Skocz do zawartości
dla syna

Problem z KH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nazywam się Igor I mieszkam w Bielsku. Posiadam akwa typu cube 50x50x50cm. W skład hardware-u wchodzi: odpieniacz tunze 9004, lampa led zetlight b200 70w skęcona do w60% I b50% daytime 9:00-18:00 plus świty i zmierzchy powieszona na wysokości 12cm nad taflą, pompa obiegowa nova aqua 4000l ustawiona na 1800l/min, pompa obiegowa aquanova 4000l skręcona na 50%, dolewka automatyczna aquatrend, grzałka sera 100w, ceramika 3l, skała real reef rock ok 14kg, podłoże live sand aragonite white 9,5kg. Założone 23.12.2016 na solance z istniejącego zbiornika sps kolegi. Parametry: zasolenie 1.025, tepm 25C, KH-14,4, CA-410, MG-1325, PH-8.3, NO3-3.5, PO4-0.1. Co do obsady to nie będę pisał gdyż wszystko ma się świetnie, a krewecie amboinensis obie mają młode co dwa tygodnie po ok 200-300 szt. Zbiornik prowadzony jest na soli TM pro-reef z uwagi na najniższe kh na naszym rynku. Podmiany 5% raz na tydzień. Po podmianie KH spada o 0,6 jednostki ale w ciągu tygodnia wraca do normy. Większe podmiany 20% skutkowały większym obniżeniem KH ale w ciągu tygodnia wracało do wcześniej wspomnianych parametrów I utrzymuje się na stałym poziomie. Zbiornik nie jest przegrzewany z uwagi na klimatyzowane pomieszczenie,a co do koralowców to gorniopora od trzech miesięcy do dzisiaj nie ma przyrostu ani regresu. Natomiast koralowce sps typu montipora zielona, milka, seriatopora wytrzymują max 2 miesiące po czym polipy odpadają z góry jak i z dołu po, obrastają glonami i powoli umierają. Nie stosuje żadnej suplementacji gdyż parametry pokazują, że nie ma potrzeby. Proszę o pomysły w jaki sposób obniżyć KH do powiedzmy poziomu +/- 8.0. Wspomnę jeszcze, że koralowce to w sumie 6szt. szczepek dlatego też nie ma potrzeby suplementacji, a glony wapienne ledwo co się pokazują w 3 miejscach o powierzchni 1 cm2. Pozdrawiam Igor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

sprawdzałeś wodę RO ? (zakładam że masz swoją )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, silvia napisał:

sprawdzałeś wodę RO ? (zakładam że masz swoją )

Hej, tak sprawdzałem, zapomniałem dopisać. RO po DI tds zero jak i kh zero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

czyli tu jest OK ... ceramika 3L - co to za ceramika ? Siporax ? czy jakaś tania ? bo miałem w słodkim taką jakąś tandetną która po jakimś czasie zrobiła się jak .... mokra kreda - źle wypalona czy cos .. tak czy siak po prostu się rozpuszczała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, silvia napisał:

czyli tu jest OK ... ceramika 3L - co to za ceramika ? Siporax ? czy jakaś tania ? bo miałem w słodkim taką jakąś tandetną która po jakimś czasie zrobiła się jak .... mokra kreda - źle wypalona czy cos .. tak czy siak po prostu się rozpuszczała

Ceramika siporax sery markowa, z tego samego rzutu kuzyn nie ma takich problemów. Podejrzewam skałe, ale nie widać żeby się rozpuszczała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

no to właśnie została skała ... nigdy do sztucznych nie miałem zaufania

można by dodać koralowców - żeby wzrosła konsumpcja , ale czy to rozwiąże problem ? pojęcia nie mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta skała to dobry materiał.

Czym mierzysz PH?

Wysokie PH = wysokie Kh


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, silvia napisał:

no to właśnie została skała ... nigdy do sztucznych nie miałem zaufania

można by dodać koralowców - żeby wzrosła konsumpcja , ale czy to rozwiąże problem ? pojęcia nie mam

Raz przeprowadziłem taki eksperyment. Właśnie mija drugi miesiąc. Z dwunastu sps zostało 5 sztuk a kh nadal samo rośnie. Szkoda mi zwierzaków już więcej katować, nie wspomnę o finansach. Myślę czy to minie z czasem, a do tej pory posadzić np jakieś miękasy np zoa

8 minut temu, Roman.P napisał:

Ta skała to dobry materiał.

Czym mierzysz PH?

