Skocz do zawartości
ILUZJONISTA

Zebrasoma flavescens - karmienie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o pomoc

Zebrasome mam od dwóch dni (około 5 cm średnicy). Rybkę obserwowałem około 2-3 tygodni w sklepie. Pływała chętnie oraz skubała skały. Po zakupie zrobiłem dwugodzinną aklimatyzację i bezstresowo pływa po całym zbiorniku. Oczywiście nie jest jeszcze przyzwyczajona do domowników i jak tylko chce ktoś podejść do akwarium to się na chwilę chowa. 

Zbiornik ma 112 litrów a obsada to para błazenków, para pteragonów do tego jedna hectori oraz Stonogobiops + randalli. Od razu śpieszę z wyjaśnieniem, iż w ciągu dwóch miesięcy cała obsada trafia do zbiornika 300 l. Aktualnie jestem na etapie konstruowania stelaża drewnianego no i czekam na dojrzenie DSB.

Wracając do mojego żółtka to nie ukrywam że jestem lekko zestresowany ze względu na brak wiedzy praktycznej co do karmienia tej rybki. 

Dziś podałem pasek około 4 cm na 2 cm Green Marine Algae od OCEAN NUTRITION ale kompletnie nie jest zainteresowany. Wsypałem troszkę Supreme Doktor - L od Naturefood ale też nie jest zainteresowany. Na koniec zrobiłem mieszankę artemii z jajami kraba no i uganiał się za artemią. Troszkę mnie to martwi gdyż powinien ponoć głównie wcinać zieleninę. Muszę też dodać że mam bardzo obrośnięte skały różnego rodzaju glonami i to też był powód do zakupu tej rybki. Poniżej wklejam fotki tego co rośnie u mnie oraz tego co mam do karmienia. Proszę o pomoc co mam robić. Czekać czy karmić a może na razie nie karmić aż wyskubie skały? Dodam jeszcze, iż skały podskubuje. 

9038691_20170808_191901.jpg

9038699_20170808_191919.jpg

9038706_20170808_191941.jpg

9038707_20170808_192026.jpg

P.S.

Ze szklanymi różami też walczę ale na razie bez rezultatu

 

 

 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój wcina wszystko prócz tego co kupiłem specjalnie dla niego, granulat, mrożonki i wszystko inne co wpada do zbiornika z przeznaczeniem dla innych ryb, czasami smakują mu zupełnie odmienne rzeczy niż powinien jeść, więc nie powinieneś się stresować.

Czekaj aż się zaklimatyzuje i z karmieniem nie powinno być problemu.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób podajesz mu te algi?

Mój żółtek wcześniej już mieszkał w akwarium, kupilam go z likwidacji zbiornika, ale alg z klipsa nie chciał jeść. Dopiero, jak zawiesiłam klips nisko, w połowie wysokości akwarium to zaczął po dwóch dniach skubac. Można też przypiąć algi gumką do kawałka skały i położyć na dnie. One nie wszystkie glony jedzą. Dalam do zbiornika caulerpa prolifera i jej nie rusza, ale kiedy dalam jakiś czerwony, piękny glon, na którym mi zależało, zeby sobie rosl to w ciagu doby tylko skała z gumką została :) Ten glon bardzo podobny do tego, który porasta Twoje skały. Jeśli je skubie, to dobrze.

Lubi tez płatki z warzywami czy z algami, różne. Jakie wsypie takie zjada pod warunkiem, ze nie unosza sie w toni wyzej, niz wysokosc skal. Nie wiem, czy inne zoltki tez tak maja, ale moj ma jakis lęk wysokosci i nigdy nawet w pogoni za zarciem pod lustro wody nie wyplywa. Zawsze trzyma się poziomu skał. To najbardziej tchórzliwa rybka w moim akwarium i jednocześnie najmniej wybredna w kwestii jedzenia. Wszelkie miesne mrożonki też wsuwa. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja to samo nie chciała jeść jak klips był wysoko, dopiero po przełożeniu na wys. ~20cm jadła.  Przy okazji glon ze zdjęcia nr 2 wykosiła mi do 0 w ciągu tygodnia, a miałem tego naprawdę sporo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się przejmować, najważniejsze, że je. A co je to już drugorzędna sprawa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie możliwe że nikt nie napisał że 112 l to za mały zbiornik :P i trzeba było poczekać na te 300 l

a tak na poważnie

spróbuj klipsa powiesić niżej a jeśli nadal nie będzie zainteresowany rozkrusz algi żeby pływały w toni, jak spróbuje to i z klipsa będzie jadł


330L+sump,Deltec SC 1455,6xT5 39W,Jebao RW 4 i 8,obieg DCP6500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Nik@ napisał:

A w jaki sposób podajesz mu te algi?

