, jaka wysokość ma cała lampa i czy pod elektronikę i wiatraki wyciąłeś żeberka, czy są na wierzchu? Boki wyglądają jak zrobione z kątowników aluminiowych?

Pleksi jest, choć na zdjęciach jej nie widać. Radiator ma wymiary 90x19x5 cm, cała lampa ma 77 mm wys. Żeberka są wycięte pod wiatraki jak i pod drivery, kątowniki służą tylko do podtrzymania pleksi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamocowałeś te kątowniki? One wyglądają, jakby zachodziły dość sporo na lampę od spodu i zwężały sporo miejsce na diody.

Myślałem właśnie o takim rozwiązaniu, tylko zastanawiałem sie, jak to się będzie sprawować. Ale widze że działa i jest dobrze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to waszym zdaniem znaczy konstruktywna krytyka? Nikt chyba nie szuka na siłę błędów. Każdy przedstawia własne opinie a one mogą być różne.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konstruktywna krytyka – rodzaj krytyki, która charakteryzuje się tym, że osoba krytykująca przedstawia lub sugeruje jednocześnie sposób lub sposoby rozwiązania problemu poddanego krytyce. Można ten rodzaj krytyki zaliczyć do krytyki wyższego poziomu w przeciwieństwie do zwykłej krytyki pozbawionej tej cechy.

Na ogół trudniejsza do wyrażenia niż zwykła krytyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, zapomniałem że można wypowiadać się o rzeczach które nie są kupione bąć zrobione bo inaczej nie sposób uniknąć nieuprawnionych opini

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, M.K napisał:

 

 

Co myślicie o pozostawieniu części akwarium bez tła (35 cm) tak jak na zdjęciu nr 2, czy lepiej to zabudować płytą meblową ?

Zostaw tak jak na zdjęciu nr.2, będzie fajnie wyglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajnie. trochę podobnie do mojego, więc powiem co mi się rzuca w oczy jeśli chodzi o konstruktywną krytykę.

Będziesz miał ekstremalnie mało miejsca na elektrykę - niestety te wszystkie zasilacze i przewody to jest masakra. przemyśl co z tym zrobisz. I radzę od razy wygospodarować dużą szafę na akcesoria, wiadra, sole, testy i inne. Wierz mi tego jest dzika wuchta :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, katani napisał:

Jak zamocowałeś te kątowniki? One wyglądają, jakby zachodziły dość sporo na lampę od spodu i zwężały sporo miejsce na diody.

Myślałem właśnie o takim rozwiązaniu, tylko zastanawiałem sie, jak to się będzie sprawować. Ale widze że działa i jest dobrze.

Kątowniki są przyklejone na soudal fix all, zachodzą na radiator 18 mm.

 

Godzinę temu, mathom napisał:

Będziesz miał ekstremalnie mało miejsca na elektrykę - niestety te wszystkie zasilacze i przewody to jest masakra. przemyśl co z tym zrobisz. I radzę od razy wygospodarować dużą szafę na akcesoria, wiadra, sole, testy i inne. Wierz mi tego jest dzika wuchta :)

Półka na elektrykę jest już zrobiona, jak pomaluję to wrzucę zdjęcie. Dodatkowa półka będzie za odpieniaczem przytwierdzona do zabudowy lodówki (zdj. nr 5) 45x17 cm

 

W przyszłym tygodniu zamawiam szkło (najprawdopodobniej z erybka.pl) i chciałbym się dowiedzieć od Was czy komin oraz sump są poprawnie zaprojektowane. Według moich obliczeń sump powinien bez problemu pomieścić wodę która spłynie z akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, M.K napisał:

W przyszłym tygodniu zamawiam szkło (najprawdopodobniej z erybka.pl) i chciałbym się dowiedzieć od Was czy komin oraz sump są poprawnie zaprojektowane. Według moich obliczeń sump powinien bez problemu pomieścić wodę która spłynie z akwa.

Masz praktycznie identyczne wymiary jak ja. Moim zdaniem styknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Półka na elektrykę oraz filtr DI już przymocowane :)

image.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dopiero zamówiłem zbiornik, więc jeszcze trochę czasu minie zanim popłynie woda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam zbiorniczek juz doszedl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli erybka nie będzie miała opóźnień, to myśle ze koło środy powinien już być :). Wyposażenie już czeka na montaż. W tej chwili mam dylemat co do wyboru piasku i soli, wstępnie planowałem IO, ale nie wiem czy nie wystartuję na  czymś lepszym (Kent, Red Sea Coral Pro ?). Co do piasku myślę o Red Sea Live Reef Base Reef Pink 20 kg. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instant Ocean jest dobra na start, a jak chcesz coś lepszego to może Red Sea Salt niebieska. Piasek może taki https://erybka.pl/product-pol-161-Natures-Ocean-Bio-Activ-Live-Samoa-Pink-9-07kg.html. Ja startowałem na takim piasku i soli IO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.