Wysokie PH = wysokie Kh

PH mierzone sondą oraz elektronicznym przyrządem zaporzyczonym z zaprzyjaźnionego sklepu z morszczyzną po kalibracji. PH sztywne jak kamień i w dzień i w nocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TE PARAMETRY SA OD SIEBIE ZALEZNE !

KH wysokie - PH wyzsze

KH niskie - PH niskie

KH- niskie - CA wyzsze

CA - wyzsze - KH - niskie

Mg - za niskie - Ca niepodejszie do odpowiedniej wartosci.

To cytat z naszego forum z prze wielu lat

Sztywne? Powinny być wahania między dniem a nocą.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Roman.P napisał:

TE PARAMETRY SA OD SIEBIE ZALEZNE !

KH wysokie - PH wyzsze

KH niskie - PH niskie

KH- niskie - CA wyzsze

CA - wyzsze - KH - niskie

Mg - za niskie - Ca niepodejszie do odpowiedniej wartosci.

To cytat z naszego forum z prze wielu lat

Sztywne? Powinny być wahania między dniem a nocą.

Jest bez zmian miedzy nocą a dniem zapewne z powodu refugium w panelu o ktorym nie wspomniałem za co przepraszam bo mogłem niepotrzebnie wprowadzić w błąd. Właśnie oświetlenie w refugium zostało dostosowane aby PH nie zmieniało się

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie co mi jeszcze przychodzi do głowy to dokładne sprawdzenie poziomu Ca.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Roman.P napisał:

Jedynie co mi jeszcze przychodzi do głowy to dokładne sprawdzenie poziomu Ca.

Ca sprawdzone salifertem, colombo oraz pomiar w sklepie. Rozbierzność była zaledwie 10 jednostek. Można uznać, że pomiar jest właściwy. Wskazania oscylowały pomiędzy 410-420 jednostek. Dziwi mnie to, że glony wapienne się tak ociągają. Przy takim kh i stabilnym Ca i Mg powinny być widzoczne przyrosty a one pojawiły się dopiero ok 2 miesiące temu i ledwo ledwo przyrastają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jedyną osobą która może rozwiązać ten problem to @Tester.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Roman.P napisał:

Chyba jedyną osobą która może rozwiązać ten problem to @Tester.

Wertowałem fora, myślałem, że sobie poradzę. Lecz jak widać poległem. Dlatego też postanowiłem napisać na tym forum. Boje się zbyt dużych i częstych podmian wody z uwagi na rozwalenie biologii w zbiorniku. Czytałem o środkach obniżających KH ale boję się tego stosować. Może ktoś wie coś na ten temat, jak tego typu środki zachowują się w zbiornikach morskich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dla syna napisał:

....Właśnie oświetlenie w refugium zostało dostosowane aby PH nie zmieniało się...

też mam refugium a mam wahania 8,00-8,20 :(

4 godziny temu, dla syna napisał:

....PH mierzone sondą oraz elektronicznym przyrządem zapożyczonym z zaprzyjaźnionego sklepu z morszczyzną po kalibracji. 

na testach kropelkowych masz taką samą wartość PH co na elektronicznym?
co to za sonda i miernik?
jaka data ważności buforów (używałeś do kalibracji 7 i 10?)  którymi była kalibrowana?


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, kb9 napisał:

też mam refugium a mam wahania 8,00-8,20 :(

na testach kropelkowych masz taką samą wartość PH co na elektronicznym?
co to za sonda i miernik?
jaka data ważności buforów (używałeś do kalibracji 7 i 10?)  którymi była kalibrowana?

Mierzone przy uprzejmości sklepu za pomoca Milwaukee Martini Instruments ph55 kalibrowanego na Milwaukee pH 4.01 płyn kalibracyjny oraz na Milwaukee pH 7.01 płyn kalibracyjny. Pomiary też wyglądały na właściwe bo potwierdzał to komp ghl profilux 3.1 ex mega set. Co do płynów kalibracyjnych to nie pamiętam ale w zestawie był o parametrach: ph 7 i ph 9. Sprzęt był objęty gwarancją a od sprzedaży minęło ok trzech miesięcy. Sprzęt kolegi, który niestety też rozłożył ręce. Dodatkowo milwaukee w sklepie pokazuje prawidłowe wartości i u nich wychodzi 8,1-8,3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może masz walniętą sól ?, może rozrób 0,5 l i zbadaj takiej próbki kh .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie bakterie/pożywkę dla nich  i w jakiej ilości stosowałeś/stosujesz?


