Skocz do zawartości
TomekSz

Filtr na złoże zraszane

Rekomendowane odpowiedzi

Takie coś sobie wystrugałem:

8919749_2017-07-2509.39.26.jpg

Zasypaelm siporaxem i Bakto Tricks

8919752_2017-07-2517.02.18.jpg

Za chwile pierwsze testy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktos doswiadczneie z takimi filtrami ? 

Wlałem jedną ampułkę bakterii BioDigest. Pompa 500 l/h.

Lac jakąs wódkę ? Po jakim czasie złoże zacznie "żyć" i "pracować" ?

Filterek pracuje łądnie. Jak chcecie to zrobię jakiś filmik. 

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam filtr zraszany z 5 kilo siporaxu w środku, ja bym dodał taki rant z plastiku na sitku górnym by ładnie równo leciała woda przez sito, i dodatkowo bym dał jakąś gąbkę na sitku by zatrzymać drobiny, no chyba że masz dobrą filtrację mechaniczną w sumpie.

Ja zalałem bakteriami i pożywką i ruszyło po jakim czasie to nie wiem, bo miałem jeszcze w przepływowym filtrze Life bio fil od AF - zaszczepione złoże na łatwy start, mozna dodać taką zaszczepkę, albo trochę siporaxu od kogoś. albo zostawić i niech samo dojrzewa. 

Ja lałem pożywkę od Equo evoluzione taką 2 składnikową glutaminian w jednej a w drugiej jakiś ocet :P teraz leje tylko pożywkę od KZ  i też daje radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej zasadzie to działa? Zmontowalem właśnie podobny ale przepływowy. Wrzuć filmik jak możesz. 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, zielony mintaj napisał:

Tropić Marin Bakto Tricks, pożywka dla bakterii.

Dobra rzecz włożyć to do filtra zraszanego? Pytam bo posiadam taki filtr z samym siporaxem i może nie zaszkodiło by to dodać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba coś jak biopellets tylko nie trzeba nimi mieszać? muszę gdzieś o tym poczytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Ura napisał:

To chyba coś jak biopellets tylko nie trzeba nimi mieszać? muszę gdzieś o tym poczytać.

Daj znać jak się czegoś ciekawego dowiesz. Jestem ciekaw jak to się ma w praktyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można  zastosować eheima pulsacyjnego. Całkiem fajna konstrukcja do takich zastosowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, rozwielita napisał:

Można  zastosować eheima pulsacyjnego. Całkiem fajna konstrukcja do takich zastosowań.

 To raczej zawodny sprzęt, dość skomplikowany - dla tego Eheim nie produkuje już linii filtrów pulsacyjnych woda/powietrze można je kupić tylko używane, z tego co się orientowałem.  

Taki filtr przepływowy zraszany jest lepszy, jest dopływ powietrza stały - to ta rurka z zaworem. Dopływ wody - rurka górna, woda wpada na sitko które robi z niej deszcz który spada na siporax, przesącza się i wypływa swobodnie dolnymi rurkami.  Bardzo prosta zasada działania moźna sobie zrobić taki filtr do sumpa w wielkości XXL z pudeł plastikowych z Ikea :) tylko trzeba łądnie nawiercić otwory.

Jedyna wada to to że woda cały czas szumi zwłaszcza na początku szumi mocno, spać się nie da, jak pojawiają się bakterie to jest ciszej, można też lekko przymknąć zawór powietrza albo dać kolanko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Ura napisał:

To chyba coś jak biopellets tylko nie trzeba nimi mieszać? muszę gdzieś o tym poczytać.

Działa podobnie do biopellet, ale według mnie bardziej jak dawne bioballe z aquamedica, te z pożywką... Typowa pożywka dla bakterii ze złoża zraszanego, nie pamiętam dokładnej łacińskiej nazwy tego szczepu, ale spróbuję znaleźć i dam znać. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Ura napisał:

 To raczej zawodny sprzęt, dość skomplikowany - dla tego Eheim nie produkuje już linii filtrów pulsacyjnych woda/powietrze można je kupić tylko używane, z tego co się orientowałem.  

Ciekawa informacja. U mnie działa w słodkim już wiele lat. Raz wymieniałem plastikowy pływak bo nabrał "gęstości" i nie chał się wynurzyć. Sprzęt jest rzeczywiście delikatniejszy od standardowego kubełka. Moim zdaniem ten patent z zielonym plastikiem, koszykami na złoża  i sposobem zamykania kubła jest naprawdę dobry. Gdyby coś takiego było stricte zraszanego to byłby to ciekawy sprzęt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, rozwielita napisał:

Ciekawa informacja. U mnie działa w słodkim już wiele lat. Raz wymieniałem plastikowy pływak bo nabrał "gęstości" i nie chał się wynurzyć. Sprzęt jest rzeczywiście delikatniejszy od standardowego kubełka. Moim zdaniem ten patent z zielonym plastikiem, koszykami na złoża  i sposobem zamykania kubła jest naprawdę dobry. Gdyby coś takiego było stricte zraszanego to byłby to ciekawy sprzęt. 