Mój żółtek wcześniej już mieszkał w akwarium, kupilam go z likwidacji zbiornika, ale alg z klipsa nie chciał jeść. Dopiero, jak zawiesiłam klips nisko, w połowie wysokości akwarium to zaczął po dwóch dniach skubac. Można też przypiąć algi gumką do kawałka skały i położyć na dnie. One nie wszystkie glony jedzą. Dalam do zbiornika caulerpa prolifera i jej nie rusza, ale kiedy dalam jakiś czerwony, piękny glon, na którym mi zależało, zeby sobie rosl to w ciagu doby tylko skała z gumką została :) Ten glon bardzo podobny do tego, który porasta Twoje skały. Jeśli je skubie, to dobrze.

Lubi tez płatki z warzywami czy z algami, różne. Jakie wsypie takie zjada pod warunkiem, ze nie unosza sie w toni wyzej, niz wysokosc skal. Nie wiem, czy inne zoltki tez tak maja, ale moj ma jakis lęk wysokosci i nigdy nawet w pogoni za zarciem pod lustro wody nie wyplywa. Zawsze trzyma się poziomu skał. To najbardziej tchórzliwa rybka w moim akwarium i jednocześnie najmniej wybredna w kwestii jedzenia. Wszelkie miesne mrożonki też wsuwa. 

 

Czytałem Twoją podobną wypowiedz w innym temacie i się do niej już dostosowałem wcześniej. Klips zawieszony jest 1/3 wysokości zbiornika od dołu. Dziś skubał resztki algi zielonej z wczoraj. Dziś podam czerwone i zobaczę czy skubie. Oczywiście aktemię wcina ale inne są szybsze więc raczej się tym nie naje.

 

34 minuty temu, kowal035 napisał:

nie możliwe że nikt nie napisał że 112 l to za mały zbiornik :P i trzeba było poczekać na te 300 l

a tak na poważnie

spróbuj klipsa powiesić niżej a jeśli nadal nie będzie zainteresowany rozkrusz algi żeby pływały w toni, jak spróbuje to i z klipsa będzie jadł

Sam się dziwię. Zakupiłem wcześniej ponieważ liczę na to że oskubie skały bo strasznie porośnięte. No i małe sztuki akurat były. 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma żywe glony, ktorych chcesz sie pozbyc, a on je chetnie skubie, to myślę,  że na razie algi na klipsie można odpuścić. Jak mu braknie, to będzie jadł algi z klipsa.

Mój czerwonych alg nie rusza. Zielone szarpie, jak Reksio szynkę, ale do czerwonych nawet nie podplywa, mimo, że w moim akwarium nie ma glonów i nie codziennie coś na klipsie wisi. Z braku możliwości skubania glonow probuje skubac czyste szyby, briareum czasem obskubie i wypluwa i nawet valonie zjada. Jakiś czas temu dostałam szczepke zoa że spora ilością kulek valonii, a na drugi dzień juz ani kulki nie było :lol:

Edit: szczerze mówiąc to ja chcialam sie czepic tych 112, ale doczytalam, ze 300 w drodze. Myślę, że malutki żółtek kilka miesięcy spokojnie da radę i schowałam zęby jadowe :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój pięknie je mrożonki, rzuca się na pipetę jak karmię korale i mandaryna. Widać lubi artemię albo łatwo go wytresować ;) je pływające płatki ze spiruliną i zielone glony ze skał (skubie cierpliwie je godzinami). Nie tyka halimedy, valonii i chyba mrożonych jajek ryb (muszę się przyjrzeć ale ogólnie ten pokarm u mnie szału nie robi). Czerwonych makroglonów nie mam więc nie wiem. Acha. U mnie je wszystko na wysokości skał. Powyżej nic, z piasku też nic go nie interesuje, może leżeć mnóstwo mrożonek czy suchego i olewa. Ostatnio tylko widziałem jak gonił debelis, która niosła zwitek suchego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dać mrożonki solowca i lasonogii, mój śmiga za nimi.


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.