Skocz do zawartości
keikan

RO DI wskazania TDS - jak jest u Was

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Od niedawna jestem posiadaczem zestawu do RO DI (chyba woda z niego uratowała moje akwarium przed plagami, których nie mogłem się pozbyć-opis w innym wątku)

Zestaw jest następujący: Sedyment 5 mikronów -> węgiel -> sedyment 1 mikron -> membrana -> żywica (MB400)

TDS dual mam wpięty tak: IN za membraną a przed żywicą, OUT mam między żywicą o pojemnikiem na wodę do akwarium

Mieszkam w Krakowie i mam ujęcie wody z Raby.

Parametry wody:

przed RO - 177 ppm

IN - 8 ppm

OUT - 0 ppm (ale dopiero po zlaniu ok 3 litrów wody jest 0. Zaraz po uruchomieniu mam 2 ppm)

 

1/ czy dobrze ustawiłem kolejność filtrów? ( w oryginale była tylko filtracja 5mikronów -> węgiel->membrana->żywica)

2/ Czy to oznacza, że mam aż tak dobrą wodę "wejściową", że ma tylko 177 ppm?

3/ czy parametr 8pp po samym RO jest ok?

4/ jak to jest u Was z jakością wody przed i po RO?


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez jestem z krk z Bronowic. Przed filtrem mam ok 300ppm. po RO woda ma ok 7-8 ppm a po zywicy różnie od 1-3ppm. Najczęściej mam 3ppm. Zastanawiam się i chyba mam jakas lipna żywicę dlatego słabo mi czysci .czas wymienić bo chce 0. Ale żadnych glonow nie mam btw.

wiec wydaje mi sie ze 8 pp membranie to jest ok.

kolejności filtrow mam taka sama.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę, po nastu latach mieszkania w Krakowie i używania super miękkiej wody z Raby kompletnie nie mogłem przyzwyczaić się do Tarnobrzeskiego betonu...

Dyskowce rozmnażało się dolewając minimalne ilości wody RO.

Kolejność filtrów dobra, tak woda jest dobra - super miękka, u mnie 8ppm po membranie na początku po klik godzinach schodzi do 3ppm.

Po żywicy oczywiście 0.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo po zamontowaniu nowych filtrow i żywicy powinno się odpuścić około 20l dopiero cokolwiek mierzyć. Nawet nie którzy producenci sami tak zalecają,A Ty robisz pomiar po 3l po żywicy Ro/Di  DTS ma pokazać 000 nie ma bata ( 001) no no pomiar błędu ale nie powinno być. 

Ja przed Ro mam 420 ppm w Bielsku wiec 177ppm masz krysztal:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Foto napisał:

Bo po zamontowaniu nowych filtrow i żywicy powinno się odpuścić około 20l dopiero cokolwiek mierzyć. Nawet nie którzy producenci sami tak zalecają,A Ty robisz pomiar po 3l po żywicy Ro/Di  DTS ma pokazać 000 nie ma bata ( 001) no no pomiar błędu ale nie powinno być. 

Ja przed Ro mam 420 ppm w Bielsku wiec 177ppm masz krysztal:D

Kolego. po zakupie i zmontowaniu zestawu wylałem do ścieku właśnie koło 20 litrów wody celem oczyszczenia filtrów (zwłaszcza węglowego-wodę spuściłem z pominięciem membrany, żeby nie zasyfić zgodnie z instrukcją) - te parametry podałem już po kilkutygodniowym działaniu zestawu.

Jako, że nie potrzebuję wody stale (tylko przed planowaną podmianą raz w tygodniu) - zestaw jest wypełniony wodą i odcięty zaworami (żeby membrana nie wyschła).

I te parametry są właśnie takie, gdy uruchamiam zestaw w celu uzyskania ok. 10 litrów wody (czyli pierwsze 3 - 5 litrów idzie na potrzeby np. prasowania i podlewania, a dopiero kolejne 10 litrów do akwarium.

p.s.

dzięki za info dot parametrów w innych miastach. Co do złoża MB400 to słyszałem, że MB20 jest lepsze, ale akurat z MB400 był zestaw. Przy najbliższej wymianie filtrów poszukam MB20.


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli wejscie masz 150+ a wyjscie z membrany 10- to membrana wg informacji producenta jest ok.

Dobra, swieza zywica zrobi 0 nawet z 20, po prostu starczy na 4 razy krocej niz gdyby z membrany woda miala 5ppm

Pierwsze litry po uruchomieniu zawieraja zwiazki ktorym udalo sie przecisnac przez membrane podczas spoczynku, to tzw tds creep. Nalezy najpierw odpalic sama membrane z filtrem szlifujacym i dopiero po sciagnieciu 2-5 litrow uruchomic zywice. Zjawisko zupelnie normalne, mozna je ignorowac i czesciej zmieniac zywice.

Plukanie filtrow i membrany po wymianie to inna kwestia.

