Skocz do zawartości
ArT

Sump do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

389dc66ad588a8d0med.jpg

Może zrobiłem, jakieś błedy, proszę o sprawdzenie, proszę o sprawdzenie i uwagi. Nad sumpem akwarium 112l , długość 80 cm szerokość 35 cm , wysokość 40 cm.


https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszym rozwiązaniem było by pociągniecie spływu do odpieniacza a pompa w miejscu spływu.... krótsza droga słupa wody...  a po drugie zwierzaczki z refugium ida od razu do akwarium a nie do odpieniacza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Twoim projekcie w komorze spływu będzie zbierał się najgrubszy syf. Reszta drobnego syfu osiądzie na skale i glonach. Do komory odpieniacza mało co doleci, więc będzi robił pianę na pusto, tyle że z przerwami przez wahania poziomu wody, bo jest w tej samej komorze co pompa ;)

 

Spływ i rewizję prowadzi się jak najkrócej, najlepiej w linii prostej, żeby zminimalizować hałas, osad i ryzyko zatoru. Powrót natomiast można puścić nawet przez strych, pod warunkiem odpowiednio mocnej pompy.

Odpieniacz daj blisko spływu, żeby wywalać syf z obiegu, zanim zalegnie gdzieś w zakamarkach sumpa.

Refugium za odpieniaczem będzie miało z czego żyć, bo ten nie wywali wszystkiego od razu - dlatego mamy obieg iluś tam objętości na godzinę.

Pompę umieszcza się w oddzielnej komorze, żeby wahania poziomu wody nie miały wpływu na pracę reszty sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, tihs napisał:

Spływ i rewizję prowadzi się jak najkrócej, najlepiej w linii prostej, żeby zminimalizować hałas, osad i ryzyko zatoru. Powrót natomiast można puścić nawet przez strych, pod warunkiem odpowiednio mocnej pompy.

Kacper powiem szczerze, że pierwszy raz spotykam się z taką opinią. We wszystkich projektach i opracowaniach systemu stosuje się metodę "minimalizacji" powrotu. Czyli jak najmniej zakrętów i jak najkrótsze rury. Wszystko po to aby pompie było jak najłatwiej pompować wodę. Spływ jest grawitacyjny, więc to nie robi problemów, z powrotem już tak lekko nie jest. 

Hałas: najbardziej słychać przy źle wyregulowanym spływie, w kominie siorbanie, oraz gdy do sumpa puszcza bańki. 
Osad: pewnie po kilkunastu latach taka rura by zarosła osadem bakteryjno-syfowym :-p ale jeszcze o takim przypadku nie słyszałem.
Ryzyko zatoru: na spływie używamy sitka i rewizji w przypadku zatkania głównej rury, a więc zator musiałby być bardzo dużym pechem życiowym. 

Co do kolejności komór to tak jak pisali przedmówcy: Spływ/Odpieniacz/Refugium/Pompa. Spływ i odpieniacz w pierwszej komorze, potem gloniska, a osobno pompa powrotu z grzałką i czujnikiem dolewki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

b86fc3ce515102ddmed.jpg

Czy połączyć, spływ z odpieniaczem??? Chyba ze na spływie zastosuje skarpetę. Jak mi radzicie?????

Czy komora do pompy będzie dobra, nie za mała???

 


https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z koleji spotkałem się z teorią dokładnie odwrotną. Rób krótki spływ i śpij spokojnie, a powrót prowadź tak jak wyjdzie - policz opory przepływu w gotowej instalacji i na końcu dobierz pompę, która przepchnie zamierzoną ilość wody.

cara_membuat_sump_sendiri.JPG20160711_174231_zpsrgeijs1s.jpg

IMG_1548.jpg

tutaj przykład powrotu 'przez strych'

Hałas:

 horizontal-runs.jpg

Wspomniałem o osadach i zatorach, ale to zasady ogólne i dmuchanie na zimne, jeden ma 50 cm rurki w szafce, a drugi 3 metrową rynnę w ścianie.

Kilka poradników, na których opierałem swój projekt:

Durso, Herbie and Beanie setups , Sump design , DIY glass baffles , Return line design , Return pump , Cutting and gluing PVC , Flood causes

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak możesz zrobić odpieniacz w jednej komorze ze spływem. Zostanie więcej miejsca na drugą z glonami. 

Nie za duży ten odpieniacz??  

Teraz się przyjrzałem nie za wysokie te przegrody na 32?  25 wystarczy. Pozatym policzyłeś ile wody musi przyjąć sump?

Edytowane przez Kajtek77 (wyświetl historię edycji)

Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, ArT napisał:

Czy komora do pompy będzie dobra, nie za mała???

 

zakładam poziom minimum ok 12 cm, żeby nie ssała powietrza, w komorze odpieniacza planujesz 32cm, więc w komorze pompy maksimum to 31,5 żeby odpieniacz nie przelewał przy wyłączaniu obiegu.

To daje 7,5L rezerwy, przy Twoim zbiorniku to zaledwie 2cm różnicy w wysokości lustra wody, więc taka komora może być za mała, chyba że końcówkę powrotu dasz nad lustrem i spłynie tylko woda z komina i spiętrzona na grzebieniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

c334a2bbf1d41384med.jpg

Teraz dobrze???

Kajtek77, sump mogę zawsze zwiększyć, np do 45 cm.

 

 


https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie planujesz wymiary akwarium i miejsca w szafce?

