Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W sierpniu 2016 roku postanowiłem rozpocząć przygodę z akwarium morskim.Akwarium nie było ani małe ani duże....w sam raz na rozpoczęcie przygody z morszczyzną;)

mUH5bS9.jpg

 W zbiorniku tym nie było wielkich wzlotów ale też nie mogę powiedzieć , że dopadły mnie plagi ,zgony czy inne ustrojstwa:)

Haczyk połknięty.Decyzja - stawiam większe:P

Po szybkim rozeznaniu na naszym rynku decyzja zapadła pomęczyć Przemka ze Szczecina.Po nie długim czasie w pokoju stał już jego wyrób za który to jestem mu ogromnie wdzięczny.Akwarium o rozmiarze 120x70x55 i sumpie 110x50x45.

sV1njn5.jpg

Wolnym krokiem marszowym rozpocząłem przygotowania do startu nowego zbiornika który na początku prezentował się tak:

zxQSCRG.jpg

W pierwszym rzucie poszła hydraulika

EgQgGdD.jpg

Większość sprzętu miałem z działającego akwarium dlatego też zadanie troszkę miałem ułatwione.Po sklejeniu hydrauliki,postanowiłem pomyśleć nad tym aby siporax 25 mm z Sera,na który się zdecydowałem w sumpie był łatwy do obsługi,czytaj okresowego czyszczenia.Nie zabłysłem wielką oryginalnością popełniając koszyk z kratki rastrowej , który w moim przekonaniu spełni moje oczekiwania.W międzyczasie podjąłem decyzję co do pompy obiegowej i elektryki a dokładniej rodzaju gniazd/listew jakie zastosuję w szafce.

1s41TDW.jpg

 

AKNqy6u.jpg

Finalnie akwarium od strony technicznej było gotowe.

9QG0t2J.jpg

AAdXpKe.jpg

rymNEPw.jpg

Czas zacząć napełniać wodą...podjąłem decyzję że 80 procent zbiornika powstanie na świeżej solance która bazuje na soli Preis.Najgorsze te kapanie z filtra RO.Jakoś w kilka dni napełniłem do zamierzonego poziomu w akwarium.

mQgaIay.jpg

Po napełnieniu świeżą solanką przerzuciłem pierwszy kawałek skały,pierwszy falownik i grzałkę aby podgrzać te wodę.

r6POSau.jpg

Na słynną "majówkę" roku 2017 akwarium było w pełni przygotowane na przyjęcie życia z poprzedniego zbiornika , na który to oczekiwał już Kolega Fresz:)W międzyczasie dokupiłem podstawowe zabezpieczenie w przypadku braku prądu,zrobiłem zawiesia do lampy led ,którą zaplanowałem powiesić nad nowym zbiornikiem.

BUDpEvS.jpg

hTbSYE1.jpg

Jak już wspomniałem prędzej na długi weekend majowy roku 2017 życie trafiło do nowego lokum.Wszystkie ryby przeżyły,żaden koral nie poszedł w niepamięć.Jestem zadowolony:D

IfzJgYb.jpg

BNtrQGr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super sprawa pieknie opisane 


200x80x80 low tech,,pompa jebao 15000l/h,,cyrkulacja 2x maxspect gyre fx 280,,odpieniacz reef octopus 5000,,lampa blau luminia 1080,,obsada lps i miekkie (Wszyscy jestesmy psychiczni lecz nie wszyscy zdiagnozowani)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypas. Wygląda zawodowo.

Nie planujesz dodać więcej skały? Ani piasku?

Czy dobrze widzę, że rury z hydrauliki idą na zewnątrz obudowy?


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie.

Więcej skały już dokładał nie będę.Aktualnie jest w zbiorniku 23kg żywej skały.Jeśli chodzi o piach to po przeglądnięciu kilku zbiorników postanowiłem również i ja nie stosować piachu.Docelowo mam w planach dno przykryć lps-ami np. acana.Plusem braku piachu w nowym zbiorniku był brak jakichkolwiek plag przy starcie nowego zbiornika.Dojrzewanie odbyło się bardzo niezauważalnie.A na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć że bardzo łatwo dba się o czystość dna:)

Rysio2000 masz rację....rury z komina idą na zewnątrz szafki.W ferworze przygotowań i pełni podniecenia spowodowanego przygotowaniami do startu nowego zbiornika zupełnie zapomniałem zaplanować komin na tylnej ścianie akwarium:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne akwarium, ale bez piasku jednak traci nieco uroku. Oczywiście rozumiem powody braku piasku.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie się przygotowałeś do tej przeprowadzki..Ciekawy opis przygody..;)


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy w zbiorniku pływają u mnie:

naso,zebrasoma,hepatus,mandaryn wspaniały,pterapogon,anthiasy,amphiprion oraz salarias.Miałem jeszcze ogromną chęć z racji urody oraz kilku aiptazji na chełomona ale niestety pomimo moich starań nazajutrz chełmon odszedł na wieczną rafę....