 

I mala uwaga, 5um - wegiel - 1um tworza za duzy opor, przy stosowaniu w wkladow 20um - wegiel - 5um skracasz zywotnosc membrany wartej 100zl o jakies 10% a oszczedzasz za to pare m3 wody w skali tych kilku lat.

 

Edit: w Gdanskiej Spoldzielni Mieszkaniowej woda z kranu ma 350ppm, membrana robi z tego 7 w porywach 5 a zywice zmieniam jak miernik pokaze 2ppm, 

1ppm syfu to i tak mi kot nakicha do akwarium, to nie misja na marsa 

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdjęcie tych filtrów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,tutaj takie sprostowanie...Cyferki na TDS-ie nie zawsze swiadcza o brudnej wodzie,gdyz TDS pokazuje wszystko co jest w wodzie,jak Ca,Mg i inne zyciodajne mineraly...Ja mam wode 222 ppm i jest to ta sama woda,ktora sprzedaja w sklepie i jest w niej sporo mineralow a pozbawiona jest zupelnie NO3 czy PO4 i w miejscu gdzie mieszkam kranowe sie pije do obiadu a smak ma bardzo dobry...Oczywiscie po RODI powinna miec 0ppm...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast sprostowac tylko skomplikowales temat.

Mierzymy wartosc tds, zeby po zmieszaniu wody z sola w ilosci dajacej zadana gestosc, woda nadal miala wartosci Ca Mg Sr i innych pierwiastkow mieszczace sie w przyjetych normach. dlatego wszytko co pokaze tds jest beeee.

 

 

Co do samej zywicy, roznice w dzialaniu mb20 i mb400 sa znikome, wynikaja prawdopodobnie ze zmiennych parametrow poszczegolnych partii surowca, a moze nawet z blednej metody porownawczej samych zainteresowanych.

Mb20 produkuje Rohm&Haas a Mb400 Purolite.Sklad chemiczny, wydajnosc i przeznaczenie sa identyczne.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, tihs napisał:

Zamiast sprostowac tylko skomplikowales temat.

Mierzymy wartosc tds, zeby po zmieszaniu wody z sola w ilosci dajacej zadana gestosc, woda nadal miala wartosci Ca Mg Sr i innych pierwiastkow mieszczace sie w przyjetych normach. dlatego wszytko co pokaze tds jest beeee.

 

 

Co do samej zywicy, roznice w dzialaniu mb20 i mb400 sa znikome, wynikaja prawdopodobnie ze zmiennych parametrow poszczegolnych partii surowca, a moze nawet z blednej metody porownawczej samych zainteresowanych.

Mb20 produkuje Rohm&Haas a Mb400 Purolite.Sklad chemiczny, wydajnosc i przeznaczenie sa identyczne.

 

 

21 minut temu, tihs napisał:

dlatego wszytko co pokaze tds jest beeee

Zgadza sie,jest bee,ale jezeli mowimy o wodzie do akwarium,gdyz ciezko bylo by kontrolowac majac Ca,Mg nie tylko w soli,ale i w wodzie,dlatego calosc wody sie filtruje by uzyskac "0" i dopiero na takiej bazie zrobic syntetyczna wode morska...Jednak jezeli chodzi o picie wody to jak najbardziej powinna byc ona bogata w mineraly i miedzy innymi dlatego nie pije sie wody RODI...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tihs napisał:

 

I mala uwaga, 5um - wegiel - 1um tworza za duzy opor, przy stosowaniu w wkladow 20um - wegiel - 5um skracasz zywotnosc membrany wartej 100zl o jakies 10% a oszczedzasz za to pare m3 wody w skali tych kilku lat.

 

 

Czyli powinienem dać 20 um -> wegiel -> 5 um dla dłuższego żywota membrany? Czy zostawić tak jak jest, bo nie za bardzo rozumiem tą część wypowiedzi.


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Iceberg napisał:

w miejscu gdzie mieszkam kranowe sie pije do obiadu a smak ma bardzo dobry

Chcesz do obiadu mojej 420ppm z Bielska:clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Foto napisał:

Chcesz do obiadu mojej 420ppm z Bielska:clowning

Zalezy czego jest tych 420ppm,jezeli sa to wartosciowe pierwiastki to moze byc i 1000ppm...Zdrowia nigdy za wiele...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nalalem basen to była brązowa raz  ostatnio zielonkowata- aż masakra patrz zalewane na test akwarium,uwierz nie chciał byś jej pić.Co chwilę jakaś awaria wodociągu itp gdyby nie filtry przed pobieraniem nie dało by radę pić tego.

 

20170430_160336.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im drobniejszy filtr, tym wiekszy spadek cisnienia. Wydajnosc membrany zalezy od cisnienia wody na wejsciu.

Minimum powiedzmy to cisnienie 3 bary, przy ktorym membrana daje 10% wody i 90% scieku. Jesli podwyzszysz cisnienie do 6bar membrana bedzie produkowac 25% wody i 75%scieku. 

