Skocz do zawartości
tasior19

kompletacja sprzętu 54l plus panel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam zamiar wystartować swoje 1 akwa morskie, 54l plus panel filtr. ok 25l, mam pytanie czy jest jakaś naprawdę godna polecenia lampa czy lepiej zwrócić się do jakieś firmy robiącej lampy led? Lepiej kupić filtr glonowy (ATS) czy wystarczy glony np. spaghetti owinac na zywej sklae i włożyć do jednej z komór panelu. Oczywiście filtr/skała będzie miała dodatkowe oświetlenie. Mam zamiar/chciałbym w swoim akwa mieć koralowce miękkie a  pózniej jakies łatwe lpsy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie lampy to jakie wymiary ma, będzie miało akwarium i czy za jakiś czas będziesz je zmieniał na trochę większe? Bo w takim przypadku można kupić lampę mocniejszą, która w przyszłości obsłuży większe akwarium. No i ile jesteś w stanie wydać, zapłacić za lampę? Glonów spaghetti nie owija się, nie przymocowuje do skały, one pływają luźno bez żadnego mocowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium standart 60x30x30, w przyszłosci myślałem o kostce 60x60x60 wtedy już z sumpem bliżej nieokreślonym, ale ciężko powiedzieć kiedy, bo sytuacja mieszkaniowa w miejscu gdzie mieszkam jest skopmplikowana i na razie nie myśle o większym, powiedzmy ze koszty nie są wiekszym problemem(bez napinki), co do glonów widziałem na yt że ktoś tak robił: 2-3 żywe skałki i owijał do nich spaghetti, ale widziałęm też opcje z tymi "płytkami" glonowymi i niby też daje radę, ale moje doświadzcznie jak narazie jest zerowe...

Edytowane przez tasior19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok do tej pory myslalem na ledami i doradzono mi 60W w ledach ze sterownikiem itp, cena dużo wyższa... 2x24 gdzie jedna świetlówka biała min 10k oraz jedna niebiska oczywiście pod morskie wystraczy? a co z tym filtrem iść w to czy raczej przy tym litrażu wystarczy siporax z węglemw komorze plus odpieniacz oczywiście?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z ledów sterowanych do takiego zbiornika to co najwyżej jakaś chinka - chyba że masz widoki na większy zbiornik (to po co stawiać ten :) ) co do filtracji to nikt nie da Ci 100% odpowiedzi - każdy zbiornik jest inny - i ma inną obsadę

pokaż ten panel to można będzie coś "powróżyć" , wrzucić garść makroglonów skoro masz miejsce to przecież żaden problem - jak sie nie sprawdzą to można kombinować dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silvia dzięki za pomoc co do zbiornika to jest to wszystko w  fazie planowania, panel będzie 60x15x30 z 4 przegrodami po 15cm w pierwszej odbieniacz, druga myślałem nad koszyczkami z siporaxem i woreczkiem z węglem, 3 miałaby być zywa skała z jakimis makroglonami, czwrata pompka... panel bedzie do miesiąca, szkalrz obiecał, ze względu na miejsce gdzie mieszkam nie ma opcji włożenia czegoś większego, a po kilku latach zabawy ze słodkim akwa chce spróbować ze słonym... cały start itp napewno bedzie opisywany ale to w okolicach sierpnia.. chcę zebrać jak najwięcej mądrości zanim ruszę... te lampki 2x24w wystarczą na mało wymagajace korale? bo cena 1200 za led a 250+swietlowki to jednak oszczędność:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax najlepiej się sprawdza w filtrach zraszanych, jak jest zanurzony w wodzie to często zbiera się na nim detrytus jedzenie itp.

tylko te filtry to hmm hałaśliwe są, tzn cały czas szmer wody słychać, mi tam się fajnie przy tym śpi, ale są tacy co narzekają na to. 

