Skocz do zawartości
endi007

Sps blade, akwarium bez wyrazu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w lutym założyłem sobie zbiorniczek 400 litrów morszczyzny niestety nie obyło się bez masy błędów początkującego. Było chyba dosłownie wszystko najpierw okrzemka, potem cyjano, potem dino i teraz kiedy już się cieszyłem że jest lepiej znowu wywaliło cyjano. Ale po kolei. Główny problem dlaczego tutaj pisze to korale. Są u mnie  jakieś bez wyrazu takie przykurczone sps wyprane blade bez koloru. Brakuje mi w tym wszystkim 'obrazu' że całość aż tętni życiem. Pusto sucho i szaro. Wybitnie mi się zbiornik nie podoba a widziałem już na forum wiele wątków które udało się naprowadzić na prostą dlatego też postanowiłem napisać z prośbą i radą. 

Akwarium ma 400 litrów 120x60x60 i do tego 80 litrów sump z dużym (zakupionym) odpieniaczem marki niestety mi nie znanej. W sumpie znajdują się biobale i trochę ceramiki. Do tego pompa obiegowa grzałeczka i nic więcej. 

W samym zbiorniku około 25/30 kg żywej skały. 

Świecę nad tym 2 razy HQI 20000K po 150 watów + belka 100Watów niebieskie ledy ( royal blue). 

Rano o 9 startuje same ledy potem o 12 włączam HQI o 18 gasze HQI i o 22 gaszę ledy. Wieczorem ciemnica całkowita. 

Akwarium wystartowało od zera na wodzie RO i soli aquaforest reef salt. Na początku było problem z NO4 nie chciało zejść chyba z miesiąc lałem w tym czasie bakterie special blend. W końcu zmalało, NO3 się ustabilizowało w okolicy 5 więc wpuściłem pierwsze życie. 

Było nawet fajnie byłem zadowolony ale po dwóch tygodniach bum okrzemek. wystarczyło zruszyć piasek bo tam głównie osiadały i było czysto ale na drugi dzień to samo. Przemęczyłem się tak z dobry miesiąc wymieniłem żywicę w filtrze RO i  zaczęły ustępować. Zacząłem się cieszyć a tu fioletowe gówno - to na skale to na szybie. Na początku myślę sobie pewnie glony wapienne..... okazało się jednak że to piękne cyjano. Próbowałem zaciemniać nie podmieniać wody odsysać ale nie pomagało. Podałem chemiclean i też długo schodziło może ze 4 dni ale znikło. Wymieniłem zalecane 40 procent wody po kuracji i cheja. Wszystko było dobrze między czasie podawałem zgodnie z zaleceniami aquaforestu ich bakterie probiotyczne i polimery. Azotany i fosforany zjechały do zera. ( tu obstawiam swój pierwszy błąd ) Prawie nie karmiłem korali pare kropel aminokwasów i więcej nic tylko podmianka raz w tygodniu. Na początku było w miare ale nie rosły żadne glony wapienne to mnie martwiło. Po chwili bum glony zielone i to jakaś masakra. Zarosło wsysztko nie dało się tego gówna niczym oddesać tak się trzymało skały. Pewnie można by zaciemnić czy coś ale w zbiorniku były korale i ciemności nie wchodzą w grę a jeszcze smutniejsze jest to że w promieniu 150 km nie mam nikogo komu mógłbym je dać na przechowanie. 

Skubałem kombinowałem ale jako że skała została poklejona i porosła koralami nie mogę jej wyjąć i wyszorować szczotką. Po pewnym czasie dokonałem pomiaru parametrów ( wcześniej też to robiłem ale nie działo się nic nadzwyczajnego godnego opisania ) teraz mierze a magnez zleciał do 1100. Wyczytałem na forum żeby podlecieć z nim do 1500 to zahamuje wzrost glonów zielonych. Zacząłem dozować też wódkę i doszłem do dawki 1ml/dzień. Dozowałem MgCl2 przez dwa tygodnie zgodnie z kalulatorem i faktycznie magnez podskoczył. Glony też przyhamowały ( tak mi się przynajmniej zdawało) co mnie ucieszyło. Niestety przez cały ten okres od początku korale bladły. Teraz to już są bledziutkie a sps polipują minimalnie. Tkanki raczej nie tracą ale są prawie że białe. Jeśli chodzi o przyrosty to też kiepsko jedyne co ładnie rośnie to pospolita 'milka'. Kolejny pomiar PO4 i NO3 wskazał wartości 0, wyczytałem na forum że pewnie wyjałowiłem wodę( dodam że euphilie zaczynały coraz gorzej polipować w zasadzie zanikać). Dawałem tylko pół kostki mrożonki rano i kilka kropel aminokwasów. Zwiększyłem  karmienie dwie kostki mrożonek na dzień i co 3 dni miks krewetki+spirulina+planktn ( zmiksowane w mikserze). Nie wiele to zmieniło azotany po tygodniu dalej zero efekt na koralach brak. Zacząłem na dzień gasić odpieniacz po tygodniu dalej azotany 0. Ostatecznie podałem też NaNo3 aby zwiększyć azotany ale też nie chciały podskoczyć. Dopiero po dozowaniu tego środka delikatnie przez 4 dni wzrosły do 1. Korale może i faktycznie delikatnie odżyły ( sps dalej blade jak ściana ) ale euphilie zaczęły się pompować. Niestety glon też poczuł się lepiej i co najgorsze znowu pojawiło się cyjano i widzę że zaczyna przejmować inicjatywę. Przestałem dozować NaNo3 i azotany od razu bum spadły do 0 w jeden dzień. Aktualnie parametry wyglądają tak:

- 1500 mg

- 450 wapno

- 0 NO3

- 0 Fosforany

zasolenie 1.023

temperatura 26 stopni

KH 6

To co aktualnie leje to staram się delikatnie podnieść KH więc co dziennie podaje delikatnie prochy od balinga ale tylko na KH. Do tego PURE UP a alg i tak nie widać. Aminokwasy zgodnie z zalecenim na opakowaniu i co dziennie dwie kostki mrożonek plus wspomniany wyżej miks no i 1 ml wódki. Odpieniacz pieni dobrze wywala co trzy dni kubek śmierdzącej mazi. Niestety korale są blade i brzydkie. Co niestety odbija się na moje złe samopoczucie. Mam nadzieje że udało mi się tutaj opisać większość z tego co zrobiłem i co miało miejsce jeśli o czymś zapomniałem postaram się opisać w trakcie dyskusji. 

orca-image-1501254477490.jpg_1501254478316.thumb.jpeg.cf459b887874d13405f5ac68b5769b5a.jpeg

received_1027950754008553.thumb.jpeg.ddc16ee1957f8a0ed73800e5ff7cbbe9.jpeg

received_1027950860675209.thumb.jpeg.877fdb05b6fc5818bd3907b0abeae9ea.jpeg

Edytowane przez endi007 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 i PO4 na pewno nie jest zero z uwagi na zielone glony
światło masz ok, przy podobnym litrażu miałem podobne światło i korale rosły jak szalone przy nasyconych żywych kolorach
wysokie CA/MG przy niskim zasoleniu, kh tez niskie
na cyjano daj mycosidol i po sprawie
karm korale w nocy suchym, aminokwasy, witaminy


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zasolenie jest za niskie?

Podałem wartość w g/cm3.

Solanka z opakowania sporządzona według instrukcji ma dokładnie takie zasolenie 1.023.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
30 minut temu, endi007 napisał:

KH 6

a powinno być 8 – 12 dKH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, endi007 napisał:

Dlaczego zasolenie jest za niskie?

Podałem wartość w g/cm3.

Solanka z opakowania sporządzona według instrukcji ma dokładnie takie zasolenie 1.023.

dla takiego niskiego zasolenia moim zdaniem Ca450 i mg1500 jest zbyt wysokie, natomiast dla korali powinienes mieć zasolenie w okolicy 1.026
 

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie jestem broń boże ekspertem..ale wygląda jakbyś wszystko trochę prześwietlił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 i PO4 na pewno nie jest zero z uwagi na zielone glony    -  ciekawe - przypadkiem nie zżerają  - taki fajny efekt przy glonach lubi być no3, po4 - 0 , glony zejdą i lubi iśc w górę ;) 

na cyjano daj mycosidol i po sprawie  - i tak i nie

karm korale w nocy suchym, aminokwasy, witaminy - podniesie po4 , no3  , mam mało korali to tez nie do końca 

 

doprowadź  kh w granice 8 ,

odstaw wódę - bo całkiem stracisz sps jak się przedawkuje to tkana ładnie też lubi lecieć 

zasolenie ustaw  daj na 1026 - 27 

zwiększ cyrkulacje i nie dmuchaj bez pośrednio na korale  tym co masz teraz 

 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm żaden ze mnie ekspert ale widzę podobieństwo moich błędów. Mam powermodule 8*80+4*75 led co przy 666l daje oświetelenie jak na stadionie i jak dałem nawet sps na górę to popaliłem je. Poza jedną moniporą, która uwielbia kąpiele słoneczne ale też przyszła już po skręceniu LEDów. Też zbiłem do zera PO4, tylko u mnie NO3 wysokie 10-15 (wysokie  bo plan jest lps+sps głównie). U mnie powoli działa:

  1. zdjęcie korali z góry na dół, szczególnie tych poparzonych, w skrajnym przypadku na piasek w rogach zbiornika (np. milka czy euphyllie i favie)
  2. zmniejszenie LEDów bo punktowo jak są silne palą nawet nieprzywykłe sps
  3. walka o zbalansowanie NO3/PO4 na niskim poziomach ale nie na 0

Przynajmniej takie są u mnie spostrzeżenia i wnioski. Pierwsze postępy wydają się potwierdzać diagnozę. Ja przestałem płukać mrożonki, skręciłem świecenie i zacząłem podawać mrożonki dla korali na noc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za uwagi. Na początek chciałbym ustalić sprawę zasolenia bo aż mi się nie chce wierzyć. Posiadam takowy areometr:

20170809_221700.thumb.jpg.466f5591e61d7b9addadd1b2e90a3195.jpg

20170809_221727.thumb.jpg.dac3ce53ff5ba9fa1da547b30b0cb89e.jpg20170809_221642.thumb.jpg.39bc0a7d004b51016826282edbbfa365.jpg

Niestety nie wiadomo w jakich jednostkach on mierzy ( ciężar właściwy , czy gęstość ). U mnie ustawiony jest na 1.023 stawiam że to gęstość co by odpowiadało około 1.026 ciężar właściwy. Skala oznaczono na nim na zielono to przedział 1.020 - 1.026. Czy więc aby na pewno powinienem zwiększyć zasolenie to tych 1.026 o których piszecie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się że nie jest to idealne narzędzie pomiarowe ale na chwilę obecna musi mi wystarczyć. Bardzo bym prosił określcie jak więc traktować sprawę tego zasolenia jechać do góry czy zostawić jak jest? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

solisz określoną ilość g na 10litrów czy używasz miarki z wiadra?

 

dla 35ppt

wyd.jpg

źródło https://reefhub.pl/sol-akwarystyczna-test-porownawczy/

ja u siebie daje 410-420g/10litrów

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sole zazwyczaj miarką z wiadra. Tyle że ja zawsze sporządzam 5 litrów i sole te 5 litrów. Jak to warzyłem było 220 gram ale razem z kubeczkiem plastikowym i to odpowiadało mi właśnie zasoleniu 1.023 na spławiku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Coltrane napisał:

to by się zgadzało, musisz zmienić nawyki ;)

Możesz to rozwinąć? Bo nie do końca rozumiem ? Czyli zasolenie za niskie? Podnieść do tych 1.026?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, endi007 napisał:

Domyślam się że nie jest to idealne narzędzie pomiarowe ale na chwilę obecna musi mi wystarczyć. Bardzo bym prosił określcie jak więc traktować sprawę tego zasolenia jechać do góry czy zostawić jak jest? 

Splawik jest dokonalym narzedziem pomiarowym (o ile jest poprawnie skalibrowany) dla naszych celow.

Refraktometry z kompensacja teperatury sa swietne ale nie maja zadnego praktycznego zastosowania. Taki fajny gadzet ktory poprawia nam humor (tu dziala na pewno).

Zmiana gestosci w funkcji temepratury jest nieistotna dla potrzeby akwarysty.

Zmieniajac o 1C temperature zminiasz gestosc o ok. 0.00025 kg/ litr. Czyli odczytujac 1.023 masz na prawde 1.02325 (lub 1.02275). Blad pomiaru to 0.025%.

Wartosci graniczne zasolenia mozemy okreslic na 1.020 do 1.026. (1. 020 jest ok przy fish only ale raczej nie wskazana da korali). Sa to znacznie wieksze wartosci niz niedokladnosc pomiaru wynikajaca ze zmiany temperatury, ergo kompensacja nie jest to potrzebna.

Jesli masz na splawiku 1.023 to mozesz powoli podniesc do 1.025 (to wartosc srednia gestosci wody w morzu). Mozesz to delikatnie zrobic zastapujac RO w dolewce czysta solanka.

Jesli masz watpliwosci co do pomiarow splawikiem, przejdz sie do najblizszego sklepu z morszczyna - niech sprawdza mu kalibracje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, maskonur napisał:

Splawik jest dokonalym narzedziem pomiarowym (o ile jest poprawnie skalibrowany) dla naszych celow.

Refraktometry z kompensacja teperatury sa swietne ale nie maja zadnego praktycznego zastosowania. Taki fajny gadzet ktory poprawia nam humor (tu dziala na pewno).

Zmiana gestosci w funkcji temepratury jest nieistotna dla potrzeby akwarysty.

Zmieniajac o 1C temperature zminiasz gestosc o ok. 0.00025 kg/ litr. Czyli odczytujac 1.023 masz na prawde 1.02325 (lub 1.02275). Blad pomiaru to 0.025%.