Czyli do uzyskania 100 l wody przy cisnieniu 3bar membrana zuzyje 1m3 kranowki, natomiast przy cisnieniu 6 bar to bedzie 0,4m3

I teraz tak, zalozmy ze masz cisnienie w kranie 4 bary, filtry wstepne 5-wegiel-1 dadza ci spadek cisnienia do 3 barow, i bardzo czysta wode, dzieki ktorej membrana zachowa swoje wlasciwosci przez 3 lata. Filtry 20-wegiel-5 dadza Ci spadek cisnienia do 3,5 bara i troche brudniejsza wode do membrany przez co bedziesz ja musial wymienic 3 mies wczesniej.

I teraz jest indywidualna kwestia  co sie bardziej oplaca, woda czy membrana

U mnie w miescie zimna woda kosztuje ok 18 zl/m3, a memrana 100 wiec to zauwazalna roznica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok.czyli ten układ u mnie jest optymalny. Tak informacyjnie: u mnie woda kosztuje ok. 5 PLN za 1m3.

Dzieki za porady

a tak wyglada moj zestaw

image.jpg


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawosci jeszcze, jestes w stanie oszacowac ile czasu zajmuje Ci zebranie powiedzmy 10l RO-DI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak..bo zawsze jak zaczynam zlewac do butli 5 litrowej to wlaczam stoper z alarmem, zeby nie zapomniec i zeby sie nie przelalo ;)

5litrowa butelka napelnia sie w ok 30 minut.

Edytowane przez keikan (wyświetl historię edycji)

53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy filtrze RO7

 

Kran - 245

RO - 17

RO+DI - bez spuszczania 0,1, po spuszczeniu jakiejś ilości nie sprawdzałem


9ba19a2cca831f205707d001db288c27u1652a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie ma co panikowac jak się coś pojawią na TDS-ie po żywicy.
Szczerze mówiąc ja u siebie nawet nie wiem ile ma woda która się dolewa do akwarium ale chyba nie ma tragedii bo akwarium żyje i ma się całkiem dobrze
Ponieważ mieszkam na wsi i korzystam że studni głębinowej w której woda delikatnie mówiąc jest mocno zazelaziona to mam zamontowane zestawy do uzdatniania wody dla całego domu w tym również dla akwarium z tą różnicą tylko że przed dolaniem wody do akwarium przechodzi ona przez żywice vktóra wymieniam z automatu raz na pół roku przy okazji wymiany pozostałych filtrów.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zmieniłem układ prefiltrów i mam taką kolejność: węgiel->5um->1um . Dawniej miałem tak jak wy, ale jak zobaczyłem że filtr 1um po jakimś czasie zrobił się mocno szary od pyłu węglowego to zmieniłem. Dodam że płukałem wcześniej węgiel, a i tak brudził. Teraz 5um robi się szary, ale za to 1um jest długo biały, czyli 5um zatrzymuje większość pyłu węglowego.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, tihs napisał:

A tak z ciekawosci jeszcze, jestes w stanie oszacowac ile czasu zajmuje Ci zebranie powiedzmy 10l RO-DI?

Tak więc to prawidłowy wynik? Tj. 10 L wody RO-DI w ok. godzinę ,(może kilka minut ponad godzinę)  ?

Jak jest u Ciebie?

17 godzin temu, rysio2000 napisał:

Ja u siebie zmieniłem układ prefiltrów i mam taką kolejność: węgiel->5um->1um . Dawniej miałem tak jak wy, ale jak zobaczyłem że filtr 1um po jakimś czasie zrobił się mocno szary od pyłu węglowego to zmieniłem. Dodam że płukałem wcześniej węgiel, a i tak brudził. Teraz 5um robi się szary, ale za to 1um jest długo biały, czyli 5um zatrzymuje większość pyłu węglowego.

Ciekawy pomysł - przy potrzebie wymiany filtrów pomyślę nad tym rozwiązaniem.


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

membrana 75GPD produkuje 75galonów na dobę w idealnych warunkach temp wody, okreslonego TDS wejściowego i odpowiedniego ciśnienia.

W praktyce produkuje około 50-60 GPD = x3,78 = 189- 226l na dobę czyli około 8-9 litrów na godzinę.  Ty masz miękką wodę to może być nieco więcej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bylo duzo gorzej, ponad poltorej godziny na 10l, teraz po instalacji pompy zeszlo do ok godziny.

Podejrzewam ze to przez mieszkanie na VII pietrze, wiekszosc wody szla w kanal. Jakosc wody na wejsciu tez ma pewnie znaczenie, 177 to b dobry miejski wynik!

A propos, po porownaniu Twoich cen wody w Krk z moimi az sie przestraszylem i polecialem do szafki szukac jakiegos zestawienia ze spoldzielni, 18 kosztuje u mnie podgrzanie wody, zimna jest po 10zl/m3 , to i tak duzo drozej, ale juz nie ponad 300% ;)

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dąbrowa Górn. to 7,41 zł za metr (za ścieki 10,57 zł ) , a na 11 piętrze baniak 5l napełnia się w 40-50min

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.