ja bym się zastanowił nad miejscem na jakiś pochłaniacz fosforanów, bo może się przydać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

panel skoro planujesz zrób 3 komory bo przy 4 komorach do ostatniej woda będzie wpływać od dołu i na powierzchni będzie się zbierać brud poza tym poziom wody w 3 i 4 będzie taki sam

pierwsza wymiar pod (wybrany) odpieniaccz druga na media i ostatnia na pompę grzałkę i np. czujnik dolewki

wybrany odpieniacz bo np. dla Tunze 9001 wystarczy spokojnie 10cm szerokości a wtedy zbiornik zyska dodatkowe 5cm

4 minuty temu, Ura napisał:

Siporax najlepiej się sprawdza w filtrach zraszanych, jak jest zanurzony w wodzie to często zbiera się na nim detrytus jedzenie itp.

tylko te filtry to hmm hałaśliwe są, tzn cały czas szmer wody słychać, mi tam się fajnie przy tym śpi, ale są tacy co narzekają na to. 

ja bym się zastanowił nad miejscem na jakiś pochłaniacz fosforanów, bo może się przydać 

ta - a w zraszanych to się nie zbiera :D  chyba że masz wcześniej jakieś gąbki/prefiltry

worek/koszyk siporaxu w środkowej komorze wystarczy raz w tygodniu przepłukać w wodzie z podmianki

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

panel skoro planujesz zrób 3 komory bo przy 4 komorach do ostatniej woda będzie wpływać od dołu i na powierzchni będzie się zbierać brud poza tym poziom wody w 3 i 4 będzie taki sam

pierwsza wymiar pod (wybrany) odpieniaccz druga na media i ostatnia na pompę grzałkę i np. czujnik dolewki

wybrany odpieniacz bo np. dla Tunze 9001 wystarczy spokojnie 10cm szerokości a wtedy zbiornik zyska dodatkowe 5cm

ta - a w zraszanych to się nie zbiera :D  chyba że masz wcześniej jakieś gąbki/prefiltry

worek/koszyk siporaxu w środkowej komorze wystarczy raz w tygodniu przepłukać w wodzie z podmianki

 

:) w sumie to mam gąbkę a nawet dwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ura- myślałem nad tym że przy podmiankach będę wyciągać koszyczki i przpłukiwać je w wodzie co miało by je przpłukiwać, o ile ma to sens....\ czytałem na forum że gąbki i morskie akwa nie idą w parze...

 

silvia- czy mogę skontaktować się z Tobą na priv i mogę zająć Ci trochę cennego czasu abym wystratował to swoje akwarium sensownie? odpieniacz myśle własnie tunze 9001 i ciągle myśle jakie mefia dobrać, ale może po starcie na bieżaco będę kombinować kontorloując parametry i to co dzieje się w akwa..

 

Edytowane przez tasior19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Ura napisał:

 

:) w sumie to mam gąbkę a nawet dwie.

i te gąbki trzeba płukać częściej niż worek/koszyk :)

wracając do świetlówek najpopularniejszy chyba układ to jedna 10 000K i jedna 20 000K - ale to już się warto porozglądać bo gusta są różne

Teraz, tasior19 napisał:

silvia- czy mogę skontaktować się z Tobą na priv i mogę zająć Ci trochę cennego czasu(...)

pisz tutaj - może ktoś doradzi lepiej a temat zostanie dla innych

np. ktoś zapyta :P czy planujesz koronę czy siatkę czy wogóle nic (ryby lubią skakać a niektóre kraby wybrać się na przechadzkę po pokoju)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 racja gąbki trzeba czyścić wg mnie conajmniej co 3 dni, a jak ktoś ma na cyrkulacyjnej gąbkę to tą cholerę trzeba czyścić codziennie albo 2x dziennie po karmieniu bo wciąga jedzenie do środka.  A tak to czyszczę gąbki - mam najgrubszą z możliwych porowatość więc nie jest to taka typowa gęsta gąbka ale raczej taka z dużymi otworami - do wyciszenia spływu i likwidacji bąbli z odpieniacza - jedna jest na pompie głównej a jedna na spływie w panelu zaraz za grzebieniem bo inaczej chlupotało tak że spać nie mogłem. 