 

W słodkim może działać latami bez awarii, ale w morskim osadza się osad z soli i może zamykać zawory i inne odpowietrzenia i kłopot murowany. W zraszanym musi być wymiana gazowa, nie da się tego zrobić na kubełku który jest poniżej lustra wody tzn można dać odpowiednią pompę która wyciągnie akurat tyle wody ile potrzeba, ale jak pompa padnie to woda nam się wyleje na podłogę :) 

Lepiej mieć taki filtr w sumpie albo w panelu filtracyjnym w akwarium, bezpieczniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9010032_2017-08-0419.45.10.jpg

 

Po dwóch tygodniach zauważyłem znaczną poprawę parametrów. Brunatne glony nitkowe zniknęły. Filtr po uruchomieniu był bardzo głośny. Dołożyłem drugie sitko a pomiędzy nie włożyłem watę. Cisza jak makiem zasiał. Co kilka dni wymieniam watę bo ładnie wybiera zabrudzenia.

 

 

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ale musze sie wtrącić. w tym układzie jest jeden tzn brak wentylacji złoża, jedyny tlen jaki sie tam dostaje pochodzi z wody. Gdyby miała otwory wentylacyjne po bokach sprawność znacznie by wzrosła i kolumna nie powinna być zanurzona w wodzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobra rzecz włożyć to do filtra zraszanego? Pytam bo posiadam taki filtr z samym siporaxem i może nie zaszkodiło by to dodać

Ja miałem pomieszane je w jednym zraszanym razem i Sachem denitraten oraz siporaxem strasznie brudzą jak się rozpuszczają także nie polecam jako pożywka bardzo dobra tylko ze przy rozpuszczaniu strasznie zapycha zraszany filtr a mam ich filtr dedykowany do tego złoża


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 5.09.2017 o 00:11, lukas.piotr napisał:

przepraszam ale musze sie wtrącić. w tym układzie jest jeden tzn brak wentylacji złoża, jedyny tlen jaki sie tam dostaje pochodzi z wody. Gdyby miała otwory wentylacyjne po bokach sprawność znacznie by wzrosła i kolumna nie powinna być zanurzona w wodzie. 

Na górnym denku jest dodatkowa rurka z zaworem kulowym. Projekt caly czas uzytkuje. Osobiscie teraz zrobiłbym to troszke inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2017 o 19:20, TomekSz napisał:

Na górnym denku jest dodatkowa rurka z zaworem kulowym. Projekt caly czas uzytkuje. Osobiscie teraz zrobiłbym to troszke inaczej.

Co byś zrobił inaczej? 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag po kilkumiesiecznym uzytkowaniu...

Filtr rzeczywiście trochę hałasował. Zrobiłem więc prosty "patent" polegający na tym, że na deszczownice położyłem warstwę waty filtracyjnej. Hałas ustał, wata filtruje brudy, dzięki czemu złoże się nie zapych. Minus jest taki, że trzeba co kilka dni taka watę wymieniać, co wiąże się z odkręceniem denka.

Teraz filtr zrobiłbym trochę inaczej. Filtracja mechaniczna przed pompą, zasilanie w wodę rurką centralna przez tubę od dołu filtra. 

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, TomekSz napisał:

 Filtracja mechaniczna przed pompą, zasilanie w wodę rurką centralna przez tubę od dołu filtra. 

i miałbyś zwykły filtr przepływowy a nie zraszany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, silvia napisał:

i miałbyś zwykły filtr przepływowy a nie zraszany :)

no jak ? normalnie bedzie zraszac przez deszczownice. No chyba ze cos z cisnieniem nie pomyslalem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

albo źle zrozumiałem .. chciałbyś wodę tłoczyć środkową rurką w górę by potem spływała przez sito do komory ? - po co ...

u Ciebie jest co prawda pompa - ale niektórzy mają po prostu bajpas ze spływu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia technologiczna. Łatwiej jest wykonać pasowany otwór w denku niż w tubie. Kolejna sprawa to brak rury dopływowej na zewnątrz, tak jak jest teraz u mnie, czyli oszczędność miejsca i poniekąd materiału. Oczywiście jeżeli mamy bajpas ze zrzutu to ten argument odpada. Kolejna sprawa do przemyślenia to kwestia kształtu. Być może lepiej skleić prostopadłościan niż stosować akrylowe rury. Na pewno zwiększymy pojemność filtra przy tych samych gabarytach i być może zmniejszymy koszty (musiałbym to policzyć).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ze złożem jak braknie zasilania ... powiedzmy na godzinę?

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.