Skocz do zawartości
Pawel07

Zalozenie akwarium 120l, prosze o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam zamiar za okolo miesiac zaczac moja przygode z akwarystyka morska, i tutaj pojawia sie problem bo nie znam sie na sprzecie a chcialbym aby bylo to w miare tanie i dobre. Akwarium bede zakladac na filtrze kubelkowym bez sumpa. Oswietlenie zrobie sam i tutaj tez prosze o rade co kupic aby bylo dobrze i w miare tanio. Dziekuje za pomoc, pozdrawiam

Edytowane przez Pawel07 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Proponuję najpierw przeczytać z 5 podobnych tematów i ewent. dopytać tylko o szczegóły

bo np. filtr kubełkowy to tykająca bomba w morskim

ps. dopisz choć jaki masz przewidziany budżet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz pierwszy post.

Twój profil nic nie mówi. Po prostu jesteś anonim i od razu prosisz o pomoc.

Druga rzecz. Przez dział dla nowicjuszy przebrnąłeś? Tam są odpowiedzi na pytania które zamierzasz zadać.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak planujesz większą obsadę to odpieniacz także by ci się przydał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"uwielbiam" takich userów - założył temat ... i się wylogował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam budzet okolo 2000 zl (bez zycia). Mam w planie odpieniacz(skimmer). A co jest nie tak z filtrem kubelkowym? Widzialem juz kilka zbiornikow na kubelku i dzialaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
9 minut temu, Pawel07 napisał:

Mam budzet okolo 2000 zl (bez zycia). Mam w planie odpieniacz(skimmer). A co jest nie tak z filtrem kubelkowym? Widzialem juz kilka zbiornikow na kubelku i dzialaja

Problem tkwi w momencie zaniku prądu na dłuższy czas, druga sprawa czy chcesz codzienniebwymieniać watę z kubełka? O gąbkach zapomnij, bo je trzeba płukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, silvia napisał:

Proponuję najpierw przeczytać z 5 podobnych tematów i ewent. dopytać tylko o szczegóły

bo np. filtr kubełkowy to tykająca bomba w morskim

ps. dopisz choć jaki masz przewidziany budżet

Dokładnie... Ludzie  trochę inwencji...  starczy czytać...Jeśli naprawdę chcesz mieć akwarium to musisz działać  a nie  tylko pytać... bo ilu jest użytkowników tyle odpowiedzi.... dla jednego to sie sprawdza dla drugiego kompletnie w drugą stronę..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja mam prawie 600l bez sumpa bez panela. Dobry odpieniacz i 2 kaskady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może właśnie pomyśl nad panelem , koszt dużo mniejszy niż jakikolwiek kubeł , ja mam 9l w porównaniu to dość spory kubełek, kosz nie znaczny 3dychy u szklaza + nieduża pompa, ograniczeniem jest tylko miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

albo panel filtracyjny - panowie .. dajmy spokój - toż to wszystko było opisywane X razy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
albo panel filtracyjny - panowie .. dajmy spokój - toż to wszystko było opisywane X razy
Pewnie że było pisane X razy... ale po co ucinać temat. Może ktoś ma ochotę sobie popisać. W końcu po to jest forum

Wysłane z mojego SM-T285 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tyle że pisane o tym samym po raz N-ty robi po prostu straszny bałagan - nie jest to pierwszy i nie ostatni user który zamiast przeczytać co-nieco zakłada temat i chce żeby mu wytłumaczyć od a do z - niektórzy wpadają nawet na pomysł : "ale przecież mój post pomoże innym" - a dlaczego inne podobne posty nie pomogły ? - bo przecież ich nie czytał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko prawda. Tylko idąc tym tropem to za chwilę forum będzie tylko do poczytania. Praktycznie 90% albo i wiecej tematów się powtarza albo w jakimś stopniu wiąże z innym już istniejącym. Nie sądze, że ponowne pisanie wprowadza bałagan. To co najważniejsze i podstawowe jest już przyklejone w konkretnych działach.
Z resztą o tym też już odbyła się niejedna dyskusja. Nikt nikogo nie zmusza do pisania czy niepisania i niech tak pozostanie.

Wysłane z mojego SM-T285 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Pawel07 napisał:

Mam budzet okolo 2000 zl (bez zycia). Mam w planie odpieniacz(skimmer). A co jest nie tak z filtrem kubelkowym? Widzialem juz kilka zbiornikow na kubelku i dzialaja

A ja widziałem znacznie więcej akwari morskich bez kubełka i też działają.Nawet siedzę obok jednego.Jedyna filtracja to odpieniacz białek i skała w akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zacytuję coś:

8 godzin temu, Pawel07 napisał:

 Oswietlenie zrobie sam i tutaj tez prosze o rade co kupic aby bylo dobrze i w miare tanio.

mamy wynająć wróżkę która wywróży jakiego typu ma być to oświetlenie ... a potem podać listę części ?

skoro kolega nie ma (jak na razie) zielonego pojęcia a wyłącznie chęć posiadania - to niech najpierw poczyta żeby zadawał sensowne pytania

 

albo ... są przecież na forum osoby które mają takie zbiorniki - niech je opiszą tutaj (po co kolega ma łazić gdzieś po forum i zadawać sobie trud znalezienia informacji)  od A do Z ...

