Skocz do zawartości
Gato

Problem w utrzymaniu parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Leel00 napisał:

NO2 jest silnie toksyczne i azot w takiej formie nie jest przyswajany przez większość organizmów żywych. Produkty beztlenowego rozkładu, to oprócz NO2 także Nh3, związki siarki i wiele innych. Generalnie wszystko to powinno zostać jeszcze przerobione przez bakterie do mniej toksycznych elementów.

NO2 jest silnie toksyczne i azot w takiej formie nie jest przyswajany przez większość organizmów żywych. Produkty beztlenowego rozkładu, to oprócz NO2 także Nh3, związki siarki i wiele innych. Generalnie wszystko to powinno zostać jeszcze przerobione przez bakterie do mniej toksycznych elementów.

Czyli najlepiej będzie wymienic całe podłoże w dsb na piach kwarcowy. Oraz szukanie przyczyny NO2 w baniaku...

10 minut temu, Leel00 napisał:

NO2 jest silnie toksyczne i azot w takiej formie nie jest przyswajany przez większość organizmów żywych. Produkty beztlenowego rozkładu, to oprócz NO2 także Nh3, związki siarki i wiele innych. Generalnie wszystko to powinno zostać jeszcze przerobione przez bakterie do mniej toksycznych elementów.

NO2 jest silnie toksyczne i azot w takiej formie nie jest przyswajany przez większość organizmów żywych. Produkty beztlenowego rozkładu, to oprócz NO2 także Nh3, związki siarki i wiele innych. Generalnie wszystko to powinno zostać jeszcze przerobione przez bakterie do mniej toksycznych elementów.

Czyli najlepiej będzie wymienic całe podłoże w dsb na piach kwarcowy. Oraz szukanie przyczyny NO2 w baniaku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale się dziś wszystko duplikuje ;)

Może być tak, że to DSB jest źródłem NO2 i problemów wszelakich. Refugium chyba bezpieczniejsze.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten piasek to mix

0,3 – 0,8mm
0,7 – 1,2mm
1,2 – 1,8mm
3,0 – 5,0mm

Glony nie zjedzą detrytusu.

Detrytus zjedzą wieloszczety, spaghetti wormy, ślimaki itp. --> zrobią kupę; ta kupa zostanie zjedzona przez kiełże mysis i podobnej wielkości organizmy --> te zrobią mniejszą kupę; mniejsza kupa zostanie zjedzona przez widłonogi równonogi itp. małe żyjątka --> robią malutką kupę, którą wciągają robale typu nicienie, pierścienice itd. Te robią micro kupę zjadaną przez bakterie.

Bakterie potrzebują powierzchni do życia. Im drobniejszy piasek, tym większa powierzchnia całkowita ziarenek = więcej bakterii ( dlatego używa się siporax)

Bakterie utlenią trujące Nh4 i NO2 do mało toksycznego NO3. A ten może być albo zredukowany do azotu atmosferycznego lub zostanie "zjedzony" przez glony i bakterie dokarmiane VSV lub innym pożywkami zawierającymi łatwo przyswajalne źródło węgla.

Do tego im mniejsze organizmy tym głębiej przesuwają materię w DSB, mieszają piasek i dostarczają materii do beztlenowej warstwy.

Oprócz tego te wszystkie wyżej wymienione organizmy produkują jaja, zarodniki, larwy, albo same w sobie są mikroskopijne, z wodą trafiają do zbiornika głównego jako darmowy, naturalny i najlepszy możliwy, bo pełnowartościowy i świeżutki pokarm dla korali.

 

Na Śląsku akwarystów na pęczki. Wymień piasek, wrzuć trochę małych wieloszczetów, ślimaki nassariusy - bo płytko kopią, poproś kogoś o garść piasku na zaszczepienie życia, trochę różnych żyjątek. do tego glony spaghetti na wierzch.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Leel00 napisał:

Ale się dziś wszystko duplikuje ;)

Może być tak, że to DSB jest źródłem NO2 i problemów wszelakich. Refugium chyba bezpieczniejsze.

 

Refugium z pewnością jest bezpieczniejsze od dsb i sam teraz się o tym przekonuje. 

Natomiast dsb i tak zostawię z tego względu iż dobrze poprowadzone da wymarzone efekty i przy okazji cieszy oko, życiem, ktore tam jest.

Tylko, czy w moim baniaku to dsb na 100% będzie powodem obecności NO2 w akwarium. NO2 było obecne już przed założeniem złoża.

@katani

Czy zmieniając złoże, bez obaw mogę zostawić np. 3 łyżki złoża, które mam aktualnie aby zaszczepić nową partie piachu ? 

Czy lepiej pozbyć się całkowicie tego "bazaltu" ?

 

Reasumując cały temat... dochodzę do wniosku aby poprawić cyrkulacje w akwarium, zastosować AQ Life Bio Fill w celu zaszczepienia odpowiednich organizmów, zaprzestać stosowania vsv, wódki, NOPOX bo jest to w tym wypadku czymś co pogarsza sytuacje, zmienić podłoże w dsb lub stworzyć samo refugium...

Dodatkowo, zmniejszyć ilości pokarmu aby zredukować ilość odpadów. Pytanie, ile karmić aby przeżyły mi zwierzęta (aktualnie 3 kostki dziennie)

Kwestia NO2- znaleźć przyczyne gnicia lub ładować bakterie w celu zamknięcia procesu azotowego.

 

 Nutruje mnie jedna rzeczy, czy skałą może się ze starzeć w ten sposób, ze będzie szkodziła naszemu eko systemowi ?