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, kb9 napisał:

Jakie bakterie/pożywkę dla nich  i w jakiej ilości stosowałeś/stosujesz?

 

9 godzin temu, czupacabra napisał:

A może masz walniętą sól ?, może rozrób 0,5 l i zbadaj takiej próbki kh .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Sól zmierzona przy zasoleniu 1,025 kh 6,5

9 godzin temu, kb9 napisał:

Jakie bakterie/pożywkę dla nich  i w jakiej ilości stosowałeś/stosujesz?

 Bakterie dodaje jedną ampułke co dwa tygodnie biodigest probio dla podtrzymania. Od dwóch tygodni zacząłem dodawać ocet spirytusowy 0,2ml dwa razy dziennie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

kH możesz obniżyć przez podmianę. Jest to jedyna znana mi bezpieczna metoda, którą można zastosować w akwarium morskim. Zrób sobie wodę bez węglanów i podmień odpowiednią ilość. Tylko nie zmieniaj za szybko kH bo wtedy będzie masakra...  

kH mozna też obniżyć za pomocą wymieniacza jonowego albo przez dodanie do wody kwasu. Lepiej jednak nie robić tego w akwarium morskim bo spadnie ci pH... 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zasolenie jest pewne? Może woda jest przesolona. Może jakby zjechać do 1020 i podbić Ca i Mg płynami do ballinga bez sody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, nanokaczor napisał:

kH możesz obniżyć przez podmianę. Jest to jedyna znana mi bezpieczna metoda, którą można zastosować w akwarium morskim. Zrób sobie wodę bez węglanów i podmień odpowiednią ilość. Tylko nie zmieniaj za szybko kH bo wtedy będzie masakra...  

kH mozna też obniżyć za pomocą wymieniacza jonowego albo przez dodanie do wody kwasu. Lepiej jednak nie robić tego w akwarium morskim bo spadnie ci pH... 

Wstepnie obliczyłem tą metodę. Problem pojawia się w momencie częstych podmian. Bezpiecznie bylo by podmieniać codziennie 5-7% aby nie bylo skoku powyżej 1kh na dobę a z każdym tygodniem zwiększać podmianę o 2%. Tylko że w tym przypadku wypłukałbym biologię w zbiorniku w ciągu dwóch miesięcy. Chyba żeby całe życie na ten czas przenieść do innego zbiornika co może okazać się dosyć trudne.

26 minut temu, Stefan85 napisał:

Zasolenie jest pewne? Może woda jest przesolona. Może jakby zjechać do 1020 i podbić Ca i Mg płynami do ballinga bez sody?

Refraktometr mój i sklepowy. Zjechanie zasolenia do tak niskiego poziomu zabije spsy. Obawiam się, że nawet obniżając zasolenie problem ustąpi tylko chwilowo, a jak wzrośnie do obecnego poziomu co jest raczej pewne już nie będzie możliwej ucieczki w żadną stronę. Jakiś "pochłaniacz kh" by się zdał

24 minuty temu, elespero napisał:

Co masz w refugium?

W refugium mam dwa rodzaje glonów, spagetti i jakieś pędy z małymi podłużnymi listkami. Te pędy rosną jak wściekłe, wycinka tygodniowo 30% objętości

36 minut temu, Stefan85 napisał:

Zasolenie jest pewne? Może woda jest przesolona. Może jakby zjechać do 1020 i podbić Ca i Mg płynami do ballinga bez sody?

Ale jakby zaszczepić glony wapienne z innego zbiornika może ruszulyły by szybciej 

Glony wapienne powinny wysysać kh o ile ruszą szybciej. A spadki mg i ca uzupełniać niepełnym ballingiem? Tylko czy ruszą wkońcu te glony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dla syna napisał:

 

W refugium mam dwa rodzaje glonów, spagetti i jakieś pędy z małymi podłużnymi listkami. Te pędy rosną jak wściekłe, wycinka tygodniowo 30% objętości

 

Jakie podłoże w refugium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykła gąbka przez którą przepływa woda do siporexu. Nie ma tam dsb. W pierwszej komorze znajduje się odpieniacz, druga to refugium a pod glonami jest gąbka a pod gąbką ceramika, w następnej części węgiel aktywny w ilości 50ml z uwagi na małą obsadę wraz z grzałką a kolejna część panelu to pompa obiegowa z automatyczną dolewką. W refugium oświetlenie 6w led 6500k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.