Skocz do zawartości
DarekB30

Cyjano i inne plagi.

Rekomendowane odpowiedzi

No cóż pokaze na forum piękny przykład zbiornika który żyje własnym życiem.

Akwarium ma trochę ponad pół roku,

Parametry wody i akwarium ksiazkowe, z życia trochę glonów trochę miękkich 2 spsy i całe stada wieloszczetow i dzikich wężowidel , cyrkulacja 5000 l/h teorii powinna przemielic wszystko na zupę a cyjano ma się dobrze ;-)

Może ktoś potrafi wytłumaczyć dlaczego tak jest.

501a6c9253316f0cbca1ed103fdf4953.jpg6c87cf007bf468186891f408a19c8015.jpg845009d9e4776e4e103441ba3422864e.jpg5bb240009dedcc3c79670f5068fcec96.jpg84cac1f4bde4eed3e19eeef08c3d95ea.jpg

Dariusz Barcikowski

Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku ale wygląda jak sadzawka :o

Szkoda tego zbiornika raczej nadaje się do restartu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Darku ale wygląda jak sadzawka default_ohmy.png
Szkoda tego zbiornika raczej nadaje się do restartu

Dlaczego sądzisz ze nadaje sie do restartu?
Teraz wygląda wprawdzie jak sadzawka.. . Ale za tydzień może wyglądać zupełnie inaczej .. bez restartu.


Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ile chemi wejdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek czym Ty tam swiecisz?

Patrzac na foty wyglada jakby  bylo bialo/zolto. Hmm moze swiatlo stymuluje do wzrostu cyjano/dino?

Rozumiem, ze ten maluch nadal jest wpiety w obieg?


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pytanie ile chemi wejdzie

Właśnie zero chemi. Chce się pozbyć cyjano bez żadnej chemi. ;-)

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, DarekB30 napisał:


Właśnie zero chemi. Chce się pozbyć cyjano bez żadnej chemi. ;-)

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka
 

To może zastosuj egipskie ciemności ma pare dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak wywala cyjano to wystarczy że dodam trochę azotanów i następnego dnia jest czysto.

Jakie masz poziomy nutrientów w tym akwa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie jak wywala cyjano to wystarczy że dodam trochę azotanów i następnego dnia jest czysto.
Jakie masz poziomy nutrientów w tym akwa ?


Testy kropelki Saliferta pokazują zero, mam wprawdzie test ICP do wysłania wody ale wstrzymuje się jeszcze. Na razie szukam przyczyny.
Z azotanami nie próbowałem muszę wypróbować Twoja podpowiedź może tędy właśnie droga.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, widziałeś to na ReefHub, może okazać się przydatne :-)  :
https://reefhub.pl/wspolczynnik-redfielda-zegnaj-cyjano/


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Marcin-JM napisał:

U mnie jak wywala cyjano to wystarczy że dodam trochę azotanów i następnego dnia jest czysto.

Jakie masz poziomy nutrientów w tym akwa ?

Marcin w jakiej formie ? Amino , Fito ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, twistman napisał:

Darek, widziałeś to na ReefHub, może okazać się przydatne :-)  :
https://reefhub.pl/wspolczynnik-redfielda-zegnaj-cyjano/

Wiem, czytałem

spróbuję doprowadzić do takiej równowagi w akwarium aż cyjano samo zejdzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Utrzymywanie N i P w odpowiednich proporcjach rzeczywiście działa.

Zera totalnie niestety sprzyjają niektórym plagom.

PK

 

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, rafik73 napisał:

Marcin w jakiej formie ? Amino , Fito ???

Chodziło mi o no3 i po4. Skoro to one w 70% (a według niektórych w 90%) dostarczają energię dla zooksanteli a fito i amino od 10 do 30% to pisząc o nutrientach mam na myśli azotany i fosforany. Ciężko również zmierzyć poziom fito i amino :)

Wracając do tematu to u mnie przy po4 0.017 (icp, hanka 0.00) i no3 0.25 do 0.5 cyjano się nie pojawia nawet przy dużym dozowaniu amino i pokarmów.

Jeśli no3 spadnie do 0 to wyskakują małe ogniska cyjano. Do regulacji no3 używam colombo nitrate plus.

Jeśli mam za dużo po4 to dodanie no3 powoduje zredukowanie obu do 0 i wtedy konieczna jest druga dawka azotanów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli muszę zmierzyć NO3 bo zawsze mam na poziomie 0,5 przy pelletkach NP

PO4 zaś na małej Hance 000 a ICP 0,03

I w tym zestawieniu nie mam plag ale od misiąca znów Cjano się pokazuję . 

Może mi skoczyło NO3 bo pienidło czesto przelewało :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marcin-JM

podpytam Cię jeszcze o Twoje spostrzeżenia o ile masz takie doświadczenia odnośnie cyjano w zależności od oświetlenia.

zaraz wyjaśnię do czego zmierzam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze przyczyn cyjano może być dużo. I możesz mieć dobry stosunek no3 do po4 a ono będzie miało się dobrze.

