Skocz do zawartości
Karolem88

Jak sobie z tym poradzić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy bryopsis w akwarium zjadająjakies ryby czy bezkręgowce? Jest trochę organizmów zjadających glony jak pokolce, dolabella, mitrax, jeżowce.

Tu rozumiem jest problem małego akwarium, a jak to jest w większych zbiornikach?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakie masz tam światełko ? Jakoś biało to widzę . Wyjmij tą skałe z akwarium i postaw na parapecie obok kwiatka . Może będzie ładnie tam wyglądała . Po jakimś czasie możesz ją odsprzedać komuś . Kup sobie kilka ładnych kawałków żywej skały i daj na jej miejsce . Usuń resztki glonu z piasku i innych miejsc . Pal na początku dojrzewania mało białego , a najlepiej tylko niebieskim  .

Tak, a jeśli masz psa i zachoruje to wywieź go do lasu i przywiąż do drzewa. Po roku można iść po smycz.

Się zastanówcie co piszecie, z każdym glonem będzie wymieniał skałę? Tyle potraficie człowiekowi doradzić?
Jeśli nie masz nic mądrego do napisania to nie pisz.
Inna sprawa to to że z tych zdjęć nie da się stwierdzić jednoznacznie, że to bryopsis.

Co do pomiarów mg, dziękuję za takie rady. Zastanowiłeś się choć chwilę nad głupotą którą napisałeś?


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy bryopsis w akwarium zjadająjakies ryby czy bezkręgowce? Jest trochę organizmów zjadających glony jak pokolce, dolabella, mitrax, jeżowce.
Tu rozumiem jest problem małego akwarium, a jak to jest w większych zbiornikach?

Witam..w moim porządek zrobiły dolabelle (5szt.ale nie równocześnie) i penseta.
Po zalaniu zbiornika wyjechało mi PO4 na prawie 3ppm a więc rosły pastwiska niemiłosiernie,dziwne tylko było ze dopiero po ok.6 miesiącach.


Galaxy S5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, maciej01 napisał:

Najwidoczniej koszt skały liczył się od samego początku. Bo gdyby był niewielki, to akwarium od razu byłoby założone na żywej skale. 

I tu sie mylisz bo wybierałem co polecono . Różnica 30 zł czy 40 na kg to żadna różnica jeśli chcemy mieć coś fajnego . Wybrałem to co mi doradzono 

49 minut temu, big daddy napisał:

Jeśli kobieta prosi nie ma innej opcji jak schylić głowę mimo że żadnych epitetów tutaj do nikogo nie kierowałem.

Temat pomiaru mg jest bardzo ściśle związany z bryopsis więc dobrze by było żeby ktoś zdesperowany jednak nie lał wody do probówki z przeświadczeniem, że to jest ok.

Zostawiłem to, co może się komuś jeszcze przydać.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Dzięki wielkie za dobre rady . Poczekamy poczekamy zobaczymy co bedzie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam..w moim porządek zrobiły dolabelle (5szt.ale nie równocześnie) i penseta.
Po zalaniu zbiornika wyjechało mi PO4 na prawie 3ppm a więc rosły pastwiska niemiłosiernie,dziwne tylko było ze dopiero po ok.6 miesiącach.


Galaxy S5


A u nas dolabella nie miała ochoty na te glony, tydzień była i skrzętnie omijała skałki z bryopsis ... No akurat nam się trafilo, że diademy pomogły. Z takich moich obserwacji, jak było wyrosniete bryopsis na skale, takie w pełni rozwinięte to diademy omijały. Ale jak zerwałam (tzn właściwie urywałam górną część glona, zostawały resztki na skale, widać było ile między nimi syfku się zbierało), to zaraz przyłaził jeż i coś skubał. Może miało znaczenie, że usuwał ten zalegający syfek i glon głodował?
Metoda okazała się skuteczna, chociaż mocno uciążliwa / pracochłonna.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png?upd=20160616230431

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Karolem88 napisał:

I tu sie mylisz bo wybierałem co polecono . Różnica 30 zł czy 40 na kg to żadna różnica jeśli chcemy mieć coś fajnego . Wybrałem to co mi doradzono 

 

Jak chciałeś coś fajnego i koszt zakupu skały nie robił różnicy, to mogłeś kupić żywą skałę. Polecono gdzie, w sklepie, na forum, jakiś znajomy morszczak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, maciej01 napisał:

 

Jak chciałeś coś fajnego i koszt zakupu skały nie robił różnicy, to mogłeś kupić żywą skałę. Polecono gdzie, w sklepie, na forum, jakiś znajomy morszczak?

Przecież od początku pisze ze doradzono mi w sklepie . Nie znam nikogo kto ma takie akwarium , a o stronie dowiedziałem się po zakupie jak sprawdzałem co to za firma aquael . Wiec już było po fakcie . Człowiek uczy się na błędach ale myśle ze jak na pierwsze akwarium tego typu to będzie ok . Przy kolejnych nie zrobię tego błędu bo będę mądrzejszy :-) pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że na forum nie trafiłeś wcześniej. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16 czerwca 2017 o 11:49, big daddy napisał:


Tak, a jeśli masz psa i zachoruje to wywieź go do lasu i przywiąż do drzewa. Po roku można iść po smycz.

Się zastanówcie co piszecie, z każdym glonem będzie wymieniał skałę? Tyle potraficie człowiekowi doradzić?
Jeśli nie masz nic mądrego do napisania to nie pisz.
Inna sprawa to to że z tych zdjęć nie da się stwierdzić jednoznacznie, że to bryopsis.

