Skocz do zawartości
mathom

Problem z rodi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z osmoza którego nie potrafię rozwiazac.

2 tygodnie temu wyskoczymy mi okrzemki więc kupiłem kieszonkowego tdsa. Wynik 007 po membranę, 007 po żywicy. Wymieniłem więc żywice na mb400 zdaje się i pierwsze 40l wynik 000, ale teraz 003. Zywica upchana jak tylko sie dalo.

Mam w instalacji zmiekczacz wody, filtr rodi najprostszy jak ponizej, membrana od sierpnia 2016. Po membranie caly czas jest 007.

9db55c482a31b6758faf0dd01b034a67.jpg

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

po membranie 007 to dobry wynik , może żywica się zapowietrza lub mierzysz od razu po uruchomieniu filtra ? zlej tak ze szklankę wody w kanał i zmierz

ja dałem sobie przed żywicą trójnik z zaworkiem i najpierw zlewam "starą" wodę z membrany (tak z litr) a potem puszczam przez żywicę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

patrze na fotkę - odwróć żywicę żeby woda wchodziła od dołu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zaworek przeciwzwrotny :)

a nawet jak się cofnie to żywica nie powinna wypłynąć z zasobnika - tam jest jakaś "siateczka" (powinna być)

a jak jest jedna to tylko przepnij rurki

ps. ja mam 2 takie puszki

puszka.png

trochę widać że na dole jest zabezpieczenie dla żywicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, tak zrobię jak wrócę do chaty. Pewnie za jakiś czas wymienię osmozę na większy model, ale coś na razie mi się nie chce :)

wczoraj miałem lekkie zalanie - rozszczelniły się pojemniki DIY od ballinga, chyba SBS weszła w reakcję z klejem. Niby max 1L SBS na podłodze, ale panele się wybrzuszyły :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FYI - odwrócenie żywicy nic nie dało. Pomogło dopiero porządne upchnięcie. Myślę, że woda musiała wydrążyć ścieżki przez żywicę. Zobaczymy czy problem nie wróci po jakimś czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ubić trzeba - to fakt (sypiesz, kilka razy stukasz "o kolano" znów sypiesz ... tyle ile wejdzie)

jak dobrze ubite to problem zniknie na dobre - a woda i tak ma wchodzić od dołu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tam dwa prefiltry. Zakładam że układ masz 5-10um, węgiel, membrana, żywica. Jeśli po węglu jest membrana to jego drobiny ją uszkodza i moim zdaniem to ona jest przyczyną problemu.

007 po membranę nic nie znaczy. Nie wiesz co jest w tej wodzie po za tym, że jej elektroprzewodność ma wartość 7. Żywica nie jest filtrem mechanicznym. Wyłapuje jony dodatnie i ujemne które są tak małe że przechodzą przez membranę, coś jak magnes. Jeśli zanieczyszczenia nie są naładowane dodatnio ani ujemnie to żywica ich nie zatrzyma. Skoro żywica jest nowa i dobrze ubita to szukał bym problemu w membranie zwłaszcza że ma prawie rok a filtr jest 4rodi. 

Najlepsza konfiguracja filtra w moim mniemaniu jest 10u-wegiel-5u-membrana-żywica. Między węglem a 5u zaworek spustowy do przepłukania węgla. 

I jeszcze jedna rzecz. Na wyjściu brudnej wody z membrany powinien być dławik przepływu. Nie widać go na zdjęciu. Zaslania go żywica czy zeczywiscie go tam nie ma? Jego brak ma duży wpływ na pracę membrany. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest dławik, może nie wyszedł na zdjęciu.

Kupiłem nowy zestaw 10" i tak miałem to kiedyś zrobić. 