Wartosci graniczne zasolenia mozemy okreslic na 1.020 do 1.026. (1. 020 jest ok przy fish only ale raczej nie wskazana da korali). Sa to znacznie wieksze wartosci niz niedokladnosc pomiaru wynikajaca ze zmiany temperatury, ergo kompensacja nie jest to potrzebna.

Jesli masz na splawiku 1.023 to mozesz powoli podniesc do 1.025 (to wartosc srednia gestosci wody w morzu). Mozesz to delikatnie zrobic zastapujac RO w dolewce czysta solanka.

Jesli masz watpliwosci co do pomiarow splawikiem, przejdz sie do najblizszego sklepu z morszczyna - niech sprawdza mu kalibracje.

 

do refraktometru są płyny referencyjne, nie ma problemu z kalibracją. Ile spławików widziałem tyle było wyników, w sklepie również ;) 
 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akwarium jest jeszcze bardzo świeże z wyglądu. Zasolenie polecam min.  1.025. Kh zdecydowanie zbyt niskie. Kh 7 to moim zdaniem minimum dla twardych korali. Wydaje mi się że karmisz korale zbyt intensywnie.  Przy takim oświetleniu one mogą super rosnąć bez karmienia. Tymbardziej jeśli walisz wódę i bakteri jest w wodzie masa. Zmierz potas. Jeśli jest zbyt niski to będzie też brakowało innych mikro. Spróbuj zrobić podmianke na innej soli. Nie drap tylnej szyby. Pozwól glonom trochę się rozwinąć aż system zacznie funkcjonować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smutne w tej sytuacji jest to że mamy takie piękne miejsce jak https://reefhub.pl/
tester poświęcił na to mase czasu, gdyby autor tego tematu przyswoił zawratą tam wiedzę to prawdopodobnie temat by nie istniał...


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki spławik na stale w sumpie ale do pomiarów używam refraktometr. Dzięki niemu wiem, że spławik zaniża mi wskazanie o 0,02 czyli dla 1,23 na spławiki mam rzeczywiste 1,25. Dzięki niemu widzę ewentualną różnice w zasoleniu np. Gdyby dolewka RO się zacięła i nagle na skutek parowania wzrastałaby zasolenie (to nauczka ze starego zbiornika w nowym wyeliminowana ale dla bezpieczeństwa takie rozwiązanie stosuję). Ponieważ codziennie zaglądam do sumpa to optycznie jestem w stanie szybko zauważyć niebezpieczeństwo. No i podobnie temperatura na spławiku.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie porady. Staram się za nim zadam pytanie czytać najpierw sporo informacji na dany temat między innymi na tym forum.  https://reefhub.pl/ jest mi również znane. Jak wiadomo morszczyzna nie jest zajęciem łatwym jednak kocham to hobby. Wiem też że sporo się muszę uczyć dlatego zwróciłem się o poradę do was.

Posiadam też inny spławik nieco mniejszy i pokazuje on odczyty bardzo zbliżone do prezentowanego wyżej prze zemnie. Nie będę się tu jednak absolutnie sprzeczał że jest on świetny bo pewnie tak nie jest.

Aktualnie staram się podnieść zasolenie delikatnie do tych 1.025 i obserwuje jak reagują korale ale potrwa to pewnie ze dwa tygodnie zanim taki poziom zasolenia osiągnę. Kontroluję też KH czy zacznie rosnąć. Mam nadzieje że całość się ustabilizuje i zacznie 'kolorować'  

Ogólnie jak pisałem wyżej nie jest tak że korale umierają czy tracą tkankę

598dd594eb5dd_2017-08-1118_04_11.jpg.1b00ffe5db647a7cc97e57e57a554bcb.jpg

598dd5b6e407a_2017-08-1118_04_33.jpg.6e4e20e0e057e45c46a2d978c7d5f0eb.jpg

tylko jakiś taki marazm panuje w zbiorniku. Wszystko blade bez wyrazu.

 

Edytowane przez endi007 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął ponad tydzień Kh aktualnie 7.5, zasolenie  według mojego spławika 1.024 czyli jeśli faktycznie zaniża o te dwa stopnie będzie coś w okolicy 1.026. Na skale pojawiło się troszkę różowych plam nie jestem pewny czy to nie cyjano ale skubią to ostro pokolce. 

 

1.jpg.8c499ca6abe58a7cc16f4b15cfd14107.jpg

received_1036027039867591.jpeg.25830e42ae67ac6d941318545a361746.jpeg

Całe akwarium prezentuje się natomiast tak:

received_1036027023200926.jpeg.180f0adec04eb35cfdfcf2e67d4178de.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.