Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Słowo się rzekło, więc startujemy planowanie większego zbiornika.

Wybór padł na 250 litrów, w klasycznym układzie 10x50x50, 10mm grubości szkła, bez wzmocnień. Na krótszym boku będzie wydzielony 3-komorowy panel 20cm szerokości. Zostaje zatem 200 litrów głównego zbiornika i 50 litrów w panelu.

Dostałem wycenę z erybki, natomiast mój rysunek do wyceny był raczej poglądowy, teraz muszę przygotować dokładniejszy szkic do realizacji.

Zatem prośba o ocenę tego, co zdążyłem wyczytać i przecedzić z forum i wujka google.

Pierwsza komora - odpieniacz (np tunze 9006)

Druga komora - gruz, siporax, grzałka

Trzecia komora - powrót (jebao dcs-4000, 2800-4000l/h, nie wiem czy nie zbyt duża) i dolewka, której zbiornik będzie stał pod akwarium, w szafce.

Powrót raczej bez wiercenia otworu.

Pomp cyrkulacyjnych, dolewkowych, filtrów ro, póki co nie mam konieczności wybierać, bo zanim zaleję zbiornik (min 5 tyg oczekiwania) minie pewnie ze 2 miesiące. Jest na to czas. Natomiast odpieniacz i pompę obiegową chciałbym wybrać teraz i tego wyboru się trzymać.

Na koniec zostanie wybór lampy, bądź lamp. Ostatnio widziałem reefera 250 na 2 lampach kessil 160, i chyba w tym kierunku będę zmierzał. DIY odpada, pozostanę przy gotowych lampach. I na ich wybór też jest czas.

2 widoczne szyby OW.

Tył i bok od panelu niebieski. Z zewnątrz panel obłożony białym lacobelem.

 

Obsada zbiornika raczej niezbyt wymagająca. Miekasy i lpsy, do tego wiadomo, ryby, ślimaki, krab(y). 

 

 

 

 

 

 

IMG_0288.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik chyba 100x50x50.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa którą wybrałeś to dobra pompa z możliwością regulacji. Dobry obieg pozwala ograniczyć pompy cyrkulacyjne.

Swiatełko to wg mnie też dobry wybór.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz pompy obiegowej na początek chce wrzucić tylko cyrkulację rw4. Wtedy zobaczę czy wystarczy.

A szkic panela? Głównie chodzi mi o szerokość grzebienia i jego "zanurzenie", i przeswity przepływów między kolorami. Ktoś pomoże? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pół roku temu również kompletowałem sprzęt pod taki litraż, wybór mój był podobny, w erybce polecili mi w obieg pompę Blau Reef Motion 2K DC zamiast jebao, jestem z niej zadowolony jest bardzo cicha wręcz niesłyszalna, ale myślę że jebao którą wybrałeś też taka będzie.

Jeśli chodzi o odpieniacz mój wybór padł na Tunze 9012, nie wiem czy nie przesadziłem i chyba się już nie dowiem:). Troszkę się rozczarowałem, jest to najgłośniejszy element sprzętu który posiadam - wyłączam go na noc, przy 9006 może będziesz miał ciszej.

 

 


Akwa - 220l (90bok x 90bok x 120bok x 55wys. w trójkącie) + panel; Pienidło - Tunze 9012; Obieg - Blau Reef Motion 1K DC; Cyrkulacja - Jebao / Jecod Cross Flow Pump CP-25; Słoneczko - maxspect razor 160w 16000k

http://89450fa7a2f3c516f0b89d71210135bcu1603a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z panelem nie mam żadnego doświadczenia tak że nie pomogę.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz -> siporax spowoduje że syf będzie Ci się zbierał na dnie panelu w dwóch pierwszych komorach

Jeśli dasz w pierwszej komorze siporax i na to watę będziesz miał cały syf na widoku zaraz obok grzebienia łatwy do wyciągnięcia. Bakteriom będzie się lepiej żyło na brudniejszej wodzie.

 

20cm grzebienia do DC 4000 może być mało, strzelam bo jest niedziela a to trzeba dużo liczyć :)

 

edit: co do wymiarów panelu: kup pompy (obieg+dolewka) i odpieniacz, wtedy wymierz komory pod sprzęt z zapasem na dłoń, a z tego co zostanie zrób komorę na siporax

edit2: 3cm prześwitu starczy z zapasem.

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, tihs napisał:

20cm grzebienia do DC 4000 może być mało, strzelam bo jest niedziela a to trzeba dużo liczyć :)

Znalazłem jakiś kalkulator długości grzebienia. Przy minimalnej wydajności pompy dc4000, czyli 2800l/h, tj 740gal/h, grzebień powinien mieć 28cm długości. Gdyby przejść na pompę dcs3000, i ustawić jej wydajność na 10x pojemność akwarium, czyli 660gal/h, grzebień powinien mieć 25cm. 

Niezła rozkminka. Żona się ze mnie śmieje, że od tygodnia siedzę i czytam o szklanym prostopadłościanie :)

Luźne gdybanie: a gdyby zrobić panel 2-komorowy, z podziałem 30cm-20cm. Zasadzić grzebień 30cm i mieć zapas na pompie? Hmm, czemu nie.

Edytowane przez marcinde (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna co drugi zabek grzebienia wylamac i wtedy podana przez kalkulator dlugosc podzielic przez 2. :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20cm długości jest optymalnie, ja w podobnym akwarium mam 15cm z nieco zmodyfikowanym grzebieniem i nie narzekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe podpowiedzi. Widzę że jakoś wspólnymi siłami ogarniemy ten zbiornik.

Zostawiam w takim razie spływ i grzebień 20cm. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze nad jedną konfiguracją.

Akwarium 80x35x35 100 litrów z pudelkiem przelewowym, i do tego sump z aquaelowego nanoreefa. Jakie pudełko przelewowe "z palemką" brać pod uwagę? 2100 czy 2700? O tego uzależniam pompę, jebao dcs 2000 lub 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że wersja mi się zmienia z miesiąca na miesiąc, ale koniec kombinowania. 

Szkło kupione, 100x40x40 8mm FOW. Czekam aż przyjdzie.

Nastąpiła zmiana koncepcji, z panela na sump, o pojemności ok 40-50 litrów. 

Zasilane to wszystko będzie pompką jebao dcs3000, a spływ wody do sumpa poprzez pudełko przelewowe tc.

Cyrkulacja na początek jebao rw-4, w praniu wyjdzie czy wystarczy. 

Pytanie o wąż powrotny z pompy, 12/16 czy 16/22?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie mało dodaj jeszcze jedną, a nawet RW8

Edytowane przez Steron
bład (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz. Po prostu dwiema pompami łatwiej ustawić cyrkulację. Przecież możesz sobie kupić np. jedną RW i jakiś zwykły cyrkulator jvc, tunze, koralia. Lub dołożyć drugą za jakiś czas powiedzmy po dojrzewaniu jak będziesz miał kasę. Zawsze lepiej mieć możliwość zmniejszyć/zwiększyć moc niż mieć za słabą. Jeżeli nie masz jeszcze RW4 to polecam kupić na początek właśnie RW8, a potem coś dokupić jak będzie potrzeba. Zaczynałem z podobnym akwarium 100x40x50h. Poczytaj sobie posty w nasze akwaria 60-250 o akwariach o podobnym litrażu i skopiuj sprawdzone rozwiązania.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysunek nieaktualny, bo zmieniłem koncepcję na sump.

Właśnie siedzę i zamawiam szkło na sump oraz formatki na szafkę diy. Jak szkiełko przyjdzie to będę się zastanawiał jak rozplanować poszczególne komory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.