Skocz do zawartości
Marcin-JM

Jamnik słonowodny czyli moje 3 metry na Zeovicie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Artur. Mam nadzieję że to dopiero początek relacji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć jak zmodyfikowałeś tą metodę aby służyła również lps'om?

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, R.I.P napisał:

Można wiedzieć jak zmodyfikowałeś tą metodę aby służyła również lps'om?

PK

dopisuje się do listy chętnych.

Stosuję takie trochę połowicznie tą metodę, może się dowiem czegoś ciekawego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi o to żeby dać nieco mniej zeolitu mniej zeobaku i zeostartu + dużo ryb. W tym obiegu lps od 2 lat mam stałe no3=2 i po4=0.04.

Aminoacid zamienić na aminoacid LPS i jest naprawdę dobrze.

Bardzo łatwo sterować nutrientami w tej metodzie. Minusem jest to że można doprowadzić nutrienty do całkowitego zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Marcin-JM napisał:

Generalnie chodzi o to żeby dać nieco mniej zeolitu mniej zeobaku i zeostartu + dużo ryb. W tym obiegu lps od 2 lat mam stałe no3=2 i po4=0.04.

Aminoacid zamienić na aminoacid LPS i jest naprawdę dobrze.

Bardzo łatwo sterować nutrientami w tej metodzie. Minusem jest to że można doprowadzić nutrienty do całkowitego zera.

 To w sumie mam podobnie tylko ja nie mam Zeolitu a za to mam przewymiarowaną ilość siporaxu bo 5 kilo na 250 litrów, i odpieniacz który pociagnął by pewnie z 400 litrów BK mini 200. 

Ja u siebie steruje Fosforanami za pomocą znienawidzonych przez forumowiczów kulek od Fauna Marin które wydzielają do wody Po4 :) wystarczy dobrać odpowiednią liczbę kuleczek bo uwalnia się stopniowo, no i uważać jak z jajem by nie zmieliło kulki w pompie bo wtedy bomba fosforanowa murowana.

No i karmieniem też można dodać po4 ale też no3 na raz. 

i dodaje Amino LPS 

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
35 minut temu, Marcin-JM napisał:

Generalnie chodzi o to żeby dać nieco mniej zeolitu mniej zeobaku i zeostartu + dużo ryb. W tym obiegu lps od 2 lat mam stałe no3=2 i po4=0.04.

Aminoacid zamienić na aminoacid LPS i jest naprawdę dobrze.

Bardzo łatwo sterować nutrientami w tej metodzie. Minusem jest to że można doprowadzić nutrienty do całkowitego zera.

A przy miękkich podobna podyfikacja co przy lps? Też wtedy leci aminoacid lps?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiegi miękkie na zeo to w zasadzie tylko kamienie zeobak i zeostart. Czasem odrobina jodu i coral vitalizer.

 

Wracając do nutrientów to w pełnej metodzie zeovitowej niezbędny jest reaktor wapnia z zasypem z czystego gruzu koralowego.

Odciek z tego zasypu ma fosforany przekraczające możliwości małej hanki (powyżej 2.50).

Krachy wielu systemów zeo powstały przez użycie zasypu sztucznego pozbawionego po4 a właściciel akwarium nie dostarczył fosforanów w inny sposób doprowadzając do bielenia korali przez zagłodzenie zooksanteli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin, jak wydajność i kultura pracy tych nowych falowników w porównaniu do serii RW?

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Rumun napisał:

Marcin, jak wydajność i kultura pracy tych nowych falowników w porównaniu do serii RW?

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
 

Zdecydowanie lepiej. Nie ma tego buczącego pogłosu który słychać nawet w pokoju obok czy na piętrze (jak w przypadku RW).

Do tego fajne sterowanie - 6 pompek ogarniam jednym sterownikiem w trybie master.

Zrobili krok do przodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Marcin za info.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz napisać coś więcej o tych falownikach? Bo w Polsce chyba tylko u was są dostępne.

Do tego jak wchodzi się na ich stronkę  http://coral-box.com/index.html to jest tam Jebao, o falownikach Coral Box nic nie ma. Do tego nie ma tam nic o firmie. Stronka taka jak dla jakiejś firmy krzak.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U Jadwigimorskiej są ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, fresz33 napisał:

U Jadwigimorskiej są

 

8 minut temu, katani napisał:

Bo w Polsce chyba tylko u was są dostępne

hm... a mi się wydawało że @Marcin-JMto część ekipy Jadwigimorskiej dlatego napisałem "u was są"


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coral Box = Jebao = Jecod i nie wiem jeszcze jakich nazw używają.

Pompy działają fajnie, jedną mam prawie 3 miesiące i jest ok. Co się będzie działo później to pokaże czas.

Według moich informacji tak jak RW zastąpiły WP tak teraz QP ma zastąpić RW i wtedy pewnie pojawią się w większości sklepów.

 

Tak pracuję w JadwidzeMorskiej - zajmuje się głównie sklepem internetowym, opieką nad koralami i dbam o stałe parametry wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Marcin-JM napisał:

 

Tak pracuję w JadwidzeMorskiej - zajmuje się głównie sklepem internetowym, opieką nad koralami i dbam o stałe parametry wody.

No to Jadwiga jest z Ciebie dumna mieć takiego podopiecznego,mega posolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Mama (Jadwiga) zawsze była ze mnie dumna nawet jak nie byłem posolony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Śliczne. Przy takich metrach szyby, czym je czyścisz z nalotu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Do czyszczenia nadaje się tylko Flipper Max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pierwszy raz nakarmiłem korale, zareagowały bardzo długimi polipami !

20170528_1.jpg

20170528_2.jpg

20170528_3.jpg

20170528_5.jpg

20170528_4.jpg

 

Bo ryby to zawsze głodne :)

20170528_6.jpg

20170528_7.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jak długo wystarczała Ci rolka waty filtrującej od rollermatu w trakcie dojrzewania? I czy to prawda że rolka wystarcza na 3-6 miesięcy w dojrzałym akwarium?

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dojrzewaniu rolka wystarcza na 1,5 miesiąca przy tym akwarium.

3 miesiące przy dojrzałym jest realne ale więcej nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem filmik z okazji 70 dnia akwarium. Polecam w 4K lub HD.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin a ja szukam szczepek w sklepie:clowning Teraz wiem gdzie saB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.