a że filtr przepływowy mam podpięty na by-passie z głównej pompy obiegowej - to ta gąbka walczy o to by wpadło tam mniej jedzenia niż normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, tasior19 napisał:

silvia dzięki za pomoc co do zbiornika to jest to wszystko w  fazie planowania, panel będzie 60x15x30 z 4 przegrodami po 15cm w pierwszej odbieniacz, druga myślałem nad koszyczkami z siporaxem i woreczkiem z węglem, 3 miałaby być zywa skała z jakimis makroglonami, czwrata pompka... panel bedzie do miesiąca, szkalrz obiecał, ze względu na miejsce gdzie mieszkam nie ma opcji włożenia czegoś większego, a po kilku latach zabawy ze słodkim akwa chce spróbować ze słonym... cały start itp napewno bedzie opisywany ale to w okolicach sierpnia.. chcę zebrać jak najwięcej mądrości zanim ruszę... te lampki 2x24w wystarczą na mało wymagajace korale? bo cena 1200 za led a 250+swietlowki to jednak oszczędność:D

Pisałeś, że cena nie gra roli, a jednak gra. Za około 250zł możesz sobie samemu zrobić lampę LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co racja to racja:) na alle... widziałęm lampy na 60cm 2x24W lub 4x24W ale te to chyba za mocne na tak nieiwlelki litraż, co do świetlówkek myślałem nad takim zestawieniem biała 10k i np coral plus, odpieniacz mysle tunze 9001, pompa obiegowa regulowana do 1000l/h, cyrkulacja koralia 900, co do mediów modyfikować chcę na bieżąco jak wystartuje akwa..

maciej01 cena nie gra roli ale jesłi lampa za 250 zl ma dawać radę to za róznice kupię jakies ładne korale które na islandii zaczynają sie od 1000zł... ale jesli robi róznice dopłace bo wiem ze na oswietleniu nie warto isc na łatwizne, nie znam się dlatego pytam i drążę:) wtotka jeszzce nie wygrałem :P niestety konczylem awf i medyczna wiec samemu moge sobie zrobic automasaz... z elrktoroniki jestem zieloniutki:(

 

 

Edytowane przez tasior19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, maciej01 napisał:

Pisałeś, że cena nie gra roli, a jednak gra. Za około 250zł możesz sobie samemu zrobić lampę LED.

led za 250 - to bez sterowania - ale można poszukać gotowej używanej

 

6 minut temu, tasior19 napisał:

co racja to racja:) na alle... widziałęm lampy na 60cm 2x24W lub 4x24W ale te to chyba za mocne na tak nieiwlelki litraż, co do świetlówkek myślałem nad takim zestawieniem biała 10k i np coral plus, odpieniacz mysle tunze 9001, pompa obiegowa regulowana do 1000l/h, cyrkulacja koralia 900, co do mediów modyfikować chcę na bieżąco jak wystartuje akwa..

4x24 to za mocne są też 3x24 też za mocne do prostych korali

a jak będzie za mało światła to można kupić u chińczyków np

http://www.ebay.com/itm/3014-4014-5050-5630-7020-8520-Led-Strip-Light-Rigid-Bar-Aluminum-Shell-Cap-DC12V-/152067890530

a do tego

http://www.ebay.com/itm/LED-Controller-Dimmer-RF-Wireless-Remote-Control-for-5050-3528-LED-Strip-D-/272688095401

i zasilacz 12V i jest led sterowane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

led za 250 - to bez sterowania - ale można poszukać gotowej używanej

 

4x24 to za mocne są też 3x24 też za mocne do prostych korali

A lampa T5 za 250 ma sterowanie? Jedna i druga nie ma sterowania, tylko można podłączyć czasówki. Zawsze to jakaś alternatywa. Jednym podoba się T5, a innym LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytałem trochę osób na alle.. i forach fb za lampe 50-60W e ledach bez sterownika 900zl, ze sterwonikem 1100-1200zl... sam podejrzewam ze i za 2tys bym sobie nie zrobił. szukam informacji od doświadczonych morszczaków bo 2x24W daje mi ok 1W/l netto czego wcześniej nie brałem pod uwagę a nastawiłem sie na 50-60W led , jak doradzili mi sprzedawcy...