YcYXVW3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pokolcach dobrze mieć trochę piasku. One sobie go zjadają - chyba ułatwia im to trawienie czy coś.

W swoim poprzednim baniaku tez miałem sporo dna bez piasku - fajnie zaczęło wyglądać jak go zoasy porosły - niestety u mnie trwało to baaardzo powoli.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Sebastiano napisał:

Miałem jeszcze ogromną chęć z racji urody oraz kilku aiptazji na chełomona ale niestety pomimo moich starań nazajutrz chełmon odszedł na wieczną rafę....

Przy zakupie Chelmona musimy być pewni że wcina jedzonko..Mój pierwszy Chelmon też poszedł na wieczną rafę, ale kupiłem drugiego już z innego źródła gdzie sprzedawca nie chciał mi sprzedać dopóki nie zacznie jeść mrożonki...no i pływa już 8 m-cy .Świetna rybka..


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku również mogę potwierdzić iż przyrosty prędkością nie powalają z nóg (może to wina oświetlenia) ale nie poddaje się.

XQCTICj.jpg

zUjJxIZ.jpg

dgjeMuB.jpg

5ngPV2U.jpg

SgwxVup.jpg

lGyPbYR.jpg

rpoSWD7.jpg

5 minut temu, dark75 napisał:

Przy zakupie Chelmona musimy być pewni że wcina jedzonko..Mój pierwszy Chelmon też poszedł na wieczną rafę, ale kupiłem drugiego już z innego źródła gdzie sprzedawca nie chciał mi sprzedać dopóki nie zacznie jeść mrożonki...no i pływa już 8 m-cy .Świetna rybka..

Jedną z opinii jaka mnie napotkała to to że żółtek nie jest najlepszym towarzyszem chełmona w akwarium...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Sebastiano napisał:

Jedną z opinii jaka mnie napotkała to to że żółtek nie jest najlepszym towarzyszem chełmona w akwarium...

Mam żółtka i chelmona, żadnego konfliktu między nimi jeszcze nie zauważyłęm. Jakby się nie widzieli. Wogóle nie wchodzą sobie w drogę, tak samo chelmon z innymi pokolcami. Jedynie to żółtek ma zadrę czasami z xanthurum .


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dark75 napisał:

Mam żółtka i chelmona, żadnego konfliktu między nimi jeszcze nie zauważyłęm. Jakby się nie widzieli. Wogóle nie wchodzą sobie w drogę, tak samo chelmon z innymi pokolcami. Jedynie to żółtek ma zadrę czasami z xanthurum .

Może się ponownie skuszę na chełmona.....;)wg mnie bardzo ładna ryba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seba, super to wygląda. Jak będę w Nysie to będę musiał podjechać do Ciebie na żywo ocenić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z jakich profili wykonana szafka pod akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sky napisał:

z jakich profili wykonana szafka pod akwarium ?

Są to profile 30x30 nie znam ich grubości.Może Przemek będzie czytał tego posta to się wypowie:)Ja składając zamówienie nie posiłkowałem się precyzyjnie materiałami jakie mają być wykorzystane.Zaufałem producentowi.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tył i bok oklejałeś czy malowałeś na czarno?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, katani napisał:

Tył i bok oklejałeś czy malowałeś na czarno?

Tył jest oklejony a boczna z kominem lacobel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny zbiornik.
Co to za Naso trzymasz - lituratus?


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, kb9 napisał:

Piękny zbiornik.
Co to za Naso trzymasz - lituratus?

Dziękuję Bodzio.Tak to jest lituratus.Rybcia mojej żony:P

Wielokrotnie jak bumerang wraca pytanie światła.....ilu ludzi tyle opinii.Nie mam za wielkiego odniesienia ażeby stwierdzić jak to jest u mnie.Za przykład ( o ile odpowiedni ) posłuży u mnie zoa.Pierwsza fota jest z stycznia 2017:

cl72Kwv.jpg

a drugie zdjęcie jest z czerwca 2017:

IAqWBaX.jpg

Co możemy sądzić na tej podstawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Damian K. napisał:

Ze rosna ladnie. A jakie to oswietlenie masz?

Spójrz na stopkę :  oświetlenie Vertex Illumina SR360-90 ;)


120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Damian K. napisał:

Dzieki. Na tele nie widac. Ale akwa fajne,lampa  szalenstwo mimo wszystko.

Dlaczego twierdzisz że to szaleństwo?Nie wiem jak to interpretować:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe szalenstwo cenowe.o ile dobrze odszukalem lampe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.