Skocz do zawartości
magu

Lampa LED DIY 1,5m by @magu

Rekomendowane odpowiedzi

Pisz na PW, albo na maila magu(małpa)magu.pl albo dzwoń 509 711 497. Tyle, że do końca tygodnia jestem na urlopie, więc kobtakt może być utrudniony ;)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie Ci to wyszło :) tylko pogratulować; )

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Gratuluję! 

Mam natomiast pytanko: czemu aż tak różnorakie te kolory diód? :) Decyduję się na zakup akwarium 100x50x50, lampę chcę również zdziałać samemu i stoję przed zakupem LEDów. Zróżnicowanie barwy jest tak małe, że staram się doszukać jakiegoś drugiego "dna" w tym doborze, ale ni cholery nie idzie mi nic wymyśleć ;)

I jak zbijałeś napięcie? Bo chodzi to na 3.4-3.8V o ile dobrze spamiętałem, a nie widzę tu rezystorów ;) Z góry dziękuję za wskazówki! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Spoko mega lampa, moja też całkiem nieźle wyszła oczywiście dzięki twojej elektronice działa jak marzenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Saiti napisał:

Hej. Gratuluję! 

Mam natomiast pytanko: czemu aż tak różnorakie te kolory diód? :) Decyduję się na zakup akwarium 100x50x50, lampę chcę również zdziałać samemu i stoję przed zakupem LEDów. Zróżnicowanie barwy jest tak małe, że staram się doszukać jakiegoś drugiego "dna" w tym doborze, ale ni cholery nie idzie mi nic wymyśleć ;)

I jak zbijałeś napięcie? Bo chodzi to na 3.4-3.8V o ile dobrze spamiętałem, a nie widzę tu rezystorów ;) Z góry dziękuję za wskazówki! :)

Różne barwy aby maksymalnie rozszerzyć spektrum dostępne dla korali. 

A co do zbijania napięcia. Rezystory to niestety prosty ale dosyć mało efektywny sposób aby zasilić diody Led. Duże straty powodują większe zużycie energii i pozbawiony się możliwości sterowania jasnością. 

Magu w swojej lampie użył driverów mean well ldd. Masz na początku tematu. 

Zanim zaczniesz budować taką lampę to przeczytaj o podobnych projektach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie spektrum - faktycznie spojrzałem na wykresy i mocno się to zmienia, niby kilka nm a już jesteśmy w innej barwie. Zdążyłem się oczytać do czasu Twej odpowiedzi, oczywiście bardzo dziękuję za wyjaśnienie :)

No tak, zapomniałem o driverach pisząc to pytanie, mimo tego, że widziałem je wcześniej. Rezystor w sumie jest właśnie od tego, żeby generowac straty, więc faktycznie jego umiejscowienie tutaj byłoby nonsensem. Oswoiłem się z ledami 5mm, tam nikt nie patrzy na straty i tak dalej, dawno nie spotkałem się z równoległym łączeniem szeregów, stąd najprostsze odpowiedzi zapisują się do kategorii "najciemniej jest pod latarnią" ;)

Właśnie siedzę i czytam ;) Chyba po prostu skopiuję to, co opracowali inni, bo kombinowanie na siłę raczej nie przyniesie korzystnych efektów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2017 o 17:24, Saiti napisał:

Hej. Gratuluję! 

Mam natomiast pytanko: czemu aż tak różnorakie te kolory diód? :) 

Kolory nie całkiem są "różnorakie". Jeżeli się dobrze przyjrzysz to dominujące są dwa, niebieski i biały (pasek zaczynający się od FS to raczej moja fanaberia i obecnie jest skręcony na 15%). Diody dobrane są tak, żeby "wyświecić" jak największą część pasma (zarówno białego jak i niebieskiego). Starałem się odzwierciedlić oświetlenie na rafie. Jedynie co może dać do myślenia to sekcja diod 6500K.  To światło lekko żółte, podobne spektrum występuje jedynie w płytkich częściach rafy, jednak często oglądam zbiorniki zza wielkiej wody i tam wiele fajnych baniaków oświetlane jest HQI o takiej właśnie temperaturze barwowej, dlatego zdecydowałem się dodać ich sporą ilość, nie żałuję. Druga sprawa lampa podłączona jest do sterownika, użyłem wszystkich sześciu kanałów, więc możliwości konfiguracji koloru są bardzo duże.  