Sump 25 czy 35? bo Na obrazku jest 25 ale z wielkości sumpa i opisu w 1 poście 35cm. W dolewce będziesz miał 14 litrów brutto, w komorze pompy 15 litrów max. W praktyce sporo mniej.

W sumie spływ mógłby być za odpieniaczem, z drugiej nieco wolnego miejsca na jakieś media warto mieć.

3 godziny temu, tihs napisał:

To daje 7,5L rezerwy,

Dlaczego 7,5?

będzie miał wolnąprzestrzeń 3,5x3,7x0,8 decymetra + 3,5x3,3x1. to daje ponad 20 litrów, przy założeniu że w komorze pompy będzie 30cm wody, lub 28 jeśli będzie tam 15cm wody. 20-25litrów to mniej więcej 10% objętości zbiornika.

 

EDIT: APF 600 ma 21x28cm. Sprawdź dokładnie wymiar, bo patrząc na rysunek to ustawiłeś go dłuższym bokiem po szerokości sumpa ale wymiar wziąłeś z krótszego boku.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, katani napisał:

 

Sump 25 czy 35?

Z rysunku sump ma 25cm, z pierwszego postu 35 to szerokosc akwarium.

7,5L w komorze pompy, zeby odpieniacz nie przelal, w calym sumpie wejdzie duzo wiecej. bylem przekonany, ze to zwykly wewnetrzny odpieniacz.

Tak a propos, ArT czemu chcesz do akwarium 150L wsadzac odpieniacz AC dedykowany do 700-1000L, do tego zewnetrzny, ktory trzeba podlaczyc do hydrauliki i jest sprzedawany bez pompy zasilajacej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 112l standard dł 80x35 szer x 40 wysokość , sump dlatego tylko szeroki 25 cm bo belki z których , go budowałem belki miały 4,5 cm x 6 cm taką szerokość, zrobiłbym babola :( , dałem centymetr mnie , bo kątownik i śruba z jednej i drugiej strony.

8a3ed58beebab8c3med.jpg

wygląda to następująco, jak bym nie dał 80 cm , to spływ wody miałby poza sumpem :( .

Dokładnie , ale i tak się zmieści ten APF600 albo AF600, obie komory połączyłem, z tego co widzę 25 cm po szerokości nie wystarczy :( .

Już się mieszam, więc jak ktoś może, poprawić i wstawić ten mój rysunek z painta, byłbym niezmiernie wdzięczny.

 


https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz smialo zrobic krotszego sumpa i splyw dac skosem.

Te pare stopni to spokojnie wygniesz pvc na goraco, jesli bys chcial super profeske to sa w sprzedazy luki 15, 30 stopni albo dwa kolanka po 45 stopni

Stracisz 12 cm na dlugosci ale zyskasz 8 na szerokosci, czyli prawie 15 litrow sumpa ekstra.

Rysunek moge Ci podeslac wieczorem, ale tu naprawde jest masa dobrych projektow, wpisz sump w wyszukiwarke w dziale technicznym i klikaj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeśli to ma być większe, to wtedy długości 67cm , szerokość mogę dać maxa 35 cm. Teraz to wygląda tak:

16b4502f8c5c65admed.jpg

 


https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wyglada jak z podrecznika do akwarystykiB)

 

A jednak edit: W przegrodzie pomiedzy odpieniaczem a glonami zrob otwor nisko, jesli woda poplynie przez całą komorę nie będą się tworzyć martwe strefy. Jesli planujesz dsb to wlot powinien być na 15-20cm, jesli gołe dno i skały wystarczy 5 cm. Przy takich przegrodkach jak masz teraz, potrzebowal bys dodatkowo mechanicznego mieszadła, bo nurt bedzie szedł po powierzchni.

Niektorzy stosują też watę, grzebień albo inne sposoby wyłapywania resztek glonów zanim wpadną do komory pompy i dalej do głównego zbiornika. Na tym etapie bez problemu dorysujesz tam jakis mały balkonik :)

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś coś napisze,  czy mam dobrze te przegrody porobione??????? 

To znaczy czy takie wymiary są dobre, po za tym ile dać tego miejsca na spływ wody (dolny otwór, przegrody)??? 

Edytowane przez ArT (wyświetl historię edycji)

https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dobrze jest.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ta przegroda przy pompie nic nie robi - chyba że chcesz tam wpakować "ściankę" z siporaxu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak pisał kolega, chce tam dać gąbkę zeby kawałki glonów nie wracały do akwa.  Kto mi, potem je zje,  za małe akwa na jakiegoś borsuka, bądz zółtka :-(. 

Edytowane przez ArT (wyświetl historię edycji)

https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka wysoka ta szafka pod sump.

A od początku mogę bo nie wiem czy się nie pogubiłem. Zbiornik 112l i do niego ten sump . Temat przewodni zbiornika ????? . Duży ten odpieniacz do takiego litrażu .

Edytowane przez Kajtek77 (wyświetl historię edycji)

Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość chyba 60 - 65cm tej szafki. Jestem poza domem więc jak przyjadę to zrobie pomiar.

Pare lat wstecz bardzo dobrze dawał sobie radę w tym litrażu.

 


https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób sobie makietę z pudeł, szafki, sumpa i odpieniacza i zobacz czy możesz go wsadzić i wyjąć.

Bo jak zostawisz po ledwie kilka cm z każdej strony to musisz go do góry wyciągać i może się okazać, że nie wsadzisz/ nie wyciągniesz do czyszczenia.

APF 600 ma 61 cm wysokości. Nie wsadzisz go do sumpa. Pytanie czy kubek ściągniesz.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.