Co do pomiarów mg, dziękuję za takie rady. Zastanowiłeś się choć chwilę nad głupotą którą napisałeś?


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

Nie mam pojęcia co za niedorzeczne sugestie piszesz . Co ma kawałek skały do psa ? Wymiana skały to według mnie najprostrzy sposób , by przywrócić blask w zbiorniku . Takie jest moje zdanie , a zwłaszcza w przypadku świerzaka . Często nowo zakładający zbiornik zrażają się niepowodzeniami i wkrótce rezygnują . Zwłaszcza jak nie mogą sobie poradzić z plagą . Ty pewnie postąpił byś inaczej , ja też . Pewnie rozpoczął bym walkę , bo nic mnie nie zrazi do morskiego mając wieloletnią praktykę . Zdania nie zmieniam , jak uważasz inaczej to wypowiedz swoje zdanie i na tym koniec . Nie wydaje mi się byś był Alfą i Omegą ;-)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no ja alfą i omegą? Nie wiem Ci co do głowy przyszło. Uczę się i jestem na etapie "wiem że nic nie wiem" A to już jest sukces :) są na forach ludzie(nikomu nic nie sugeruję od razu zastrzegam) którzy tego jeszcze nie wiedzą.
W morszczyźnie jestem cienki jak d..a węża i właśnie dla tego mam takie zdanie jak mam.
Pomyśl czego nauczy się człowiek, który przy każdym niepowodzeniu będzie zakładał akwarium od nowa?
Do czego to doprowadzi?
Że za ntym razie trafi w totka i uda się wystartować i co później? Jak się trafi problem po 8 miesiącach to znów restart?
Ja mam bardzo małe doświadczenie jednak na początku omijałbym takie rady z daleka. Owszem, może być tak że się nie uda, że mimo wszystko nie znajdzie się przyczyny ani rozwiązania i trzeba będzie restartować, ale to ostateczność, a nie najlepsza droga.
Że najprostsza to się zgadzam w 100 procentach, tyko że moim zdaniem do niczego nie prowadzi.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to restart zbiornika , bo ma 2 tygodnie . Nie jest to zbiornik dojrzały . Na tym etapie można robić jeszcze cuda , wedle własnej potrzeby i widzimisie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, kto bogatemu zabroni :)
Tylko "wedle własnej potrzeby i widzimisie ." ma się nijak do dodawania takich rad początkującej i zdezorientowanemu morszczakowi. To nie jest jego potrzeba i widzimisię.


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , że takie rady o walce to trochę jak dostać dług w spadku . Można wyjść na prostą , ale po wielu nieprzespanych nocach . Wydaje mi się też , że lepiej od początku wystartować jak należy , bo błędy przy starcie odbijają się podczas dalszego prowadzenia zbiornika . To jest falstart i można to szybko i bezstresowo poprawić lub jak radzisz - walczyć z zaciśniętymi zębami . Być może latami lub prawie rok, jak to było w twoim przypadku . Chyba złośliwie koledze doradzasz - ( Ja się męczyłem prawie rok to i Ty nie będziesz miał lepiej )  ;-) . To tylko sugestie i wiadomo , że autor tematu postąpi według własnej oceny sytuacji.

Edytowane przez BONSAIMANIA (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz że jestem złośliwy? Że źle wystartowałem?
Przerost chamstwa nad kulturą(jak się do kogoś zwracasz "Twoim" pisz dużą literą)
Z mojej strony koniec dyskusji.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panowie bez "nerw" :) - kolega zrobi jak chce

jak pisałem na początku - skały nie jest dużo - więc koszt wymiany nie zabije , zbiornik świeży więc można skałę wyjąć i wymoczyć w jakim Domestosie czy innej chemii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich wszystko super się dzieje ... tak jak pisałem sklep polecił ekipę sprzątająca i zrobiła cuda . Skala już ok zero glonów . Jednak tak jak pisaliście cierpliwość i się opłaciło .

IMG_0530.PNG

Doszedłem tylko do jednego wniosku . Nie zraziło mnie to wręcz w druga stronę:-) zamieniam akwa na dużo większe . Min 300-400 l jakby ktoś miał a już nie chce proszę i priv . Jednak sklep nie okazał się do d*p...y a wręcz super widać ze chłopaki się na temacie znają . Pozdrawiam tych co nie krytykowali tylko byli wyrozumiali i podsuwali pomysły . Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skąd ja to znam, też zaczynałem od małego, a już od ponad roku stoi 420l i ostatnio się zastanawiałem, że mogłem zrobić większe, ehhh przy słonym baniaku zawsze jest mało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale co to za ekipa sprzątająca ?( nie wiem czy podawałeś a nic na ten temat nie mogę w wątku  znaleźć)

w sumie od 14 czerwca do teraz minęło 10 dni i stal się cud :) nie wiem czy to nie przypadkiem zasługa częściowej stabilizacji parametrów a nie samej ekipy.

 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, niwre37 napisał:

ale co to za ekipa sprzątająca ?( nie wiem czy podawałeś a nic na ten temat nie mogę w wątku  znaleźć)

w sumie od 14 czerwca do teraz minęło 10 dni i stal się cud :) nie wiem czy to nie przypadkiem zasługa częściowej stabilizacji parametrów a nie samej ekipy.

 

Zabij mnie nie wiem :-( wynajde po zdjęciach dam znac i napisze 4 małe ślimaki jeden stożkowaty i jeden jak z trąba u słonia Haha przepraszam zA kolokwializm, ale dokładnie napisze jak się dowiem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.