4 godziny temu, Paragon napisał:

Spoko mega lampa, moja też całkiem nieźle wyszła oczywiście dzięki twojej elektronice działa jak marzenie :)

Twoja lampka wygląda świetnie, bardzo Ci gratuluje projektu, jestem pod olbrzymim wrażeniem pomysłowości i estetyki wykonania. Mam nadzieję, że Twoje korale odwdzięczą się wyglądem i przyrostami.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, magu napisał:

Kolory nie całkiem są "różnorakie". Jeżeli się dobrze przyjrzysz to dominujące są dwa, niebieski i biały (pasek zaczynający się od FS to raczej moja fanaberia i obecnie jest skręcony na 15%). Diody dobrane są tak, żeby "wyświecić" jak największą część pasma (zarówno białego jak i niebieskiego). Starałem się odzwierciedlić oświetlenie na rafie. Jedynie co może dać do myślenia to sekcja diod 6500K.  To światło lekko żółte, podobne spektrum występuje jedynie w płytkich częściach rafy, jednak często oglądam zbiorniki zza wielkiej wody i tam wiele fajnych baniaków oświetlane jest HQI o takiej właśnie temperaturze barwowej, dlatego zdecydowałem się dodać ich sporą ilość, nie żałuję. Druga sprawa lampa podłączona jest do sterownika, użyłem wszystkich sześciu kanałów, więc możliwości konfiguracji koloru są bardzo duże.  

Twoja lampka wygląda świetnie, bardzo Ci gratuluje projektu, jestem pod olbrzymim wrażeniem pomysłowości i estetyki wykonania. Mam nadzieję, że Twoje korale odwdzięczą się wyglądem i przyrostami.  

No właśnie dopatrzyłem się, że wykres spektrum naprawdę mocno się zmienia i skok 20-30 nm to już totalnie inna barwa. Dzięki za wyjaśnienie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
10 godzin temu, magu napisał:

Twoja lampka wygląda świetnie, bardzo Ci gratuluje projektu, jestem pod olbrzymim wrażeniem pomysłowości i estetyki wykonania. Mam nadzieję, że Twoje korale odwdzięczą się wyglądem i przyrostami.  

Dzięki też mam taką nadzieję, muszę odbudować straty w koralach, bo niestety trochę to trwało zanim zrobiłem tą lampę, myślę że za jakiś czas się znowu odezwę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magu masz może parametry zasilacza jakiego użyłeś do tej lampy > 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 05/09/2017 at 6:36 PM, magu said:

Tak, to zasilacz 32V, 5625mA (~180W).

Dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz do tych driverów ma być koniecznie 32V? Myślałem o liniowym połączeniu trzech zasilaczy 12V, ale podejrzewam, że ugotuję takim napięciem drivery. Ktoś coś 300W na 32V na wyjściu? :) A najlepiej ciut więcej? Na tą chwilę widzę tylko na Aliexpress :<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21640627_1405319906170913_572125854_o.jp

Tak to będzie u mnie wyglądać. 100 ledów.

30 RB
10 10000K
10 20000K
15 6500K
10 520nm
10 465nm
5 395nm
5 590nm
5 430nm

Mam porównanie najtańszych ledów z Chin oraz ledów firmy CREE i GM - niestety, tutaj tanie znaczy gorsze... A myślałem, że pójdzie gładko... :)

Nie planuję jechać pełną mocą, lampa powinna pobierać w peaku około 250W, akwarium ma 285 litrów, potestuję przy okazji w jakich zakresach jest stabilnie - jak mi przyjdą drivery :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.