Natknąłem się na akrtykuły, w których twierdzili, że taka sytuacja może się zdarzyć, natomiast w punktach sprzedaży ekwipunku akwarystycznego :D usłyszałem, że nie.

Jeżeli tak to w jaki sposób można ją bezpiecznie zrewitalizować.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę, że ty teraz wiidisz, że nie chodziło o wytykanie błędów, ani o pokazanie drogi, tylko o nakierowanie cię tak, żebyś sam tę drogę znalazł.

Zapewne jak wyciągniesz piasek to czeka cię zachwianie parametrów (chociaż te idealne nie są), bo jednak w tym piasku coś tam żyje. ale jak go nie wywalisz to się nie dowiesz, co w nim piszczy. Może nabierz szklankę piasku i go wypłucz w misce, zobaczysz ile jest w nim mułu. Piasek jest gruby więc wody nie zmąci. Wodę zmąci gnijący osad.

Na zdjęciu z przekrojem widać kanaliki jakieś więc coś tam śmiga. Tylko te kanaliki nie są w piasku, bo ten ma dużą granulację. Kanaliki są w "czymś", czego pewnie intencjonalnie tam nie wrzuciłeś. A co zapewne jest detrytusem. 

 

Na temat starej skały jest sporo artykułów. Chociażby ten:

https://reefbuilders.com/2017/05/27/old-tank-syndrome-revisited/

Na forum jak poszukasz, też znajdziesz kilka, o złogach fosforanowych, o zatkanych porach itd.

To samo o rewitalizacji skały, chociaż taki zabieg to pełny restart akwarium.

chciażby tutaj:

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się wtrącę mimo iż jestem świerzaczkiem ale czy przypadkiem nie mówisz o OTS (Old Tank Sundrome)? Natknąłem się na to podczas przeglądania różnych forum. Może w czymś pomoże:

http://www.saltwatersmarts.com/understanding-old-tank-syndrome-6440/

http://www.madhattersreef.com/old-tank-syndrome/

Czy to dotyczy twojego zbiornika musisz sam doczytać bo ja jestem za cienki w uszach :) Niemniej mam nadzieje, że nie się nie wcinam i nie walnąłem jakiejś głupoty. Życzę powodzenia.

 

Edit. nie zauważyłem posta Katani :)

Edytowane przez g_o_n (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani

Zmienię to podłożę póki jeszcze mogę. Nie chciałbym mieć takiej sytuacji gdzie parametry się poprawią a dsb ze względu na ten trefny piach, wyrzuci do wody takie ilości nutrienów, że wszystko zdechnie.

Producent tak pięknie opisuje jak to omawiany piach nadaje się do dsb :(... a efekt w praktyce odwrotny.

Najlepiej użyć piachu kwarcowego czy jest jeszcze jakiś inny rodzaj godny uwagi ? 

Nawiązując do tego o czym pisałem po południu. Tj. podłoże w dsb nie odgrywa roli w przyrostach glonów. Czy jest jednak taka możliwość, ze odgrywa ważną role ? tzn. czy w danym typie podłoże, glony będą rosły lepiej niż w innym ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O rany... dobrze ze poprosiłem o fote DSB ! wywal to niewiadomo co, kup na allegro lub w JULA piasek do piaskowania, ciesz sie z baniaka ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

O rany... dobrze ze poprosiłem o fote DSB ! wywal to niewiadomo co, kup na allegro lub w JULA piasek do piaskowania, ciesz sie z baniaka ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Refugium czy DSB piasek aragonitowy nie można stosować! Kup piasek kwarcowy na allegro o najmniejszej frakcji tzw zerowej zmieć piasek i wszystko będzie git!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak zakładałem  akwarium to słuchałem się jednego gostka co miał akwarium i mówił że bez żywego  piasku nie da się utrzymać parametrów  

a że byłem zielony to posłuchałem  rok po założeniu borykałem się z cyiano  i cuda wyprawiałem i kupowałem   a wszystkie  plagi egipskie dalej wyłaziły z piasku 

Aż do czasu gdy  piasek odsprzedałem za grosze co prawda  dla doradcy a wysypałem żwir koralowy 0.5 cm  i jest ok 

Jedyna wada to że babka piaskowa jak takie kawałki przewala to oczy wytrzeszcza 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek w DSB jest pewnie za "gruby".

A tak z innej strony: tym NO2 0,05 bym sie nie przejmowal - to zapewne blad testu, powtarzajacy sie w naszych akwariach, wiec na tym wyniku wcale bym sie nie koncentrowal.

No i mam pytanie : ile spirytusu podawales i przez jaki okres ? Podane wyniki testow az zapraszaja do podawania wodki...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Stani napisał:

Piasek w DSB jest pewnie za "gruby".

A tak z innej strony: tym NO2 0,05 bym sie nie przejmowal - to zapewne blad testu, powtarzajacy sie w naszych akwariach, wiec na tym wyniku wcale bym sie nie koncentrowal.

No i mam pytanie : ile spirytusu podawales i przez jaki okres ? Podane wyniki testow az zapraszaja do podawania wodki...

Sirytus lałem przez 4 tyg w ilości 4ml na dobe. Dosyć krótko ale jakis efekt powinien byc widoczny... że wfwktow nie było to przerzycilem sie na NOPOX i wlewam go juz 2,5tyg w ilości 20ml na dobe. 

Po NOPOx zauważylem, że no2 spadło z 0,25 na 0,05. Natoniast jak wspomniał Stani może być to błąd testu bo roznica w kolorze odczynu jest nie wielka między tymi dwoma przedziałami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.