Przy podłączaniu coś przepłukać - membranę, węgiel ? Do tych wszystkich filtrów oczywiście nigdy nie ma instrukcji :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz co wchodzi w skład zestawu to podpowiem jak to złożyć. Membranę namocz przed włożeniem. Węgiel płuczesz ale już jak będzie w filtrze. Zrobię ci zdjęcie mojego zestawu jak z pracy wrócę. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę w zestawie zaworków na wężyki. Koniecznie dokup bo nie wolno wysuszyć membrany więc po zakończeniu pracy filtra zakręcasz wszystko i masz pewność że membrana nie wyschnie.

Coś takiego 

http://allegro.pl/zawor-kulowy-przelotowy-osmoza-podlaczenie-ro-1-4-i5935532222.html

Conajmniej 3 albo 4 jeśli chcesz zrobić płukanie węgla.

Jeśli chodzi o zestaw to jest ok, choć ja bym dołożył jeszcze filtr 10um.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...ja po uzywaniu RODI wieszam wezyki powyzej tak ze woda stoi caly czas w srodku,ale zaworki tez sa dobre...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że możesz ale przy tym dużym filtrze nie jest to takie proste i w końcu uszkodzisz złączkę.

Tu masz mój zestaw:

20170608_210418_resized.jpg

Pierwszy to wkład 5 um, po 3 miesiącach już zrobił się pomarańczowy. Drugi to węgiel. Trzeci to wkład 1um, a potem jest membrana. Trzeci wkład za węglem stanowi dodatkową filtrację i chroni membranę przed jego drobinami. Pomiędzy węglem a trzecim wkładem mam trójnik który wyprowadzony jest pod wyjście "2". To jest moje przepłukanie węgla. Po membranie jest 10" żywica. Założyłem ją z tyłu zestawu.

20170608_210437_resized.jpg

A tu masz trójnik za węglem. Przewód po prawej idzie do wyjścia "2", a po lewej do wkładu 3.

20170608_210506_resized.jpg

Jak rozpoczynam prace podpinam wodę pod wejście "4" i otwieram tylko wyjście "2" czyli płukanie węgla i zostawiam tak na kilka minut. Potem zamykam płukanie i otwieram wyjście wody brudnej "3" i czystej "1". Po kilkunastu minutach płukania membrany i sprawdzeniu DTS-em podstawiam bańkę/wiadro. U mnie wężyki są krótkie bo filtr raz w tygodniu ląduje pod prysznic i podpinam go pod słuchawkę (brak innego miejsca).

 

Wracając do twojego zestawu. Węgiel bezpośrednio przed membraną jest ryzykowny. Nawet jak go przepłuczesz nie ma pewności że coś nie pójdzie na membranę. Jeśli budżet nie pozwala na kolejny 10" korpus to poradził bym ci dokupić tylko wkład 1um i zmontować to tak jak u mnie, a żywice wykorzystać ze starego filtra (przecież jest nowa). Możesz ją przyczepić na te same złączki do nowej membrany.  Jak dokupisz dodatkowy korpus to użyjesz żywicy z zestawu. Pamiętaj tylko że żywica ustawiona poziomo musi być dobrze ubita bo jak się ułoży i straci z czasem na objętości to woda zamiast przez nią popłynie nad nią.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie? Z tyłu osmozy są otwory, haki na ścianie i wieszasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
24 minuty temu, Raffy14 napisał:

Dlaczego nie? Z tyłu osmozy są otwory, haki na ścianie i wieszasz ;)

pewno chodzi o to że właśnie z tyłu ktoś doczepił "wieszak" z żywicą - ale przecież nie jest przyspawany :P i wystarczy go odkręcić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.  Jak znajdzie się kiedys miejsce na ścianie to odkręcę żywice i przekręcę obok zestawu. W tym momencie nie ma na to miejsca, a żona już się przyzwyczaiła że stoi na pralce :).


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy rozkrecic ten wieszak, dac dluzszy wezyk do zywicy plus wieszak do korpusu i mozna zywice miec wszedzie, niekoniecznie obok osmozy :)  to tylko kwestia wieszaka, zlaczkow i dluzszego wezyka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.