Skocz do zawartości
kanio10

Chłodzenie 30 litrow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zaczynają się upały i powracający problem z temperaturą w akwarium. O ile w zeszłym roku jakoś sobie z tym poradziłem teraz chciałbym żeby wyglądało to zupełnie inaczej.

 

Proszę bardziej zorientowanych forumowiczów o pomoc w doborze wentylatora. Chciałbym jeden lub dwa wentylatory zamontować na jednej płytce i umieścić nad akwarium. Podłączyć pod jeden zasilacz najlepiej 12v czyli od kablówki bo taki posiadam :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też chętnie się podłącze. Zamówiłem właśnie 5 wentylatorów 60x60 do akwarium 42l. Podłącze do STC-1000. Mam nadzieję że tyle wentylatorków starczy - większe i więcej nie wejdzie :)

Jak przyjdą i przetestuje to więcej będę mógł napisać


9ba19a2cca831f205707d001db288c27u1652a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie jest łatwiej, wystarczy jeden duży nad komorą centralnie. W przypadku małych też lepiej dać jeden większy po skosie pomiędzy bokiem akwarium a lampą. Z jednej strony zmniejsza promieniowanie ciepła od lampy a z drugiej zwiększa parowanie przez co spada temperatura wody...ważne też aby na czas upałów zwiększyć ruch powierzchni wody ponieważ rozpuszczalność tlenu spada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

IMG_3953_cooler.jpg

do tego wspomniany wyżej termostat STC 1000 i gotowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

obudowa wentylatorów ? to projekt z sieci - spienione PCV , rozmiar i typ went. dobierasz w/g widzimisię (ja mam jakieś AAB a za "stojak" robi uchwyt od GPSa - z auta)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pytanie głównie kierowałem do osób które owe rozwiązanie mają u siebie i mogą mi polecić ilość i typ wentylatorów na 30l żeby był efekt. Jak możesz to wrzuć tez zdjęcie swojego rozwiązanie z uchwytem ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

stara fotka bo jeszcze nie założone - teraz dałem zasilacz rególowany (od anteny)

 

went.jpg

went przyczepiony na 2 trytytki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zależy jaka będzie temp za oknem :) u mnie jest w 60l i przeważnie daje radę - ale jak za oknem jest ponad 30 .. to już nie jest tak cacy i wspomagam wtedy went. pokojowym 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Fajne są turbinki tylko że dużo głośniejsze ale i wydajniejsze bez porównania [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe pytanie ? :)

Czy wentylatory muszą być z ukosa i czemu czy mogą być poziomo nad lustrem wody

Łatwiej zrobić centralnie leżące nad taflą wody niż ukośne stąd moje pytanie


9ba19a2cca831f205707d001db288c27u1652a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moje:
Sterowane automatycznie z histetezą, dają radę A mam w domu urlop latem. Tutaj możesz więcej poczytać o sterowaniu:
http://nano-reef.pl/forums/topic/85405-korona-ze-sterownikiem-florida_sun-v-20/

Masz jeszcze jedno wyjście za około 80 zł można kupić wentylator Aquaela poszukaj wygląda fajnie tuli ta cena...30acb707263571d017c6b55f420d21aa.jpg60b2372cb08693572c9b09d3e98bcb1b.jpg

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest ustawienie wentylatorów , mają przewiewać świeże powietrze . Nie mogą bełtać tego samego .Warto obieg sprawdzić  np: kadzidełkiem Pomieszczenie też musi być dobrze wentylowane  .

Przy spełnieniu tych warunków wystarcza mała ilość wiatraczków .
Na poddaszu (temp dochodzi do 36c w lato )200L akwarium chłodzi mi jeden 120mm , i w większości chodzi na 5- 7 V   .

A na 600 L wody w regale styka 6 wiatraczków  . 

BplYOG2.jpg

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 120x50x60, wentylatory sterowane przez ARM. Temperatura w największe upały jest utrzymywana na poziomie 27 st.

gallery_23382_3637_630187.jpg

gallery_23382_3637_1024565.jpg

 


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.