Maciej01- niestey nie mam opcji porównania led/t5 i dlatego mój post aby ktoś pomógł mi wybrać... co do t5 racja bez sterownika ale led bez sterownika to prawie 4 lampy t5:) wiem że to teoretycznie przeczy moim słowom "cena nie gra roli" ale poprostu jestem świeżak i szukam info/porady a wiadomo że kasa jest zawsze ważna jak da się uzyskąc efekty równie dobre...

 

Edytowane przez tasior19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takiego akwarium lampa LED bez sterowania starczy połowa tego co piszesz, czyli 25-30W i cena wyjdzie około 250zł. Diody, zasilacz lub 2 zasilacze stałoprądowe, radiator, klej termoprzewodzący, trochę kabli i jest prosta lampa LED. Jak chcesz proste porównanie LED do T5 to pooglądaj filmiki na YouTube. Sprzedawców nie słuchaj, oni tylko chcą zarobić i wcisną Ci wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, maciej01 napisał:

Do takiego akwarium lampa LED bez sterowania starczy połowa tego co piszesz, czyli 25-30W i cena wyjdzie około 250zł. Diody, zasilacz lub 2 zasilacze stałoprądowe, radiator, klej termoprzewodzący, trochę kabli i jest prosta lampa LED. Jak chcesz proste porównanie LED do T5 to pooglądaj filmiki na YouTube. Sprzedawców nie słuchaj, oni tylko chcą zarobić i wcisną Ci wszystko.

No z tej naszej krótkiej rozmowy, tak to widzę że troche chyba ich ponisło z tą mocą/opcją lamp... albo skorzystam z porady silwi i zapodam t5 plus jakaś listwa led czy lampa led.. dziękuję serdecznie za pomoc, jeśli komuś się coś nasunie proszę o kolejne wskazówki, co do prostej lampy nie ma opcji żebym sam to ogarnał, nawet kabelka zlutować nie potrafie...

Edytowane przez tasior19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z lutownicą to chyba każdy sobie poradzi. Nie rób z siebie takiego nieporadnego, są tu na forum kobiety, które zrobiły sobie same lampy LED ze sterowaniem. To nie jest aż tak trudne, żeby sobie nie poradzić. Są na forum poradniki jak zbudować lampę LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciej01 uwierz mi są osoby które np potrafią przypalić wode w garnku... ja jestem taką osobą w elektoronice... ale dzięki za pojechanie po ego zagłebie się i może pokusze o zrobienie własnej:d!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam takich ludzi, facetów co nie potrafią wbić gwoździa do ściany i robią to za nich ich kobiety. Lub boją się wymienić żarówkę, świetlówkę bo kopnie ich prąd. To jest śmieszne, ale są tacy i ja takich znam osobiście. Przejrzyj dział DIY i tam znajdziesz odpowiedź, podpowiedzi jak zbudować lampę LED, a jak stwierdzisz, że sobie na pewno z tym nie poradzisz to pozostaje kupić jakiegoś gotowca. Do odważnych świat należy. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki tak zrobie.. co poczytam to moje i napewno jakoś zaoowcuje, dzięki wszystkim za pomoc, napewno kolejne pytania się nasuna w niedalekiej przyszłości:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi również temat oświetlenia spędza sen z powiek i podejście do DIY mam podobne jak Autor tematu. Nastawiłam się na LEDy ze względu na brak konieczności regularnej wymiany świetlówek i niższego poboru prądu później, ale nie wiedziałam że gotowa lampa oparta na T5 to raptem 250 zł. Powiedzcie mi proszę w tej lampie, którą zapodał Silvia

http://allegro.pl/belka-lampa-t5-2x24w-max-65cm-reg-dlugosc-48w-i5799167553.html

gdzie w opisie aukcji jest

Cytuj

- 2 niezależne wyłączniki pozwalające na osobne zapalanie świetlówek
- dwa niezależne włączniki/wyłączniki,

oznacza, że po podmianie jednej ze świetlówek na 20.000K, mogę niezależnie i bezobsługowo włączać oba kanały przy użyciu dwóch czasówek? W tej lampie są 2 kable do podłączenia do prądu (i wówczas dwie czasówki i śmiga samo), czy jest jeden kabel z włącznikiem/przełącznikiem kanałów na nim? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.