Światło jak najbardziej. Aminokwasy. Przedawkowanie wanadu, molibdenu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tam nadal obstawiam światło i jego barwę :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja postawiłem na no3 bo nie widzę ryb :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest potrzebne 

wanad i molibden kolor niebieski 

amino też potrzebne 

Najlepiej zwalić na wiosnę :) bo wtedy wszytko kiełkuję nawet Cjano ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Marcin-JM napisał:

Kurcze przyczyn cyjano może być dużo. I możesz mieć dobry stosunek no3 do po4 a ono będzie miało się dobrze.

Światło jak najbardziej. Aminokwasy. Przedawkowanie wanadu, molibdenu.

Już wyjaśniam z grubsza o co chodzi.

To "akwarium" które pokazałem nazwałem je testowe to jest pod względem biologicznym to samo akwarium w którym mam korale.

jeden wspólny obieg, wspólne dozowanie pożywienia podobna cyrkulacja, jedyna różnica jaka jest to oświetlenie.

Nad głównym, akwarium świeci lampa hybryda led + T5

a nad tym małym światło tylko ze świetlówki stymulującej rozrost glonów.

Stosowałem już różne świetlówki i żarówki teraz jest od jakiegoś czasu jest taka Żarówka LED E27 1055 lm LEXMAN

https://www.leroymerlin.pl/oswietlenie/zarowki-led-swietlowki/zarowki-led/zarowka-led-e27-1055-lm-lexman,p413945,l2448.html

glony rosną fajnie, cyjano również :D

żeby było śmiesznie w zbiorniku głównym przy identycznych parametrach wody po cyjano nie ma nawet śladu tzn nie ma ognisk zapalnych cyjano bo przecież w wodzie musi być skoro jest w małym akwarium.

jakiś czas temu przedobrzyłem z dozowaniem aminokwasów ( da się to zaobserwować po zielonym nalocie na szybach i piasku) nie typowe glony tylko taki zielony "pył" w akwarium głównym zatrzymało się na zielonym pyle a w małym akwarium na pięknym rozkwicie cyjano.

Teraz zamierzam "pokombinować tak z oświetleniem aby potwierdzić lub wykluczyć bezpośredni wpływ światła na rozrost cyjano

Edytowane przez DarekB30 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hah. No i wszystko jasne. Nie wiedziałem że to połączony obieg i produkuję się z nutrientami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, dzym napisał:

A ja tam nadal obstawiam światło i jego barwę :)

Tym sposobem to tylko wpływ światła zewnętrznego -słonecznego. 

Gdyż zestaw lamp jest taki sam a na wiosnę światła wpadająca do akwarium jest więcej przez intensywniejsze słońce i dłuższy dzień. 

Tylko to mi przychodzi do głowy .

Mówie na moim przykładzie . 

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Marcin-JM napisał:

Hah. No i wszystko jasne. Nie wiedziałem że to połączony obieg i produkuję się z nutrientami ;)

Specjalnie na początku nie pisałem że to wspólny obieg tylko napisałem że parametry wody są wzorowe żeby nie ukierunkowywać odpowiedzi.

Często czytamy na forum o wysypie cyjano po wymianie świetlówek, po zmianie lampy itd ( w moim przypadku była to zmiana z lampy 10x54 T5 na hybrydę led+T5)

sam się zastanawiałem czy będę miał wysyp cyjano, lampę wymieniłem miesiąc temu, zwiększyłem karmienie pilnuję dozowania Ballinga i microelementów a to cholerstwo pokazało się w małym akwarium a w dużym nie dlatego siedzę i zastanawiam się co dalej.

Jedno jest pewne zaciemnienie akwarium na 3-4 dni usuwa cyjano to już wiem bo sprawdzałem a pobudza je do życia światło i chyba własnie zachwianie równowagi tak jak w moim przypadku przelanie aminokwasów + odpowiednie oświetlenie do namnażania się cyjano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Marcin-JM napisał:

Chodziło mi o no3 i po4. Skoro to one w 70% (a według niektórych w 90%) dostarczają energię dla zooksanteli a fito i amino od 10 do 30% to pisząc o nutrientach mam na myśli azotany i fosforany. Ciężko również zmierzyć poziom fito i amino :)

Wracając do tematu to u mnie przy po4 0.017 (icp, hanka 0.00) i no3 0.25 do 0.5 cyjano się nie pojawia nawet przy dużym dozowaniu amino i pokarmów.

Jeśli no3 spadnie do 0 to wyskakują małe ogniska cyjano. Do regulacji no3 używam colombo nitrate plus.

Jeśli mam za dużo po4 to dodanie no3 powoduje zredukowanie obu do 0 i wtedy konieczna jest druga dawka azotanów.

Czy colombo nitrate plus to NaNO3 (azotan sodu tj. saletra)? Ktoś może to potwierdzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.