 

nie wiemy NIC (prócz tego że bez sumpa) nawet tego jaka obsada jest planowana - więc jak coś sensownie doradzić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego wynika? Tylko tyle, że kolego nic nie wie i nie chce mu się czytać. Jeśli znajdzie się ktoś komu będzie się chciało pisać to np. odpowiadając na Twój cutat napisze, że na 120 litrów dobrze gdyby zrobił lampę o mocy 120w z swietlowkami t5 lub 60w led. Kolega odpowie, że chce led itd. Trzeba tylko troche dobrej woli i chęci. Sam nie raz ciągnołeś z kimś podobny temat, mi też kilka razy sie zdarzyło. Więc nie trzeba być wróżką

Wysłane z mojego SM-T285 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

właśnie o to chodzi ... nie raz to już było więc po co pisać o tym samym ?

skoro już zacząłeś .. to jakimi świetlówkami (kolor i firma) i statecznikami ? gdzie i za ile kupić ? - można pisać doktorat ... to samo z ledami ... a jeśli kolega zechce hybrydę i to jeszcze z HQI ?

skoro koledze nie chce się użyć wyszukiwarki to prawdopodobnie zbiornik szybko mu się znudzi - np. jak wywali mu wszelkimi plagami ... o których na razie nic nie wie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ulubiony wątek. Warto poczytać i skopiować.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
właśnie o to chodzi ... nie raz to już było więc po co pisać o tym samym ?
skoro już zacząłeś .. to jakimi świetlówkami (kolor i firma) i statecznikami ? gdzie i za ile kupić ? - można pisać doktorat ... to samo z ledami ... a jeśli kolega zechce hybrydę i to jeszcze z HQI ?
skoro koledze nie chce się użyć wyszukiwarki to prawdopodobnie zbiornik szybko mu się znudzi - np. jak wywali mu wszelkimi plagami ... o których na razie nic nie wie
Komplikujesz proste sprawy. Jak chcesz komuś zielonemu radzić to zaczynasz od najprostszej konfiguracji i tyle. Wszystko klaruje sie w rozmowie. Jak ktoś nie wie od czego zacząć to go naprowadz.
A ty nie dość ze sam nie doradzisz (do czego masz pelne prawo) to jeszcze krzyczysz Panowie dajcie spokój! Nic nie pszcie! I o to mi chodzi.
Na tym kończę tę bezowocna konwersacje bo w przeciwieństwie do Ciebie nie mam czasu spędzać calych dni forum a na pewno nie dopuscisz aby twoje zdanie nie bylo ostatnim. Chociaż jestem przekonany ze wiesz ze sie troche zagalopowales z tym nawolywaniem do bojkotu tematu.


Wysłane z mojego LG-H525n przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Pawel07 napisał:

Witam, mam zamiar za okolo miesiac zaczac moja przygode z akwarystyka morska, i tutaj pojawia sie problem bo nie znam sie na sprzecie a chcialbym aby bylo to w miare tanie i dobre. Akwarium bede zakladac na filtrze kubelkowym bez sumpa. Oswietlenie zrobie sam i tutaj tez prosze o rade co kupic aby bylo dobrze i w miare tanio. Dziekuje za pomoc, pozdrawiam

 

Dobrze i tanio niestety prawie zawsze nie idą w parze :) po prostu firma musi zarobić i na czymś oszczędzi, czy to na materiale, czy to na pracy ludzkiej - albo i na tym i na tym :) 

W mojej opinii lepiej jest poszukać dobrego sprzętu używanego na giełdzie na forum, albo serwisach aukcyjnych itp. Ja tak zaczynałem kompletować sprzęt do swojego akwarium i udało mi się kupić sprzęty w naprawdę dobrym stanie i solidne, zawsze możesz później je odsprzedać jeśli już będziesz się orientował na rynku sprzętu i będziesz wiedział co najbardziej odpowiada twoim wymaganiom i twojemu zbiornikowi.  

Muszisz też założyć jakie korale chcesz mieć w akwarium - to warunkuje sporo sprzętu, np lampy - dla Miękkich i LPS nie trzeba będzie inwestować w mocne i dość drogie w eksploatacji lampy T5  - no chyba ze bardzo lubisz takie światło :) i masz kasę na wymienianie cyklicznie świetlówek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio straszny wysyp takich co by chcieli wszystko na gotowo bez żadnej informacji co konkretnie nawet, może by zrobić zamiast takiego regulaminu do akceptacji, podstawowy wątek dotyczący morszczaków na koniec dwa pytania sprawdzające, dopiero wtedy można pisać na forum :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.